Travanj 27, 2024, 20:44:31 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: čudno ponašanje bette(ili nije)  (Posjeta: 3925 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
čudno ponašanje bette(ili nije)
« u: Listopad 04, 2010, 21:23:14 poslijepodne »
 napisao sam ovo na svojoj temi,al bi i ovdje htio da što više ljudi vide i da mi pomognu...betta mi se zadnja dva dana čudno ponaša, ne odvaja se od prednje i stražnje strane stakla, samo gore dole piči ko luda... onda nakon nekog vremena legne na pijesak i ne miče se uopće, pa onda opet gore dole i tako unedogled...kad sam došao doma nisam je uopće mogao naći i mislio sam da je iskočila, da bi skužio da je na gornjem držaču za grijač koji je samo par cm ipod razine vode...jede stvarno dobro i upičio sam svjetlo u nju i nisam skužio nikakva kožna oštećenja ili takvo što. ako mi možete pomoći, zbilja vas molim.akvarij je 15 litara sa filterom wave 190 i grijačem 25w koji je trenutno na 24,5 stupnjeva jer je unutra momentalno zlatna kojoj žurno tražim novi dom pa ne mogu nafrljit temp. jel to normalno ponašanje bette i kaj da radim? btw. akvarij je ni tjedan dana star, danas sam izmjenio oko trećinu vode

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #1 u: Listopad 04, 2010, 21:32:05 poslijepodne »
Odmah bi rekao da je pre niska temperatura, ali simptomi bi trebali biti letargičnost ribe a ne šizofrenija ?!?

- ako radi baloniče na površini joj je došao nagon za mrijest...

- a možda vidi u crvenoj ribici rivala pa se na taj način šepuri...

...toliko od mene

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #2 u: Listopad 04, 2010, 21:37:18 poslijepodne »
možda ovo oko rivala. crvenkapicu mislim preselit u drugi akvarij, čim ga nabavim, čekam preporuke pod hladnovodnim za uvjete...zna ganjat crvenkapicu al u zadnjih par dana manje. hvala bogu nije oodinium ili tako nešto

i hvala ti, svaka pomoć je zlatna trenutno

Offline koraljka

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 225
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #3 u: Listopad 04, 2010, 21:38:16 poslijepodne »
pa ja mislim da ti je to skroz normalno ponašanje, i moj Dodo često tak luduje po akvariju, a onda se malo osami, temperatura vode je 25 i ne vidim da mu to ne odgovara, obožava se izležavati par cm ispod vode na filteru, samo daj makni tu jadnu zlaticu iz 15l ;)

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #4 u: Listopad 04, 2010, 21:46:25 poslijepodne »
ajde super, sori za spam al imam temu na hladnovodnoj u vezi tog, preporuke dobrodošle :up: drago mi je da je čupku :D sve ok

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #5 u: Listopad 04, 2010, 21:51:53 poslijepodne »
Stavi bettanu ogledalo i vidi kako se ponaša...
-ako ponovi isto (gore dole itd...) onda je to njegov "Stil"  ;) , i to je onda normalno.

Akvarij ti je dosta frižak, pa nemoj zakazati sa promjenama vode, bar dok se ne zaciklira (betta i crvena puno kakaju)
-Betta voli kiselu vodu (ph 6.4 - 6.8 )
-Betta voli toplu vodu (26 - 27)
-Betta ne voli uzburkanu površinu
-Betta ne voli oštre predmete
-Betta ne voli jaka strujanja
-Betta uživa među biljkama i na njima
-Betta ne voli društvo
-Betta voli žučkastu vodu
-Betta ne voli plutajuče biljke
-Betta ne podnosi plastično bilje
-Betta ne voli akvarije više od 30 - 35 cm.

pozz.

