Travanj 28, 2024, 06:20:52 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: jezero u problemima!!  (Posjeta: 1782 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Clio

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 157
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Bjelovar
jezero u problemima!!
« u: Svibanj 15, 2014, 20:22:03 poslijepodne »
Evo da podijelim s vama svoje neugodno iskustvo usljed ovih silnih kiša.Naime dogodio mi se bum u jezeru i ribe su se trenutno razboljele zabile se na dno a pri izlasku sunca dizale na povrsinu,kise i hladno vrijeme su ih uhvatile u mrijestu tako da vjerujem da je tu bio najveci problem i pad imuniteta.Dobile su ostecenja na koži i škrgama(viremija)ph u vodi pao na 6 uginule su cetri ribe najslabije naime tretirao sam jezero solju i sodom da dignem ph i ustabilim pufer i vide se promjene ribe su počele jesti i normalno funkcionirat.E da i pojacao aeraciju vode i vide se rezultati eto nadam se da sam nekome pomogao ako se našao u sličnim problemima  :)

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: jezero u problemima!!
« Odgovori #1 u: Svibanj 16, 2014, 11:31:55 prijepodne »
Viremija, "proljetna bolest" , do oboljenja dolazi zbog oscilacija u temperaturi vode i slabijeg imuniteta ribe u proljece.
Kako si ribe pripremao za zimu, koju hranu si koristio?
Do ovog problema dolazi kod manjih jezerca usljed velike razlike u temperturi dan - noc.
Ovo sada sa ovako velikom kolicnom padalina je ekstreman slucaj i ne samo da je doslo do promecaja u temperaturi nego i do nagle promjene ph vode sto takodjer negativno utjece na ribe.
Iduci sok ocekuj iduci tjedan kad temperature krenu rasti
http://www.meteo-info.hr/grad/kutina
Preporucujem ti ako imas mogucnost hladjenja vode preko neke fontane, vodoskoka ili slapa da je koristis preko dana i da na taj nacin ohladis vodu i drzis temperatur donekle stabilnom.
Na ovaj nacin ces smanjiti oscilacije u temperaturi (noc - dan)  i automatski ce se vise kisika otopiti u vodi.

Offline Clio

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 157
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: jezero u problemima!!
« Odgovori #2 u: Svibanj 16, 2014, 23:00:13 poslijepodne »
sve to radim jezero je veličine 4x2x90 po meni je pad imuniteta bio zbog mrijesta to ih je najvise zdrmalo  -? hranim jbl-ovim granulama za sad su ok krenule su jesti i normalno se ponasaju bar za sad

Offline mrki13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zg
Odg: jezero u problemima!!
« Odgovori #3 u: Svibanj 17, 2014, 08:32:09 prijepodne »
U proljeće pokušaj pumpu staviti pri vrh jezera da ne crpi vodu s dna, ako se voda ugrije i počne ovakvo usr... vrijeme onda se ne ohladi sva voda za par sati i ribe se smjeste na dno gdje im je najmirnija voda, bez strujanja.
Uvijek možeš kupiti i vitamina pa poliješ po hrani i kada se upije daš ribama. A i živa hrana pomaže i lakše ju probave, crvi, gliste, puževi..

I meni se to znalo desiti, al sol i izmjena vode spašava stvar. No nikada mi se nije desilo da odbijaju hranu, jedu kao da mjesec dana nisu ništ dobile.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: jezero u problemima!!
« Odgovori #4 u: Svibanj 17, 2014, 09:47:47 prijepodne »
Kakva je danas situacija?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: jezero u problemima!!
« Odgovori #5 u: Svibanj 17, 2014, 11:25:27 prijepodne »
Preventivno djelovanje, ribe se hrane vitaminskom hranom u jesen tako da im se poveca imunitet i da se kvalitetnije pripreme za hibernaciju.
Proljece kada se voda dovoljno zagrije i pocne hranjenje dajemo im laganu  lako probavljivu hranu i postepeno pojacavamo.
Ako cijelu zimu nista ne jedes ne mozes se odmah baciti na odojka, prvo aperativ i juhica  :D
Uglavnom, osnovno je ribe pripremiti za zimu i proljece (nije nista skuplje niti zahtjevnije samo promijenis formulu sa kojom hranis) i nece vise biti problema sa viremijom. Ako slucajno i bude koji slucaj lakse ce se riba oporaviti. Sada im mozes dodati vitamina u hranu, pomoci ce im u svakom slucaju. Isto tako probaj im dati limuna. Bogat je vitaminom C. Odrezes kolutic limuna sa korom, malo ga zarezes i rastvoris tako da im bude lakse pojesti ga i na kraju samo mrezicom pokupis koru.

I meni se to znalo desiti, al sol i izmjena vode spašava stvar. No nikada mi se nije desilo da odbijaju hranu, jedu kao da mjesec dana nisu ništ dobile.

Mrki kod njega se je spojilo dosta stvari, mrijest, nagli pad temp. vode i promjena ph-vode. Ph je pao na 6 a siguran sam da je bio oko 7,5 mozda i visi. To je velika promijena a ribe su izrazito osjetljive na ph. Neda mi se sada traziti tocno o cemu se radi. Davno sam to citao a da ne govorim napamet. ima veze sa ph krvi ribe i ...  :-X ne sjecam se dalje.  Tako da nije nista cudno sto ribe miruju i ne hrane se i nakon podizanja ph vrijednosti sodom mora proci neko vrijeme da se ribe oporave i stabiliziraju od svih tih promijena kroz koje su prosle. Mi udisemo zrak (smjesu plinova) i nije isto jel se nalazimo na nekoj planini ili pored mora, u Pekingu ili u Malom Losinju. Isto tako je i ribama samo sto one "udisu" plinove otopljene u vodi. :)

Offline mrki13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zg
Odg: jezero u problemima!!
« Odgovori #6 u: Svibanj 17, 2014, 21:38:54 poslijepodne »
Nisu odmah dobile odojka, hranim ih već 2 mjeseca. Počeo sam pomalo pa povećao količinu i raznovrsnu hranu. I za razliku od zlatnih ribica koići imaju mjeru, jedino ni za živu glavu ubacivati ne kuhano zrnje (kukuruz). A jedu crve, gliste, puževe(one crvene gole što vrt unište), razne mamce za ribolov, jbl hranu za koiće, kruh, voće...

A promijene vremena i kiša utječu ove godine i na ribu u jezerima i rijekama, vidio sam ribe sa takvim simptomima jer sam i ribolovac, neke su i uginule.

Sa limunom ih nisam hranio, moram probat  :up: Znam da jedu lubenicu, banane, smokve, jagode, pa čak i žireve al sa limunom nisam probavao.

Offline Clio

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 157
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: jezero u problemima!!
« Odgovori #7 u: Svibanj 18, 2014, 23:53:45 poslijepodne »
Upravo to meni se poklopilo puno cimbenika i onda obilne kise koji su faktički bunarsku vodu zamjenile kisnicom jer je doslovno voda isticala iz jezera  :(
situacija je sljedeca ribe se napokon drže polovice jezera počele su jesti još uvijek su pune ajmo reći prišteva ili čireva mlade su neke uginule(proslogodišnji mrijest) nadam se da ce bit ok dio vode je promjenjen sol i soda ubaceni nadam se pozitivnim rezultatima.U hranu sam im kapao atvitol vitamine pa ćemo vidjeti -?