Travanj 25, 2024, 12:15:23 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Izrada akvarija, tajna je u detaljima  (Posjeta: 12547 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« u: Prosinac 14, 2011, 22:36:05 poslijepodne »
Kolege i kolegice forumaši, osim brojnih mudrosti naučenih i nadograđenih na moje akvarističko iskustvo mjerljivo preko dvije dekade odlučio sam nakon par godina podijeliti s vama i poneku svoju sitnicu.
Ovaj akvarij je nastao kao zamjena starome.  Ideja je počela kad sam shvatio da na svojem gotovo 20 godina starom 75-litrašu hang-on filtar ne radi svoj posao kako spada. Odlučio sam se za kanistarski filter, i naručio ga od svima nam znanog Blue-a. Čekajući filter koji plovi preko 7 mora prema nama imao sam vremena  razmišljati o njegovom ogromnom protoku i kako ga je zapravo pomalo šteta staviti na tako mali akvarij. Da ne govorim da je akvarij tijekom 20-ak. godina dobio poneku ogrebotinu po staklu, a prije 5 godina sam ga i kompletno prelijepio. Zaključio sam i da je na komodi napravljenoj prošle godine također u DIY izvedbi još dosta mjesta i da bi se na nju mogao smjestiti novi akvarij, prostraniji od staroga za bar 35 litara. I tako je počelo...  Žena mi nije povjerovala (s punim pravom) kad sam rekao cifru koliko će to koštati mislivši samo na cijenu stakla. No novi akvarij traži novi poklopac, a traži i novu rasvjetu tako da se zbilja proračun probio za ove stavke.

Odlučio sam se na dimenzije 700 x 340 x 480 mm i lijepljenje stakla oko baze. Odabir metode lijepljenja ne treba objašnjavati, objašnjeno je na forumu jako puno puta. Što se tiče debljine stakla tu je sve bilo na granici, no igrajući na sigurnost 2 male djece i stanovnika akvarija i izbjegavajući ojačanja u gornjoj zoni odabrao sam stranice od 8mm i bazu od 10mm stakla. Iako sam prvotno planirao sam brusiti staklo (cijena brušenja je otprilike jednaka cijeni stakla) i to naglasio kod narudžbe moji staklari su to "zaboravili" i kod preuzimanja robe me (ne)ugodno iznenadili strojno brušenim staklima. Kako je to brušenje bilo njihov propust odlučili smo se podijeliti trošak brušenja pola-pola i tako sam na kraju nehotice dobio vrlo povoljno obrušena stakla. To brušenje itekako ima smisla i osim estetike daje odličnu preciznost i kvalitetu spojne površine.

Najviše muke mi je stvarao silikon za akvarije. Iako su ga godinama držali po svim trgovinama boja i lakova, i to svaka trgovina po nekoliko modela i boja (Ceresit, TKK, Soudal) sad je misteriozno nestao sa polica. Na kraju sam ga pronašao u jednoj poznatoj bolje opremljenoj željeznariji.

Naoružao sam se živcima, priborom i alatom i krenuo u lijepljenje akvarija.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline robertos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: pž
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #1 u: Prosinac 14, 2011, 22:42:54 poslijepodne »
sretno, nemam ništa drugo pametno za dodat.
izvještavaj nas kako ide.
tko se puno nada puno se i razočara.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #2 u: Prosinac 14, 2011, 22:50:46 poslijepodne »
Lijepljenje akvarija

Dakle, kako se radi o akvariju malo iznad 100 litara odlučio sam se za konstrukciju sa stranicama lijepljenima oko baze. Zašto se tako lijepi već je pisano na forumu. Iako je ovo granični volumen odlučio sam se na ovaj model jer sam prethodna 2 akvarija lijepio na bazu (bili su manji od 100l).

To znači da du sve stranice iste visine, no prednja i stražnja stranica imaju punu širinu.
Bočne stranice su široke kao i baza, dok je duljina baze jednaka duljini prednje/stražnje stranice umanjeno za dvostruku debljinu stakla (2 X 8mm) i dvostruku debljinu silikonskog spoja 2 x 1.5mm. Upravo je ova debljina silikonskog spoja (minimalno 1mm) važna za kvalitetu i trajnost spoja pri opterećenju (o čemu je također davno pisano na forumu). Stoga kod lijepljenja ne treba raditi spojeve pod pritiskom i prešanjem već to treba odraditi s jednim određenim osjećajem (koji dolazi s vremenom i iskustvom).

