Ožujak 28, 2024, 17:28:46 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Tetra 54  (Posjeta: 1713 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline metlica555

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Tetra 54
« u: Veljača 28, 2021, 11:58:56 prijepodne »
Pozdrav svima

Novi sam u akvaristici i nikad prije nisam imao akvarij

Kupio sam tetru 54 litra s 10w rasvjetom
Plan je ici na biljni akvarij.
Da li odmah staviti jacu rasvjetu?
Zanima me i koju podlogu. Pijesak sam mislio crni staviti a sta staviti ispod za biljke? Mislio sam od Sere staviti podlogu,jel valja ili odmah ici na Tropica soil


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Tetra 54
« Odgovori #1 u: Veljača 28, 2021, 14:07:09 poslijepodne »
Pa soil ti svakako nece skoditi.
A kaj se tice rasvjete, ne znam kaj mozes drugo staviti unutra. Ako mislis zadrzati poklopac. Mora biti vodonepropusno. Ako ne, onda su opcije razne.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Tetra 54
« Odgovori #2 u: Veljača 28, 2021, 14:28:56 poslijepodne »
Ako želiš akvarij s malo zahtjevnijim biljem onda si bezveze kupovo taj set.
Rasvjeta ti je preslaba za neko imalo zahtjevnije bilje.
Filter je primjereniji solidnom odabiru za 30-litraša, prosječan grijač i staklo od 4mm...
Kad sve zbrojiš, baš i nije neka sreća...
Ili ostavi sve kak je i stavi nutra Anubiase, Microsorume, Crypte i neko plutajuće, tipa rogolist ili leća...
Il te čeka nova rasvjeta, podloga, boca s CO2...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Tetra 54
« Odgovori #3 u: Ožujak 01, 2021, 10:05:35 prijepodne »
Ako imaš prostora u poklopcu za još koju lampu (npr. u mom Juwel setu je došla jedna, ali sa mogućnošću postavljanja još dvije), postavi obavezno.

Zavisi kakvo bilje želiš da imaš - zahtjevno ili ne... Odluči se takođe za metodu gnojenja, ako želiš biljni akvarijum... Onda na to dolazi, htio to ili ne, CO2...
Moja preporuka ti je odmah boca, da ne bi novac bacao kao ja na razne BIO i DIY sisteme CO2 gnojenja, koji jesu pojedinačno jeftiniji, ali na kraju vjeruj mi skuplji, a i mnogo ćeš problema sa doziranjem imati!

Kao što rekoh, prvo odluči kakvo bilje i kakav biljni akvarijum ustvari želiš, pa onda dalje... I topla preporuka obavezno priručnik za početnike pročitati, dosta korisnih informacija može se tu naći...

https://www.akvarij.net/component/jdownloads/summary/2-akvarij-net-knjige/1-akvarij-net-vodic-za-pocetnike


Sretno...  :)

I'll know my songs well before I start singin'...

Offline metlica555

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: Tetra 54
« Odgovori #4 u: Ožujak 02, 2021, 19:23:09 poslijepodne »
Ako želiš akvarij s malo zahtjevnijim biljem onda si bezveze kupovo taj set.
Rasvjeta ti je preslaba za neko imalo zahtjevnije bilje.
Filter je primjereniji solidnom odabiru za 30-litraša, prosječan grijač i staklo od 4mm...
Kad sve zbrojiš, baš i nije neka sreća...
Ili ostavi sve kak je i stavi nutra Anubiase, Microsorume, Crypte i neko plutajuće, tipa rogolist ili leća...
Il te čeka nova rasvjeta, podloga, boca s CO2...
Naravno da ne zelim neko zahtjevno bilje,pocetnik sam,jedino kasnije kad budem prakse imao.

4mm staklo,mislis da ce puknuti ili?

filter mogu odamh staviti drugi ako treba,koji preporucas a da je unutarnji? ili i ti unutarnji filteri nisu neka sreca?

