Ožujak 28, 2024, 18:14:32 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?  (Posjeta: 4646 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« u: Svibanj 10, 2015, 19:35:45 poslijepodne »
Dakle, pokrećem ovu temu pošto vidim da kod afričke ciklidne akvaristike se hardskejp jako zanemaruje. Zanima me šta je uzrok tog fenomena. Nedostatak mašte, lenjost ... ? Dakle, voleo bih da ovu temu obradimo i da eto, pomognemo oko uređenja. Takođe želim da iznesem i svoj stav, a zaista bih voleo, ako bi u ovoj temi bilop dozvoljeno postavljanje i linkova ka spoljašnjim korisnim tekstovima (oko ovoga admini nek razmisle, pa nek jave).

Posmatram ovde i retko koji akvarijum sa malawcima je uređen. Dakle, sve se svodi, sitan pesak i preko toga samo nasuta hrpa kamenja. Eventualno naslagano kamenje bez mašte i po koji anubias naboden negde. Po meni, to je ok za ljude koji planiraju da uzgajaju ribe (lakše se love po takvim akvarijumima), ali opet mišljenja sam da akvarijum treba da bude ukras u kući, a da uzgajivači treba da rade svoj posao (da uzgajaju ribe).
Afrički ciklidni akvarijumi, svojom lepotom, mogu da se mere sa morskim reefovima, ali za takvo nešto treba samo malo mašte, volje i znanja. Imao sam priliku više puta da vidim fenomenalne malawi akvarijume sa prelepim ribama i savršenim uređenjem ... akvarijum na kojem oči ostaju samo da odmaraju. A šta je tužno u celoj toj priči. te akvarijume uglavnom poseduju ljudi koji nemaju pojma o uređenju akvarijuma, tj te akvarijume im održavaju drugi ljudi (firme). Takvi akvarijumi se retko nađu na forumima, a iskren da budem trebali bi.

Šta je zapravo lepota tih akvarijuma? Sem riba u njima je dobro osmišljen hardscape. Svaki kamen je precizno postavljen, svaka biljka unapred predodređena kako će da stoji i kako će da raste ... ceo akvarijum je postavljen na naučnoj osnovi. Dakle, sa mbunama mogu i biljke, a može da bude i savršeno uređen akvarijum.
Postoji deo akvaristike koji se bavi uređenjem akvarijuma, uglavnom se zasniva na biljnim akvarijumima, ali veliki deo tog znanja može da se pretoči i u afričku ciklidaristiku. Kad se postavlja ghardscape (slaganje kamenja) ne postoji nikakva razlika da li postavljamo za biljni ili za ciklidni. razlika je u samoj pripremi podloge. Za biljne akvarijume podloga treba da bude hranljiva (sloj između stiropola i peska), dok za ciklidne je dovoljno na dno staviti samo tanak stiropol i preko njega nasuti tanak sloj peska, naslagati kamenje, pa dodati još peska zarad prirodnog izgleda.
Slaganjem kamenja u akvarijumu se bavi deo akvaristike iwagumi. Tu je na najbolji način opisano kako treba kamenje slagati, da bi se dobio prirodan izgled složenog kamenja, kao i da akvarijum dobije dubinu i estetsku lepotu.
Što se tiče bilja u akvarijumu, može da se pogleda literatura vezana za biljne akvarijume, ali na žalost nije od velike koristi (sem opisa bilja i njihovih potreba). Mislim da je ovaj deo još uvek i razvoju i da se najviše zasniva na iskustvu pojedinaca. Npr za sad se zna da velika većina Criptororyna (ukoliko se sadi zbunovito) jako dobro uspeva sa većinom mbuna. Dok npr anubiasi uglavnom vremenom propadnu jer im mbune pojedu mlade izdanke.
Što se tiče izbora riba tu ne treba posebno pričati, jer svi koji su upućeni u africke ciklide to znaju čak i bolje od mene.

