Travanj 29, 2024, 14:32:45 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: red pirana (2)  (Posjeta: 96666 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Delegat

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
  • <*}}}}}><
red pirana (2)
« Odgovori #50 u: Siječanj 28, 2008, 19:11:00 poslijepodne »
totalno se slazem s ascarom!

da, dobro izgledaju, al zbog filtracije i ne mijenjanja vode bude imal jako velikih problema dok ribe narastu 20cm+

a i zbog prehrane nisu bas narasle, moje su u godinu dana narasle do 20cm, a njegove su na 15. a na rast (i njihov vijek) utjece i kvaliteta vode i kvaliteta prehrane i stres. a na 6 pirana mijenjanje vode jednom godisnje je premalo! znaci da ni ne usisava dno, znaci da ima jako puno otpada na dnu, a ima preslabe filtere, znaci da se ribe kupaju u amonijaku, koji im spaljuje škrge, itd, da ne nabrajam...

Pygocentrus Nattereri

Offline piranarab051

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
red pirana (2)
« Odgovori #51 u: Siječanj 29, 2008, 20:53:00 poslijepodne »


je ljudi...u pravu ste znam da mi je filtracija slaba ali trenutno nisam u mogucnosti za pribavljanje nove i jace...to planiram napraviti prvom prilikom kad budem u mogucnosti...ali svejedno VELIKOHVALA svimana savjetima..


a sto se hrane tice u dosta zoo shopova su mi takodjer rekli da je hrana za pse ili macke u mesnoj izvedbi ok jer da kod nas i nema za kupiti bas specijalna hrana za pirane. a svakih par dana ubacim ja njima nesto i svjezeg mesa ili malih ribica ili slicno.


i da biljaka nemam u aq to je pozadinska slika ali namjeravam i to uskoro kupiti i staviti.. ma znate sto je kod mene najveci problem, mi tu na otoku nemamo niti jedan zoo shop tako da mi je opcenito sto se svega tice za odrzavanje i sve ostale stvari veliki problem.ima samo jedna mala trgovinica ali ponuda za akvariste nikakva!!!!jedina mi je prilika kad odem u zg ili ri ili bilo di van otoka onda si nesto pribavim tako da sam dosta ogranicen sto se tice opreme i aqvarija opcenito.





hvala pozdrav....
 

Offline Delegat

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
  • <*}}}}}><
red pirana (2)
« Odgovori #52 u: Siječanj 29, 2008, 21:11:00 poslijepodne »
ma gle, samo si podebljaj filtraciju (covjece, ja imam 3 filtera, i jos mi se cini malo preslabo) i daj ih, molim te, prestani hranit s hranom za macke!! specijalne hrane za pirane kod nas nema, kupi im lignje i kozice, i bilo koju morsku ribu (pa ipak zivis na otoku!!) i ribe ce ti zivit duze i narast ce ti vece! ne znam kaj ti ocekujes od njih, al ja ocekujem da mi narastu cim vece i da mi cim duze zive jer ih obozavam. i posjeti piranha-fury.com. i ja sam on a tight budget, al cim dodjem do neke love kupujem jos jedan akvarij (min 400L) i kupujem jos pirana!!
Pygocentrus Nattereri

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #53 u: Siječanj 30, 2008, 20:15:00 poslijepodne »


mozes ih hranit i hranom za kornjace... ak bas nema mesa...

Offline Delegat

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
  • <*}}}}}><
red pirana (2)
« Odgovori #54 u: Veljača 01, 2008, 11:39:00 prijepodne »
Pitanje:  kak često hranite svoje pirane?

Ja sam svoje hranil svaki dan, sad ih hranim svaki drugi dan, tu i tamo 2 dana zaredom, jer su se pocele debljat. jako cesto ih hranim lignjama jer mi se cini da od lignja najvise rastu. i kozicama za boju.

ak budu postale agresivne jedna prema drugoj, pocet cu ih opet hranit svaki dan, al manje porcije.

Pygocentrus Nattereri

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #55 u: Veljača 01, 2008, 13:31:00 poslijepodne »


ja im svaki dan ubacim nekaj...


ne mogu vjerovat! kako su moje male bebice danas pobijedile strah... vise se uopce ne boje kada otvaram poklopac od akvarija! a kad im ubacujem meso u akv uopce ne cekaju da padne na dno...