Offline metlica555

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: Tetra 54
« Odgovori #5 u: Ožujak 02, 2021, 19:27:05 poslijepodne »
Ako imaš prostora u poklopcu za još koju lampu (npr. u mom Juwel setu je došla jedna, ali sa mogućnošću postavljanja još dvije), postavi obavezno.

Zavisi kakvo bilje želiš da imaš - zahtjevno ili ne... Odluči se takođe za metodu gnojenja, ako želiš biljni akvarijum... Onda na to dolazi, htio to ili ne, CO2...
Moja preporuka ti je odmah boca, da ne bi novac bacao kao ja na razne BIO i DIY sisteme CO2 gnojenja, koji jesu pojedinačno jeftiniji, ali na kraju vjeruj mi skuplji, a i mnogo ćeš problema sa doziranjem imati!

Kao što rekoh, prvo odluči kakvo bilje i kakav biljni akvarijum ustvari želiš, pa onda dalje... I topla preporuka obavezno priručnik za početnike pročitati, dosta korisnih informacija može se tu naći...

https://www.akvarij.net/component/jdownloads/summary/2-akvarij-net-knjige/1-akvarij-net-vodic-za-pocetnike


Sretno...  :)
Kako sam i gore naveo,neko nezahtjevno bilje jer sam teski pocetnik.
Sto se tice gnojenja,mozes napisati neku preporuku ,easy life carbo?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Tetra 54
« Odgovori #6 u: Ožujak 02, 2021, 19:56:02 poslijepodne »
taj tetra filter u biti nije tak mali, izbaci van ono kaj dodje uz njega i napuni ga necim konkretnim, neka gruba spuzva dolje i onda gore neka vrecica sa bio materijalom

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Tetra 54
« Odgovori #7 u: Ožujak 03, 2021, 16:25:35 poslijepodne »
Kako sam i gore naveo,neko nezahtjevno bilje jer sam teski pocetnik.
Sto se tice gnojenja,mozes napisati neku preporuku ,easy life carbo?

Evo na ovom linku imaš osnovne informacije o režimima gnojenja... A dalje malo još proguglaj...
https://www.akvarij.net/index.php/slatkovodna-akvaristika-othermenu-43/urea273enje-othermenu-119/699-reimi-gnojenja-biljnoga-akvarija

Ono što ću ti reći odmah je, da se ja algi nisam riješio dok nisam počeo sa EI režimom... Što ne znači
da ti nećeš moći sa PPR režimom npr....

Pogledaj i onaj priručnik za početnike... Imaš za gnojenje makroelemente (Fosfate, Kalijum i Nitrate), ali i mikroelemente (Fe, Ca, Mg itd.). Mikro i makroelementi se doziraju odvojeno...
https://www.akvarij.net/slatkovodna-akvaristika/kemija/191-mikro-i-makroelementi

I makro i mikroelemente možeš uzeti od Easy Life npr. (Easy Life Profito su mikroelementi, a makroelemente Easy Life ima samo posebno NO3, K i PO4)...

Ja npr. uzimam od Aqua Rebell Estimative Index makroelemente, pošto gnojim po EI metodi, a tu su ti makroelementi u potrebnom omjeru već dozirani... To je već tvoj izbor...


Easy Carbo ti je tečni CO2, bar tako piše... On je i algicid, tako da može dosta pomoći u kontroli nekih vrsta algi... Koliko Easy carbo zamijenjuje CO2, ni sam ti pametan nisam, niti siguran... U svakom slučaju, ako ne želiš bocu sa CO2, Easy Carbo ti je potreban... Koliko će biti efikasan kao zamjena za CO2, to ne znam... Ali u borbi protiv algi biće efikasan... Takođe neke biljke od njega znaju da trunu (u mom slučaju Vallisneria npr.)... Ja ga trenutno npr. doziram u minimalnoj količini...

Ponovo naglašavam, ako se odlučiš za EI metodu npr., tu ti treba onda i bolje svijetlo, a i CO2... A sve to izbalansirati, e to ti je umjetnost... Ali kad uspiješ, onda je milina gledati u akvarijum... :)

Sretno... :)
« Zadnja izmjena: Ožujak 03, 2021, 16:30:34 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...