Dimenzije akvarijuma ... što veće to bolje. Ali, ne mora da znači da je bolje 350 litara od 150. Ditne su dimenzije akvarijuma, njegova dužina u odnosu na širinu, a ne sama litraža. Npr neko može da napravi vodeni stub (30x30x100) gde je 100 cm visina akvarijuma i kolko zapravo on može držati riba u njemu? Bolje je dakle praviti plići uži i duži akvarijum, nego npr kocku.
Eto primer, navešćemo 500 litara dužina x širina x visina
Prvi primer: 100x100x50 = 500 litara
Drugi primer: 500x25x40 = 500 litara

Primećujete razliku? Dimenzije su znatno bitnije od litraže. Uzmimo u obzir da jedna mbuna u proseku juri drugu mbunu 120 cm. kroz prvi primer stići će ga na drugoj strani akvarijuma, na drugom primeru, odustaće već posle prve trećine. O mogućnostima uređenja ne želim ni da započinjem sad u ovom postu.
Bitna stavka da bi akvarijum funkcionisao je filtracija protok vode. Ukoliko imamo dobru filtraciju i usmeren protok vode, prljavština se neće nakupljati u akvarijumu, nego će ju filter izvlačiti napolje. Kad neko kaže da se prljavština nakuplja ispod kamenja zapavo ima loše strujanje vode u akvarijumu. Takođe loše strujanje vode uzrokuje i nepravilno plivanje riba (ribe plivaju pod uglom glavom gore ili glavom dole).
Mislim da je za prvi post dosta i da ste shvatili o čemu je ova tema.

Zaista bih voleo u ovoj temi, da se jave svi koji imaju dobre savete kako su rešili filtriranje, strujanje vode, postavljanje (krupnog uspravnog) kamenja, sadjenje bilja i sve druge stvari, koje akvarijum čine ukrasom kuce a opet omogućavaju ribama kvalitetan životni prostor. Ribe u ovoj temi nećemo tolko spominjati, jer se svi slažemo, da su ciklidi svaki na svoj način lepi i da lep akvarijum čine još lepšim.
 

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #1 u: Svibanj 10, 2015, 19:56:26 poslijepodne »
Meni je nonsens da ovu temu i predavanja drži netko ko ima malawi akvarij širine 15 cm. Sorry ali to je moje mišljenje...

Offline vcanjuga

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški  
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #2 u: Svibanj 10, 2015, 19:59:43 poslijepodne »
Stavi molim te neke slike akvarija za koje misliš da su dobro složeni.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #3 u: Svibanj 10, 2015, 21:39:53 poslijepodne »
Stavi molim te neke slike akvarija za koje misliš da su dobro složeni.

Da sad ne tražim slike i videa po netu, ili ovde po forumu (mada sam video da ima vrhunskih akvarijuma), eto vrhunski primer, naslaganog kamenja. Postavljam onako prva koja se secam.

E sad na ovom snimku samo treba zanemariti bilje (jer ove biljke ne mogu sa mbunama) i nedostatak su pećine (sto se tiče ciklida).







i primer sa ciklidima




dakle, ovo su samo neki primeri slaganja kamenja (ukusi su naravno različiti što se tiče oblika stena i kamenja), ali princip je manje više isti.

Offline vcanjuga

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški  
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #4 u: Svibanj 10, 2015, 21:51:29 poslijepodne »
Super su. Slažem se s tobom da je ovo puno ljepše. Ja sam si isto složio tako samo nisam išao toliko u visinu jer sam se bojao da se ne prevrne kamenje. A i imam 3d pozadinu na tu temu pa sam kamenje samo nastavio na pozadinu.

Offline Miroslav Pešut

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #5 u: Svibanj 10, 2015, 22:10:53 poslijepodne »
Zanima me, pošto se smatraš jako sposobnim i upućenim tvoj komentar šta je i nije dobro na mom akv. osim anubasa koji te bode u oči...

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #6 u: Svibanj 11, 2015, 18:19:35 poslijepodne »
Osmišljavanje i postavljanje hardskejpa

