Ožujak 28, 2024, 10:05:18 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Filter iznad akvarija?  (Posjeta: 2014 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vex1122

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Filter iznad akvarija?
« u: Svibanj 07, 2018, 10:13:53 prijepodne »
Pozdrav svima, relativno sam nov u ovom području, u prilogu je akvarij koji je cca 150L i s druge strane iznad akvarija mi je velika revizija sa velikim prostorom namjenjenom akvoariju, dakle dovod i odvod vode, struja, police male i tako to...
Uglavnom, da li je moguće kupiti igdje ili ako ne napraviti sam (DIY) neki filter koji bi bio iznad akvarija?
Našao sam nešto šturo po netu, a po trgovinama su mi rekli da to nije moguće.

Unaprijed hvala i pozdrav svima!

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #1 u: Svibanj 07, 2018, 12:19:52 poslijepodne »
klasicni karnister kaj kupis gotovi svakako ne. DIY varijanta je sigurno moguca samo kako to izvesti......
mislim da bi gore trebao imati nesto otvorenog tipa, odnosno nesto sto nije hermeticki zatvoreno a na usisu pumpe obavezno neki nepovratini ventil tak da pumpa ne ostane na suhom.
Mislim da ti je najveci problem kaj mi zapravo koristimo protocne pumpe a tebi bi trebalo nes' kao za hidrofor. A brijem da je to centrifugalna pumpa. Naravno ne tak velika  :D
Mislim da bi ti to daleko vise pomogla ekipa kaj ima morske i iskustva sa sumpovima. Ja da su oni uglavnom ispod ali mislim da je doosta problematike zajednicko.

Offline vex1122

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #2 u: Svibanj 07, 2018, 13:04:22 poslijepodne »
Thx na odgovoru, ako je problem u pumpi, ja pumpu mogu staviti na dno akvarija zajedno sa usisom, neku protočnu, samo je bitno da je dovoljno jaka da diže vodu na 70cm koliko je visok akvarij + cca 30/40cm gdje bi bio gornji rub filtera...
Otvoreni tip mi nije problem, možda i bolji zbog čišćenja (minus je evaporacija).
I dalje voda odlazi slobodnim padom nazad u akvarij...
Po meni ne bi smio biti PREveliki problem kao što su mi govorili... Jedino - po tom pitanju sam apsolutni početnik pa me zanimaju mišljenja vas koji se ipak razumijete u to :)

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Totalna Steta

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #4 u: Svibanj 07, 2018, 13:48:50 poslijepodne »
Totalna Steta

Offline vex1122

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #5 u: Svibanj 07, 2018, 13:51:59 poslijepodne »
Baš gledam, npr ovo je dost ružno riješenje, ali kako je meni to skroz zatvoreno sve iznad akvarija - nije mi bitno.
Mogu iskoristiti pumpu od trenutnog filtera i za relativno malo novaca napraviti overhead sump filter...

https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_4268342295&feature=iv&src_vid=FQzWS0GwGvM&v=YFcioRUCa6c

Moje slijedeće pitanje: da li je to bolje ili gore od filtera koji se nalazi unutar akvarija?

Offline vex1122

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #6 u: Svibanj 07, 2018, 14:01:10 poslijepodne »


thx dzems, svakako za razmisliti, jedino na jednom drugom yt videu sam vidio (slika u prilogu) da opet cijevi moraju biti u razini pumpe izvan akvarija, a to ja ne mogu izvesti jer mi je akvarij vidljiv sa tri strane i imam prostor jedino iznad akvarija...
Btw, taj filter mi se svišđa, djeluje baš solidno :)

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #7 u: Svibanj 07, 2018, 14:20:40 poslijepodne »
Baš gledam, npr ovo je dost ružno riješenje, ali kako je meni to skroz zatvoreno sve iznad akvarija - nije mi bitno.
Mogu iskoristiti pumpu od trenutnog filtera i za relativno malo novaca napraviti overhead sump filter...

https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_4268342295&feature=iv&src_vid=FQzWS0GwGvM&v=YFcioRUCa6c

Moje slijedeće pitanje: da li je to bolje ili gore od filtera koji se nalazi unutar akvarija?
ma mozes ti to zatvoriti da smanjis hlapljenje, mislim samo da nije dobro zatvoriti hermeticki jer onda tlakovi ovo ono............

kaj se tice di je bolje........ gle filter unutar akvarija ne moze curiti, svi ostali mogu  :D

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #8 u: Svibanj 07, 2018, 18:52:32 poslijepodne »
svakako vanjski,AQUA EL Midikan sam imao i vrlo dobar je... mozes birati pumpa u akv ili pumpa van akv.ako je u akv.mozes kanister stavit di oses,sa strane,gore,dole...800L/h realno 500 je dovoljno da dize vodu u kanistar koji je na akv...
Totalna Steta

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #9 u: Svibanj 08, 2018, 13:38:38 poslijepodne »
Mozes napravit, nije da se nemoze ali opet trebas se malo razumjet u to sto radis a imas i investiciju.  Pogotovo ako i zelis da lici na nesto.  A ako vec zelis vanjski mozda ti jednostavnije kupit tvornicki, hang on ili externi.   Mozes potrazit polovne, imas ih dosta po njemackom ebayu a i ovdje npr
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-eheim/k0
Vidim eheime po 30-50e npr, ima i drugi a vecina ti hoce poslati za hr ako pitas.. potrazi malo velika je ponuda

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Filter iznad akvarija?
« Odgovori #10 u: Svibanj 09, 2018, 13:00:22 poslijepodne »
Moje slijedeće pitanje: da li je to bolje ili gore od filtera koji se nalazi unutar akvarija?
Potpuno isto filtriraju i nebitno je da li je iznad ili ispod akvarija dokle god su jednakog kapaciteta.
Osnovni problem je što pumpa kod onog ispod pumpa proflitriranu vodu natrag u akvarij dok onog iznad pumpa vodu iz akvarija u kojoj može biti lišća i lebdećih čestica pa puno više prlja pumpu.
Dakle potpuno su iste samo praktično moraš više čistiti pumpu!
Klasični pregradni filter sa 3 komore i preljevom koji ide u akvarij, a u akvariju pumpa iz pregrade (ili zaštićena mrežicom).
Možeš potražiti na net!