Svibanj 08, 2024, 18:11:22 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: drhtavica  (Posjeta: 2643 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mmart125

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
drhtavica
« u: Travanj 11, 2004, 20:41:00 poslijepodne »


Velifera u zadnjih 2 dana stalno se trese. a danas se nekako drži pri vrhu vode iza grijača.Na glavi ima bijele fleke, kao da se ljušti? Molimpomoć?


skalar

Offline Neven.M

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
    • http://pet.beke.co.nz
drhtavica
« Odgovori #1 u: Travanj 11, 2004, 21:20:00 poslijepodne »
Dobila je srcani!

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
drhtavica
« Odgovori #2 u: Travanj 13, 2004, 09:36:00 prijepodne »
Infekcija ektoparazitima,ribu odvojiti u manji akvarij,podići temperaturu na 26-27 c i staviti kuhinjske soli NaCl,jednu jušnu žlicu na 10 litara tri dana

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
drhtavica
« Odgovori #3 u: Travanj 13, 2004, 11:08:00 prijepodne »
a sto se radi s akvarijem iz kojeg je potekla takva riba? treba li njega cime tretirati, tj. ima li nametnika u vodi i jeli to prenosivo, tj. zarazno za druge ribe?
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
drhtavica
« Odgovori #4 u: Travanj 13, 2004, 13:47:00 poslijepodne »


 Slazem se sa SandmanRi-em , treba mnogo ozbiljnije prici ovome problemu. Ako se sve ovo olako prihvati, mnogo veci problemi mogu da dodju.


 Mislim da se u ovome slucaju obavezno mora datipravi lek, ustanoviti pravilnu dijagnozu i sipati adekvatan lek za takvu dijagnozu.Lekova ima prilicno dosta tako da mozemo u danasnje vreme dosta efikasnije dalecimo akvarijumske ribe, nego ranijih godina.


 Kuhinjska so ( NaCl ) moze da bude samo pomocno sredstvo za lecenjeod parazita ( Flagellata,Ciliata ) kao kratkotrajno kupanje riba .A za dugotrajne kupke koristimo jaca sredstva kao sto su tripaflavin ili nesto slicno tome (zavisno od samog naziva proizvodjaca).


 Ali moramo se pozabaviti i satim akvarijumom gde je bila ta bolesna riba.


 Ali mislim da se ovde radi o nekom drugom oboljenju sa propratnimgljivicnim oboljenjem koze. Trebalo bi malo vise detalja dati u vezi ove oboleleribe,da bi se nesto vise moglo reci i zakljuciti.

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
drhtavica
« Odgovori #5 u: Travanj 13, 2004, 13:56:00 poslijepodne »
Paraziti se i dalje nalaze u zajedničkom akvariju.Problem je što su neke ribe,primjerice Velifera ili Molly podložnije infekciji zbog toga što ih trgovci prodaju iz akvarija u koje su stavili znatne količine soli iz prevencije,te takva riba kada dođe u "nezasoljeni" akvarij izgubi imunitet i razboli se,dok ostale riblje vrste taj imunitet imaju te ih nije potrebno liječiti.Znači,cilj nam je ribu izlječiti i vratiti joj imunitet kako bi mogla normalno živjeti sa ostalima bez soli u vodi.Može se desiti da nakon lječenja kada se ribu vrati u zajednički akvarij ponovno napadnu paraziti,te postupak treba ponoviti.Paraziti će se manje pojavljivati što je tvrdoća i pH vrijednost veća,znači treba što češće mijenjati vodu,ili takve ribe držati posebno u poluslanoj vodi,bez bilja i ostalih vrsta.Ja sam Velifere imao i razmnožavao u normalnoj vodi iz slavine i nisu mi se pojavljivali vanjski paraziti,bez dodatka soli.Neki uzgajivači u akvarij sa živorotkama stvaljaju morsko kamenje od vapnenca kako bi održalo tvrdoću i pH.

Offline schox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 735
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: ZAGREB
drhtavica
« Odgovori #6 u: Travanj 13, 2004, 14:50:00 poslijepodne »


Ja sam imao sličan problem sa elongatusom . poslije promjene sve vode i seljenja riba sve su se ribe odmah ptrilagodile , ali on nije .