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #6 u: Listopad 04, 2010, 22:16:31 poslijepodne »
kakva pomoć, fenomenalno :D eo ja neznalica baš danas mjenjo vodu jer je malo žućkasta bila. stavio 3-4 kapi tap water conditionera po 2 l(promjenio nešto više od 4 l). jel to ok za inače?

ajmo od početka

-sramim se al nisam nabavio tester za vodu jer mi je u viliju reko da ne treba  :-X gdje mogu kupit? kiselkastiju vodu mogu postić?
-temp ide gore čim zlatna dobije novi dom
-površina se lagano mreška, potpuno nečujno, tu čini mi se nema problema
-oštri predmeti 0 bodova
-strujanje ko i gore
-biljka se mora piknut, preporuka?
-nisam znao da je asocijalna, potrudit ću se da crvenkapica ode što prije u drugi
-plutajućih biljaka nema
-plastika ide uskoro van i akvarij je 34 i pol cm  :) sutra slijedi eksperiment sa ogledalom pa javim kako je prošao..još jednom neopisivo hvala

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #7 u: Listopad 04, 2010, 22:32:16 poslijepodne »
pa ja mislim da ti je to skroz normalno ponašanje, i moj Dodo često tak luduje po akvariju, a onda se malo osami, temperatura vode je 25 i ne vidim da mu to ne odgovara, obožava se izležavati par cm ispod vode na filteru, samo daj makni tu jadnu zlaticu iz 15l ;)
potpis :up:

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #8 u: Listopad 04, 2010, 22:34:41 poslijepodne »
pa ja mislim da ti je to skroz normalno ponašanje, i moj Dodo često tak luduje po akvariju, a onda se malo osami, temperatura vode je 25 i ne vidim da mu to ne odgovara, obožava se izležavati par cm ispod vode na filteru, samo daj makni tu jadnu zlaticu iz 15l ;)
potpis :up:

bude mala ošla samo da se nađe adekvatan smještaj i za nju i za džep...tražim opremu i preporuke dobrodošle..opet spamam ko debil al tema pod hladnovodnim  pa... :)

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #9 u: Listopad 04, 2010, 22:47:06 poslijepodne »
kakva pomoć, fenomenalno :D eo ja neznalica baš danas mjenjo vodu jer je malo žućkasta bila. stavio 3-4 kapi tap water conditionera po 2 l(promjenio nešto više od 4 l). jel to ok za inače?

ajmo od početka

-sramim se al nisam nabavio tester za vodu jer mi je u viliju reko da ne treba  :-X gdje mogu kupit? kiselkastiju vodu mogu postić?
-temp ide gore čim zlatna dobije novi dom
-površina se lagano mreška, potpuno nečujno, tu čini mi se nema problema
-oštri predmeti 0 bodova
-strujanje ko i gore
-biljka se mora piknut, preporuka?
-nisam znao da je asocijalna, potrudit ću se da crvenkapica ode što prije u drugi
-plutajućih biljaka nema
-plastika ide uskoro van i akvarij je 34 i pol cm  :) sutra slijedi eksperiment sa ogledalom pa javim kako je prošao..još jednom neopisivo hvala

Stavi komad panja unutra, on će ti malo zakiseliti vodu (ne moraš se zamarati previše sa PH, najvjerojatnije je uzgojena kod nas u vodi iz špine).
6.4 što sam napisao je optimalno za one uvezene iz Azije, ali  Bette su jako prilagodljive
Biljke odaberi po tome koliko svijetla imaš, betta ih neče dirati. (ja akvarij od bette koristim za pikat klonove i pelcere koje skupim okolo, pa šta uspije...)
Testeri ti ne trebaju ako mjenjaš vodu često, a sa 15 litara to nebi trebalo biti problem
Za čistače dna uzmi jabučare (puževe) ako nemaš bilje, ili kulije ako ga odlučiš zasaditi (one male smeđe zmijuljke)
Za alge kad/ako se pojave, neznam koju živinu bi ti preporučio a da stane u 15 litara sa bettom...

ps.
ako si u rijeci, mogu ti posuditi akvarij (staklo) dok se ne snađeš sa crvenom...

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #10 u: Listopad 04, 2010, 23:22:30 poslijepodne »
panj ide nutra čim ova ode. nažalost iz zg-a sam al hvala na ponudi, stvarno ima super susretljivih ljudi ovdje  :klap:

za koje bilje bi bila rasvjeta od 18w? imam jednog jabučara trenutno, al pošto mislim posadit koju biljku onda mi to možda nije prepametno, pa ću ga maknut i stavit kulije, ovi tigrasti su mi ljepi al crveni ne baš...iskreno  -?

