Travanj 27, 2024, 16:59:40 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Novi pauk- hogna radiata ili?  (Posjeta: 2497 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zulu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 644
Novi pauk- hogna radiata ili?
« u: Rujan 24, 2005, 21:50:00 poslijepodne »
Danas sam išla u berbu grožđa i našla sam pauka. Pokušala sam saznat koja je vrsta i čini mi se da je Hogna radiata (family Lycosidae, genus Hogna) ili Alopecosa cuneata i to ženka (family Lycosidae, genus Alopecosa). Po meni je prije Hogna. Našla sam ga u Višnjanu (Istra). Da li ga smijm držati? puno sam pročitala o Hogni na netu pa znam kako držati takvog pauka. Opis (ne hogne već pauka kojeg sam našla): sivkasto smeđe je boje sa svijetlijim (svijetlosmeđim) i crnim oznakama) abdomen je dug cca 8 mm na kojemu se nalazi oznaka u obliku slova V svijetlosmeđa 3mm dugačka "špic"od "V" je kod "gornjeg kraja abdomena tj. kod cephalotoraxa, gore je smeđe dolje je crne boje(abdomen). Cephalotorax je dug cca7mm, uzak je i duguljast, sa lijeve i desne strane i po sredini ima po 1 prugu svijetlosmedu a između njih je tamnosmeđa tj više sivkastosmeđa. Noge su duge sivosmeđe sa crnim i svijetlosmeđim mrljicama. Dužina pauka s nogama je cca 4-5cm. Dala sam mu crva i pojeo ga je. Za podlogu ima zemlju na kakvoj sam ga našla (neka crvenkasto smeđa koje je inače u vinogradima). Da li netko zna koji je to pauk tj. da li je moguće da je to stvarno Hogna radiata?
Helou ljudovi!!! Hau ar vi duing tudej? Dec oukej!

Natura in minimis maxima!

Offline zulu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 644
Novi pauk- hogna radiata ili?
« Odgovori #1 u: Rujan 24, 2005, 21:53:00 poslijepodne »
I da kad sam tražila sam našla dobru stranicu o paucima sjeverozapadne europe: www.xs4all.nl/~ednieuw/Spiders/spidhome.htm Tu su i slike od pauka koje sam rekla (hogna i alopecosa).Edited by: zulu
Helou ljudovi!!! Hau ar vi duing tudej? Dec oukej!

Natura in minimis maxima!

Offline ozzy osbourne

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2177
    • http://naturalisticki.blog.hr
Novi pauk- hogna radiata ili?
« Odgovori #2 u: Rujan 25, 2005, 11:31:00 prijepodne »
vidim da se dosta kuzis o paucima. ja bas ne tek sam poceo hehe. vidio sam savrsenu knjigu Spiders ail je 230kn.
† BLACK RAIN †

Offline zulu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 644
Novi pauk- hogna radiata ili?
« Odgovori #3 u: Rujan 25, 2005, 20:18:00 poslijepodne »
Pa nije baš da se razumijem puno ali učim, učim... Informiram se kolko mogu najviše putem neta jer nema baš nekih knjiga u hr... Ronin ako čitaš pliz pomagaj, imam filing da bi ti ovo mogo znat.Probat ću stavit i sliku.
Helou ljudovi!!! Hau ar vi duing tudej? Dec oukej!

Natura in minimis maxima!

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Novi pauk- hogna radiata ili?
« Odgovori #4 u: Rujan 25, 2005, 20:35:00 poslijepodne »
Kaj probat... stavljaj odmah!!!
...nego ovih argiopa ... (mislim ova prva slika sa linka kojeg si stavila) puno je zagorje....ja sam jednu fotkal pred prošli vikend, prava je zverka.  Edited by: Saša
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline zulu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 644
Novi pauk- hogna radiata ili?
« Odgovori #5 u: Rujan 26, 2005, 11:17:00 prijepodne »
Ajd bum ga danas fotkala pa stavim. Navečer najvjerojatnije jer se sad moram spremat za školu...
Helou ljudovi!!! Hau ar vi duing tudej? Dec oukej!

Natura in minimis maxima!