Ožujak 28, 2024, 15:25:06 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: koliko često zamjena vode  (Posjeta: 2769 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline napoleon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1683
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
koliko često zamjena vode
« u: Rujan 01, 2006, 11:51:00 prijepodne »
Ok mene zanima koliko često bi trebao mijenjat vodu u akvariju od 40l? Ja mijenjam svaki tjedan 10l ali sad mi je nešto palo na pamet. Da li bi mogao rijeđe mijenjati vodu (svaka2-3 tjedna) jer imam u njemu puuuuno rogolista, i ostalih biljaka a od "kakice" je samo ekvivalent od 4 neonke.
Zagreb-Maksimir (ne, nisam u ZOO-u)
"How much of human life is lost in waiting."

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
koliko često zamjena vode
« Odgovori #1 u: Rujan 01, 2006, 13:17:00 poslijepodne »
Ako ti voda ne djeluje "prljava" ne moraš toliko često mijenjat vodu. Čuj nema tu točno određena pravila svako koliko mijenjat vodu. Netko jednom tjedno bar koje ja znam promijeni 10% vode, neki jednom mijesečno stim da ne vade dio vode nego čiste dno i odmah normalno se smaji razina vode i toliko doliju i to je to. Ako imaš malo ribica manje je kakice manje hrane i majne pipija (mislim majne piške amnje je svega pa ne treba toliko često mijenjat vodu. nemaš frku sa amonij / amonijak. Po meni opet kažem ne trebaš toliko često mijenjat vodu nema potrebe. maš li kojeg čistača?
 

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
koliko često zamjena vode
« Odgovori #2 u: Rujan 01, 2006, 13:19:00 poslijepodne »
Ako imaš i ostale biljke osobito one koje se hrane preko lista stavljaš li jednom tjedno tekuće gnojivo? Ako ti imaju korijen trebao bo bar jednom u cca 3, 4 tjedna piknut tableticu blizu korijena biljke.
 

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #3 u: Svibanj 08, 2021, 20:11:54 poslijepodne »
Nije mi jasno zašto ako mjenjam vodu  svaka dva tjedna oko 30 %, buknu mi alge a ako mjenjam svaki tjedan samo 5 litara onda ne i sve je uredu ribe plivaju super je sve.
Akvarij postavljen u prvom mjesecu, 54L, rasvjeta 8, podloga šljunak od 1 mm do 4 m.
Bilje Hemianthus micranthemoides, sagitarija, cryptocoryne wendtii, javanska mahovina, 2 ancistrus, 2 koridorasa, oko 10ak gupija, i pužići al zasad ih nema mnogo, a i njega kad kad kojega stisnem uz staklo pa čistači imaju poslasticu. filter hangon 450 l/s
Znaju se javljat i mjehurići uz rub al to opet promjenim 5 litara vode koja odstoji i dodam unju fluvslov water  conditioner i nestane pjenjenje, sad to bi bio znak povišenih nitrata javlja se i ona končasta alga al nije strašno pod kontrolom je sve od kak sam prešo na ovaj sistem od samo 5 l tjedno i radi mi super, a ono 30% em pripremi oko 20ak litara, pa posla sam imo s tim koma
Hranim ribe od green sak br 1 ona estrudirana hrana jednom dnevno kolko pojedu pomalo im prstima drobim i bacim kod filtera da baci na dno to mam ovi čistači počnu jest.
Učem bi bila caka.
I da sad se sjetio ima i one skrame na povrsini ali zanemarivo jer filter ima skimer na usisnoj pa on to posisa.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #4 u: Svibanj 08, 2021, 20:16:45 poslijepodne »
zato kaj 30% svakako poremeti sustav vise nego 10%
E sad, moza to kod tebe funkcionira ali ako ti 30% vode tjedno radi probleme koje vidis onda ocito imas i probleme koje ne vidis.

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #5 u: Svibanj 08, 2021, 21:12:37 poslijepodne »
Šta bi bilo otp problem na šta sumnjaš, podlogu, usisavam jednom mjesečno to sam zaboravio napisat.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #6 u: Svibanj 08, 2021, 21:33:13 poslijepodne »
A kolko je uopće star akvarij, filter, čišćenje...?

