Ožujak 28, 2024, 14:00:02 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Morski Rio 180  (Posjeta: 62049 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #200 u: Listopad 27, 2017, 22:26:01 poslijepodne »
Hvala na savjetu, ali voda ide 50 litara stare i ostalo novo... a pijesak stari u smece, novi unutra. 

A bare i to... ne znam. Ja se vodim time da mi je to gust... i zato i imam problema valjda jer to ne dozivljavam kao opsesiju i ne poklanjam dovoljno vremena/volje tome...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #201 u: Listopad 28, 2017, 09:12:04 prijepodne »
Prvenstveno treba pomoci ako se moze,a moze u vecini puta.Nepotrebno baciti pijesak,rade ga pokloni nekome ili za neki frag mjenjaj.I ja sam ljen tj.nema me nikad doma pa sam funkcionira,a Bara tako ja od milja zovem akvarije,nista osobno ;).u svakom slucaju super sto si presao na veci,lakse odrzavati stabilnost sustava a i vise prostora za organizme.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #202 u: Listopad 28, 2017, 09:24:56 prijepodne »
Kada cujem rijesavas posljedicu ne uzrok,ulovi me prolj...,svi mi,priznali ili ne,radimo upravo to.Nisam bas neki iskusni ali imam 4g.morski,e sad najvjerojatnije cu otici u krivom smjeru,pa se nemojte ljutiti.Svi testovi lazu cak i u labaratoriju,ali oni ih svaki dan bazdare i odstupanja su 0,001.Zasto nitko ne napise sta mi to krivo radimo,tj.svi mi.Imamo alge,ciano,fosfate,amoniak itd.svi drze,ugljen,zeolit,fosfat remover itd.pa pitam cemu sve to ako imas balans u akva,a imas ciano ili nesto dr.To ti nista ne treba,nebi trebalo,tko je taj koji nista od toga nema nego kamen pijesak koralje ribe,a sve idealno u vodi.Od hobija znanstvenu fantastku radimo,a svi i dalje imamo bare u kucama ;),Zarkec sori na spamu teme,ako smeta neka obrisu administratori,ali moro reci ovo.
Moj savjet Zarkec,da ne trosos pare na sol uzmi 70% stare vode i malo nove,ionako sa kamenom i drugim stvarima stavljas Lose a i Dobre bakterije,pijesak dobro isperi i vrati nazad ne bacaj,ciano ce ionako doci radi disbalansa u vodi,a ostalo je povjest promatranja,zar ne.
Sad cu ti ja reci sto krivo radimo..10 riba u 100l, da je 1 na milion balans bi bio bolji i lakse bi na prirodan nacin to rjesavao :)

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #203 u: Listopad 28, 2017, 10:40:34 prijepodne »
Prvenstveno treba pomoci ako se moze,a moze u vecini puta.Nepotrebno baciti pijesak,rade ga pokloni nekome ili za neki frag mjenjaj.I ja sam ljen tj.nema me nikad doma pa sam funkcionira,a Bara tako ja od milja zovem akvarije,nista osobno ;).u svakom slucaju super sto si presao na veci,lakse odrzavati stabilnost sustava a i vise prostora za organizme.

nisam ni mislio da je osobno, bez brige. a svak ima svoje veselje, netko je u tome 100%, netko 1000% a netko uživa i na 20%. bitno da su svi zadovoljni. tko voli nek radi znanstvenu fantastiku, mislim da je činjenica to što veliš da svi imaju neke probleme... samo eto, ne pričaju svi o tome...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #204 u: Listopad 28, 2017, 11:42:54 prijepodne »
Bacati pijesak?!? Totalno nepotrebno, bacaš novac. Stara voda? Apsolutno treba sva u novi akvarij a što fali dodati. Ako se razbacuješ ili imaš viška novca onda možeš bacati... Ukratko i izravno. ;)

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #205 u: Listopad 28, 2017, 17:36:52 poslijepodne »
Ok. Hvala na savjetu. Dal pijesak isprati? A novac nije problem, novaca nema... :)
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #206 u: Listopad 28, 2017, 19:17:45 poslijepodne »
Svakako da novac kojeg  nemamo :) ne smijemo zanemariti :)
Al nije to bacanje love u nikom slučaju ! Novi pjesak  pogotovo argonit znaci i novu pufer zonu  za Ca i kh ! Samo ispiranjem sa vodom  uklanjanjem mehaničkim skida se nečistoća  ali ne sve sto se tiče biomase  ( pranje vodom nije dovoljno od live Sand dobije mrtvi - al neutralan  pijesak , )da se uzme stara voda svakako nije loša al to je otpadna voda koju kod izmjene bacano ili koji biznismen podaje kao cikliranu vodu !  ;) :D  :D
 Sve to je davno poznato kao old tank syndrome !! Kad postaje tank star ne zavisi od kalendarski godina od kad je u pogonu već sa kojim opterećenjem  nepoželjnih stvari je u kojoj koncentraciji bio ( Fosfati , Nitrati )
 Slažem se da u prvi momenat izgleda kao bacanje love ( koje se nema :) ) al zamijesiti novu vodu  i kanta soli i kupiti novi pjesak  je jeftinije puno nego u novom tanku prenijeti iste probleme i baciti masu love ( koja se nema ) u svu moguću kemiju ,removere i šta ti ja znam sve!
Ko gleda da sad prodje jeftinije možda će uložiti još vise poslje u nešto sto se sa malo pijeska , soli i vode moglo rješiti  a da ne pričamo o nervira ju !!!Stvar pogleda i perspektive šta je bacanje love ;)