Alat je klasičan, pribor za čišćenje, pribor za maskiranje i mjerenje, alkohol, aceton, pištolj za silikon, skalpeli...

« Zadnja izmjena: Prosinac 14, 2011, 22:56:49 poslijepodne od Veky »
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #3 u: Prosinac 14, 2011, 23:03:37 poslijepodne »
Kod maskiranja stakla (zbog urednosti i lijepšeg izvlačenja unutarnjih fuga) pik trakom smislio sam slijedeću proceduru. Umjesto da mjerim, crtkam i ocrtavam linije po kojima se lijepi traka ili traka reže ja sam traku prelijepio do samog ruba. Uzeo sam kutnik (iliti po majstorski - vinkl) i pomično mjerili (iliti po majstorski šubler). Vinkl udaljim od ruba za mjeru na koju je namješten šubler, dobro pritisnem da ne bježi i uz vinkl lagano i oprezno povučem oštrim skalpelom. Dobiveni rezanac se lako odlijepi, a površina kasnije očisti acetonom i alkoholom.  S obzirom da se lijepi oko baze i da bočne stranice ulaze između prednje is tražnje dobro računajte koji dio stakla se maskira na koju dimenziju i što se s čime zbraja ili oduzima.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #4 u: Prosinac 14, 2011, 23:21:04 poslijepodne »
U poslu će vam za fiksiranje trebati pik (krep) traka, a dobro bi došle i kutne stege. Iako imam hrpu raznih stega, pa tako i kutnih (hoby mi je i rad s drvetom) odlučio sam se za 4 jeftine stege taman kvalitetom i cijenom dovoljne da pridrže 4 komada stakla.

Lijepiti treba smireno i koncentriranih misli, ali brzo i bez odugovlačenja (tipa ispijanja pive i sl). Razlog je što silikon ima relativno kratko vrijeme nakon kojeg se stvara pokožica (mislim od 8 do 10 min ovisno o temperaturi i vlazi u zraku), a nakon tog vremena zaglađivanje spojeva i izvlačenje fuga više ne daje najbolje moguće rezultate.

Prvo sam nanio silikon na donji unutarnji rub lijeve bočne stranice. Stranicu sam prislinio uz bazu i lagano je pomaknuo amo-tamo po duljini par mm da se silikon razmjesti i zatim utisnuo do nehih 70% mjere. Potom je slijedila stražnja stranica, silikon nanešen na donji unutarnji rub i bočne unutarnje rubove (znači oblik |__| ). Također sličan postupak namještanja s time da je stranica poravnana sa bočnom i lagano prihvaćena kutnom stegom. Na isti princip stavljena je i desna bočna te prednja stranica.

Potom su poravnane sve stranice na konačnu vanjsku dimenziju i zadovoljavajuću debljinu fuge u donjem dijelu, i završno u gornjem dijelu i potom čvršće fiksirane kutnim stegama.

Kad je sve sjelo na svoje mjesto i dovedeno u vinkl (iliti pod pravi kut za ne-majstore)  izvukao sam unutarnje fuge i odstarnio suvišne vanjske.

Za to sam si napravio priručni alat od ostatka PPR cijevi za vodovod. Cijev sam odrezao u koso pod 2 oštra kuta i tako dobio dva ručna alata koja postavljena okomito na ugao zatvaranju oblik iskoristiv za oblikovanje silikonske fuge. Alat malo umočim u sapunicu sredstva za pranje suđa, njime povučem po fugi i višak skinutog silikona obrišem u stare novine. I tako redom dok nisu sve fuge izvučene. Nakon toga sam skinuo pik trake, a zatim prst u sapunicu i još dodatno zagladio sve fuge (kojima se rub lagano odigne kod skidanja pik trake).

Napravio sam 2 alata, jedan od 8 i jedan od 6mm. Ovaj od 8 sam koristio za donju fugu prema bazi s obzirom da je manje vidljiva od bočnih fuga pa može biti i jača.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #5 u: Prosinac 14, 2011, 23:42:47 poslijepodne »
Poklopac

Njegovo veličanstvo poklopac. Godinama sam držao poluotvorene akvarije koji su preko stranica samo imali položeno staklo na kojem je stajala neonska lampa ili zadjih godina kućište kraćih 15W (mislim 420mm) T8 lampi izrađeno od lakiranog pocinčanog lima. Sad sam se konačno odlučio na zatvoreni poklopac sa integriranom rasvjetom, koji nasjeda na rubove stranica.

