Ožujak 28, 2024, 19:02:01 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bolesni guppy molim Vas pomoc  (Posjeta: 1594 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tea12345

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Bolesni guppy molim Vas pomoc
« u: Siječanj 28, 2020, 05:46:29 prijepodne »
Pozdrav svima nova sa  ovdje a i s ribicama, ukratko kupila sam dva muska gupija i dva platy u pet centru prije malo vise od dva tjedna, problem je sljedeci od jucer mi se jedan muski guppi skriva i lezi, nije jeo uopce jucer, iskreno pocela sam sumljat par dana jer nisam ga bas direktno vidla da jede, ali nekako kao da je najosjetljiviji od njih svih, druge ribice papaju i sve normalno ali evo vec je drugi dan a on uopce ne pliva i na istom je mjestu, rjesit cu Vas upit kako najbolje znam AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža,-25
-   temperatura,-pa normalna nije mi jos stigao termometar
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  - neznam
-   vrijeme od pokretanja akvarija, - mjesec dana
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,   - nakon 15 dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode-pa samo sam sad jednon u dva tjedna
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija-nisam jos kad je cisto bilo, nema ni mjesec dana da su ribica unutra
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)   - AQUAEL UNUTARNJI FILTER FAN MINI PLUS-4.4W-260L/H,VOLUMEN AKVARIJA OD 30 DO 60LIT
-   način i periodi čišćenja filter materijala 
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  -

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  -kamen ne
-   grijač-ne
-   pumpa za zrak 
-   CO2 sustav – kakav 
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.)dajana clear aqua imam i dajana start plus

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  - dva guppy i dva platty
-   starost ribica    - neznam nije mi receno u pet centru, kod mene su tek manje od tri tjedna
-   ima li potencijalnih „terorista“  - a mislim da ne jedino jedan guppy stera nekog kad se bas zabuba u njega
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  - dva put, nije, prodac cesnjak i imam seru o prodac za boju

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke-ne, umjetno
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju)-ne
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi-ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi-kamencici
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu-ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  - nikakve
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris)-koristim dajana clear

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma-kao sto sam napisala gore miruje na dnu cesto je skriven u dvorcu, ne pliva od jucer, nije jeo
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...-stavit cu sliku nisam jos tolko iskusna da to mogu procjeniti
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)-ne uzuma hranu od jucer, skriva se
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)-normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  - prije par dana mi se ucinilo da ne jede, a od jucer miruje na dnu
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  - nicim jer nemam pojma odkud da krenem izgubljena sam na guglu zato trebam vasu pomoc
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  Jedna ta zasad ne
-  stanje ostalih stanovnika-super, jedu, plivaju, kakaju

Offline Tea12345

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Bolesni guppy molim Vas pomoc
« Odgovori #1 u: Siječanj 28, 2020, 05:58:01 prijepodne »
Prvi dani kad je stigao pocetak

Offline Tea12345

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Bolesni guppy molim Vas pomoc
« Odgovori #2 u: Siječanj 28, 2020, 05:59:24 prijepodne »
Prvi dani pocetak

Offline Tea12345

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Bolesni guppy molim Vas pomoc
« Odgovori #3 u: Siječanj 28, 2020, 06:02:29 prijepodne »
A ovako je od jucer

Offline Tea12345

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Bolesni guppy molim Vas pomoc
« Odgovori #4 u: Siječanj 28, 2020, 06:04:17 prijepodne »
Upravo sad

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Bolesni guppy molim Vas pomoc
« Odgovori #5 u: Siječanj 29, 2020, 09:21:49 prijepodne »
Nisam neki stručnjak za bolesti, al ovo ti je vjerovatno lošija kvaliteta ribe, slabijeg imuniteta, malo šok kod prebacivanja u novi akvarij i to ti je to... Možeš isprobavat liječit, odvajat, dadiljat, potrošit pare i vrijeme, al mislim da bu ti ta riba ipak skoro crkla...
Tak da mislim da ti se ne isplati puno sekirat. Imaš gupija po oglasima za 2-3kn, a često ih možeš dobit i besplatno.
Da je nekaj poremećeno s kvalitetom vode prije bi se izvrnuli platiji.
Primječujem da nemaš grijač. Može proći bez grijača, ali sobna temperatura nesmije puno varirati dan-noć.