Počeo je mirovati ispod filtera, po noći je bio na površini sa repom prema gore i primječivao sam u jutro puno mjehurića na površinipa sam mislio da se mrijesti (ženka) no nije mi bilo jasno kako je svi odjednom šoraju kad je ona bila najveća i dominator u akvariju. na tijelu se nije ništa vidjelo i jela je normalno


No otišao sam na put vratio se jučer i ležala je na dnunepomična , gotova još su samo škrge radile. šta sam mogao nego izvaditi i skratit joj muke. Ima li tko iskustva ?


Zaboravio sam da je tek tako krepana bila malo napuhnuta ičinilo mi se kao da je bilo nekakvih ranica, ali ne znam koliko je ležala nepomično pa je to možda od vode ili su je drugi ciklidi več načeli .


BTW sorry što sam uletio u vaš post

Offline mmart125

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
drhtavica
« Odgovori #7 u: Travanj 13, 2004, 17:09:00 poslijepodne »


Emo mene opet,


Velifera kao što sam na početku rekla ima drhtavicu, to vam izgleda kao netko tko ima prkinsovu bolest. Juri naokolo kao da je živčana. Čini mi se da ne može držati ravnotežu kao da joj je rep pretežak. Ali, kada se jede tu je prva i jako je proždrljiva i sve napada redom. Na glavi ima pjege svijetlije boje kao da joj je boja žmarila (posvjetlila), a na jednoj peraji pored škrge pojavila se bijela mrlja.


A, da sam se sjetila da mi je i švert uginuo, a prije toga ganjala je sve redom u akvariju, na kraju se nekako stanjila - smanjila, umirila i urmla. Za neko vrijeme i mužjak švert je uginuo koji je također imao drhtavicu kao Velifera.


Sve u svemu bilo je puno smrtnih slučajeva!


Danas sam u knjizi pročitala da velifere trebaju sol i sklone su pothlađivanju pa tako dobiju drhtavicu koja se liječi solnim kupkama 3 dana za redom od po 20 minuta. To sam i učinila, a u akvarij sam stavila baktopur.


Sol ne mogu staviti u akvarij jer bi smetalo ostalim ribama.


Nastavak slijedi...


skalar

Offline mmart125

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
drhtavica
« Odgovori #8 u: Travanj 13, 2004, 18:06:00 poslijepodne »


Evo me opet.


Veliferu sam stavila u kupku od morske kuhinjske soli. Sada čitam u knjizi da se u akvarij stavlja akvarijska sol?


Da lipostoji posebna sol za akvarij ?


Molim hitan odgovor, jer kupku moram ponoviti sutra, naravno ako riba preživi.


 
skalar

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
drhtavica
« Odgovori #9 u: Travanj 13, 2004, 18:37:00 poslijepodne »
pa, da...sol za morske akvarije...kuhinjska sol ima joda koji nije dobar za ribe

Offline mmart125

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
drhtavica
« Odgovori #10 u: Travanj 13, 2004, 19:58:00 poslijepodne »


Da li će riba preživjeti ovaj moj tretman?


 
skalar

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
drhtavica
« Odgovori #11 u: Travanj 14, 2004, 07:11:00 prijepodne »
hoće...

Offline mmart125

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
drhtavica
« Odgovori #12 u: Travanj 14, 2004, 17:36:00 poslijepodne »


Najprije pozdrav,


Riba je još živa, čini mi se da joj je bolje.


Da li treba u filter staviti aktivni ugljen nakon liječenja sa baktopurom?
skalar

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
drhtavica
« Odgovori #13 u: Travanj 15, 2004, 08:15:00 prijepodne »
Sol se uklanja iz vode mijenjajem,ali riba se liječi kupkama,prema tome nema soli u zajedničkom akvariju..

Offline mmart125

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
drhtavica
« Odgovori #14 u: Travanj 17, 2004, 12:19:00 poslijepodne »


Pozdravljam Vas,


Čini se da je riba ozdravila, podigla je leđnu peraju i ne trese se više.


Nadam se da će se prilagoditi i dalje veselo plivati u mom akvariju. Iako bi ekonomisti rekli da se ne isplati toliko trošiti na lijekove i da je treba izbaciti iz akvarija i kupiti drug ribu, ali ipak to je moja riba i drago mi je da je ozdravila.
skalar

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
drhtavica
« Odgovori #15 u: Travanj 19, 2004, 08:17:00 prijepodne »
drago mi je da smo pomogli...