Ožujak 28, 2024, 21:53:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju  (Posjeta: 4782 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zizu888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Garešnica
Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« u: Svibanj 15, 2019, 20:56:52 poslijepodne »
-   dimenzije/litraža-54l
-   temperatura-25 c
-   parametri vode:nikad mjerio
-   vrijeme od pokretanja akvarija: 6-7mj
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice: mjesec dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode: svakih 10-14 dana, 20litara
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija: uvijek
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat): unutarnji Aquael Asap 300l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala:kod svake izmjene, pranje spuzve u akvarijskoj vodi
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...): spuzva

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi: dva panja
-   grijač; aquael
-   pumpa za zrak: ne
-   CO2 sustav – kakav: ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.),: easy carbo svaki dan 1,3ml, profito svaki dan 0,6ml, makro svaki dan 1,2ml

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka:corydoras 2x, gupy 15x, moly 3x, ancistrus 2x, amano kozice 2x, neonke 4x
-   starost ribica   
-   ima li potencijalnih „terorista“: ne 
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja): jednom dnevno Sera Vipan, Tetra TabiMin
, JBL  novo daph
BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke: cryptama neki listici su kao truli, ali samo pola lista
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju):staghorn, ali malo
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi: ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi: na dnu pijesak 3mm, iznad njega kamencici cca 8mm
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu: JBL kugeln, ispod crypti

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema): dodane dvije amano koze   
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris: nista

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma: guppy miruje i ugiba, jedna gupy bila napuhnuta, cory ubrzano disao
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... :nema
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)gupy miruje, cory ubrzano disao...ali minimalno
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...): ponekad koncast
-  kad su se simptomi prvi puta uočili: prije 7 dana
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima:ne
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? Prije 10 dana uginuo muzjek platy, bio mrsav i mirovao nekoliko dana, prije 4 dana napuhnuta gupy uginula, jucer mlada guppy uginula, danas cory uginuo
-  stanje ostalih stanovnika: uredno

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #1 u: Svibanj 15, 2019, 23:52:14 poslijepodne »
premali ti je taj filter za tu litrazu i toliko stanovnika. I jos su ti periodi izmedju izmjena vode relativno dugi obzirom na filter.

Offline zizu888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Garešnica
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #2 u: Svibanj 16, 2019, 09:36:03 prijepodne »
premali ti je taj filter za tu litrazu i toliko stanovnika. I jos su ti periodi izmedju izmjena vode relativno dugi obzirom na filter.
Preporuka za neki bolji? Napominjem da nemam bas mjesta za vanjski... Hvalaa

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #3 u: Svibanj 16, 2019, 13:31:20 poslijepodne »
a jel imas barem za hang on?

Offline zizu888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Garešnica
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #4 u: Svibanj 16, 2019, 16:35:39 poslijepodne »
Pa mislim da ne kad je poklopac gore orginal sa rasvijetom...a mozdq neki jaci unutarnji?? Ili neki jaci unutarnji, i ovaj sta imam ostavim? El bi se poboljsalo sta? Ne kuzim kak nakon pola godine, sad ne valja filter...ako moze tko malo pojasnit... Hvalaa

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #5 u: Svibanj 16, 2019, 17:41:10 poslijepodne »
Ne kuzim kak nakon pola godine, sad ne valja filter...ako moze tko malo pojasnit... Hvalaa

Nebudu ribe odmah pokrepale ak je preslab filter i nevalja kvaliteta vode. Postepeno im to počne utjecat na zdravlje i na organe. Prvo onima slabijeg imuniteta.
Da, taj filter je definitivno preslab za taj akvarij, pogotovo uz toliki broj riba. Odnosno ima premalo filter-materijala, znači spužve.
Možeš kupit neki bolji, s više spužve i stavit ga da radi paralelno sa starim bar mjesec dana.
Neko vrijeme sad radi izmjene vode svakih jedno 3 dana uz dodavanje FFM-a.

Šta uopće od bilja imaš? U tom original akvariju sigurno nemaš rasvjetu za neko zahtjevnije bilje, a ni za takav režim gnojenja...
Nebi bilo loše da staviš sliku akvarija, a ak možeš i bolesnih riba...

Offline zizu888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Garešnica
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #6 u: Svibanj 16, 2019, 18:57:18 poslijepodne »
Ne kuzim kak nakon pola godine, sad ne valja filter...ako moze tko malo pojasnit... Hvalaa

Nebudu ribe odmah pokrepale ak je preslab filter i nevalja kvaliteta vode. Postepeno im to počne utjecat na zdravlje i na organe. Prvo onima slabijeg imuniteta.
Da, taj filter je definitivno preslab za taj akvarij, pogotovo uz toliki broj riba. Odnosno ima premalo filter-materijala, znači spužve.
Možeš kupit neki bolji, s više spužve i stavit ga da radi paralelno sa starim bar mjesec dana.
Neko vrijeme sad radi izmjene vode svakih jedno 3 dana uz dodavanje FFM-a.

