Travanj 29, 2024, 18:17:55 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Bette, genetika i mrijest  (Posjeta: 36455 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« u: Svibanj 19, 2007, 02:03:00 prijepodne »


Eto, jedna zenka se lijepo ubucila, i iako nisam nista planirala mislim da je ona potpuno spremna pa me zao ne iskoristiti priliku
. Betta hrana od Tetre je ocito zaista dobra

E sada ide pitanje: imam 2 muzjaka koja bi mogla biti dovoljno snazna i podobna da budu "onaj pravi". Stvar je da, jedan je malo mladji, i malo snazniji. Ali ne zelim tu kombinaciju boja. On je:




Prekrasna riba. No, i ona ima istu kombinaciju boja (samo crvene peraje bez plavog), tako da prema mojem poimanju genetike, malci bi bili samo takvi.

Drugi kandidat je:



Malo izlevelizirana fotka, naravno, malo je svijetliji. No, dakle, crven potpuno.
E sada, oce li crveni i cambodian (svijetlo tijelo) zenka dati mjesano ili je neki gen od ova dva jaci?
Odnosno, dominantan. Malo genetike, sta cete. Ako se tko bolje kuzi neka se javi...


I da, kako muzjaka najbolje pripremiti za mrijest? Za hranu znam. Oce li ga bolje pripremiti prisustvo zenke (kroz staklo) na duze vrijeme. Pitam jer, zenka je u zajendickom akvariju u kojem je vec jedan mladi muzjak (jos nesvjestan svoje spolnosti), oce li on poremetiti sklad? Mislila sam muzjaka staviti u 15 l akv. pored ovog zajednickog da se gledaju kroz staklo pa zenku u teglu u mrijesni akvarij... Neznam oce li ga to dovoljno "zagrijati". Vec neko vrijeme apstinira, jedino sto se prepire sa ostalim muzjacima kroz staklo. Da li to olaksava? Ovaj je vec isproban sarmer, no nema iskustva. Da li da zenku "potrosim" sa "sigurnijim" ili sa dazim?


E sada idem googlati ali sam otvorila temu cisto radi malo diskusije i ucenja. Slobodno pricajte

Edited by: Gwyneeth
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #1 u: Svibanj 19, 2007, 03:20:00 prijepodne »
Evo, nakon malo googlanja (majko mila 3 sata je), otkrih ponesto, malo se zbunih, jos vise nista neznam....

No, evo da probam:

Cambodian bette imaju recesivan gen za tu boju pa ce samo 2 cambodian jedinke dati 100 % cambodiana. Cambodian i visebojna betta daju 50:50 %. Potpuno jednobojne (crvene) jedinke imaju dominantan gen. Ostale jednobojne jedinke imaju jedan dominantan, jedan recesivan gen. No, to je ovako pojednostavljeno jer nije sve u samo 2 gena vec u njih... pa brdo.

Crveni je potpuno dominantan i kombinacija sa bilo kojom ribom u prvoj generaciji daje crvene. E sada, ima vise "slojeva" boja a tu je i crna koja je cini zapravo u svim bojama (ili pod svima) osim tamo gdje boja izostaje. I "koncentracija" boje ima svoje mjesto.

Dakle, ako cambodian curu sparim sa crvenim deckom, dobiti cu sve crvene.

A ako uzmem cambodian decka sa cambodian curom dobiti cu.... ciste cambodiane. A druga generacija bi bila.... pa, ovisi o genotipima koji su u njihovom genomu a mogu nositi svasta recesivno koje se ne vidi. A kako neznam kojeg su porijekla ribe, to moze biti svasta... osim potpuno crvene

E sada tu ima nijansi koliko ocete. Jedna od zenki iz legla iz kojeg je trenutno-bucmasta zenka dosla je bila lijepi butterfly cambodian. (bila jer je nedavno iskocila iz akv. na vlastitu inicijativu ), pa bi vjerojatno jedan dio fryja bio butterfly, ALI, ako sparim 2 C-a dobiti cu samo C-e koji ce mozda biti i butterfly poneki, A ako sparim crvenog sa C-icom dobiti cu sve crvene u prvoj generaciji, no, oce li u sljedecoj crveni dati nekog butterflyja???? Crvenog naravno...Naravno, nije samo butterfly u pitanju, mogu biti i jos neke boje i uzorcu... no...

Eto, neznam koga sam vise zbunila.


Ako se ne varam, sve sto sada moram je odluciti da li cu: sve cambodiane ili sve crvene.

Prijedlozi?



"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #2 u: Svibanj 19, 2007, 03:26:00 prijepodne »
Oh da, velika je vjerojatnost zapravo da ni jedan ni drugi nisu cisti odnosno da nose gene neke druge boje pa tako se ovo nebi brojala kao prva generacija nego...uh.

Idem spavati zaboga.

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline DeMar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 595
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #3 u: Svibanj 19, 2007, 08:44:00 prijepodne »
Pozdrav

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #4 u: Svibanj 19, 2007, 09:58:00 prijepodne »
A da ih jednostavno spariš i pogledaš kako će izgledati potomstvo? IMHO
tako ćeš puno prije ustanoviti kakve eventualne 'skrivene' gene nose
nego samo gledanjem u njih i mozganjem, osim možda ako ove tvoje Bete
imaju pedigre a pretpostavljam da nemaju je li tako? Ja bih inače od
dvojice kandidata izabrao onog koji mi izgleda jači i zdraviji. Ili
možda dati ženskoj da ona izabere? (ovo mi je sad palo na pamet nemam
iskustva sa Betama pa se ispričavam ako možda ovo ne bi išlo): ženska
je u svojem velikom akvariju a sa svake bočne strane staviš mali
akvarij u kojima su kanditati? Kad se odlući trebala bi otplivati na
stranu gdje je frajer koji joj se više dopada.


Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #5 u: Svibanj 19, 2007, 11:20:00 prijepodne »

Salem

Odnosno, da ih stavim na izlozbu, to je tvoj prijedlog?

Ma to mi je prekomplicirano s obzirom da su zenke u jednom stanu a muzjaci u drugom pa cu muzjaka morati nositi tamo.

Prema iskustvu vidim da oni rado sami sebi odabiru partnere (tj. muzjak zenku, ali uvijek je prva ona koja je na hijerarhijskoj prva ili jednostavno zrelija). Ali, kada su puni vole se prazniti bez obzira na sve,.... hm, mislim da je tako i kod ljudi

Eh da, zaboravila sam napisati da je cambodian nedavno lijecen od jedne lagane bakterijske infekcije, sada se doima zdravim ali jos nisam uspjela izmjeniti skroz vodu. Da li da ga sada prebacim u skroz novu vodu ili da jos mjenjam postotke? Antibiotika ima jos... um, pa 50 %

Pitam jer mislim da bi to moglo oslabiti njegov imunitet iako se doima jacim, ovaj drugi mi se cini zdravijim iako nije toliko uhranjen.... Eh, a i crveni je imao skembicu prije seljenja, jos su malo pod stresom. Ajme, tek sada kada usporedjujem sliku sa borcem vidim koliko je smrsavio....

Edited by: Gwyneeth
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline strijelac1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #6 u: Svibanj 19, 2007, 12:08:00 poslijepodne »


Samo nemoj staviti dva mužjaka u jedan akvarij jer će se poubijati. Ja sam imao dva bez ženki i bili su pristojni pa sam mislio da se podnose. A kad sam ubacio jednu nezrelu ženku, u roku par dana su se potukli tako da sam ih jedva izliječio od povreda.
BELI MANASTIR

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #7 u: Svibanj 19, 2007, 14:42:00 poslijepodne »
Strijelac, imam dosta dugo bette, a nebi ih imala da sam stavljala muzjake zajedno Po iskustvu se mladi muzjaci koji odrastaju zajedno ne mlate iz cistog razloga sto ni ne sazriju. Uvijek je jedan dominantan dok ostali izgledaju i ponasaju se ko zenke. Cak je zadnja grupa od 4 muzjaka bila toliko slozna da se niti jedan nije istakao. Drugo je staviti 2 odrasla i sazrijela muzjaka zajedno, a drugo ih drzati od malena. I onda su razmirice normalne ali se rijetko mlate "do krvi" i to onda kada dodje nova riba iz vana.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #8 u: Svibanj 19, 2007, 16:06:00 poslijepodne »
Ah eto, cini se da ni jedan nece biti pogodan gledam danas crvenog, cudan mi. Pokusam ga animirati ogledalom, animiram ga i skuzim da nemoze rasiriti peraje I onda vidim bjele tockice po tijelu i perajama koje izgledaju sljepljene. Ne cini se kao ich, puno je gusce i sitnije, takav nisam vidjela jos. Ali procjenite vi:




Bas me rastuzilo, vec mi je dosta bolesti stalno netko. Onda sam isla provjeriti cambiea i pogledati ostecenja koja je imao radi kojih je lijecen, i sada, iskreno nisam sigurna da je uopce izlijecen... Uh. Evo kako izgleda sada :



Iznad desnog oka je bila oteklina (njegovog lijevog), sada je crna i ljusti se. Cini mi se da to zacjeljuje, ali je jos malo oteknuto. Na korjenu repa je imao jos 2 otekline i njih nema uopce vise. Bude li spreman? Ako treba kupit cu novog Salim se. Rijetko nadjem dobre. Iako, ako naletim, nebi puno razmisljala. Taman se oslobodilo jedno mjesto...

Pitanje je da li i-ne-tako-zdrava-riba moze biti dobar roditelj?

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Miki_BL

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #9 u: Svibanj 19, 2007, 18:46:00 poslijepodne »
Ja ti tu nish ne vidim na crvenom. Mutna slika, tj nije mutna koliko si uhvatila neko bljestavilo.
Muzjaku se peraje zna slijepiti i uhvati se neka bijela sluz po perajama ako ih ne siri tj ako nema nekog drugog muzjaka ili zenka da se sepuri pred njima (govorim iz iskustva) a to se ne lijeci nego se samo stavi ili ogledalo ili neki drugi muzjak prinese na par dana (ne u isti aq samo da su razdvojeni) i to samo prodje. Ali ti kazes da ima nesto i po tijelu a ne vidim dobro da ima bilo sta a ako i ima ne bih znao na pamet da ti kazem jer ne vidim sta je u pitanju.

U svakom slucaju ako imaju neku bolest nije pogodno da ih mrijestis a i tesko da ce oni sami da se izmrijeste jer nece biti zainteresovani.

Izbjegavaj kupovinu novih ribica jer one samo donose bolesti a i ako se odlucis za kupovinu prvo u karantin sa njima 10-15 dana, blagi tretman hipermanganom 2 puta (svakih 5 dana) i tek onda u zajednicki aq ako su zdrave.
 

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #10 u: Svibanj 19, 2007, 20:34:00 poslijepodne »
To nije bljestavilo, te tockice izmedju "ljuskica", na to mislim, nije nikakav odbljesak nego je bas tako.

Muzjaci mi zive u odvojenim akvarijima jedan do drugoga, uvijek se imaju na sto kesiti a ako i nema radi nekog razmjestaja, uvijek ima ogledala.

Nije se zato to desilo, nesto ozbiljno nije u redu. A za cambiea nisam sigurna dal dobro il ne jer se ponasa zdravo, izgleda zdravo... Jedino me brine taj ostatak kvrgice, neznam oce li to tako ostati ili da ga pustim da se jos ozdravi.

Novi muzjak i onako ne bi u zajednicki akvarij i ako bi ga i mrijestila mogao bi zaraziti samo zenku. No nema tu neke velike frke. Karantenu ih pustim da prodju prije nego kupim ili ju odradim nakon, u svakom slucaju imaju svoje vrijeme prije nekog zajednistva kojeg muzjaci u najcescim slucajevima ni ne dozive.

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #11 u: Srpanj 31, 2007, 01:32:00 prijepodne »
Bok svima :D

Nego, eto samo malo novosti: crveni je nakon mjesec dana od bolesti uginuo... Nisam ni otkrila sto bi moglo biti, ljecila svim i svacim no nista nije pomoglo.

Cambie je jos ziv i jos uvijek muci muku sa upalama! Taman sam ih zaljecila i sada opet ispala kvrgica upaljena na glavi. Ponasa se i jede normalno cijelo to vrijeme. Vec mi je dosadan s tim.

Ima 2 nove bette, 2 muzjaka mlada. Jedan malo odrasliji (oko godinu dana), kojeg su u pet shopu stavili s colisama pa je osto bez komada peraje... no i dalje je prelijep.






I jedan mladic koji je jos pomalo slabasan ali dobit ce brzo na tezini i perajama! Crveni cambodian:



Jako mi se svidja mix betta, dok se malo oporavi biti ce prelijep i mozda mi najdraza zenka dobije konacno muza

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #12 u: Kolovoz 03, 2007, 01:03:00 prijepodne »
Stigao je novi gospon. Sasvim sam slucajno nabasala na njega, trezeci nesto posve drugo

Kako je on moj prvi butterfly, nazvan je Butty, haha



Mladjahan mladic, jos mu peraje nisu potpuno izrasle. Nece ni biti osobito "operajen" (eh, fali mi izraza, haha), ali geni za butterfly boju vrijede vise :D Imam jako dobru zenku i mislim da ce kombinacija biti ubitacna :D

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline _Joker_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški  
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #13 u: Kolovoz 03, 2007, 12:31:00 poslijepodne »


Pravi ljepotan. No moj favorit je jos uvijek onaj plavo-crveni kojeg si nabavila neki dan


Btw, imas li mozda i koju fotku zenki. Cisto da vidim koje kombinacije mogu nastati?

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #14 u: Kolovoz 03, 2007, 14:07:00 poslijepodne »
Po perajama je i meni i dalje plavo crveni najbolji, ima jako bogate peraje i predivnu boju... Ali se zelim trenutno okusati sa malo slozenijom genetikom, da vidim koja kombinacija moze nastati iz ovog butterflyja. Sparit cu ga sa crvenom cambodian zenkom (nemam noviju sliku nego samo kada je bila stene... ovaj, ribica), naravno, ako se budu htjeli uopce, ako ne onda prelazim na kombinaciju sa plavim i jednom plavom - mix zenkom.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline TILjO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
    • FaceBook profile
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #15 u: Kolovoz 03, 2007, 14:56:00 poslijepodne »
Butty je predivan! Ma svi su lijepi... svaki na svoj način!
Mama Africa

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #16 u: Kolovoz 04, 2007, 00:50:00 prijepodne »
Tiljo hvala :D

Danas sam dovela zenku od prijateljice kod koje su na cuvanju (i gojenju, njena mama ih je ugojila do nevjerojatnih razmjera). Stigla je sa jos jednim mladim muzjakom koji se tek poceo razvijati:




Ona je bila malo u stresu zbog transporta pa nisam dobila dobru sliku od nje. Nakon jos malo gledanja zakljucila sam da je najprikladniji muzjak za mrijest trenutno novi plavi mix. Lijepo je gradio gnjezda i cini se zdrav. Zenka je dosla direktno u staklenku u njegov akvarij!



Za sada reagiraju jedno na drugo al zenka mora malo prvo doci sebi. Na zalost nemam boljeg akvarija da ju stavim na aklimatizaciju prvo pa se nadam da ce se brzo oporaviti.

Na ovoj slici mozete mozda malo vidjeti koliko je velika. Veca je mnogo od njega (od svih muzjaka) i to je mozda jedina prepreka. Vidjet cemo.

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Marsel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #17 u: Kolovoz 04, 2007, 17:07:00 poslijepodne »


Krasne su ti bette ! Jel dobila ženka pruge? S čime ih hrane da takve narastu?
 

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #18 u: Kolovoz 04, 2007, 19:37:00 poslijepodne »
Zenka je cambodian, dakle svijetlog tijela i na njoj se pruge ne vide, tako da taj dio dijagnostike pada u vodu kod nje

Ali se pocela lijepo zivahno ponasati, puse se na muzjaka i cini mi se da se udebljala u 2 dana! Nece nista jesti, barem za sada.

Muzjak flare-a na nju ali ne radi gnjezdo , no tek sam im danas omogucila sve uvjete (temperaturu, tvrdocu) pa cemo vidjeti.

Hranim ih Tetra Betta hranom normalno i dohranjujem sa bloodwormsima susenim. Obozavaju ih!

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline TILjO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
    • FaceBook profile
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #19 u: Kolovoz 04, 2007, 20:17:00 poslijepodne »
Nadam se da će ti ovo uspjeti, samo treba malo strpljenja! Svi su ti primjerci predivni...
Mama Africa

Offline kolonelo sipica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 307
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Novi Zagreb-Travno
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #20 u: Kolovoz 05, 2007, 00:06:00 prijepodne »


Citat: Gwyneeth
Zenka je cambodian, dakle svijetlog tijela i na njoj se pruge ne vide, tako da taj dio dijagnostike pada u vodu kod nje

Ali se pocela lijepo zivahno ponasati, puse se na muzjaka i cini mi se da se udebljala u 2 dana! Nece nista jesti, barem za sada.

Muzjak flare-a na nju ali ne radi gnjezdo , no tek sam im danas omogucila sve uvjete (temperaturu, tvrdocu) pa cemo vidjeti.

Hranim ih Tetra Betta hranom normalno i dohranjujem sa bloodwormsima susenim. Obozavaju ih!



Poštovana Gwyneth,


Evo još par Tip &Tricks, nadam se da će pomoći.


Ako ženka izgleda ovako, onda je zrela za mrijest:





Temperatura vode na 28 stupnjeva Celzijusa, čista do besvjesti!Nema aeracije, ili je skroz na minimumu.Otprilike ovako:





Ako nakon stavljanja u zajednički tank ovog tipa, mužjak najprije kao "ganja" gospođicu, pa pod hitno ode ispod čašice i pučka, pa opet malo nju naganja.Onda ona važno, dođe vidjeti, kako ide stambeno zbrinjavanje......., a on intenzivno pućka, tu je sveu redu.U roku od 24 sata, biti će puno gnjezdo i pod jajašaca.


Ali ako se on drži inferiorno prema njoj, onda stavite ženku u čašicu, u isti ovaj tank,naravno vrh tegle mora biti iznad vode...), i ostavite takvu kreaciju cca 48 sati.Izgleda ovako:





On dobija "slom živaca" i jurca oko staklenke.Možda prvi dan i uzme hranu, ali idući više neće-on je spreman, i usput već počinje graditi gnjezdo,ne uvijek.


Ženki u teglici, ako možete, nabavite žive smrznute crve, i takav oblik bjelančevina joj dajte.Nakon najviše 2 dana, vidjet ćete bijelu kuglicu,kao što je na prvoj slici blizu njezinog analnog otvora.Drugi pokazatelj je naglo zadebljanje,ali to nije "pravo debljanje", ubrzano stvara jajašca, u dijelu koji joj je neposredno ispod probavnog trakta, i otuda ta nagla povećana zadebljanost.


Oboje oslobođeni u tanku, ne vjerujem da će mrijest faliti!!!!!!


Ima iznimke,ako je ženka premlada,ako joj tip totalno ne odgovara,ali to već vidite u čašici, jer i ona uz njegovo blesiranje, pokazuje uznemirenost i koketiranje.To morate vidjeti i vjerovatno će Vas nasmijati!


Do nove epizode, koja vjerujem slijedi,lijepi pozdrav!


kolonelo sipica & pripadajući tim

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #21 u: Kolovoz 05, 2007, 15:37:00 poslijepodne »
Pozdrav kolega

Svi uvjeti su zadovoljeni, sve je spremno, svi se cine voljnima. Al muzjak ne radi gnjezdo Tj. U 2 dana je napravio nesto malo, nebih to nazvala ni gnjezdom. Zenka je odavno spremna, debela ko sam vrag i koketira sa svim muzjacima koje je vidjela (bila je kratko sa mladicem crvenim i skoro su oni napravili gnjezdo... onda sam ih odvojila). Muzjak luduje oko tegle al to je sve sto radi. Ona nije jela do danas, danas je pocela jesti, on jede cijelo vrijeme.

Razmisljam da joj promjenim partnera. Njega sam odabrala (iako mi po boji nije pasao) jer se cinio najzdravijim i agilnijim, i radio je gnjezda. Sada mi se ne cini bas tako nadarenim. Naime, cambie koji je ovdje najzdraviji, najjaci i najveci (i radi odlicna gnjezda) je bio njen odabranik no razbolio se (upalne promjene na glavi) i sada se ljeci (iako je i dalje jako agilan, ne vidi se da je bolestan!)... danas ide potpuna promjena vode od lijeka. Razmisljam da njega stavim zenki za par dana kada se oporavi od 100% promjene vode... ali nisam sigurna da li je to pametno tako brzo nakon bolesti.

Napominjem, zenka je vec stara, ima oko 2 godine... velika je, i spremna. No mislim da nece jos dugo biti jer joj vrijeme istice. htjela sam iskoristiti njene gene jer je rijec o poprilicno krupnim bettama sa bogatim perajama. Zato sada malo forsiram mrijest, steta da tako dobri geni propadnu!

Vidjet cu jos jedan dan, ako muzjak ne napravi nesto znacajno - promjena partnera.

Pa, mozda bih i pitala vase misljenje! Koji bi odgovarao vise?

Da li da odmah nakon ljecenja riskiram pa joj dam savrsenog partnera - velikog cambodiana (u tjelesnoj masi je duplo veci od ostalih) koji radi odlicna velika gnjezda. Ili nekog od mladica (a svi su manji od nje): svijetlo crveni, butterfly, ili najmladji s jos kratkim perajama ali najzivlji i radi gnjezda: mali plavo-crveni?

Bojim se najvise zbog njihove nezrelosti i velicine. Tesko mi je vjerovati da mogu istisnuti zenku u pola vecu od njih...

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline _Joker_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški  
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #22 u: Kolovoz 05, 2007, 18:03:00 poslijepodne »
Gwyneeth,

Nisam jos imao takvu situaciju gdje je zenka bila veca i jaca od muzjaka, ali po onome sto sam citao u literaturi i na internetu "lakse" je kada je muzjak veci i dominantniji od zenkice. Naime, u divljini zenka koja je spremna za uparivanje pliva od jednog muzjaka sa gnjezdom do slijedeceg i odabira onog muzjaka koji joj se doima najjacim i njaljepsim muzjakom. Kako je kod tebe samo jedan muzjak na izbor, mozda zenka "prihvati" i manjega/mladega, za sto medutim ne postoji garancija. Medutim, ja bih na tvome mjestu pokusao, ako je to par kojeg bi ti htjela upariti.
Ako ne uspije, jos uvijek mozes pricekati par dana dok se tvoj Cambodia muzjak ne oporavi, pa s njime pokusati. No vidi jos par dana da vidis kako ce se razvijati njegov daljnji oporavak.

Eto nadam se da ti je moje misljenje malo pomoglo.

Offline kolonelo sipica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 307
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Novi Zagreb-Travno
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #23 u: Kolovoz 05, 2007, 20:37:00 poslijepodne »


Citat: Gwyneeth
Pozdrav kolega

Napominjem, zenka je vec stara, ima oko 2 godine... velika je, i spremna. No mislim da nece jos dugo biti jer joj vrijeme istice. htjela sam iskoristiti njene gene jer je rijec o poprilicno krupnim bettama sa bogatim perajama. Zato sada malo forsiram mrijest, steta da tako dobri geni propadnu!

Pa, mozda bih i pitala vase misljenje! Koji bi odgovarao vise?

Da li da odmah nakon ljecenja riskiram pa joj dam savrsenog partnera - velikog cambodiana (u tjelesnoj masi je duplo veci od ostalih) koji radi odlicna velika gnjezda. Ili nekog od mladica (a svi su manji od nje): svijetlo crveni, butterfly, ili najmladji s jos kratkim perajama ali najzivlji i radi gnjezda: mali plavo-crveni?

Bojim se najvise zbog njihove nezrelosti i velicine. Tesko mi je vjerovati da mogu istisnuti zenku u pola vecu od njih...



Poštovana Gwyneth,


Po dosadašnjim iskustvima, taj mužjak koji sada ne napućkava gnjezda, vjerovatno se "malo potrošio", mada meijest može uspjeti i bez splavi,ako imate više plivajućeg bilja.


Ako je ženka "kečerske građe", nemojte joj niti stavljati nedoraslog mužjaka, može se desiti da ga istuče ili još gore ubije.Imali smo takvu, i velike probleme s njezinim mrijestom.


Po vlastitom sudu, radije bih probao sa onim liječenim, a najbolje to vidjeti iz ponašanja u prvih pola sata,kad ih spojite.Naravno ako je mužjak stvarno izliječen, da ne zarazi ženku.


Veseilo bi me da uspijete, proširimo krug ljubitelja betta!
kolonelo sipica & pripadajući tim

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bette, genetika i mrijest
« Odgovori #24 u: Kolovoz 05, 2007, 21:38:00 poslijepodne »
Gospon nije potrosen nego neiskusan. Ona je pristojna, ne mlati se vec se malo umiljava i ceka. Muzjak trenutno radi gnjezdo ali brzinom od 2 baloncica na sat. Pustam ih jos veceras, do sutra ce se oporaviti do kraja i camb. muzjak pa cemo vidjeti. Imam i jos jednu zenku koja je sazrijela pa ima izbora
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...