Svibanj 03, 2024, 06:43:53 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Potrebna pomoc  (Posjeta: 1692 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ziks

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Potrebna pomoc
« u: Ožujak 15, 2015, 19:31:42 poslijepodne »
Pozdrav ljudi, javljam se iz Bosne, iz Zenice. Novi sam u akvaristici i imam velike probleme da makar djelimicno implementiram ono sto sam zamislio. Naime, u mome gradu je katastrofalna ponuda za biljke, pa sam prinudjen iste potraziti drugdje. Imam rodjaka u ZG, ali je on prebukiran poslom, ne mogu ga sada akvarijumom opterecavati.

U BG imam neke prijatelje, pa sam mislio da zaduzim nekoga da mi kupi sto je potrebno i posalje autobusom u ZE. Ako sam se dobro informisao, biljke dobro upakovane mogu prezivjeti transport. Kontaktirao sam ljude sa stranice, ali im za svaki odgovor treba po 10 dana, hehe... A u prazan akvarijum vec gledam preko mjesec dana. :(

Evo kako izgleda akvarijum



(1m - duzina, 55 - visina, 42 - sirina)

U prostoriji inace prevladava smedja boja pa bih volio rasvjetu i unutrasnjost akvarijuma prilagoditi atmosferi u sobi koliko je to moguce. Covjek iz ove BG prodavnice je rekao da mi je rasvjeta slaba za biljni. Dvije neonke od 60cm, kaze da trebaju makar tri po 75. Imam pumpu i filter.

Vi bi mi mogli pomoci na ovaj nacin...

- da mi kazete kakva je podloga potrebna
- kakva rasvjeta
- koji grijac
- da li je potrebna vazdusna pumpa
- koje biljke i koji preparati
- ako sam nesto jos zaboravio, neku dekoraciju i slicno

Evo stranica

http://www.akvarijum-centar.com/

Dakle, vi bi me uputili na odredjene artikle, ja bih nekoga poslao da kupi i posalje u ZE.

Forum ovog tipa mi je jedina nada. U ZE ne znam nikoga ko se bavi akvaristikom i s kime bih se mogao konsultovati.

Offline Ziks

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Potrebna pomoc
« Odgovori #1 u: Ožujak 15, 2015, 19:41:06 poslijepodne »
Ovi akvarijumi izgledaju prelijepo, mada ne gajim iluzije da kao pocetnik tako nesto mogu postici.....

http://www.akvaristika-ostrava.cz/fotky37481/UVODNI-FOTO.jpg
http://aqua-art.org/images/Akvaristika0004.jpg

Mislim da bi odgovarala kombinacija crvenih i zelenih biljki, pa i ljubicasti ako ih ima....

Toliko. :)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Potrebna pomoc
« Odgovori #2 u: Ožujak 15, 2015, 19:58:24 poslijepodne »

U prostoriji inace prevladava smedja boja pa bih volio rasvjetu i unutrasnjost akvarijuma prilagoditi atmosferi u sobi koliko je to moguce.
biljni akvarij je biljni, zeleni. Ako hoces nesto smedje onda prouci amazona biotop, ono, korijenje i lisce....

- da mi kazete kakva je podloga potrebna
- kakva rasvjeta
- koji grijac
- da li je potrebna vazdusna pumpa
- koje biljke i koji preparati
- ako sam nesto jos zaboravio, neku dekoraciju i slicno
Pa podloga nije nesto strogo odredjeno, ovisi o zeljama i financijama. Ovo kod njih osim sljunka jedino kaj znam kaj je je aquasoil.
rasvjeta........ za tvoju litrazu ako zelis biljni nekakav trebas barem 2x45W T5, imas ih u duzini od 89cm
Grijac.... obicno se uzme koliko je i volumen akvarija, znaci trebas 200W
Pumpa za zrak ti nije potrebna, trebas samo raditi redovite izmjene vode svaki tjedan.
Biljke............ jbg, kaj nabavis. I ovisi kakvu rasvjetu stavis na kraju.
Zaboravio si CO2, to ti treba u biljnom akvariju.
Evo stranica

http://www.akvarijum-centar.com/

Dakle, vi bi me uputili na odredjene artikle, ja bih nekoga poslao da kupi i posalje u ZE.

Forum ovog tipa mi je jedina nada. U ZE ne znam nikoga ko se bavi akvaristikom i s kime bih se mogao konsultovati.
inace, imas i aquashop u Srbiji http://www.aquashop.rs/ vjerojatno imaju bolju ponudu, barem podloga
Imas i aquashpu u HR, jos bolja ponuda svega. Pa vidi kaj ti je bolje za dostavu.

I ova prva slika ti je vrlo moguca, to su sve relativno jednostavne biljke. I za bilje pogledaj pik.ba, zna se naci ponesto. Ili tu na forumu pretrazi clanove iz BiH pa zicaj njih.

Offline Ziks

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Potrebna pomoc
« Odgovori #3 u: Ožujak 15, 2015, 21:19:26 poslijepodne »
Hvala na odgovoru!

Aquashop je super stranica. Za razliku od ove koju sam postavio imaju dostavu za inostranstvo. To mi je jos bolje, da nikoga ne maltretiram. :up:

Ovo za CO2 nisam znao. Koja je visina tih boca. Ova moja ukrasna polica je visine 60cm, morao bih nju deformisati da postavim bocu. Valjda bi moglo stati.

