Travanj 27, 2024, 07:50:57 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: macracantha ima male bijele točkice  (Posjeta: 5329 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
macracantha ima male bijele točkice
« u: Veljača 09, 2009, 20:51:23 poslijepodne »
trebam savjete kako u jednom raznovrsnom,do danas zdravom 120 litrenom akvariju liječiti botie macracanthe koje su dobiloe sitne bijele točkice..

molim savjete čim prije

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #1 u: Veljača 09, 2009, 21:55:20 poslijepodne »
Najbolje bi bilo botie stavit u drugi aq i tamo ih lječit. To ne treba biti aq ak nemaš, stavi u neki hamper, obavezno pumpu za zrak i grijač (temperatura mora bit konstantna) i liječi. A ako stvarno nemaš di s njima, liječi cijeli akvarij, ne bu mu ništa. Recimo ja sam sa medimorom često liječila cijeli akvarij zbog gljivica kaj sam primjetila na nekoliko riba, a pošto mi je aq gusto zasađen i imam dosta bijelih riba htjela sam bit sigurna liječim sve.

Najvjerojatnije se radi o ichu o kojem se dosta govori. Progooglaj pa pogledaj slike jel je to to.
Zagreb

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #2 u: Veljača 10, 2009, 08:35:59 prijepodne »
hvala na savjetu,počela sam ih liječiti costa medom (imam i costapur-ne znam jel on bolji),povisila sam temperaturu na 28 i obzirom da su upute šture,a ja neuka u liječenju,interesira me što mi je još činiti dok traje tretman ( svijetlo upaljeno ili ugašeno,kad i koliko izmjena vode,hranjenje da ili ne,filtriranje ne s ugljenom ili ne uopće?)

pročitala sam popriličan broj postova na forumu,ali informacije su dvojake,stoga molim one koje imaju uspješna liječenja za sobom da mi pomognu..napominjem još jednom-macracanthe su dobile sitne bijele točkice.akvarij je 120l,dosta bilja,šaroliko carstvo ribica,dosad zdravo od kad imam :ying: aq-već deset godina

pomoć tražim

Offline sarah kay

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #3 u: Veljača 10, 2009, 09:42:00 prijepodne »
Ista situacija ali na drugim ribama (na mladim tetrama). Bijele točkice (najverojatnije ich, sudeći po brojnim postovima) sam primjetila jučer, no nisam počela liječenje jer nisam znala da li da izdvajam ribice ili da liječim cijeli akvarij. (Hoće li me danas doćekati pomor??) Ribe su još vrlo vitalne, apetit super. Ono što mene interesira:
1. da li hraniti ribe u danima liječenja ili ne?
2. Što se dešava ako se temperatura ne povisi, i ako se povisi-što kada nema zračne pumpe?
Akv. 240 l, prije 2 dana promjenjeno 30 % vode, svi parametri ok. Bolest za sada samo na tetrama.

Offline goranza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 114
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #4 u: Veljača 10, 2009, 12:16:39 poslijepodne »
Kad se kod mene desi kakva bolest ne prekidam hranjenje samo ga rasporedim na više puta dnevno po manje količine, uz vitamine, da što prije ojačaju...
Za ostalo, neko iskusniji...

Offline ribica tina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Ženski  
  • big mama
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #5 u: Veljača 10, 2009, 12:27:34 poslijepodne »
ja sam imala ich par puta(prije 4g)...kemija baš i nije neš pomogla,uvijek bi uginule 2-3 ribe koje su imale više točkica,ali sam druga dva puta samo pojačala po malo temp na 30-31 i nakon 4-5-7 dana se počelo samo povlačiti....bez kemije...
a ako si već stavila neki lijek,ugasi svjetlo i ipak malo povećaj temp.
hranit možeš.
sretno! :)
3 pekmeze,5 akvarija, 1 vrtna fontana...i....MM-SKM

:heart:

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #6 u: Veljača 10, 2009, 14:26:31 poslijepodne »
učinila sve od navedenih savjeta: temp. na 28-29,ugasila svijetlo,stavila lijek,sad držim fige i javim ishod..  :up:

Offline sarah kay

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #7 u: Veljača 12, 2009, 13:54:34 poslijepodne »
Lječenje je počelo prije 2 dana, no točkice su na tetrama i dalje prisutne. Recite mi-u kojem se vremenskom periodu povuku?
Nekako sa početka lječenja primjetila sam promjene u ponašanju scalara-drže se skupa najčešće u jednom čošku, pri vrhu, imaju slab apetit i kao da u njima nema života. Primjetila sam i crvenilo na području škrga, ali to crvenilo kao da dolazi iznutra, ništa površinski. E sad: možda je to njihova normalna boja koju ja još nisam uspjela zamjetiti jer su to nove ribe svega 1,5 tjedan (radi su o scalarima koji imaju točkice kao dalmatinci, i žutkaste glave)ili zaista oboljevaju. Liječim cijeli akvarij Medimorom. Temp. vode 25-26. Nemam zračnu pumpicu. Iz filtera izvađen aktivni ugljen.

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #8 u: Veljača 14, 2009, 10:41:42 prijepodne »
HVALA SVIMA NA SAVJETIMA!!!!!!!!

MACRACANTHE SU OZDRAVILE! :D

Offline goranza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 114
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #9 u: Veljača 14, 2009, 15:53:12 poslijepodne »
Lječenje je počelo prije 2 dana, no točkice su na tetrama i dalje prisutne. Recite mi-u kojem se vremenskom periodu povuku?
Nekako sa početka lječenja primjetila sam promjene u ponašanju scalara-drže se skupa najčešće u jednom čošku, pri vrhu, imaju slab apetit i kao da u njima nema života. Primjetila sam i crvenilo na području škrga, ali to crvenilo kao da dolazi iznutra, ništa površinski. E sad: možda je to njihova normalna boja koju ja još nisam uspjela zamjetiti jer su to nove ribe svega 1,5 tjedan (radi su o scalarima koji imaju točkice kao dalmatinci, i žutkaste glave)ili zaista oboljevaju. Liječim cijeli akvarij Medimorom. Temp. vode 25-26. Nemam zračnu pumpicu. Iz filtera izvađen aktivni ugljen.
Prilikom liječenja obavezno držati aktivni ugljen u filteru...

Offline ribica tina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Ženski  
  • big mama
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #10 u: Veljača 14, 2009, 16:16:32 poslijepodne »
HVALA SVIMA NA SAVJETIMA!!!!!!!!

MACRACANTHE SU OZDRAVILE! :D

ajde bravo!!
ako se i počelo povlačiti,još pričekaj do kraja liječenja :up:
3 pekmeze,5 akvarija, 1 vrtna fontana...i....MM-SKM

:heart:

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #11 u: Veljača 14, 2009, 18:33:53 poslijepodne »
Lječenje je počelo prije 2 dana, no točkice su na tetrama i dalje prisutne. Recite mi-u kojem se vremenskom periodu povuku?
Nekako sa početka lječenja primjetila sam promjene u ponašanju scalara-drže se skupa najčešće u jednom čošku, pri vrhu, imaju slab apetit i kao da u njima nema života. Primjetila sam i crvenilo na području škrga, ali to crvenilo kao da dolazi iznutra, ništa površinski. E sad: možda je to njihova normalna boja koju ja još nisam uspjela zamjetiti jer su to nove ribe svega 1,5 tjedan (radi su o scalarima koji imaju točkice kao dalmatinci, i žutkaste glave)ili zaista oboljevaju. Liječim cijeli akvarij Medimorom. Temp. vode 25-26. Nemam zračnu pumpicu. Iz filtera izvađen aktivni ugljen.
Prilikom liječenja obavezno držati aktivni ugljen u filteru...
??? pa ugljen pokupi lijek, treba ga izvadit van -?
zg centar

Offline goranza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 114
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #12 u: Veljača 15, 2009, 17:31:47 poslijepodne »
Lječenje je počelo prije 2 dana, no točkice su na tetrama i dalje prisutne. Recite mi-u kojem se vremenskom periodu povuku?
Nekako sa početka lječenja primjetila sam promjene u ponašanju scalara-drže se skupa najčešće u jednom čošku, pri vrhu, imaju slab apetit i kao da u njima nema života. Primjetila sam i crvenilo na području škrga, ali to crvenilo kao da dolazi iznutra, ništa površinski. E sad: možda je to njihova normalna boja koju ja još nisam uspjela zamjetiti jer su to nove ribe svega 1,5 tjedan (radi su o scalarima koji imaju točkice kao dalmatinci, i žutkaste glave)ili zaista oboljevaju. Liječim cijeli akvarij Medimorom. Temp. vode 25-26. Nemam zračnu pumpicu. Iz filtera izvađen aktivni ugljen.
Prilikom liječenja obavezno držati aktivni ugljen u filteru...
??? pa ugljen pokupi lijek, treba ga izvadit van -?
sorry, do mene je, uopste nisam gledao sta sam napisao   :'( :-[

Offline sarah kay

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #13 u: Veljača 16, 2009, 08:26:47 prijepodne »
ok ljudi, točkice su i dalje prisutne, a perajice su u vrlo lošem stanju. Sad je i skalar dobio to isto. Btw, skalari uopće ne jedu i neznam od čega žive već tjedan dana. lječenje Medimorom po receptu ide 1., 2., i 7. dan, no kako se ovo pogoršava, nisam čekala 7. dan da im opet ukapam lijek, već samm jučer promjenila 30% vode i stavila lijek, ugasila filter, temp. 27.
Ima li ko kakav savjet kako dalje?

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #14 u: Veljača 16, 2009, 10:20:29 prijepodne »
ja sam liječila s costapurom,prvi dan,treći,peti...digla sam temp.na 28-29,ugasila svijetlo,ugasila filter,minimizirala hranu i sve je prošlo! :up:

treći dan je već bilo bolje,ali nastavila sam(po preporuci) liječenje do kraja..temp.je svih sedam dana bila na 28-29,lampe su bile ugašene tri dana i filter tri dana..lagano sam hranila svih sedam!

možda ti ovaj sistem pomogne :up:

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #15 u: Veljača 16, 2009, 18:10:25 poslijepodne »
sarah, koliko je star akvarij, jesi li ga i koliko ciklirala?
kad liječiš ribe drži se uputa, nemoj ići na svoju ruku. vidim da ti je filter ugašen a nemaš zračnu pumpu, to nije baš dobro da ti voda samo stoji.
kakav je skalarima izmet?
probaj ribice slikat.
zg centar

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #16 u: Veljača 16, 2009, 18:16:46 poslijepodne »
mala digresija...jel potrebno da u zdravom AQ zračna pumpa radi 24 h/d?

Offline sarah kay

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #17 u: Veljača 17, 2009, 09:21:40 prijepodne »
Akvarij je star skoro 2 mj., ciklirao se 3 tjedna.
Kako su se desile neke promjene od kad sam se zadnji put javila, odnosno stanje se zakompliciralo, možda da ukratko rezimiram situaciju:
Predprošlu nedjelju 08.02. mjenjano 30% vode, stavljena izvorska + aquasafe, par novih biljaka iz akvarija prijatelja i 4 gupya (ali zaista mlada i mala svega 4 mm.) U pon. primjećene bijele točkice na mladim tetricama. U utorak stavljen medimor u cijeli akvarij, hranjenje smanjeno, filter radi bez aktivnog ugljena, svjetlo upaljeno. Na grijaču podešena temp. 28, no ne zagrijava se, voda i dalje 25. U srijedu ponovo kapanje lijeka.U srijedu se po uputama trebalo mjenjati 30 % vode, no to nije napravljeno.U četvrtak stavljena zračna pumpa. Do kraja tjedna nema pomaka na bolje, naprotiv, na tetrama još uvijek točkice, repići im ocufani, svaki dan sve više.od 4 skalara uginuo 1. (Skalari mladi, stavljeni u akvarij tjedan dana prije bolesti). Temp. na termometru podešena na 30, no i dalje se ne grije više od 25(???) U ovu nedjelju 15.02. promjenjeno 30% vode, svi parametri opet savršeni, ponovo stavljen medimor. Znam da sam ga po receptu trebala staviti tek za 2 dana, no kako sve ide na gore... Voda grijana u loncu da bi se postigla željena temperatura, jer grijač očito ne sluša. Jučer uginuo još jedan skalar. Grijač zamjenjen, stavljen novi, i opet ista priča. Naštiman na 28 grije do 25 i dalje ne ide!?. Tetre izgledaju koma, peraja skoro da nemaju, jedu manje više normalno, i nisam primjetila da se češu već kad stoje na mjestu trzaju nervozno perajama. Filter i dalje radi svaki dan bez ugljena, lampe po 10 sati dnevno.
Ja stvarno ne znam kako dalje, kako da im pomognem, hoće li se to ikada vratiti u normalu???
 :'(