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #7 u: Svibanj 08, 2021, 22:09:31 poslijepodne »
5 mjeseci, bilo se javilo dost končaste i one neke zelene alge po kamenju i drvu pa sam, izvadio mahovinu van protreso ju uklonio koncastu i izvadio kamenje i brod to iribo vratio unutra i usiso dno i jedan kamen je osto di je bila alga ta zelenkasta, za koju sam čito da je od prejakog svjetla, no svjetlo je 8w i radi od 12 sati do 21 navecer.
Ostavio sam jedan kamen di je bilo alge i probo promjenit u ovaj sistem 5 litara jednom tjedno jer kod svake promjene od oko 20ak litara je na očigled probujala.alga, nije to bilo prejako al si mislio što ako prebuja, i otkad koristim taj sistem 5litara nestala je alga ona na kamenu.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #8 u: Svibanj 09, 2021, 09:43:02 prijepodne »
Pa taj akvarij još nije ni sazrio kako spada.
Normalno je da se u početku neke vrste algi pojavljuju i nestaju, a to vrijeme je prekratko da bi se moglo davati neke veće zaključke o utjecaju promjene režima izmjena vode na pojavu algi.
Da ne govorimo koliku ulogu igra smještaj akvarija naspram dnevnom svjetlu u prostoriji.
Ako ne gnojiš, promjena od 15-20% tjedno bi trebala biti zadovoljavajuća.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #9 u: Svibanj 09, 2021, 10:55:22 prijepodne »
da.....ali.....
Velike promjene vode ce prije smetati fauni nego flori. Gnojio ili ne, tak svejedno, cista voda ne pomaze algama nista vise nego bilju. S druge strane, nutrijente koje je izbacio promjenom, ja maknuo i algama tak da.......nemam pojma zasto se to dogadja jer uz sve kaj sam radio u 20+ godina, promjene vode nikad nisu stetile. To je zapravo uvijek prvo kaj radim ak nes' krene bas jako krivo.

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #10 u: Svibanj 09, 2021, 11:31:42 prijepodne »
Eto neznam, ptoblem mi je što imam godinama akvarije ali nikad u komadu, već zbog  seljenja koja sam imo onda pak složim samo akvarij s umjetnim biljem bez svjetla i tak imam neko vrijeme pa opet seli i tak u krug i sad nakon 5 god odlučim preć sa onda privremenog akvarija od 30L bez ike rasvjete i bilja, s kojim nisam  imo nikakih problem ni s algama ni s pjenjenjem vode, a mjenjo sam vodu kak je isparila, u nešto veći i sa biljem i nez dal voda ova gradska nevalja ili što je u pitanju al da na očigled nevalja ta poveča izmjena, ne samo u buktanju algi nego se čak i ribe umire kao da su preveliki stres doživile znale su i uginut, a ovo od 5 litara tjedno je ok, čak sam probao napr danas 5 litara pa pripremim još 5 litara i to promjenim za 2 dana opet nije bilo problem.
Filter sam zaboravio spomenut prvo je vata pa spužva, keramički valjčići i finija spužva na izlazu, a onaj dio gdje ide usisna u hangon tu sam stavio spužvice jer tu zna bit dosta prljavoga

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #11 u: Svibanj 09, 2021, 11:45:06 prijepodne »
Nisam išao na edit jer mi onda nez zašto šćčž obriše u prvom postu evo položaj akvarija, ovo je dnevni sa blagavaonm, i sunce samo sa zapada može direkt u akvarij svjetlit ali imam roletu spuštenu, a sa balkonskih vrata nejde sunce na akvarij, jedino ak je polozaj takav da mu smeta i ova sunčeva koja osvjetljava prostotiju nedirektnim svjetlom.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #12 u: Svibanj 09, 2021, 15:58:53 poslijepodne »
ma nema ti to neke velike veze, da je bas negdje na prozoru onda ajde ali ovak......i do moja oba dopire sunceva svjetlost u nekom trenutku dana pa nis ne smeta.
Kaj imas kao podlogu?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #13 u: Svibanj 09, 2021, 17:10:26 poslijepodne »
Kod mene primjer 2 potpuno ista akvarija, oboje prostorije imaju prozore prema zapadu. Jedan iza čoška u zaklonu ima dnevnog svjetla, ali ne direktnog, a drugi dobi direktnog svjetla tek na samom zalasku.
Razlika u algama nebo i zemlja.
Ovog prvog se ne sječam kad sam čistio od algi, a ovog drugog... hmmm, ne sječam se ni kad sam njega čistio...  :-[

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #14 u: Svibanj 09, 2021, 17:39:21 poslijepodne »
ma nema ti to neke velike veze, da je bas negdje na prozoru onda ajde ali ovak......i do moja oba dopire sunceva svjetlost u nekom trenutku dana pa nis ne smeta.
Kaj imas kao podlogu?
Šljunak sitni 1 mm do 4-5mm

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #15 u: Svibanj 09, 2021, 17:42:17 poslijepodne »
hmmm..... znaci nis hranjivog. Ne zam, nemam ideje
Kod mene primjer 2 potpuno ista akvarija, oboje prostorije imaju prozore prema zapadu. Jedan iza čoška u zaklonu ima dnevnog svjetla, ali ne direktnog, a drugi dobi direktnog svjetla tek na samom zalasku.
Razlika u algama nebo i zemlja.
Ovog prvog se ne sječam kad sam čistio od algi, a ovog drugog... hmmm, ne sječam se ni kad sam njega čistio...  :-[
da........a u ovom drugom Boris gnoji dnevno vise nego ja tjedno  :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: koliko često zamjena vode
« Odgovori #16 u: Svibanj 09, 2021, 17:50:05 poslijepodne »
da........a u ovom drugom Boris gnoji dnevno vise nego ja tjedno  :D

Boris je na dijeti!  :D
Bila je ista situacija i kad ni bilo Borisa nutra...