Ožujak 28, 2024, 13:15:52 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nekoliko pitanja za početak  (Posjeta: 2218 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Nekoliko pitanja za početak
« u: Kolovoz 25, 2012, 13:19:23 poslijepodne »
Već se neko vrijeme spremam kupiti akvarij, a vidim da ovdje kod vas ima puuuno znalaca o akvaristici. Ja sam ovdje nova i ovo je moj prvi post  :)
Imam nekoliko pitanja i bila bi vam jako zahvalna ako bi mi htjeli pomoči.
Ovak, u kuhinji-dnevnom boravku imamo šank na kojem je gore ostavljena rupa (40x40) za mali tv. Rupa je iznutra veća što mi paše zbog osvjetljenja, kablova i svih stvarčica što idu uz akvarij. Ali stvarno nema potrebe gore imati tv, pa smo odlučili gore staviti mali akvarij (40x40x20 - 32 l) sa malim ribicama (gupijima, molijima,...).  Akvarij nebi bio na izravnom sunčevom svjetlu, tj. dosta je taman taj dio, pa bi stavili dobru rasvjetu da akvarij odmah "upada u oko".  :)
Dno akvarija se ne vidi jer je akvarij visoko, pa nam je za uređenje bitan samo onaj dio koji se vidi. Danas sam već krenula sa tankom umjetnom stijenom od stiropora, pa da se suši dok ne nabavim sve potrebno za akvarij.
Zanimaju me filtar, grijač i pumpa. Je li u radu kupiti rabljeno (npr. preko NJuškala) ili baš mora biti novo?
Je li u redu staviti grijač od 75W ili mora biti manje za tako mali akvarij? Obavezno gledam da grijač ima termostat.
Filtar bi za takav akvarij trebao biti 300 l/h? Manje, više? Običan neki filter ili je bolje da ima aktivni ugljen, više spužvica...? E da, i da li pumpa spada pod filtar ili se to posebno kupuje?
I je li u redu staviti automatsku hranilicu, pa ju provjeravati tu i tamo ako radi dobro ili je bolje da ih hranim sama? (Dosta mi je nespretno verati se nekoliko puta na dan po šanku, pa nam bi hranilica dobro došla.)
Nadam se da ćete mi odgovoriti na pitanja... Znam da su malo šašava... Hvala vam puno!!  :P

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #1 u: Kolovoz 25, 2012, 16:00:09 poslijepodne »
Nitko?  :o  :'(

Offline ovcica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Velika Gorica-Novo Čiče
  • Panta rei. Carpe diem.
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #2 u: Kolovoz 25, 2012, 16:34:06 poslijepodne »
Akvarij će ti bit malen i mislim da bilo kakva umjetna stijena će ti samo još oduzimati unutarnju litražu. Radije stavi izvana crnu samoljepljivu tapetu kao pozadinu pa će ti unutrašnjost doći do izražaja. Ako želiš imati živo bilje koje je zahtjevnije, trebat će ti podloga a ako ne, možeš napraviti kao ja. Stavi šljunak sitnije granulacije, zasadi nezahtjevne biljke tipa limuna i sl a ispod korijena stavi neke hranjive kuglice. Mahovina se veže uz kamen ili drvo a imaš i mycrosorum i anubijas koji se također vežu za njih.Grijač ti je dovoljan 25w, filter jednostavan sa spužvom unutra, zračna pumpa ti nije potrebna jer izlaz vode iz filtera možeš usmjeriti prema površini da dobiješ mreškanje vode.  Filteri ti mogu imati nastavak kojim se upuhuje zrak u akvarij.Oprema ne mora biti nova, sve možeš nabaviti preko ovog foruma jeftinije. Za hranilicu ne znam,obzirom da je hranjenje dva puta dnevno kupovsti ju ili ne. I preporučam da pročitaš http://www.akvarij.net/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=498 vodič za početnike. Rasvjeta također ovisi o tome što držiš unutra. Ja na svojem 30 l imam jednu štednu od 11 w koja je dovoljna za moje potrebe. Za rasvjetu je možda bolje da razmisliš što hoćeš pa ciljano postavi pitanja pod postovima za rasvjetu a i pročačkaj malo, možda nađeš neku temu koja će ti pomoći.
Clara pacta, boni amici.