Šta uopće od bilja imaš? U tom original akvariju sigurno nemaš rasvjetu za neko zahtjevnije bilje, a ni za takav režim gnojenja...
Nebi bilo loše da staviš sliku akvarija, a ak možeš i bolesnih riba...
.koji bi mi filter preporucili, da nije cijena da padnem na dupe... A sliku ne mogu stavit prevelika je...od biljaka imam vlisneriju, crypte, anubias, rogolist

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #7 u: Svibanj 16, 2019, 19:30:08 poslijepodne »
Sliku smanjiš u nekom programu...

Filter bilo koji da ima veći volumen spužve. Može bit 300l/h, al za tolko riba po meni bar 4 puta veći volumen spužve...

Za to bilje i rasvjetu kaj imaš stvarno nema smisla gnojit. Plus kaj ribe još gnoje same svojim izmetom.
A ti dodaješ toga ko da je neki aquascape akvarij...
E sad, kolko to gnojenje može porametit kvalitetu vode nebi znao točno tvrdit...  -?

Offline zizu888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Garešnica
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #8 u: Svibanj 16, 2019, 19:40:03 poslijepodne »
Sliku smanjiš u nekom programu...

Filter bilo koji da ima veći volumen spužve. Može bit 300l/h, al za tolko riba po meni bar 4 puta veći volumen spužve...

Za to bilje i rasvjetu kaj imaš stvarno nema smisla gnojit. Plus kaj ribe još gnoje same svojim izmetom.
A ti dodaješ toga ko da je neki aquascape akvarij...
E sad, kolko to gnojenje može porametit kvalitetu vode nebi znao točno tvrdit...  -?
https://www.electronic-star.hr/Vrt/Oprema-za-kucne-ljubimce/Filteri-za-akvarij/CLEARFLOW-6UV-VANJSKI-FILTER-ZA-AKVARIJ-6-W-4-STRUKI-FILTER-400-L-H.html?force_sid=iedo3lfkrd7j8rkgqk7m9am145
Narucio ovaj pa cemo rezat poklopac... Sta drugo...a neke vitamine da dajem ribama... Neka preporuka...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #9 u: Svibanj 16, 2019, 20:07:50 poslijepodne »
pa nije bas da ce se usreciti sa tim filterom.......
kupi radije eheim librty 200

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #10 u: Svibanj 16, 2019, 20:33:41 poslijepodne »
Filter ti nije nužno premal. Vjeruj mi (vidi sliku), godinama sam sa malim internim filterom imao po preko stotinu gupića u 54 litre. Razmnožavali su se kao ludi, opskrbio sam pola županije sa ribicama  :D

Prvo kupi test trake i provjeri parametre vode! Obrati pažnju na nitrate i posebno na nitrite.
Drugo, ne peri filter toliko često, osim ako nije baš drastično opao protok (mlaz) vode. Svaki put kad opereš filter materijal ispereš dobre bakterije! Ako već trebaš prati filter materijal često, natopi materijal sa uzgojenim bakterijama tipa EASY LIFE EasyStart, SERA NITRIVEC Biostarter i sl.

Da li ti filter mreška površinu vode? Ja sam kao početnik prije x godina stavio filter preduboko i nije dolazilo do izmjene plinova zbog površinske napetosti vode.

Dalje, dok ne otkriješ uzrok uginućima, nemoj dodavati EasyCarbo i ostala gnojiva za biljke. Preporuka bi bila dodavati u propisanim dozama EASY LIFE Filter Fluid Medium, ribicama ojačati imunitet sa  EASY LIFE Voogle (prva pomoć kod bolesti riba) ili SERA FishVitamin.

Sve ove stvari sam radio kao apsolutni početnik, a i danas kad imam izvanrednu situaciju tipa crkne filter za Božić (2 dana bez filtera sve u akvariju preživjelo!). Evo dokaza:


« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2019, 20:37:05 poslijepodne od Luciano »

Offline zizu888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Garešnica
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #11 u: Svibanj 16, 2019, 22:29:13 poslijepodne »
pa nije bas da ce se usreciti sa tim filterom.......
kupi radije eheim librty 200
Zasto mislis da je los?

