Ožujak 28, 2024, 14:49:43 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ponovno novi - Nakon više od 10 godina - Drop off slatkovodni  (Posjeta: 1450 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BijeliLavCRO

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Ponovno novi - Nakon više od 10 godina - Drop off slatkovodni
« u: Svibanj 16, 2019, 14:33:20 poslijepodne »
Pozz ekipa.
Nakon više od 10 godina bez akvarija, krecem ponovno u slatke vode (tropske).
Nakon 75L koje sam pije imao... Sada krecem u nesto ozbiljnije i "malo" vece...

S obzirom na interijer u stanu, pronasao sam jednu zgodnu poziciju a koja se nalazi iza kutne garniture, tako da bi akvarij dosao iznad naslona i popratio cijelom duzinom te na kraju napravio jedan "drop off" od cca 40cm... Rasvjeta bi bila neka hang on... Uglavnom, neka otvorenog tipa...

E sada, saljem 2 slike, ovako brzinske cisto da mi profi ekipa kaze da li je ovo kako sam ja zamislio uopce izvedivo...
A kasnije, cu trebati pomoc oko odabira ostale opreme...

Sada mi je prioritet odrediti konacne dimenzije akvarija i debljinu stakla...

Kad to odredim, narucujem staklo i postolje koje ce biti u principu zeljezna konstrukcija, jer se ionako nece vidjeti... tako da ne moram praviti full zatvoreni ormaric ispod akvarija...

Slika 1. Ovo je brzinski nacrtan akvarij.
Slika 2. Ovo je otprilike kako sam zamislio, iako ce vjerojatno biti jos 100 promjena... Siva boja (na drop off mjestu) predstavlja nekakve stjene i kamen, koji sam zamislio kao nekakv dio sa malim spiljama... Smedja boja naravno predstavlja nekakav panj, drvo... Jos nisam tocno odlucio oblik i kako bi trebao tocno izgledati... Zeleno i crveno su bilje ofc...

Da li ce biti problem oko filtracije tog dijela, drop off-a... Ili da mozda ipak idem na klasicni oblik...

Svaki savjet, sugestija i pomoc su i vise nego dobrodosli... 

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Ponovno novi - Nakon više od 10 godina - Drop off slatkovodni
« Odgovori #1 u: Svibanj 17, 2019, 09:12:35 prijepodne »
Ako stavis da ti je usis dolje u  dropoffu i da ti izlaz tiska vodu preko gornje povrsine i svo smece gura u dropoff sa dovoljno jakim filterom ce biti ok. Imas bocni stranicu visine 80cm, ja bi tu isao na 12mm stakĺo.

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Ponovno novi - Nakon više od 10 godina - Drop off slatkovodni
« Odgovori #2 u: Svibanj 24, 2019, 11:12:34 prijepodne »
Fora dizajn svakako, ali pazi da si zivot ne zakompliciras sa smjestajem i tim dropoffom. Kolega je dao dobar savjet da dobijes siguran protok, pa cak i da ti sav otpad ide na sigurno mjesto,  a sada stvarno treba dobra filtracija za ovo,, jel ne bi bilo ugodno da doli ima sljepu rupu pa moras gurat ruku ili mučiti se čistoći 80cm dubine. Ja bi osobno ulaz stavio skroz ljevo, kod bilja, a izlaz iznad dropoffa, prema ulazu okrenut,, a u dropoff bi stavio neku aeraciju. Tako ce zrak dizati prljavstinu gore, a mlaz izlaza nositi prema bilju, tj. ulazu u filter.
Mislim da bi u dropoffu di je,stijena, spilje bilo fora malo zraka da razbi sivilo i malo onako efektno da izgleda.
No, to je samo moje misljenje, a ja reorganoziram akvariji svaki par mjeseci,, a i naucio sam da nekada 1cm nesto pomaknes i druge rezultate daje..

Sada kada gledam ovaj tvoj dropoff razmisljam da si mi pomogao oko moga jednog djecackoga projekta, a to je onaj vodopad/fontana sa pijeskom u vodi,, uvijek mi je pijesak malo bijezao po akvariju,, kada bi imao ovako nesto, pijesak bi uvjek ostajao u dojnjem dijelu.
Eto, ako volis takve zezancije jos ideja.

Sretno :)

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk


Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Ponovno novi - Nakon više od 10 godina - Drop off slatkovodni
« Odgovori #3 u: Svibanj 24, 2019, 12:16:16 poslijepodne »
Iz iskustva provjereno i bit će Ok
Dakle
izlaz- u gornjem lijevom plićem dijelu-okrenut naravno prema dužoj strani sa dubljim dijelom
Ulaz - obavezno i samo u rupu-dublji dio

jako bitno
u rupu nikako stavljati dekoraciju tipa kamenje i dr. jer sav detritus će se skupljati u tom dijelu.
S obzirom na dubinu nepotreban problem oko održavanja.

Ja bi dole samo pijesak i tipa npr. valisneria ili cabomba i sl.

i kad trebaš usisati detritus crijevo nastavak i lagano iznad površine i to je 5 min,
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline TomislavH

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: Ponovno novi - Nakon više od 10 godina - Drop off slatkovodni
« Odgovori #4 u: Lipanj 22, 2019, 22:35:23 poslijepodne »
Nisam ekspert sa velikim akvarijima, no vidio sam po youtubeu da kod velikih akvatija, ekupa koristi skrivene pregrade u konstrukciji kako bi držala sve na mjestu. kako vidim po skici ovo više liči na nekakav "potok" nego na vodu stajaćicu kako mi se čini i morati ćeš lukavo izraditi filter sistem kao i ojačanja na donjem dijelu. Možda bi bilo dobro da se posavjetuješ sa nekime tko ima iskustva sa sličnim projektima?