Offline Ascar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
red pirana (2)
« Odgovori #56 u: Veljača 01, 2008, 13:58:00 poslijepodne »
Ja u pravilu dajem svaki drugi dan, ali ponekad i svaki... One dane kad me riba doslovno žica hranu onda dobije preko reda

U zadnje vrijeme ga hranim pastrvama (u Intersparu se za sitne novce mogu kupiti krasno filetirane), ponekad malo lososa, ponekad govedina, ponekad smrznute girice. Svu hranu podjednako voli i nema mrtve šanse da dotakne pod. Ovaj vikend ću si stvarno dati truda i staviti filmić na tube...


Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #57 u: Veljača 01, 2008, 14:08:00 poslijepodne »
javi kad ga stavis!!!

Offline Delegat

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
  • <*}}}}}><
red pirana (2)
« Odgovori #58 u: Veljača 01, 2008, 23:05:00 poslijepodne »
e, a ja sam kupio osliće bez glave, ono, jeftiniji su od fileta, al sam prozivljaval muke dok sam to odvajal od kosti i kože! lakše mi je očistit kilu lignja neg ovo! vraćam se ja na filete..LOL

E, a jel kome uspjeva hranit ih hranom za ribe u granulama?

Pygocentrus Nattereri

Offline Ascar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
red pirana (2)
« Odgovori #59 u: Veljača 02, 2008, 21:22:00 poslijepodne »
Evo ga konačno...

Tube je upropastio kvalitetu, ali mislim da se nekaj da skužiti, pa eto linka:



Nagalašavam da nije korištena živa hrana!!!


Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #60 u: Veljača 02, 2008, 23:16:00 poslijepodne »


wow! predivan je! kako krasno papa...


za delegata: ja ih hranim hranom za kornjace kad nemam mesa... hranom za ribe mislim da ih nije moguce hranit jer je to sve vecinom na bazi biljaka pa bi bile jako gladne cijelo vrijeme...

Offline Delegat

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
  • <*}}}}}><
red pirana (2)
« Odgovori #61 u: Veljača 03, 2008, 06:49:00 prijepodne »
Ascar, riba ti je zvijer!! odlicno izgleda!!

a kaj se tice hrane za ribe, ja moje moram molit da to jedu, a dobro ih je s tim hranit radi vitamina. to pojedu eventualno ako su jako gladne.

Pygocentrus Nattereri

Offline Ascar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
red pirana (2)
« Odgovori #62 u: Veljača 03, 2008, 09:18:00 prijepodne »
Tnx! Niš' se on ne srami... Čim u vodu padne nešto nalik hrani, zgrabi u sekundi! Zanimljivo da ancistrusa uopće ne doživljava. Može si mirno cuclati drvo na par centimetara udaljenosti i niš. Razmišljam si da probam staviti par malih neonki unutra... Sumnjam da bi prošlo, ali me vrta jer sam vidio neke fotke na kojima jako male ribe uspijevaju preživjeti jer su nezanimljive kao zalogaji.

BTW, što se tiče riblje hrane... To apsolutno ignorira, ali mu ja zato kapnem malo fishtamina na meso, barem jednom do dva puta tjedno i mislim da tu dobije sve kaj treba


Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #63 u: Veljača 03, 2008, 15:38:00 poslijepodne »
ako ih molis da jedu, nemoj im par dana davat hranu pa ces vidit kak bu jele!

Offline Delegat

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
  • <*}}}}}><
red pirana (2)
« Odgovori #64 u: Veljača 03, 2008, 21:11:00 poslijepodne »
ak ih ne nahranim dva dana il vise onda mi pocnu gristi biljke i postanu uzasno agresivne jedna prema drugoj..
Pygocentrus Nattereri

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #65 u: Veljača 04, 2008, 09:24:00 prijepodne »
uff... ja moje kad nece jest ostavim 1 ili 2 dana bez hrane i onda im ubacim... ti mozes tako ili ces ih molit... ali ak se tuku bolje ne...

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #66 u: Veljača 08, 2008, 12:52:00 poslijepodne »


jucer sam primjetila da mi jedan beba anubias pliva po povrsini. kako sam imala jednu slobodnu lavu prokuhala sam ju i na nju gumicom pricvrstila tog maleckog. nadam se da ce prezivjeti! hehe... jedva je nesto veci od nokta... a i prilicno smijesno izgleda tako malen na tolikom kamenu...

