Travanj 26, 2024, 17:04:17 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Natural 54  (Posjeta: 1267 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Natural 54
« u: Prosinac 09, 2014, 13:25:10 poslijepodne »
Pozdrav ekipa !
Ovdje cu pratiti razvoj svog prvog akvarija, molim vas da me ovdje savjetujete i kritizirate, tako da mogu sto bolje brinuti o akvariju. * Post je malo duzi  *
Akvarij - 54l, komplet Aqua Szut Aqua4Start (znam da ima boljih kompleta ali nisam to znao kad sam kupovao), 60×30×30 debljina stakla 4mm
Filtracija: Eheim Biopower 160 (zamjenjen slab filter koji je dosao u kompletu)
Grijač: Hot 2005 (dosao u kompletu)
Rasvjeta: Leddy Tube 6W (11 W Fluo ako sam dobro shvatio - slaba tocka akvarija)  :(
CO2 nemam - kao zamjenu koristim Easy Carbo
Gnojenje - neznam koliko bi trebao gnojiti, imam supstrat, gnojim 1 ml Profito 5 dana u tjednu
Podloga - Supstrat JBL Aquabasis + (2-3 cm)
                - Crni kvarcni sljunak (kamencici) (3-4 cm)
Dekoracija: Mangrov panj, veći bijeli kamen-ima rupice po sebi (testiran sa octom)

Živi svijet:
Biljke: Hygrophila salicifolia (trenutno u lijevom kutu)
            Cryptocoyne wendtii 'Brown' (desni kut)
            Hygrophila polysperma (kod filtera)
            Marimo moss ball (u panju)
             Javanska mahovina po panju i kamenu
             Pogostemon erectus (uz straznje staklo akv.)
            Proserpinaca palustris (oko panja, nesto malo kod kamena)
             Ludwigia perennis (ispod lampe)

Životinje: 8x C.Paleatus (4 albino)
                 13x Cardinal Tetra
                  7x  Hyphessobrycon Flammeus - Plamena tetra
                  5x Otocinclus (mislim da je vittatus ali nez)
                  10x Red Cherry Shrimp (dvije zenke nose jajasca)
                  1x Malezijski svrdlasti puz (valjda dosao sa biljkama prvi put primjecen prije 2 tjedna)

Što se tiče biljaka znam da je nekima to preslabo svjetlo ali za sad se drze, planiram nabaviti jednu Led lampu koja se moze priljepcima staviti na pokrov. Od bilja planiram jos neki anubias, i neku biljku za prednji plan (mozda E.Parvulu, Staurogyne repens ili Sagittariu).
Od ribica zelim zamjeniti Paleatuse za Pande jer su malo preveliki, i eventualno bi dodao jos 1-2 Amano shrimp ili nerite snail. Malo me cudi sto nema vise svrdlastih jer sam procitao da se brzo razmnozavaju, ovaj kojeg imam je uglavnom ukopan u podlogu i cisti :) .
Filter vanjski nemam jer mi ne stane, vjv ni hang on. Fotoperiod je 6h -2.5pauza- 6h.
Alge: imao sam diatome ali su je otocinclusi rjesili, sada imam zelenu tockastu koju pokusavam rucno ukloniti, neku zelenu po kamenju i panju, malo cijano po prednjem staklu kod podloge i neku na listovima hygrophile salicipholie kao zelena travica i neka smede crna bas cudno izgleda. Uglavnom su u maloj kolicini alge i zato bi htio nabaviti amano shrimp ili nerite. Sijamac ne jer je prevelik za ovaj akv. Znam da je i problem u rasvjeti, gnojenju i co2 ali cu to polako rjesavati.
Mijenjam vodu tjedno 15-20l sa odstajalom vodom. Zabrinjava me GH koji je dosta visok a nisam u mogucnosti imati RO uredaj pa za sada kupujem demineraliziranu vodu (pola) a pola iz pipe. Stavljam i osuseno hrastovo lisce,ako imate ovdje nekakav savjete kako da smanjim gh jer samotako mogu iamti i stabilan Ph koji mi je sada oko 7.4 :( . Biljke isto svaki tjedan malo uredim i isprem filter spuzve u vodi iz akv.
Kemija i gnojiva: FFM , Easy Start, Voogle, Easy Carbo i Profito.
Imam i od tropicala Aquacid ph- ali ga ne koristim zasada jer mi je gh visok.
Zadnje mjerenje pokazuje: NO3 - 25 mg/l, NO2 - 0 mg/l, GH18 d, KH 10d, Ph 7.4, Cl2 - 0 mg/l
Akvarij je startan krajem 9. mjeseca, prve ribe (cory stavljeni poslije 2 tjedna).
Prehrana je raznovrsna - Granule, chips, TabiMin, tablete za algare, shrimp pellets, zamrznuti mix,zamrznute licinke crnog komarca, zamrznuta artemija, tu i tamo ubacim krisku krastvaca ili tikvice i to brzo smazu otici ali i koze. Hranim ih jednom dnevno u manjim kolicinama. Imam i pumpu za zrak ali ju ne upotrebljavam sada, kao ni mali filter koji je dosao u kompletu. Odrzavam staklo sa spuzvicom, usisavam dno svaki tjedan. Ribice su dosta aktivne osim cory koji vecinu vremena leze u 'hladu'. Temp. je oko 25-26 C. Primjetio sam da kad stavim filter da jako mreska povrsinu tetre odmah formiraju jato i plivaju uz dno a kad smanjim protok onda se love i igraju po cijelom akvariju tako da mi je sada protok filtera na oko 350 l/h. Ludwigi, proserpinaca i pogostemon su friski u akvariju ali jako dobro napreduju. Hvala svakome tko je procitao do kraja i molim vas da napisete svoje misljenje, kritike i savjete. * Nikada ne preskacem izmjene vode ili usisavanje dna, znam da je broj živina na gornjoj granici ali se dobro brinem o njima. Slike cu poslat kasnije.