Zarkec  pogledaj inbox imaš poruku !!!!

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #207 u: Listopad 29, 2017, 00:52:47 prijepodne »
Ok. Hvala na savjetu. Dal pijesak isprati? A novac nije problem, novaca nema... :)


Ako je pijesak pun detritusa onda svakako. Koju kilu naravno ostavi zaprljanu da naseli pročišćeni pijesak organizmima i bakterijama.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #208 u: Listopad 29, 2017, 09:18:55 prijepodne »
Imam pitanje sto se tice sumpa... s pregradama ili bez? Sto staviti u njega osim skimera? Pregradu sam mislio staviti eventualno prije povratne pumpe, za slucaj da se zastopa sto, da ne dodje do poplave. Nadalje, gdje kupiti bulkovi i cijevi u Zg? 3 su rupe u akvariju, 2×32 i 1×25.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #209 u: Listopad 29, 2017, 09:36:19 prijepodne »
Stavi bar 2 pregrade, dolje i gore, razmak izmedu njih 2,3cm, tako ti sigurno povratna pumpa nece povuc mjehurice iz skimera gore u tank. Ovisno o modelu ali mnogi pustaju malo mjehurica na izlazu. A i sam preljev ti ih stvara. Sve ovisi o dizajnu i koliko je sump velik ali ako imas priliku ja bi stavio 2 pregrade.
Mozes stavit sta zelis, trebas, ugljen, po4 reaktor, ats filter, top off uredaj, tj, sonde(meni stoje na pregradi npr). Tu gdje voda pada iz preljeva mozes stavit i filter carapu, jeftino, korisno ali se mora cesto cistit..

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #210 u: Listopad 30, 2017, 19:55:19 poslijepodne »
Vidim da bulkove ima Ptmg iz Stupnika. Jel mi moze tko pomoci sa popisom sto sve trebam naruciti za vodovodne instalacije? 2 rupe po 32 mm i jeymdna od 25 mm. Hvala puno
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #211 u: Listopad 30, 2017, 21:49:26 poslijepodne »
Posavjetovao  bi te da napraviš par razmišljanja a i skica kako treba da ti izgleda sump , nacrtaj sa koje strane su ti rupe , kako misliš i gdje pregrade ( po meni obavezne i neophodne ) šta planiraš sad a i poslje u sump ( reaktori ) mjesto za ro vodu ..... kad napraviš koncept i provjeriš da je to to i konsultujes se ss nekim iskusnijim akvaristikom onda je lista materijala napravljena u 2 minuta !!
 Svakako bilo bi ti od koristi i posjetiti nekog ko ima sump da znaš iz iskustva na šta treba obratiti pažnju ! Svakako potraga na Google ili ovdje na forumu ( gdje ima super dobri rješenja ) olakšaće ti odluku i eliminirati pogreške koje ćeš napraviti zbog nedostatka poznavanja tematike ! Štedi i lovu i živce i glasan sump i poplavljen pod !

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #212 u: Listopad 30, 2017, 21:59:51 poslijepodne »
Da, nagledao sam se sumpova na netu ko u prici.   Uglavnom, mislim da bi tamo kupio samo bulkove, a svu ostalu opremu (cijevi i koljena) imam vrhunski ducan u blizini. Nego, cime se lijepe cijevi u koljenima?
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #213 u: Listopad 31, 2017, 00:42:00 prijepodne »
Jedan će ti reci da lijepi s ovim ,drugi sa onim,
Treći i ne lijepi , cetvrti .....
Sam kažeš imaš vrhunski dućan u blizini, reci  im šta planiraš pa poslusaj njihovu preporuku za njihove cijevi ;)

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #214 u: Prosinac 11, 2017, 20:11:01 poslijepodne »
Pozdrav svima, preselio sam sve uspješno u 300 litara + sump.