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #18 u: Veljača 17, 2009, 11:07:15 prijepodne »
možda taj grijač nije dovoljan za taj akvarij, ili ti možda termometar ne valja.
kaj piše na medimoru za svijetlo? ne sjećam se više.
kakav je skalarima izmet?
zg centar

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #19 u: Veljača 17, 2009, 13:16:56 poslijepodne »
Bog, sarah - ajde da probamo "presjeći" to što se dešava u tvom akvariju!
Dakle, ich je očito u pitanju - kod njega se liječe u pravilu sve ribice i cijeli akvarij jer uzročnici icha se jako brzo množe i zaraze cijeli akvarij do trenutka kad se simptom točkica primjeti na prvoj ribici!
temperatura pri kojoj uzročnik icha ugiba je 29,5 stupnjeva - dakle,trebalo bi postepeno (svakih sat - dva) dizati temperaturu za 1 stupanj dok se ne dostigne tih 29.5 ili 30 stupnjeva - ne brini, to ribice kratkoročno mogu izdržati!
akvarij bi bilo dobro zamračiti ili ne paliti svjetlo, filter mora biti uključen na maksimum jer se i on mora liječiti, aktivni ugljen ne smije biti nutra, i zračenje mora biti na najjače 24 sata na dan tijekom liječenja (kad se sve sredi ... to ćemo drugom prilikom)...
i, s obzirom da simptomi već dugo traju, u vodu stavi sol - 1 čajna žličica na 10 l vode (dobro otopiti u čaši da ne ostane niti jedna mrvica) i hitno nabavi medazol (u apoteci za ljude, cendraj da ti treba za bolesne ribice, u pravilu tete apotekarice onda daju)...i doziraj 1 tabledu od 250 mg na 40 l vode (dobro je usitni i otopi u čaši vode, možeš je stući u mužaru, ili batom za meso, mora biti prah)....svaki drugi dan se daje puna doza....kroz najmanje 7, a bolje 10 dana. U dane kad ne daješ lijek, mijenjaš 30-ak % vode pripremljenom odstajalom vodom u koju staviš odnosni dio soli!
s liječenjem moraš biti strpljiva jer može trajati i dulje od moje preporuke...ali nikako ne smije trajati kraće!
neka te ne brine što u vodi imaš ostatke lijeka kojeg si davala - bit će sve OK - i svakako davaj ribicama pojačano vitamine!

sretno i javi kako se stvar razvija!

nakon liječenja, kad se sve sredi i ne bude niti jedna točkica niti na jednoj ribici, stavljaš aktivni ugljen u filter najmanje 3 - 5 dana da povuče sav lijek i "smeće", te nakon toga stavljaš novi filter materijal u kojeg svakako treba dodati dobre bakterije, da se čim prije obnovi stanje dobrih bakterija u cijelom akvariju...

uh....  :nerd:

Offline sarah kay

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #20 u: Veljača 17, 2009, 15:10:42 poslijepodne »
Babyboom, hvala ti na iscrpnim savjetima! Odmah danas idem u napad!
Alleszusammen- moguće da grijač nije primjeren, no malo je čudno kako su oba puta u shopu dali krivi... No danas odmah idem po još jedan, nadam se da ću napokon dostići tu željenu temp. Jedan skalar već dugo ne jede tako da ni nema izmeta, drugi po malo, izmet ok, čini mi se normalan.

Offline sarah kay

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #21 u: Veljača 17, 2009, 15:12:11 poslijepodne »
Na medimoru se ne spominje svijetlo, ili ja nisam pažljivo čitala... nek se javi neko ak je pročitao šta o tome...

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #22 u: Veljača 17, 2009, 15:18:06 poslijepodne »
ima kod medimora da prva tri dana se ne pali svjetlo (ako se ne varam).... -?

Offline sarah kay

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #23 u: Veljača 17, 2009, 15:20:54 poslijepodne »
Koliko vidim iz vaših postova-mrak je pomogao u svakom slučaju, pa ću neovisno o uputstvima na Medimoru tako postupiti,
Ljudi hvala na pomoći, javim konačan ishod, dršte fige!

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: macracantha ima male bijele točkice
« Odgovori #24 u: Veljača 17, 2009, 15:23:13 poslijepodne »
pazi, sarah, medimor NIJE lijek za ich!