           


Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Natural 54
« Odgovori #1 u: Prosinac 11, 2014, 17:56:11 poslijepodne »
Evo par slika mog prvog akvarija ;) (Slike su loše, slikano mobom)
1. Početak prije 2 i pol mjeseca (22.9.2014)
2. Promjena izgleda i prve ribice (5.10. - mala nezgoda kod frenda pa sam "udomio" 4 corya kojima sam kasnije naknadno kupio drustvo, planiram zamjeniti vrste jer imam paleatuse koji mogu narasti i do 8-9 cm)
3. Stavljene nove ribice
4. Kemija koju koristim
5. Otic
6. Nove biljke
7. i 8. Najnoviji stanovnici  :D
9. Prehrana (+ zamrznuta i povrće)
10. 11. 12. 13.  Akv. - vide se tragovi kamenca i alge (mutno  -? )


Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Natural 54
« Odgovori #2 u: Veljača 21, 2015, 22:15:09 poslijepodne »
Kratki update (iako neznam kome :roll: ):
Od zadnjeg posta napravljeno je par promjena:
1. Nove ribe:
2xGuppy muski i 5xGuppy zenke (samo jedan bebač zasada iako), jedna ženka je uginula iz nepoznatih razloga, 2 dana od stavljanja u ak.
ženka gouramija je uginula, razlog najvjerojatnije iridovirus koji zahvaća gouramije
dodane su Nerite (najbolja odluka ikad)
4 corya su udomljena (ostala 4)
kozice su od početnih 3 stvorile >25
jedan MTS puž koji je bio u početku (neznam odakle vjerojatno s biljkama), sad ih ima previse, vadim ih cca 10-tak prilikom promjene vode i jos uvijek ih je puno
2. Nove biljke: Eleocharis Parvula - sporo, ali napreduje
                     jos jedna Marimo Ball
                     Egeria densa - stavljena kao plutajuća jer je gourami prilikom stvaranja gnijezda (svaka 4 dana) čupao bilje
                     Anubias nana - napreduje, ima novi mladi list, stariji zahvaćeni nekom crnom točkastom algom koju su već imali u trg.
                     Ludwigia perennis - skroz propala, zatim počela iznova rasti pa cekam da vidim sto će bit
Promjene biljaka: Hygrophila salicifolia - otopila se do temelja vjerojatno zbog nedostatka svjetla
                         Proserpinaca Palustris - nije napredovala, nije propadala pa sam ju izbacio               
Dodana još jedna led lampa, imam sad dvije od 6500K - ukupno 11W LED tj. 22W fluo. Biljna masa se povećala, količina riba je preko granice, usisavam s mali diy usisivačem svaki drugi dan, tjedne promjene od 40% svaki tjedan.
Gnojenje:
Svaku večer - Profito 1ml 
Svako jutro - Potassium 1ml
                 - EC 1.5ml
Tjedno: Ferro 6ml
Dodajem i FFM, Easy Life Voogle.
Alge su se smanjile jako, ima malo točkaste na prednjem staklu, te malo staghorn po listovima crypte. Hygrophila polysperma buja, šišam je svaki tjedan jer brzo dođe do površine. Nije bilo bolesti (krajem 12 mj. 1 cardinalka imala simptome icha, odvojena od akvarija i nažalost uginula), ribe rastu i napreduju. Planiram maknuti ovaj kamen i staviti neki manji korijen na kojem će biti microsrum mini i anubiasi ili tako nesto. Planiram i veći akvarij ali vjerojatno ne u bliskoj budućnosti  :( . Bilo kakve prijedloge, komentare, savjete, slobodno recite. Slike u prilogu (mobitelom slikane pa su loše kvalitete)                   

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Natural 54
« Odgovori #3 u: Veljača 21, 2015, 23:43:08 poslijepodne »
fora izgleda  :up: ja bi jedino na tvome mjestu promjenio postav riba... stavio npr 10ak neonki ili nekih jatnih i to je to