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #11 u: Listopad 04, 2010, 23:56:41 poslijepodne »
panj ide nutra čim ova ode. nažalost iz zg-a sam al hvala na ponudi, stvarno ima super susretljivih ljudi ovdje  :klap:

za koje bilje bi bila rasvjeta od 18w? imam jednog jabučara trenutno, al pošto mislim posadit koju biljku onda mi to možda nije prepametno, pa ću ga maknut i stavit kulije, ovi tigrasti su mi ljepi al crveni ne baš...iskreno  -?

18 W na 15 litara je puno svijetla, možeš ja mislim bilo koju biljku upiknut.
- mislim da biš mogao imati problema s algama sa tolkim Wattima bez CO2 ... (izaberi kratki fotoperiojod za početak, 9 ili 10 sati i priguši ili udalji malo svijetlo dok se bilje ne razraste.)
nakrcaj što više bilja je moguče, a hranjive podloge nemoj staviti puno ... šaka dve zemlje raspoređeno u malim paketičima u najlonkama ispod pijeska da možeš izvaditi koju ako bude previše bi trebalo biti više nego dovoljno.

-Ja za bettu imam 10 litara i 11 W sa podlogom i masu biljki, i od algi me ja mislim spašava jedino česta promjena vode (30% dva puta tjedno).
preporučio bi i ffm ili zeolith koji če produžiti cikliranje  :( , ali dati malo veču sigurnost pošto cikliraš sa ribama   ;)

Negativna strana takvog sistema je što cikliranje traje i do 3 mjeseca, ali bar si na miru što se algi tiče...
Kad se zaciklira možeš komotno preči na zamjene vode jednom tjedno.

Pozitivno je što ti ne trebaju nikakvi testeri, mjerači ili šta ja znam šta več.

Ovo je moje iskustvo sa malim akvarijem, pa vidi ako možeš izvuč nešto korisno za tvoje jezerce  ;)

ps.
ništa od toga nije znanstveno potkrijepljeno, samo moja zapažanja na akvariju koji funkcijonira za sada oko 3 mjeseca bez ikakvih problema.

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #12 u: Listopad 05, 2010, 09:04:53 prijepodne »
ja sam namjeravao uzet tu od 18 w, čak i više jer sam mislio da je premala al odna možda uzmem neku manju...preparat koji sam koristio je nutrafin cycle, ne znam jel on može isto poslužit kao i ffm i zeolith?

malo sam outsider za bilje pa mi ovo vezano uz bilje zvuči sve novo...imaš koji članak za pročitat koji bi me mogo ispravno uputit kako se to sve radi da te sad ne masiram za to?
stvarno ti hvala, super pomoć, ako imaš nešto za predložit vezano uz zlatnu samo javi  :)

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #13 u: Listopad 05, 2010, 10:37:11 prijepodne »
primjetio sam danas na betti malo crvenog na bočnim stranama glave, mislim da je to iritacije od jučerašnjeg cijelodnevnog pičenja po stijenkama akvarija. vi?

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #14 u: Listopad 05, 2010, 11:30:07 prijepodne »
primjetio sam danas na betti malo crvenog na bočnim stranama glave, mislim da je to iritacije od jučerašnjeg cijelodnevnog pičenja po stijenkama akvarija. vi?

edit: potpuno je mirna i nalazi se u umjetnom bilju i ko da spava već neko vrijeme

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #15 u: Listopad 05, 2010, 13:15:21 poslijepodne »
Nije dobro,bjele tockice ko perut primjecene na perajama I tijelu.pomoc!vecina je na perajama
« Zadnja izmjena: Listopad 05, 2010, 13:22:42 poslijepodne od vaclo »

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #16 u: Listopad 05, 2010, 14:56:24 poslijepodne »
Ich. Ugrij vodu (na 28 barem), lijeci sa Costapurom 7 dana. Makni hladnovodnu ribu.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #17 u: Listopad 05, 2010, 15:01:17 poslijepodne »
Nije dobro,bjele tockice ko perut primjecene na perajama I tijelu.pomoc!vecina je na perajama

Ništa ne brini, to je naj bezopasnija od frki koja ti je mogla uletiti  ;)

Jedan od lijekova je "Contraspot"

Tretman traje 2 x 7 dana:

Postepeno podigni temperaturu na 29 C, promjeni večinu vode i počni sa prepisanom dozom Contraspota, nakon 2 dana promjeni što više vode, i opet umješaj ljek (ista doza ko prvi dan), i tako do sedmog dana.