Zadao sam si zadatak da poklopac mora biti lagan. Pri tom ne smije biti labav, klimav i mek. Treba biti vodootporan i svi spojevi bi trebali biti izvedeni čvrsto i nevidljivo. Pri tome bi sve trebalo biti elegantno i maksimalno precizno izvedeno. Zbog toga su odmah iz igre ispali razni materijali koje je više ili manje lako obrađivati i kao najbolji kandidat se pojavila neka od raznih vrsta plastika. Gledajući poklopce ostalih kolega primjetio sam da ti spojevi još uvijek nisu ono što želim. Primjetio sam još jednu sitnicu kou mnogi zaboravljaju - kondenzaciju vlage na poklopcu. Ta vlaga se nekamo mora slijevatii treba smisliti kako je odvesti nazad u akvarij umjesto da curi s vanjske strane i sl.

Kad čovjek ima dvoje male djece (ok, bar jedno u dobi u kojoj ne voli spavati noću) tada ima puno vremena za razmišljanje (i malo vremena za djelovanje). Tako sam i ja u svojim umovanjima prevrtio razne ideje s raznim materijalima i izvedbama. Na kraju sam zaključio da trebam princip sanduka koji se nasadi na staklo, da ima jedan fiksan dio sa rasvjetom i jedan dio koji se može otvarati zbog hranjenja, održavanja, provjetravanja i sl. Kako razne verzije s pantovima ne bi bile jednsotavne ili dovoljno zgodne za učvrstiti, a ne bi ni dizajnerski baš legao poluotvoreni poklopac s pantovima odlučio sam da se taj pomični dio mora voziti "na šiber". Znači, doboljno tanak, a opet čvrst materijal koji klizi vodilicama. Dio koji nasjeda na staklo također treba biti riješen da spriječi curenje eventualno kondenzirane vlage.  Kratkotrajno sam se zadržao na ideji o PVC profilima za građevinsku stolariju. Tumarajući Internetom konačno sam naletio na ono što sam želio - želio sam profil sa utorima, vodilicama i odgovarajućih dimenzija. I pronašao ga - profil za bočne stranice reklamnih displaya. Prihvatljive cijene, prodaje se po 4m, raznih visina (odlučio sam se za 90mm), boja i oblika. Što je najbitnije, sastoji se od nekoliko komora koje mu daju odličnu čvrstoču i nosivost, a lako se obrađuje. K tome, postoji nekoliko modela kutnika kojima se spaja i spoj uz kvalitetan rez izgleda bezprijekorno.  U kombinaciji s tim profilom uzeo sam i crni forex debljine 5mm.

Profil je koncipiran tako da ima 5 uzdužnih žlijebova. Meni su bila interesantna 2, jedan deblji za finski dio, i jedan dublji ali tanji za pomični dio tj. vrata. Zbog razlike u debljini taj okretni dio sam morao pofrezati za 1.5mm glodalicom kako bi lagano klizio.

Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #6 u: Prosinac 14, 2011, 23:46:08 poslijepodne »
Forex sam kupio u dimenziji 75 x širina ploče, profil u duljini 4m (cca 1.5m je ostalo viška, a forexa cca. 75m x 1250mm) no to će mi ionako uskoro zatrebati za neke druge primjene. Uz to sam kupio i 4 kutnika sa oštrim rubovima i najmanju tubu lijepila za forex.

Forexom misam do sada radio no svidio mi se iako sam bio prvotno skeptičan prema njegovoj laganoj "pjenastoj" strukturi. Pokazao se vrlo obradiv, dovoljno krut, odličan za lijepljenje i učvršćivanje.

Na žalost, za dobre rezultate nema kompromisa i treba dobar alat i sumnjam u rezultate dobivene raznim ubodnim pilama, pilama za željezo i sl. Za forex i sve uzdužne rezove koristio sam stolni cirkular, a za poprečne rezove i rezove profila preklopno-poteznu  (može i njihajuću) kružnu pilu. Na oba alata sam pilu za drvo zamijenio pilom za aluminij. Razlika je u debljini, broju, obliku i kutu zubaca koji su za aluminij i plastiku znatno okomitiji i brojniji nego kod drveta. U priči je jo bila i vertikalna glodalica, bušilica, svrdla za drvo, forstner svrdlo kao za pantove na iverici) i modelarski alat i razni šmirgli za zaglađivanje gradacije oko 240 te hrpa stega i stegica.

