Ožujak 29, 2024, 08:45:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Mužjak karas  (Posjeta: 13337 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« u: Travanj 28, 2007, 13:09:00 poslijepodne »


Ekipa kako raspoznati mužjaka karasa(da li je to uopće moguće pri kupovini-dok su još mladi) i kako raspoznati mužjaka pajčolanke?Hvala
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #1 u: Travanj 28, 2007, 22:01:00 poslijepodne »


Jako jako teško. Pogotovo kad su mladi. U nekim knjigama sam našao da curice, kakti imaju malu grbicu na leđima (nisam se uvjerio na svojim ribama) i to u oba slučaja. U drugoj literaturi kažu da se to tek skuži kad dečki počnu ganjat cure i kad dobiju točkice na škržnim poklopcima...


Moje je iskustvo da cure karasi imaju malo, ali jako malo, zaobljeniji trbuščić. a pajčolanke...nema gotovo nikakve razlike, možda (ako si jako sugeriraš), dečki imaju nešto veći rep!


Ah, što sam ti pomogao!

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #2 u: Travanj 29, 2007, 20:07:00 poslijepodne »
Ha ha jer pri kupovini želim svojoj karasici kupiti mužjaka a kako da ga poznam...?
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #3 u: Travanj 29, 2007, 21:14:00 poslijepodne »


Teško!


Možda da biraš najzločestijeg u akvariju u dućanu ? Tako je stigao moj glavni gazda - Jozo---divljao je po akvariju tako da smo ga svi lovili 15 minuta kad smo ga kupovali, a onda je skoro iskočio iz onog lončića...Edited by: babyboom

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #4 u: Travanj 29, 2007, 21:28:00 poslijepodne »
Evo, dobio sam jučer od staraca lijepu knjižicu,(Dorling Kindersley Aquarium Fish by Dick Milla),nešto kao atlas akvarijskih ribica, super je, jer je svaka ribica fotkana i piše o njoj osnovne informacije. I kaže za karase slijedeće: "ženkice obično izgledaju "bublastije" kad ih se gleda s gornje strane"... I to je jedino što govori o razlikovanju spolova dok se dečki ne "oflekave" kad ih uhvati ludilo! I to u svim knjigama koje imam...sorry!

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #5 u: Travanj 30, 2007, 12:46:00 poslijepodne »
Jooooj molim vas pomozite-našla sam sve krcato jajašaca i izvadila mužjaka i 2 ženke,kako da znam da li ih je oplodio(vjerovatno je jer je spolno zreonaganja ih danima)??Koliko ću čekati da se izlegu mali iz jajašaca?što mi je činiti?
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #6 u: Travanj 30, 2007, 12:49:00 poslijepodne »
Zlatne ribe su zrele za mrijest nakon navršenih godinu dana života, međutim , u najboljoj kondiciji su nakon navršenih tri godine života. Mužjak koji je spreman za mrijest imati će sitne točkice koje se pojavljuju pokraj prednjih peraja i na škržnim poklopcima.
Temperatura treba biti oko 21 °C danju a noću treba biti oko 10 C. Primijetiti ćete kada započne potjera mužjaka za ženkom. Mužjak će dva do tri sata ganjati ženku gurajući je lagano u njen trbuh, čime je stimulira na mrijest. Ako je ona spremna, ikra će biti razbacana i zalijepljena na prvu stvar na koju padne. Mužjak će oploditi ikru odmah raspršujući mliječ po njoj. Dobro razvijena ženka može izleći oko 500 do 1000 komada ikre.
Zlatne ribe se obično mrijeste u toploj vodi pri jutarnjem suncu.


Nakon mrijesta morate ili odvojiti roditelje ili ikru. Ikra mora biti u akvariju čija dubina nije veća od 15 cm jer u dubljoj vodi tlak može uništiti ikru a kasnije i mlađ (koja se uspije izleći). Temperatura im treba biti oko 20 °C . ikra će se izleći nakon tri do četiri dana . nakon prvog dana primijetiti ćete da su neka jajašca prozirna do žute boje dok neka postaju bijela, ta bijela ikra nije oplođena i predstavlja opasnost jer se na njima razvijaju gljivična oboljenja koja može zahvatiti i zdravu ikru. Tu ikru morate odvojiti. Neki uzgajivači koriste methilen blue da bi spriječili razvoj gljivica na ikri. Nakon što se ikra izleže, biti će joj potrebno još minimum 48 sati da mlađ propliva. Dok mlađ ne propliva ne smije se hraniti, jer do tada mlađ se hrani iz jajne kesice. Kada proplivaju ribice će jesti sve što može stati u njihova usta. Počnite ih hraniti sa mikro crvima u prvom tjednu života a kasnije sa sitnom hranom u prahu.


Evo, to su Marijana i Vjeko odgovorili svojedobno na slično pitanje! Sretno!

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #7 u: Travanj 30, 2007, 16:22:00 poslijepodne »
Hvala nego reci mi da li je sad pametno staviti u tu vodu General Tonic od Tetre koji sadrži taj Methilen blue pa da se ne bi razvile te gljivice?Ili bi mi sad to uništilo ikru?Čini mi se to pametno-kapnuti malo ovog u vodu da se ne pojave ta oboljenja ikre?
 

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #8 u: Travanj 30, 2007, 16:28:00 poslijepodne »
Već sam stavila ovaj general tonic par kapi nego kad bolje pogledam sva ta jajašca mi se čine bijela...kao neoplođenaili mi se čini,možda je rano još za taj zaključak...?
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #9 u: Travanj 30, 2007, 17:24:00 poslijepodne »


Pričekaj do sutra s pregledom jajašaca...mislim da treba proći najmanje 24 sata od leženja da dobiju boju ako su oplođena. A s obzirom da je dječko divljao, vjerojatno jesu!


Drži se ove upute, i bit će sve ok!

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #10 u: Svibanj 01, 2007, 22:43:00 poslijepodne »
Hvala ali po ovom tekstu neoplođena bijela a prozirna su oplođena?E pa sad ih razlikujem ali svejednoih neću vaditi nek stoji kako je,nego molim te reci mi jel mi pametno ili ne što sam stavila par kapi general tonica(sadrži methilen blue)da mi se ne razviju gljivice po ikri?Da li će to negativno utjecati?
 

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #11 u: Svibanj 01, 2007, 22:47:00 poslijepodne »
Pomoću mom gradu nema kupiti mikro crvi i ni u bližoj okolici da li mogu neku drugu mrvljenu hranu davati mladima kad se izležu za 2 dana??Mogu li im smrviti onu tableticu što se lijepi na staklo Tetra treats vidim da ona sadrži neke ličinkice itd...?
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #12 u: Svibanj 02, 2007, 09:50:00 prijepodne »


Metilen im sigurno neće škoditi, a može stvarno spriječiti neku infekciju. Mališane možeš slobodno hraniti jako ustinjenom papicom, ali dobro, dobro smrvi, skorz u prah, da maleni mogu progutati! I sad već svakako izdvoji mrtva jajašca...


Ima štogog novog?

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #13 u: Svibanj 02, 2007, 12:37:00 poslijepodne »
Kako da ih izdvojim?Zar mogu škoditi ako je unutra General tonic?Vjeruj mi to je jako nezgodno...Smiju li ostati?To su ova skroz bijela?
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #14 u: Svibanj 02, 2007, 12:55:00 poslijepodne »
Ja bih pokušao s pincetom ili nečim sličnim. Pa, makar izdvojit većinu. Ne znam mogu li škoditi, ali svagdje u literaturi kažu da se preporuča izdvajanje. Možda počnu trulit, pa da se mališani ne otruju......od truleža nema zaštite nikakve.... Bolje imat čistu savjest, ne misliš?!

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #15 u: Svibanj 02, 2007, 14:06:00 poslijepodne »
Da ali ja sad neznam koja su oplođena a koja neOna što su bila skroz bijela sad mi se čine kao da su zametci a ona prozirna u sebi nemaju ništa-neka od njih dok neka imaju točkicu????Kako da znam?Koja se odvoajaju?
 

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #16 u: Svibanj 02, 2007, 14:09:00 poslijepodne »
Please help babyboom ona jajašca koja su jučer bila potpuno bijela danas su prozirna s točkicom unutra znači da su ta ipak oplođena?
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #17 u: Svibanj 02, 2007, 14:38:00 poslijepodne »


Očito da su ta s točkicom oplođena. Izgledaju znači kao ona jajašca od žabica prije nego se razviju punoglavčići?!


Znaš što? Pričekaj do sutra ujutro...tad se sigurno bude vidjelo koja su oplođena a koja ne! A onda ona "prazna", maksimalno koliko možeš, izvadi van. Jer, ako se do sutra ne "pojave" sva oplođena, bolje ih je izdvojiti, jer je period prave inkubacije predug, i ne vjerujem da bi ti mališani bili zdravi. A ovi koji se već danas vide, ti će biti ok!


I, svakako javi kako se stvar odvija!


Ma, kako si brižna, ja sam uvjeren da ćeš uskoro biti sretna pomajka puuuuuno malih jibica....!

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #18 u: Svibanj 02, 2007, 15:20:00 poslijepodne »
Ima dosta praznih-prozirnih skroz?Da njih vadim a ne te potpuno bijele?A koliko sam razumjela već sutra se to treba izleći zar ne?
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #19 u: Svibanj 02, 2007, 19:09:00 poslijepodne »
Mislim, ako sam dobro računao, da preksutra trebaš postati sretna "riblja mama"......a sutra izvadi te prazne, a ja bih možda izvadio i bijele...kak sam rekao, već su dosta imali vremena da pokažu jesu ili nisu oplođeni...pa bi mališani mogli biti deformirani. Nadam se da imaš dosta onih koji su oplođeni?A onda neka to budu najzdraviji i najživlji mali stvorići...

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #20 u: Svibanj 02, 2007, 20:57:00 poslijepodne »
Znači one prazne(žute skroz prozirne) a i one snježno bijele???Njih je najviše?To da izvadima prozirne s bijelim točkicama ostaju?
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #21 u: Svibanj 02, 2007, 21:16:00 poslijepodne »


"ta bijela ikra nije oplođena i predstavlja opasnost"


...dakle,izvadi samo bijelu ikru, a ostalu ostavi, mislim na prozirnu do žutu (valda onda i onu s točkicama)... to bi moralo biti tada ok!


Uostalom, ako si stavila lijek, ne bi trebalo previše paničariti, no prve bebe "mamama", kažu tako, uvijek nose i pravu paniku...(možeš slobodno reći: muško prase jedno!). Javljaj kako se stvar razvija! A onda jedan bebač dobiva ime po meni!Edited by: babyboom

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #22 u: Svibanj 03, 2007, 02:48:00 prijepodne »
Kod mene nema bijele ikre već je sva ili prozirna ili s tom bijelom točkicom....Neću vaditi ništa-neka bude prirodna selekcija-tu je i general tonic valjda neće ništa biti....
 

Offline Vikingica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
Mužjak karas
« Odgovori #23 u: Svibanj 03, 2007, 02:49:00 prijepodne »
Babyboom dobiti će malac po tebi ime kad budem znala kako se zoveš
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Mužjak karas
« Odgovori #24 u: Svibanj 03, 2007, 08:58:00 prijepodne »


Ako je tako, nemoj ništa vaditi...uostalom vidjet ćeš kad se bebe izlegu, pa lako ostatak neizleženih jaja baciš kad malene počneš hraniti!


Joj,al sam znatiželjan što će na kraju ispast! Molim te, redovito javljaj stanje!


A zovem se ko striček koji ima 23.4. imendan! A imam i još jedno ime, ko striček koji ima 10.8. imendan!Možeš sad pogađat!