Offline zizu888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Garešnica
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #12 u: Svibanj 16, 2019, 22:30:26 poslijepodne »
Filter ti nije nužno premal. Vjeruj mi (vidi sliku), godinama sam sa malim internim filterom imao po preko stotinu gupića u 54 litre. Razmnožavali su se kao ludi, opskrbio sam pola županije sa ribicama  :D

Prvo kupi test trake i provjeri parametre vode! Obrati pažnju na nitrate i posebno na nitrite.
Drugo, ne peri filter toliko često, osim ako nije baš drastično opao protok (mlaz) vode. Svaki put kad opereš filter materijal ispereš dobre bakterije! Ako već trebaš prati filter materijal često, natopi materijal sa uzgojenim bakterijama tipa EASY LIFE EasyStart, SERA NITRIVEC Biostarter i sl.

Da li ti filter mreška površinu vode? Ja sam kao početnik prije x godina stavio filter preduboko i nije dolazilo do izmjene plinova zbog površinske napetosti vode.

Dalje, dok ne otkriješ uzrok uginućima, nemoj dodavati EasyCarbo i ostala gnojiva za biljke. Preporuka bi bila dodavati u propisanim dozama EASY LIFE Filter Fluid Medium, ribicama ojačati imunitet sa  EASY LIFE Voogle (prva pomoć kod bolesti riba) ili SERA FishVitamin.

Sve ove stvari sam radio kao apsolutni početnik, a i danas kad imam izvanrednu situaciju tipa crkne filter za Božić (2 dana bez filtera sve u akvariju preživjelo!). Evo dokaza:


Hvala na ssvijetima...poslusat cu, pa javim rezultaye

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #13 u: Svibanj 17, 2019, 15:32:54 poslijepodne »
Filter materijal peri tek kad zamijetis da ti je pao protok, u protivnom nemaš potrebe.
Uzmi trakice kao sto je kolega rekao, izmjeri parametre pa ces vidjeti sto je problem iako ako su kozice dobro moguce da je nesto drugo u pitanju. Definitivno stavi izlaz filtera tako da ti cim vise mreska povrsinu kako zbog izmjene plinova kako je vec spomenuto.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #14 u: Svibanj 17, 2019, 16:47:19 poslijepodne »
pa nije bas da ce se usreciti sa tim filterom.......
kupi radije eheim librty 200
Zasto mislis da je los?
zato jer nema bas nikakvih podataka o velicini. I zato jer ga kupujus na stranici koja uglavnom prodaje bofl robu.

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #15 u: Svibanj 17, 2019, 17:43:04 poslijepodne »
16 x 29 x 13 cm (WxHxD)

Weight: about 660 g

Individually removable filter baskets

360° rotatable hose connections

Water lifting: maximum 0.85 m

Hose length: 1.6 m

Compatible filter material: organic balls, ceramic rings, filter wool

Suitable for fresh and salt water

Pre-filter for removing of coarse pieces

Inobtrusive inlet and outlet mounting in aquarium

Electricity supply: AC 220 - 240 V, 50 Hz



Ima par videa na yt o njemu, nista sprktakularno, prodaju ih i na amazonu.
Ja bih pripazio na ovih 0.85m ako mislis stavljat ispod akvarija.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #16 u: Svibanj 17, 2019, 19:58:33 poslijepodne »
i dalje ne znam kak su to mjerili i koliko je stvarni volumen materijala unutra.

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #17 u: Svibanj 17, 2019, 20:23:45 poslijepodne »
i dalje ne znam kak su to mjerili i koliko je stvarni volumen materijala unutra.
Rekao bih da je 13 promjer a 29 visina sa svim dakle unutarnji volumen pretpostavljam manji od 3l
U svakom slucaju premalen za 75l sa toliko ribica
« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2019, 20:34:44 poslijepodne od c.e.z »

Offline zizu888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Garešnica
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #18 u: Svibanj 18, 2019, 22:29:46 poslijepodne »
i dalje ne znam kak su to mjerili i koliko je stvarni volumen materijala unutra.
Rekao bih da je 13 promjer a 29 visina sa svim dakle unutarnji volumen pretpostavljam manji od 3l
U svakom slucaju premalen za 75l sa toliko ribica
A jbmu...a sad je gotovo...ostavit cu oba da rade...sigurno ce bit bolje nego prije.... P cemo vidjeti...ugl hvala na savijetima

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Novi sam, Molim pomoc...guppy i cory ugibaju
« Odgovori #19 u: Svibanj 19, 2019, 07:29:21 prijepodne »
Definitivno bih ti preporucio da imas oba iz vise razloga, ali pripazi si gdje ces staviti taj novi jer pise da moze biti samo 80tak cm ispod. Kad ti stigne, okini koju fotku i izmjeri volumen pa stavi ovdje, kao i svoj dojam.