Kod piljenja profila je dobro mejsto reza omotati pik trakom jer je po njoj lakše crtati, a traka štiti rez da ga pila  ne trga. Još jedan mali trik, uvijek gdje pila izlazi nešto podmetnite jer će inače na tom mjestu pila sigurno napraviti lošiji rez ili nešto odlomiti.

« Zadnja izmjena: Prosinac 14, 2011, 23:57:18 poslijepodne od Veky »
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #7 u: Prosinac 15, 2011, 00:04:28 prijepodne »
Profil sam kao što je par posteva višlje vidljivo odlučio iskoristiti tako da nasjedne preko gornjeg ruba stakla nekih 25mm u obliku slova H. Vanjski rub stvara lijep preklop,a unutarnji pak stvara preklop koji služi za otjecanje kondenzata nazad u akvarij. K tome poklopac je fiksiran, a dobro proračunan H utor mrvicu uži od debljine stakla osigurava i da poklopac dobro drži uz akvarij i ne pomiče se i ne klapata.
Odlučio sam se rezati donju stranu profila kroz donju komoru i donja dva žlijeba tako da vanjski rub bude malo veći, a unutrašnji plići, baš kao što sam želio, profil se odlično uklopio u koncepciju. Rezove je odradio stolni cirkular, a finiširano je glodalicom i finim šmirglom.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #8 u: Prosinac 15, 2011, 00:11:41 prijepodne »
Usput sam naučio da se u obradi foreksa stvara brdo fine "masne" crne prašine i općenito prašne koja se na njega lijepi. Ne treba ni spomenuti da dotična odlično kvari slike.

Klizni dio je osim frezanih rubova koji klize dobio i jedno vertikalno i jedno horizontalno ojačanje kako se ne bi uvijao. Dobio je i ručkicu.  Fiksni dio je također dobio vertikalno ojačanje (strojari i građevinci znaju da je puno korisnije nego ojačanja u vidu povećanja debljine amterijala), a pripremio sam i komadiće od kojih sam napravio vodonepropusni dio za elektroniku. Sve skupa je lijepljeno i stezano nakon što je sve par puta u izradi sklopljeno i testirano da se utvrde neke nepoznate dimenzije, proporcije i sl.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #9 u: Prosinac 15, 2011, 00:27:14 prijepodne »
Rasvjeta i novi izum vodotijesna grla

Bespredmetno je raspravljati trebaju li u ovakvom poklopcu vodotijesna grla ili ne. Možemo raspravljati o njihovoj cijeni i dobavljivosti, a ni jedno od to dvoje baš ne stvara oduševljenje. Zato sam se odlučio na alternativu koja je u konačnici adekvatna tvorničkim inačicama, skupljima od mojih okruglo 10 puta.

Odlučio sam se za 2 x 24W T5 fc lampe. Poznato je da te sijalice rade isključivo s elektroničkim propaljivačima (prigušnicama po laički) i tu su ukomponirani vf stepup pretvarači iz klasičnih štednih žarulja identične snage.