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #67 u: Veljača 10, 2008, 20:23:00 poslijepodne »


evo da malo ozivim temu novim slikicama


nerita





nerite





ekipa u akvariju











malo starije slike



Offline sale75bgd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: New York City, NY, USA
red pirana (2)
« Odgovori #68 u: Veljača 10, 2008, 21:34:00 poslijepodne »
Evo da pozdravim kompletnu ekipu sa sajta, pozdravi Vam stizu iz Beograda.. Evo par slika mojih ribica... Stare su 2 godine i jedna je 8 meseci stara. Kod nas jako malo ljudi drzi pirane, nema ih u prodaji i jako ih je tesko nabaviti. Uglavnom uvaljuju ljudima pacu-e...
« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2008, 02:15:26 prijepodne od TiTech »

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #69 u: Veljača 11, 2008, 16:17:00 poslijepodne »


dobrodosao na forum! kolko su ribe stare? bas su prekrasne! daj malo vise informacija o akvariju... cini mi se da imas oko 400l... koliko sam daleko?

Offline sale75bgd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: New York City, NY, USA
red pirana (2)
« Odgovori #70 u: Veljača 11, 2008, 19:03:00 poslijepodne »
Dimenzije: 120 x 60 x 60 cm
Zapremina: 432 L
Staklo: 10 mm
Temp: 26 °C
Filtracija: Spoljni trokomorni filter - sundjer, kvarcni pesak, perlon vata,keramika, bioball kugle,bio sundjer
Osvetljenje: 3 x Phillips daylight 30w 90cm, 2 x Philips aqaurelle 30w 90cm, 2 x Arcadia 30w 90cm
Ostala oprema: grejac 300w, DIY CO2
Podloga: 30 kg zemlje za cvece, kvarcni pesak, dunavski sljunak
Dekoracija: stene, 3 mangro panja
Ribe: 8 Pygocentrus Nattereri, 2 corydoras, 5 kuli kuli, 1 plekostomus, 1 gibiceps, 4 kozice (ko zna koliko ih ima), 7 puzeva amazonaca
« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2008, 02:10:58 prijepodne od TiTech »

Offline sale75bgd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: New York City, NY, USA
red pirana (2)
« Odgovori #71 u: Veljača 11, 2008, 19:12:00 poslijepodne »


Ime : Pygocentrus nattereri
Familija : Characidae
Jako zastupljen naziv na engleskom, red bellied piranha
Ova vrsta je jako zastupljena i siroko rasprostranjena u prirodi,Venezuela, Colombia, Ecuador, Guyana, Brazil, Peru, Bolivia, Paraguay, Argentina i Uruguay. Ovolika rasprostranjenost dolazi kao posledica izlivanja velikih reka kao sto su Amazon, Rio Paraguay, Rio Paraná and Rio Essequibo ali i manjih
pritoka i kanala.
Postoji vise varijanti familije Pygocentrus, koje nam dolaze sa raznih lokacija - nattereri Amazon, caribe Venezuela, ternetzi Argentina, piraya koja se srece u Rio Sao Francisco - delu Amazona.
Velicina ribe je do 30 cm, mada moze i nesto malo preko toga. Ne postoji razlika izmedju muzjaka i zenke i nemoguce ih je raspoznati dok se ne odvoji maticni par.
Zivotni vek ribe u zarobljenistvu, odnosno u akvarijumima je izmedju 10 i 15 godina.
Temperatura vode u kojoj se drze treba da bude od 23 do 28 stepeni.
pH vode : 5.5 - 7.5
Tvrdoca vode : 15-20° dGH
Optimalni parametri vode su - temperatura : 25°C, pH: 6.5, tvrdoca: 18°dH