-ako se povuklo prekini sa lijekom na 7 dana i onda obavezno ponovi tretman isto kao gore.

Kad sve riješiš, opet promjeni večinu vode i dodaj u filter aktivni ugljen na par dana, kojeg ćeš poslije baciti (ne treba ga puno, šaka je dovoljna)

=============================

Jako je bitno da u tjeku liječenja ne koristiš nikakav ffm ili slične preparate, jer bi neutralizali lijek... (čista voda i nešto za klor)

Sretno, i ne brini za bettu, oporavit će se... kad sve to prođe, nafilaj ju vitaminima i bit će sve OK.


ps.
računaj da nakon svih tih promjena vode, cikliranje če se vratiti dobar korak unazad, ali ionako si bio tek na početku, pa i nije neka tragedija...

Cheers

ups, eto Gwee ima alternativu za drugi lijek, pa kupiš prvog na kojeg naletiš (oba funkcijoniraju)

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #18 u: Listopad 05, 2010, 20:45:30 poslijepodne »
hvala puno, ja se usro već...danas sam kupio contraspot al problem je u tom što nemam gdje sa zlatnom a moram povisit temp...aktivni ugljen mi je trenutno u filteru, jel ga trebam izvadit? ono u kombi s vatom. sad ne znam što da radim, jel mogu držat zlatnu u kanti 4-5 dana do kad mi se ne izradi staklo ili?

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #19 u: Listopad 05, 2010, 21:35:11 poslijepodne »
heureka! stvar je spašena, sutra počinjem s liječenjem, crvenkapici sam našo novi dom 50x30x35 sutra idem po njega, uzeo bi malo niži al imaju taj na lageru. presretan sam i hvala na savjetima  :up:

i samo da pitam, jel postoji razlika u dozi između dana jer nisam skroz skužio dio oko toga
« Zadnja izmjena: Listopad 05, 2010, 21:39:54 poslijepodne od vaclo »

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #20 u: Listopad 05, 2010, 21:44:38 poslijepodne »
Obavezno izvaditi iz filtera ugljen! Sada lijepo polako lijecenje upravo onako kako pise na pakiranju. Nisam lijecila sa contraspotom pa zbilja neznam kako ide doziranje kod njega...
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #21 u: Listopad 05, 2010, 21:54:16 poslijepodne »
Obavezno izvaditi iz filtera ugljen! Sada lijepo polako lijecenje upravo onako kako pise na pakiranju. Nisam lijecila sa contraspotom pa zbilja neznam kako ide doziranje kod njega...

ma dobro, to piše iza..ugljen je sad izvađen. ne znam jel pametno sad počet polako dizat temp il sutra tek jer je hladnovodna do tad u aq? il da sad samo dodam lijek?

i znam da je offtopic al jel dobro da aquaplusa(tap water conditioner) stavim 4 kapi po 2 l? jer ne piše nigdje doziranje
« Zadnja izmjena: Listopad 05, 2010, 22:04:04 poslijepodne od vaclo »

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #22 u: Listopad 05, 2010, 22:04:19 poslijepodne »
Koja je hladnovodna uopce u igri? Vecina podnosi prilicno visoke temperature...
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline vaclo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #23 u: Listopad 05, 2010, 22:08:24 poslijepodne »
Koja je hladnovodna uopce u igri? Vecina podnosi prilicno visoke temperature...

crvenkapica

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: čudno ponašanje bette(ili nije)
« Odgovori #24 u: Listopad 05, 2010, 22:31:04 poslijepodne »
i znam da je offtopic al jel dobro da aquaplusa(tap water conditioner) stavim 4 kapi po 2 l? jer ne piše nigdje doziranje

Nikakve kapi sa lijekovima!  MILILITRI!

Contraspot:
5 ml. na 20 litara
Svaki put kad mjenjaš vodu (svaka 2 dana) dodaješ lijek za količinu vode kompletnog akvarija.

Betta je dobila ich od stresa zbog crvenkapice, i to će se opet dogoditi ako je ne makneš  ;)