Kako je debljina t5 lampi 16 mm uz neko sitno odstupanje na manje tu su se odlično uklopile PNT uvodnice za PNT cijevi 16mm, odnosno kabelske uvodnice. Te uvodnice imaju dio koji se montira na kutiju i po potrebi doteže plastičnom maticom (koja se u mojoj izvedbi može pristiti za to, ali i za fiksiranje na neki nosač rasvjete) i drugi dio tipa "holender spoja" gdje čahura navojem pritišće konusnu brtvu, a ova se kod pritiska steže oko kabela ili cijevi (tj. moje lampe) i radi vodotijesni spoj. Otprilike nešto slično radi i originalno grlo.
No to je samo kućište kojemu nedostaju kontakti. Ne slučajno, i same lampe i recimo MOLEX konektori AT/ATX napajanja za PC računala imaju razmak između pinova baziran na višekratniku colnih mjera (kao uostalom i sve u elektronici). To sam iskoristio da povadim kontakte iz molex konektora, a konektore razdvojim na 2 i 2. Tako sam za 2 lampe trebao samo 2 molex konektora. Uz malo piljenja, brušenja i modeliranja raznim glodalima, brusevima, pilicama i sl (čudni nazivi tipa Dremel i Proxon) dobio sam 4 konektoa koji se uklapaju u kućišta (uvodnice) i odgovaraju spoju na T5 lampama. FIksirao sam ih silikonom i napravio zaštitne kapice od forexa. Iskoristio sam postojeće kontakte u konektoru koje sam skinuo i razvinuo, a potom na njih montirao nove kabele i sve skupa zalemio.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #10 u: Prosinac 15, 2011, 00:30:55 prijepodne »
Grla...
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #11 u: Prosinac 15, 2011, 00:37:29 prijepodne »
Reflektori su napravljeni od starog sjenila sa nadgradne t8 rasvjete. Skinuo sam jedno rebro, zaštitio ga pik trakom i potom previnuo (prepigao), poravnao i oblikovao na 5/4" cijevi u oblik poput nalik na 3. Kutija za elektroniku je napravljena vodonepropusno. Sve je lijepljeno i svi su spojevi dodatno prevučeni silikonom, a poklopac nije lijepljen ljepilom nego silikonom ukoliko nekad zatrebam promjenu ili neki popravak. Kutija s gornje strane ima ventilacijske rupice i prekidač, a struja se dovodi kabelom kroz gumenu uvodnicu.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #12 u: Prosinac 15, 2011, 00:46:48 prijepodne »
Nosači rasvjete

Nakon lomnjenja glave oko nosača rasvjete odlučio sam se na vrlo jednostavno, primitivno, ali sigurno, jeftino i učinkovito riješenje. Svaku lampu/cijev drže po 2 nosača za PNT cijevi promjera 16mm (svako košta manje od 1kn).

Kako su nosači C oblika i dosta su kruti cijev se u njih ne bi mogla ugurati već bi se slomila. Zato sam obrusio vrhove tako da cijev glatko ulazi u nosač. Cijev u nosaču od ispadanja osiguravaju - osigurači.  Osigurači nisu ništa drugo nego komadići žice provučeni kroz rupice napravljene  pri vrhovima nosača. Priznajem, oko ovoga si baš i nisam dao nekog truda u izradi.

Nosači su učvršćeni na pločice forexa  upuštenim vijkom za lim/drvo. Kako imaju dosta široku rupu u svojoj stopi ja sam napravio minijaturne čepove 8 x 10 mm oblih rubova od forexa koje sam ulijepio u nosače i potom u njih uvio vijke. Potom sam samo pločice s nosačima zalijepio na poklopac. Ujedno sam dobio distancu od samog poklopca i čvrt spoj, (kemijski) zavaren. Na pločice forexa sam nanio montažni kit i njime zalijepio reflektore.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #13 u: Prosinac 15, 2011, 01:01:42 prijepodne »
I kako to uopće na kraju izgleda?

Vjerojatno se nakon ovih 12-13,14 postova pitate kako to uopće izgleda i vrijedi li truda?
Izgleda dobro, poprilično "tvornički", čak i mei koji sam picajzla.
Cijena izrade je zbilja niska, a rezultati visoki. Lijepljenje akvarija nije neka umjetnost no ovaj poklopac će nadam se mnogim kolegama poslužiti kao inspiracija.
Istina je da treba kupiti više materijala nego što nekome treba za 120 litara akvarij, no i tome se može doskočiti.
Najviše uloženoga i najvrijednije je vrijeme i volja. Vremena sam potrošio puno. Sam poklopac je odnio sigurno 10 sati rada, no radi se o prototipu i nečemu što je nastajalo korak popkorak, čak i na temperaturama debelo ispod nule. Netko iskusniji će primjetiti da treba i dosta alata, a dobro oko je moglo zamjetiti i lemilicu koja otkriva da se radi o (bivšem) profesionalnom elektroničaru.

Cijena bi bila otprilike:

Staklo (strojno brušeno): 380kn
Silikon: 64kn
2 x 24W štedne sijalice: 80kn
2 24w akvarističke lampe = 64kn  (by Blue)
sva plastika i lijepio(ne računajući ostatak) sa dostavom 70km: 300 kn, realna cijena po iskorištenom je oko 100kn
4 uvodnice, 4 odstojnika/nosača i 2m pl kabela: 16kn
10 radnih sati.