Ishrana : meso, ribe (najbolje morske izbegavati nase domace zbog bolesti i prljavstine),plodovi mora, proteinska hrana u granulama, govedje srce, piletina. Treba izbegavati ubacivanje zlatnih ribica,japanki i sarancica zbog velike koncentracije hormona rasta u istima. Sve ostatke nepojedene hrane treba
odstraniti iz akvarijuma.
Uredjenje akvarijuma : akvarijum treba da zadovoljava potrebe ribe, pre svega u smislu duzine koja ne bi trebala da bude ispod 120 cm, sirine 50 i visine 50. Znaci akvarijum od minimum 250 - 300l. Preporucuje se nekih 50-tak litara po ribi. Potrebno je da je uredjen sa dosta zaklona i da je zasadjen biljem jer je
pirana u principu plasljiva riba koja ce veci deo dana provesti upravo u tom zaklonu ili u jednom mestu. Svetlo bi trebalo da bude priguseno, ali je moguce uz trud i zalaganje navici ribe i na svetlo koje je potrebno i malo zahtevnijim biljkama. Licno imam 7 neonki od po 30 w u svom akvarijumu.
Filter treba da je u stanju da u 1 h da 50 % vise vode od zapremine akvarijuma, npr 400l aq - pumpa od 600l/h. Dobra filtracija je jako bitna zbog ostataka nepojedene hrane koja zapada u razne delove aq i raspada se, te se stvaraju pogodni uslovi za razvoj bakterija koje bi mogle lose uticati na zdravlje riba.
Pozeljno je ali ne i obavezno, koriscenje tzv. power head-a zbog stvaranja vodene struje u samom akvarijumu. Takodje pozeljno bi bilo koriscenje spray bar-a, zbog efekta kisa. Preporucuje se koriscenje sljunka za podlogu.
Vodu u akvarijumu je pozeljno menjati jednom nedeljno po makar 15 - 20% . Bitno je izvrsiti dehlorizaciju vode upotrebom nekog preparata, u cilju odstranjivanja Chlorine i Chloramine-a kao i drugih stetnih sastojaka. Licno koristim Aqua Sana preparat.
Razmnozavanje : razmnozavanje u akvarijumima je jako tesko, ali ne i nemoguce. Potrebno je obezbediti sve gore navedene uslove, imati otprilike makar 6 riba i cekati da se izdvoji par. Muzjak pravi gnezdo, zenka polaze jaja. Zenku treba odstraniti u narednih 24h, a muzjak ce braniti jaja. Kada mladi proplivaju treba
ih hraniti umereno jer jedu u toj meri da neretko crkavaju od nadutosti, prejedu se. Polno zrele ribe dobiju tamnu boju. Mozemo uticati na sto brzi eventualni mrest riba u smislu podstaci ih, tzv. rainy season efektom. Naime, treba smanjivati nivo vode u akvarijumu a zatim ga povecavati upotrebom spray bar-a i nove sveze,
hladne vode koja ce oboriti temperaturu za 2-3 stepena. Znaci simulacija kisnih sezona... PIRANE SU ZA VREME MRESTA EXTREMNO OPASNE!!
Generalne informacije : potrebno je drzati najmanje 5 komada u jatu u akvarijumu. Dosta ljudi se razocara po kupovini pirana jer je rec o zapravo plasljivoj ribi, koja ce u stanju uznemirenosti u sekundi otici na drugi kraj akvarijuma ostavljajuci za sobom haos u vidu pocupanog bilja, podignutog mulja i sl. U toj
jurnjavi se desava cesto i da se povrede, tipa ostanu bez dela tkr. brade i par komada zuba. Imao sam takav slucaj i dobra stran

Offline sale75bgd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: New York City, NY, USA
red pirana (2)
« Odgovori #72 u: Veljača 11, 2008, 19:15:00 poslijepodne »
Izvinjavam se admin. ako font nije dozvoljen, neka mi samo neko ukaze na to. Hvala
« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2008, 02:01:38 prijepodne od TiTech »

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
red pirana (2)
« Odgovori #73 u: Veljača 12, 2008, 14:51:00 poslijepodne »
kaj ti pirane ne napadaju kulije corye i to?

Offline sale75bgd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: New York City, NY, USA
red pirana (2)
« Odgovori #74 u: Veljača 12, 2008, 19:00:00 poslijepodne »
Pa nema potrebe da ih napadaju! Lepo ih hranim,a i imaju svi oni dosta zaklona pa valjda i ne stizu da ih smazu... Za sada je sve ok. Dokle, videcemo!!
« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2008, 02:16:06 prijepodne od TiTech »