U ovom delu neću pričati o dimenzijama akvarijuma, jer na dimenzije utiče mnogo faktora (veličina prostorije, finansijska sredstva, mesto na kome će akvarijum biti postavljen ... ), dakle zadržaćemo se na uređenju unutrašnjosti akvarijuma.
Prvo i najbitnije, treba imati ideju šta želimo postići i šta je namena akvarijuma. Ovde ću pričati o akvarijumu u kome će se nalaziti Mbune, a čija je osnovna namena ukrašavanje životnog prostora. Dakle, akvarijum u kome nije bitno dal će biti mladih riba, akvarijum u kome nećemo izlovljavati ribe itd. Već akvarijum čija je osnovna i jedina namena da bude ukras.
Kad smo rešili taj deo i kad znamo šta želimo da postignemo, prelazimo s reči na dela. Najlakši način je grubo skiciranje šta će gde da se nalazi. Ukoliko će se u akvarijumu nalaziti unutrašnji filteri grejači ... obavezno njihov razmeštaj moramo uzeti u obzir pre bilo kakvog skiciranja.
Dakle postavljamo centralnu tačku akvarijuma ili zlatni presek (Zlatni presek u matematici i umetnosti je specifični odnos između dve veličine koje zadovoljavaju sledeće pravilo: odnos njihovog zbira i veće veličine jednak je odnosu veće veličine prema manjoj.). U ovom preseku će se nalaziti ili centralni kamen, ili centralna uvala oko koje gradimo kompletnu unutrašnjost akvarijuma. Dakle, od ove tačke, akvarijum ima levu i desnu stranu.
Ukoliko smo rešili da se u zlatnom preseku nalazi uvala, slaganje kamenja moramo da podredimo toj uvali (delom komplikovaniji proces za objašnjavanje). Ukoliko se u zlatnom preseku nalazi centralni kamen, s njegove leve i desne strane postavljamo još po jedan kamen, ali tako da se s kraće strane nalzi veći i da je bliži prednjem staklu dok s druge strane, postavljamo manji kamen ali koji će se nalaziti na razdaljini od prednjeg stakla između prva dva kamena. Moram još da napomenem, da centralni kamen bi trebao da bude višlji od 2/3 visine akvarijuma.
Kad smo postavili ovo kamenje nastavljamo sličnim redosledom postavljati ostalo manje kamenje (na svaki veći dodajemo dva manja). Pravilo je da se kamenje ne stavlja u ravni, već mora da stoji pod određenim uglom naspram prednjeg stakla, ovo je bitno, iz razloga da bi se stekao osećaj lažne (veće) širine akvarijuma. Takođe slobodno stavljajte veće kamenje, pošto sitno kamenje će akvarijum "pojesti".
Ne zaboravite, trenutno pričamo o gruboj skici, šta se gde nalazi. Takođe, ne smemo zaboraviti ukoliko ćemo da sadimo biljke, da ostavimo prostor za saksije (jer ko će još da stavlja hranljivu podlogu kod mbuna). Bitno je a saksije budu sakrivene, da se ne vide. Mora se uzeti u obzir da su saksije visoke oko 8 cm .

Sad sa skice pristupamo gradnji. Ali opet ne gradimo u akvarijumu već izvan njega. Ovo je poprilično dugotrajan proces, ponekad zna a potraje i par dana, pre nego sto budemo zadovoljni.
Zavisno od širine akvarijuma i od toga šta želimo postići i kakvo kamenje slažemo, zavisi i gde ćemo da postavljamo ovu postavku. Ukoliko gradimo samo centralni deo, bez zadnje strane (veštačka pozadina ili kameni zid) možemo da napavimo postavku i na stolu. Ukoliko se zahteva i zadra strana ili čak i bočne strane onda smo u većem problemu i najbolje je postavku graditi u prostoriji kraj zida.
Isecamo karton veličine donje strane akvarijuma, takođe ukoliko je potrebno i zadnje strane akvarijuma (ovo nam zapravo daje potrebne dimenzije akvarijuma). Gruba skica nam je sad vodič koji kamen gde postavljamo. Pošto je to bila samo gruba skica i nije verna izgledu pojedinačnih kamena koje imamo, kamenje će morati (u krajnjem slučaju u akvarijumu) da se lepi (kako bi čvrsto stajalo). Postavljamo kamenje i gradimo unutrašnjost sve dok nismo zadovoljni krajnjim rezultatom. Ovde moramo uzeti u obzir i pećine za skrivanje riba, strujanje vode kroz akvarijum ... Dakle, hard ovde mora da izgleda u potpunosti onakvim (izuzev peska i sitnog kamenja) kakv će se nalaziti u akvarijumu.
kad je sve postavljeno i kad smo zadovoljni, najbolji i najlakši način je da uslikamo iz više uglova skejp, a takođe i neke tačke da izmerimo gde se tačno nalaze, na ovaj način ćemo si uveliko olakšati posao i ubrzati gradnju.