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #3 u: Kolovoz 25, 2012, 18:17:25 poslijepodne »
Hvala ti na odgovoru!  :) Pročitala sam priručnik.
Ovak, dno se uopće ne vidi jer je akvarij na visini od 2 m. Razmišljala sam da stavim mahovinu po kakvom korjenu ili kamenu i možda pokoju biljku iza koja bi izrasla malo viša da se vidi.
Moram obavezno staviti dobru podlogu ili mogu biljku ostaviti u teglici pa oko nje staviti kamenčiće da se teglica ne vidi?
Nisam iz priručnika dobro shvatila, zar svaki grijač ima termostat? Jer sam u nekim oglasima vidjela da neki posebno naglašuju da imaju taj s termostatom, pa sam pretpostavila da onda ima i onih koji nemaju.
 

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #4 u: Kolovoz 25, 2012, 20:44:33 poslijepodne »
Danas svaki grijač ima termostat, većina ljudi koja prodaje akvarijsku opremu na Njuškalu se ne kuži u akvaristiku. Pumpa spada pod filter, u filteru ti netreba aktivni ugljen, samo akvaristička spužva.. tako da ako kupiš filter sa ugljenom, njega izvadi i stavi još spužve.
Svaki akvarij treba rasvjetu u vidu štednih žarulja, neonskih cijevi itd. Ako si ograničena sa prostorom, možeš čak i staviti par LEDica (ako imaš nekoga tko ti ih može pospojiti - nisu bilo koje ledice odgovarajuće pa kada se odlučiš, vidjet ćemo kako dalje)

Nadam se da si spremna verati se na šank svakih tjedan-dva kako bi promijenila vodu?  ;)

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #5 u: Kolovoz 26, 2012, 09:26:38 prijepodne »
Jesam, spremna sam verati se svakih tjedan dana na šank da mijenjam vodu.  :) Ak sam dobro skužila to mogu prek onih šlaufa na "slobodan pad".
Jedino mi ne paše svaki dan po nekoliko puto (zato sam mislila hranilicu).
Odlučili smo još malo povečati akvarij tak da ima 50 litara (to nam je sad stvarno maksimum kaj stane u tu rupu a da još ima malo mjesta za svu aparaturu uz akvarij).
Vidim da su najbolje biljke u zoo vili i tamo ću ih onda i uzeti (mahovina za napred i po panju) i još jedna ili dvije biljke malo više za iza. Ne smijem stavljat previše jer je dosta mali akvarij i ak se još razraste...
E sad, čemu onda služe samo pumpe? One su tu samo da rade balončiće?
Ako filter nema izlaz - cijevčicu koja te balone radi, dal će to faliti biljkama?  Npr ovo: http://www.njuskalo.hr/oprema-akvaristika/aquaclear-filter-757l-h-nekoristeno-oglas-5748439

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #6 u: Kolovoz 26, 2012, 09:40:26 prijepodne »
To je hang on filter koji stvara slapić pa se voda tako obogacuje kisikom. Samo sa njim ti akvarij nemoze biti do kraja zida, jer filter visi izvan akvarija, tako da racunas na to.
Pumpe služe za razne namjene, a najviše za cirkaciju vode u velikim akvarijima ili za diy filtere.
Da li imaš kakvu sliku te rupe u zidu?

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #7 u: Kolovoz 26, 2012, 10:03:58 prijepodne »
Uzela bi takav filter jer mi nebi zauzimao puno mijesta u akvariju. Znači, uz taj filter ne trebam posebno pumpu?
Ta "rupa" je izvana 40*40, a iznutra 60*45. Tako da ako uzmemo akvarij 50*40 sa strane ostaje dosta mjesta za filter i sve ostalo, a gore 5 cm za rasvjetu.
Evo, slikice su tu. Nije još prebojano do kraja - šank je ručni rad.

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #8 u: Kolovoz 26, 2012, 10:05:42 prijepodne »
I puuuno, puuuno vam hvala na odgovorima!!  :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Nekoliko pitanja za početak
« Odgovori #9 u: Kolovoz 26, 2012, 10:15:54 prijepodne »
Tako je, netreba ti pumpa, niti obična niti ona za zrak. Filter dolazi sa svojom pumpom koja cirkulira vodu kroz njega