Uzeo sam iz starog akvarija koju kilu pijeska i cca 30 litara vode, stavio sam novog aragonitnog pijeska, zamutio novo more i sve jednostavno preselio.

U sumpu imam kako je označeno na slici. čini se sve u redu... osim anemone, ali mislim da sam to sam kriv. kupio sam jednu anemonu koja u biti i nije ni zaživjela. za 2 tjedna je bila polukrepana i bacio sam je. nakon toga je moja stara počela propadati... nju sam također bacio kad sam je vidio jedno jutro poluraspadnutu... izgleda da će mi i treća krepati. jel sam unio neku bolest?

što se tiče stanja... bilo je diatome, otišla je uglavnom, malo cyana koji izgleda isto odlazi. gljive rastu, sarko raste, raste ricordea... drugo ni nemam. ovo su parametri. mijenjam 10% vode mjesečno, dnevno stavljam 1 kap magičnih kapljica NP PRO i pro bio s od aquašume. muči me ta anemona... jel mogu stavljati kakve koralje još sada ili da čekam razvoj situacije sa anemonom? ribe su u super stanju, hranim 1 dnevno sa prstohvat i pola suho te 1-2 tjedno sa smrznutim.


Amonijak < 0,02 neki ebay tester
NO2 0,1 - jbl
PH 8 neki no name
NO3 10 salifert
Ca 480 salifert
Mg 1550 salifert
Kh 7 dkH salifet
Temp 26 digitala
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #215 u: Prosinac 12, 2017, 08:47:51 prijepodne »
alga u sumpu nije chaetomorpha sigurno. Eventualno caulerpa ili tako nešto ali chaeto nije. :)
Ja sam skroz ćorav izgleda...gdje ti je anemona?  :)
diy-audio.com.hr

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #216 u: Prosinac 12, 2017, 08:53:21 prijepodne »
ma da krivo sam napisao, caulerpa. i ona raste...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #217 u: Prosinac 12, 2017, 08:54:43 prijepodne »
ovo je anemona. uopće ne izlazi skoro...

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #218 u: Prosinac 12, 2017, 08:55:41 prijepodne »
naravno, svaki savjet/kritika su dobrodošli :)
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #219 u: Prosinac 12, 2017, 09:16:20 prijepodne »
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #220 u: Prosinac 12, 2017, 16:03:02 poslijepodne »
uglavnom, ono što me još muči... je ta keramika. imam feeling da sam popušio priču i kupio to bezveze. no, kako jest, jest. zamijenio bi ja to s kamenjem... no kako? kupiti negdje friško živo? imam feeling da ću time sve poremetiti. staviti suho u sump pa nek oživi? time ću opet unijeti hrpu gluposti i sve poremetiti... nisam dovoljno pametan, ima tko kakav savjet kako to izvesti? ili si ostaviti mira od toga.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #221 u: Prosinac 12, 2017, 16:34:35 poslijepodne »
Ja bih ostavio keramiku i ne bih ništa dirao. U sump bi ubacio Matrixa kolko god da stane. Ja u svojem tanku imam skoro 1.5 litru Matrixa kao dodatno stanište za bakterije, a u Pico tanku imam pola 250ml kolko mi je stalo u backsump.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #222 u: Prosinac 12, 2017, 19:11:34 poslijepodne »
anemona sve lošije... da je vadim samo i bacim prije nego bude s*anja?
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #223 u: Prosinac 12, 2017, 19:52:27 poslijepodne »
anemona sve lošije... da je vadim samo i bacim prije nego bude s*anja?

Edit: bacio sam je.. 
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #224 u: Prosinac 18, 2017, 10:32:36 prijepodne »
uglavnom, ono što me još muči... je ta keramika. imam feeling da sam popušio priču i kupio to bezveze. no, kako jest, jest. zamijenio bi ja to s kamenjem... no kako? kupiti negdje friško živo? imam feeling da ću time sve poremetiti. staviti suho u sump pa nek oživi? time ću opet unijeti hrpu gluposti i sve poremetiti... nisam dovoljno pametan, ima tko kakav savjet kako to izvesti? ili si ostaviti mira od toga.

višak kamena uvijek dobro dođe.
ako imaš uvijete uzmi još kamena i stavi ga u sump ili zamjeni keramiku, nije da na njoj imaš sad razrasle koralje.
gledajuzeti živi kamen ako možeš iako će i tu djelomično bit sranja ali naravno ni blizu kao da ideš s mrtvim.

čisto usput...kod mene je cca 35kg tonge ili tako nekog u sumpu + 40 kg grana acropora, :)

dio bi možda i maknuo pa viči ako se odlučiš. (ne zato što me smeta višak nego mi vrag neda mira pa pretumbavam neku ideju :) ;)
diy-audio.com.hr