Konačno počinjemo slagati sve ovo u akvarijum. Na dno akvarijuma, poželjno je staviti tanak stiropol (da pod težinom kamenja ne bi došlo do pucanja ili oštećenja dna) i nasuti nekih od 0,5-1cm peska preko siropora. I počinjemo sa slaganjem kamenja. Istim redosledom kao i kad smo slagali izvan akvarijuma, s tom razlikom, što kamenje koje je labavo ili za koje mislimo da može da padne lepimo (ili silikonom za akvarijum, gde nije bitna čvrstoća i sigurnost ili epoksijem, ukoliko je bitno da kamen bude sigurno zalepljen). Dakle u akvarijumsad ubacujemo sve, i filter i grejače i saksije , creva za vazduh ukoliko je potrebno (njih je najbolje postaviti pre kamenja) ... dakle apsolutno sve se mora naći u akvarijumu. Kad je završena izgradnja, ostavljamo akvarijum da se osuši (silikon ili epoksi) dva dana, ako je potrebno i više.
Kad je sve čvrsto zalepljeno, u akvarijum dodajemo pesak pa preko peska sitno kamenje. Nisam na pomenuo, da kamenje mora da bude istog sastava kao i krupne stene koje su ubačene. Kad je sve ubačeno, punimo vodu. Slobodno crevom prskajte po celom dnu akvarijuma, kako bi pesak ušao u sve pore ispod i između kamenja i na taj način još dodatno učvrstio kamenje. E sad, možemo da napuni akvarijum do vrha, ili da ga napunimo do pola, da bi nam bilo lakše ukoliko mislimo da još nešto treba da dodamo ili oduzmemo. Jer ipak slika pod vodom je drugačija nego slika na suvom. nakon svega ovoga punimo akvarijum do vrha, uključujemo grejač filter itd. Kad se voda dovoljno ugreje, izvadimo saksije i posadimo biljke u njih i vratimo ih na prethodno mesto.
 Ovim bi hardscape trebao da bude kompletiran i možemo da pristupimo cikliranju akvarijuma.

Pošto je ovo jako široka oblast, greške su moguće (zbog skraćivanja objašnjenja) a neke stvari sam morao da preskočim kao što je npr gradnja pećina, strujanje vode, filtriranje, izrada pozadine, osvetljenje ... Mada će i o svemu tome biti tekstova.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #7 u: Svibanj 19, 2015, 15:41:00 poslijepodne »
Mislio sam da nastavim sa ovom temom, ali vidim da nema razloga. Svugde dalje po temama me pljuju određeni pojedinci.

Pozdravljam sve ovde ... i mislim da se jedno vreme nećemo družiti. Inače postoji jako kvalitetnih saveta po celom ovom forumu i zaista bih voleo, kad bi neko od administratora ili moderatora, sve kvalitetne tekstove o uređenju ciklidnog akvarijuma okupio na jednom mestu. Može čak i u ovoj temi.

Primetio sam još da dosta trenutnih aktivnih članova jako malo zna o uređenju, hemizmu i ostalim stvarima (govorim o ciklidnoj akvaristici). Ali zato znaju da vređaju i napadaju ukoliko neko ukaže na greške i propuste ili neke nove mogućnosti. Dok s druge strane, ljudi koji su imali konkretne i kvalitetne savete, kolko sam mogao da primetim, na žalost više ne dolaze (valjda iz istog razloga zbog kojeg ću i ja prestati dolaziti).

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #8 u: Svibanj 19, 2015, 16:14:39 poslijepodne »
samo cu jedno napisati: svakako nije lijepo da forum gubi bilo kojeg clana (vise - manje), ali postojao je prije tebe, postojat ce i nakon tebe....
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline smcm5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: BiH KOZARSKA DUBICA
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #9 u: Svibanj 19, 2015, 21:44:33 poslijepodne »
jeste ga uzeli na zub :D :D :D :D

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #10 u: Svibanj 20, 2015, 01:21:37 prijepodne »
Na srecu, dragi eQ, ovo nije tvoj forum pa se nemoraju slusati zapovjedi... Svi relevantni i tocni tekstovi su objavljeni na portalu (www.akvarij.net) i mislim da nema smisla kopirati ih ovdje.


Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: Da li je kod ciklidnog akvarijuma bitan hardskejp?
« Odgovori #11 u: Svibanj 20, 2015, 16:41:45 poslijepodne »
završilo je očekivano... nažalost!! niko ne voli egotripere...