Isplati li se?

Sad još čekam da stigne kanister i idem u remont...

Eh, da... Akvarij sam nakon 10 dana sušenja napunio zasoljenom vodom (zbog smrzavanja) i ostavio ga 5 dana. Nije ispustio ni kapi. Potpuno natočen do samog vrha raširio se na vrhu, na sredini prednje7zadnje stranice ukupno 1.7 mm. Ja sam time zadovoljan!

Čitamo se, za pitanja i savjete stojim na raspolaganju.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #14 u: Prosinac 15, 2011, 01:06:41 prijepodne »
I još malo...
Na žalost, slike baš i nisu nešto, osobito na ovoj rezoluciji. U stisci sa vremenom, s rukama od silikona i sl. baš i nisam slikao sve ili nešto pazio pri slikanju. Stavit ću slike kad se kavarij uredi i unese u prostor, tad će se izvedba vidjeti kako spada.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #15 u: Prosinac 15, 2011, 08:17:25 prijepodne »
šta reći na ovo nego savršeno opisano i sprovedeno u djelo.BRAVO
sjedi 5 :up:
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Dhoraso

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #16 u: Prosinac 15, 2011, 09:45:10 prijepodne »
Lijepo, čestitam na trudu  :up:

Koje beštije će unutra?

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #17 u: Prosinac 15, 2011, 10:14:18 prijepodne »
ti si genijalac...najvise me dojmila rasvjeta i poklopac...nisam citao sve nego gledao slike...Jeli jednostavno promjeniti cjev kad za to dodje vrijeme?
Totalna Steta

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #18 u: Prosinac 15, 2011, 11:19:35 prijepodne »
dobro odradjeno  :up:
Ove "osigurace" si moga izbjeci da si umjesto plasticnih nosaca stavio inox, oni se daju rasiriti i ne drobe lampe. A nisu nista skuplji od ovih, ja sam 8 komada platio 7kn.

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #19 u: Prosinac 15, 2011, 11:36:09 prijepodne »
evo sad će krenuti da si ovo ovako ono onako itd...............................
čovjek je napravio ono kaj je zamislio.materijalom koji je bio pri ruci i lijepo opisao. nemojte sad pametovat  :D
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #20 u: Prosinac 15, 2011, 11:45:39 prijepodne »
Zamjena cijevi:
 - ištekaš struju i malo pričekaš da s ekondenzatori isprazne
 - odviješ ona dva "drota" kojima je osigurana cijev - bez nekog alata samo prstima
 - sa 2 prsta primiš fiksni dio grla, sa druga 2 prsta primiš holendersku maticu (onaj dio do cijevi), okreneš par puta tj. odšarafiš
 - povučeš tj. ištekaš grlo sa lampe.
 - isto napraviš na drugoj strani
 - vratiš drugu lampu obrnutim redoslijedom.

 Dakle, apsolutno isto kao i kod tvorničkog gral, ptoviše jednsotavnije jer nema montiranja kapice.

 Osigurače sam i želio jer ne vjerujem ni jednom nosaču, da mi jednog dana ne završi lampa pod naponom u vodi.

Zaboravio sam još jednu napomenu u opisu. S obzirom da grla nisu fiksna moguće je postavljanje bilo koje duljine cijevi snage 24W (različita kod nekih proizvođača) bez ikakve prilagodbe.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #21 u: Prosinac 15, 2011, 11:48:03 prijepodne »
evo sad će krenuti da si ovo ovako ono onako itd...............................
čovjek je napravio ono kaj je zamislio.materijalom koji je bio pri ruci i lijepo opisao. nemojte sad pametovat  :D
nije to pametovanje nega samo jos jedan jedanko jeftin nacin koji mozda netko zeli primjeniti.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #22 u: Prosinac 15, 2011, 11:51:52 prijepodne »
Ovo za upotrebu molexa zasluzuje nagradu!  :klap: :klap: :klap: :up:

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #23 u: Prosinac 15, 2011, 11:54:51 prijepodne »
svaka čast na trudu za pisanje i slikanje postupka te učinjenog rada.  :up:

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Izrada akvarija, tajna je u detaljima
« Odgovori #24 u: Prosinac 15, 2011, 13:15:49 poslijepodne »
Ovo bih htjela vidjeti na portalu...  :star:

Veeeedranneeeeeeee?