Jos samo par stvari da mi pojasnite pa da saljem narudzbu...

- znima me koji tacno pjesak da uzmem i koliko kg na ove dimenzije, sta je optimalno?
- sta znaci u opisu T5 rasvjete 'sve prirodne boje'? Da li ima u raznim bojama i koja bi meni odgovara u prostoriji gdje preovladava smedja i bijela boja?
- koje biljke bi vi porucili da sebi uzimate za ovakav akvarijum i da li su mi potrebni preparati za biljke i podlogu da i to usput narucim (pozeljno bi bilo ubaciti neku smedju ili crvenkastu biljku, da se takav miks napravi)?

Strah me ako sam budem birao da ne uzmem biljke koje nisu kompatibilne jedne sa drugim, da im ne uzmem odgovarajucu zemlju i da sve ne bude uzalud. Laik sam, jbg...

Hvala jos jednom!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Potrebna pomoc
« Odgovori #4 u: Ožujak 15, 2015, 21:52:05 poslijepodne »
pa boca imas razlicitih, od 0.5 kg pa navise. Ali visina ti ovisi i o tipu ventila koje uzmes tako da je bzvz pricati koliko je koja visoka. No mora stajati okomito obavezno.

A za "pijesak" odnosno podlogu..... gle, ako lova nije problem, flourite. Kupis jednom i traje zauvijek. U pravilu, bolje uzeti nesto od ovih sto idu same, flourite, JBL proscape soil, ADA aquasoil jer ti je sa njima lakse odrzavanje, odnosno cupanje i presadjivanje i usisavanje. S time da ti je soil u startu hranjiv ali ispusta amonijak, barem ADA, tako da trebas jako puno promijene vode na pocetku da se to potrosi i ne mozes sa ribama unutra dok se ne potrosi. Flourite ti nije toliko hranjiv, ali na kraju ti to dodje na isto jer se i soil potrosi i onda opet gnojis i podloga ti je hranjiva toliko koliko CEC dozvoljava. Uglavnom, to te ne bi trebalo previse brinuti i preporucam flourite ako mislis to imati duze vrijeme. Imas i opciju JBL manado koji je jako jeftin i jako dobar ali i jako lagan sto znaci da sa njime ces jako tesko imati bilje sitnijeg korijena i ne mozes imati nikakav vece i aktivnije ribe jer ce ti sve razvaliti.
Postoji i opcija neke hranjive podloge (sera florena, JBL aquabasis ili nesto slicno, ne znam kaj sve imaju) pa preko obicni sljunak granulacije 3-5 mm. Ali tu onda imas problem da ce ti ta podloga s vremenom izlaziti van, potrosi se relativno brzo a sljunak je inertan i za razliku od flouritea, manada ili nekog soila ne moze upijati hranjive tvari koje kasnije biljke mogu koristiti. Kolicina koja ti treba je nekih 20ak litara za 5cm debelu podlogu. Naravno, to moze biti i nesto vise ili nesto manje tak da vjerujem da bi ti i ove 2 vrece po 9l bile OK ili 3x7 ako se odlucis za flourite.
Rasvjeta.... pa lampe se obicno uzimaju u nekim kombinacijama koje nemaju veze sa tvojim namjestajem  :D Ako ides na dvije onda uzimas jednu od ~10000K i jednu od 6500K. Primjer je JBL Solar natur i Solar Tropic. Ili Juwel Day i Nature. Eventualno neka colour ali ona obicno ide kao treca jer ima rozo svjetlo pa to izgleda cudno.
Biljke mozes probati svakakve, no za sve ces trebati gnojivo, makro i mikro elemente. Makro se da nabaviti u prahu (guglaj PPS ili EI metode gnojenja) a za mikro ti je najbolje uzeti Easy Life profito jer se da najlakse nabaviti.

Nekompatibilnost bilja ili bilja sa podlogom te ne treba brinuti. Naravno neko bilje ti nece uspijevati iz ovog ili onog razloga ali podloga ti tu nije previse bitna. Bilje moze uspijevati i u cistom sljunku ako se zna kaj se radi i ako se dobro gnoji preko vodenog stupa. Naravno, svaka druga podloga je ipak bolja nego sljunak. Uglavnom, prema jacini svjetla se odredjuje potrebna kolicina CO2 i onda kolicina gnojiva.

Offline Ziks

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Potrebna pomoc
« Odgovori #5 u: Ožujak 15, 2015, 22:34:15 poslijepodne »
Kinggo :up:

Da mi je neko pricao da postoji toliko detalja i finesa u akvatistici, ne bih mu vjerovao. Kontao sam da se istrese pijesak, ubodu biljke i u vodu bace ribice. 8) Medjutim, sada vidim.... Hehehe....

Uglavnom, nakon tvojih odgovora imam jasniju sliku. Jos cu malo guglati o ovome sto si pisao i onda vidjeti sta uzeti. Zvao sam rodjaka u ZG i veli da dolazi pocetkom aprila. Dakle, moze mi sve povuci u ZE. 8)

Zivio!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Potrebna pomoc
« Odgovori #6 u: Ožujak 15, 2015, 23:28:54 poslijepodne »
gle...... http://www.akvarij.net/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=498
i procitaj 3x. I kad mislis da ti je sve jasno onda procitaj jos 3x. Akvarij nije samo staklo sa vodom, to je zatvoreni sustav sa vise vrsta zivih organizama koji mora biti u nekoj ravnotezi.