Ožujak 28, 2024, 14:39:44 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koliko svjetla za morski akvarij?  (Posjeta: 3601 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline inverted

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Koliko svjetla za morski akvarij?
« u: Veljača 18, 2019, 11:58:35 prijepodne »
Sad kad ste mi pomogli riješiti pitanje sumpa, novo pitanje vezano za rasvjetu

Budući da ne znam ništa o rasvjeti morskih akvarija osim da previše svjetla može "spaliti" koralje, svaki savjet je dobrodošao

Dimenzije akvarija: 160Šx50Dx60V

Zanima me LED rasvjeta

Nemam pojma koliko W je potrebno
Nemam pojma kolika pokrivenost je potrebna (npr. treba li rasvjeta pokriti što veću površinu ili određena područja treba jače osvjetiliti, itd., itd.)

Tražio jesam po forumu ali mnoge teme su godinama stare

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Koliko svjetla za morski akvarij?
« Odgovori #1 u: Veljača 18, 2019, 13:52:44 poslijepodne »
Rasvjeta jako i kompleksna a i široka tema !

    *** Kakva i koliko rasvjete zavisi uvjek šta misliš držati od organizama i njihovim    prohtjevima iliti zahtjevima
    *** Svjetlo je jako važno i bitno , jel većina koralja su fitosinteticki i preko svjetla podmirujes Njihovu energetsku potrebu (“hrane se svjetlom “ )
   *** pored jačine u W , bitna je pokrivenost jer će ti koralji biti u stjenci , kao i odgovarajući  spektar da bi rasli znaci spektar koji je potreban za fotosintezu )
    *** “ početnički “ koralji nisu toliko zahtjevni  kao koralje koji poslje ljudi drže tkz “ tvrde “ , posto većina ubrzo zaželi i njih dobro je to odmah ukalkulirati , ko kupuje jeftino ili pogrešno kupuje dva puta ;)
    *** ne samo površina aq igra ulogu već i dubina ( to se moze kompenzirati dizanjem koralja na greben - bliže izvoru svjetlosti )

     To bi bilo ono osnovno i u kratkim crtama o svjetlu  u morskom aq.

   Posto nikakve druge podatke zasad nisi napisao sem dimenzija , ni šta želiš , šta misliš držati ( pretpostavljam ofucani standard ;) - koji je dostupan ) , oko rasvjete nisi sem LED naglasio detalje ! Da li misliš kupovati originalnu fabricku ( novo  / rabljeno ) , da li misliš sam u samogradnji raditi ( nešto dobro ili samo jeftino da je po sistemu  kila bijelih i kila plavi kineski LED ) ili je opcija dati  nekom da ti to napravi i na kraju krajeva moraš sam izračunati sa Kojim Budžetom  raspolažeš za rasvjetu !

  Sigurno će tu odmah biti predložak koliko wati koliko plavi , koliko  bijelih i svašta nešto ! Vidio si da sam ja te stvari izostavio jer dok ne rjesis ona pitanja samnom prvog djela mog posta , sve su to neka bubanja koja mogu al i ne moraju biti dobra !
Kad odlučiš koja opcija oko led i koji budžet onda se da konkretno šta pisati  ! Moraš dati vise informacija kako bi dobio vise za tebe korisnih informacija !

      Znaci trebas se i sam uključiti u diskusiju jer pitanja imaš sigurno a ne kao kod sumpa samo čekati i šta ćemo napisati ! Tu recimo nisi ni napomenuo imaš li probušen tank ;)



Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Koliko svjetla za morski akvarij?
« Odgovori #2 u: Ožujak 16, 2020, 02:55:28 prijepodne »
Da pitam ukratko:

1. da li je 18w(700kn) dovoljno za 90l odnosno 45x45x45cm ili 30w(400kn, kinez) neki jeftiniji
    brand?
    2x nemića, i nešto početnićkoga koralja, ne planiram ići na nikakvo naprednije, bar ne u
    ovome akvariju.
2. wawe maker od 1000l/h ili 2600l/h ili opet nešto između?
    +filter je 600l/h

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Koliko svjetla za morski akvarij?
« Odgovori #3 u: Ožujak 17, 2020, 22:59:05 poslijepodne »
neko nešto, išta?

naručio sam cirkulacijsku pumpu 1000l/h, pošto za jace se bojim da bi trgali meko koralje...

uzeo sam neki kineski skimer, ako bude radio ok, ako ne, idem na onaj hydor slim skim, dobre recenzije ima.

svijetlo ce cekati, valjda malo sunceve svjetlosti je dovoljno za cikliranje...


Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk