Svibanj 02, 2024, 10:39:24 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Izraslina na Koi šaranu  (Posjeta: 474 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Izraslina na Koi šaranu
« u: Kolovoz 07, 2010, 18:47:13 poslijepodne »
...jel' netko zna što bi mogla biti ova izraslina na KOI šaranu.
..promjera je 4 cm izgleda kao neki bijeli lišaj, pomalo grubo na dodir, bez sluzi po nj. Nalazi se bliže repne peraje. Inače Koi je star nekih 5g. i dug 42 cm.

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: Izraslina na Koi šaranu
« Odgovori #1 u: Kolovoz 07, 2010, 23:36:59 poslijepodne »
Meni sliči na carp pox (virusno oboljenje...nešto kao herpes koje iskače kod pada imuniteta radi stresa npr, pada temperature) ili epitheliocystis (slično bakterijskim oboljenjima - najčešće povezano sa niskim temperaturama). S obzirom da je grubo na dodir više bi išlo na carp pox - Herpesvirus Ciprini. Možda ima veze sa naglim zahlađenjima i lošim vremenom posljednjih dana, ako su ribe u otvorenom jezercu.

Za virusno oboljenje nema lijeka, ali niti baš za ovo drugu (osim nekih antibiotika na bazi chloramphenicola, ali je on loš za imunološki sustav. Preporučuje se dobra higijena vode, vitamini i kvalitetna hrana (ima sad za koi onih mješavina za nakon razdoblja  zimskog mirovanja radi izbjegavanja proljetnih herpesa i ostalih bolesti koje se lako nakače nakon tog razdoblja).

Imaš nazive pa malo još progooglaj, nisam imala iskusva sa tim pa ne znam previše.
 ;)

Nisi napisao koliko ih imaš, da li je što dodavano nedavno, temperatura vode...
« Zadnja izmjena: Kolovoz 07, 2010, 23:40:59 poslijepodne od Mins »
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Izraslina na Koi šaranu
« Odgovori #2 u: Kolovoz 08, 2010, 00:23:23 prijepodne »
...imam ih 15 komada i već 7god. nemam apsolutno nikakvih problema s bolestima ili uginućima. obzirom da je jezero od 10m3 mislim da fluktacija u temperaturi nije tako nagla i velika, no...
..što se tiče vode svi parametri su u najoptimalnijim granicama od amonijaka, nitrita, nitrata, GH,KH,PH sve pet...
..u svakom slučaju hvala na odgovoru i na nekim smjernicama...

_____________________________________________________________________________________________________________________

..da ne pišem novi post, uredit ću postojeći,
Malo sam pronjuškao i našao opis točno kako si rekla to je Fish Pox ili ti Carp pox, te između ostalog piše da,  mnoge ribe genetski nose u sebi gen virusnog herpesa.....
... dijagnoza  "Leave it well alone!".. ili ti kak je, tak je..

Hvala još jednom
« Zadnja izmjena: Kolovoz 08, 2010, 00:41:51 prijepodne od mrljo#2 »

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: Izraslina na Koi šaranu
« Odgovori #3 u: Kolovoz 09, 2010, 00:08:37 prijepodne »
Ako je temperatura bez oscilacija, kvaliteta vode dobra onda ih jednostavno pusti da prođe još ako su živahne i papaju kao i obično...osim ako se ne inficira tj. ne dobije crvene rane ili slično onda je definitivno za lijekove. Naravno ako je carp pox u pitanju...nadam se da će brzo proći. Sretno.
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.