Travanj 26, 2024, 10:11:56 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: The Nemo i jadranska anemona  (Posjeta: 3921 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
The Nemo i jadranska anemona
« u: Listopad 24, 2009, 11:19:57 prijepodne »
Dali Nemu odgovara jadranska anemona?? Odnosno koju preferira??
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2009, 14:09:45 poslijepodne od Maxim »

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: The Nemo i anemone
« Odgovori #1 u: Listopad 24, 2009, 13:40:35 poslijepodne »
Koliko ja znam ne baš... negdje sam pročitao da su im "prejake" e sad možda sam u krivu...
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: The Nemo i anemone
« Odgovori #2 u: Listopad 24, 2009, 14:09:15 poslijepodne »
nisi... ne mogu jadranske

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: The Nemo i jadranska anemona
« Odgovori #3 u: Listopad 24, 2009, 19:48:07 poslijepodne »
A baš su lijepe :'(

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: The Nemo i jadranska anemona
« Odgovori #4 u: Listopad 24, 2009, 20:14:54 poslijepodne »
Ribe klovnovi mogu u akvariju odabrati ”svašta” za svog partnera – supstituciju nedostajuće odgovarajuće anemone. Ukoliko u akvariju nema anemona, mogu se useliti u nešto drugo - koral, žbun makroalge itd. Ukoliko ne postoji baš ništa bolje, ribe će se eventualno truditi da uspostave ”nekakvu vezu” i sa neživim objektom. Kakvom praznom ljušturom školjke, koja ih formom pomalo asocira na njihovog prirodnog partnera.

Iskustvo mi je da se ”simbioze” klovnova i jadranskih anemona uspostavljaju. A. ocellaris i A. percula su u tom pogledu dosta izbirljiviji od nekih drugih vrsta klovnova (od A.clarkii-a i A. frenatus-a, recimo). Ali i Nemo može uspostaviti neku ovakvu "simbiozu”, ako baš nema bolji izbor. Međutim, sve što sam ja imao prilike da vidim je bilo ”prilično  nategnuto” - ni ribe, ni anemone nisu tim odnosom bile preterano zadovoljne! Nema svrhe da iznosim detalje, mišljenja sam da ovo nije pravac u kojem akvaristi treba da razmišljaju, planiraju. Pogotovo ne danas, kada nabavka raznoraznih tropskih oranizama ni kod nas ne predstavlja veliki problem. Dare, raspitajte se malo - pa nabavite neku od tropskih ”klovnovskih” anemona koja vašim ribama odgovara. Poz.    

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: The Nemo i jadranska anemona
« Odgovori #5 u: Listopad 24, 2009, 20:30:57 poslijepodne »
A baš su lijepe :'(

I ne samo to! Moja cak zna zicati hranu.. :D Hranim je gotovo svaki dan navecer oko 11 sati..a ako preskocim par dana, onda u to vrijeme velik dio krakova gurne van vode i ceka hranu. :)
Rjec je inace o anemonia sulcata, koja zivi u refugiumu na staklu, skupa sa dagnjama, periskom, rumenkom, kapicom srčankom i malim Mr. Mantisom.
Poucen dobrim iskustvom drzanjem sulcate, iduce godine namjeravam nabaviti i ostale jadranske zarnjake koji se mogu naci u plicaku..

Kao sto je ZorK vec i rekao, Nemo u nedostatku anemone hosta u dosta velikom spektru raznih koralja. Moji su zivjeli u xenii, a vidio sam jednog koji se valjao u zoanthusima. Ovaj kojeg sad imam nastanjuje sarcofiton, al nabavio sam anemonu pa se mozda preseli. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: The Nemo i jadranska anemona
« Odgovori #6 u: Listopad 25, 2009, 15:38:42 poslijepodne »
Hvala svima! Bolje kak spada nego krparit pa tri put ispočetka!!

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: The Nemo i jadranska anemona
« Odgovori #7 u: Listopad 25, 2009, 22:41:47 poslijepodne »
Zar nisu jadranski žarnjaci puno agresivniji od tropskih. Meni se nekak čini da bi mali klaun mogao postati ručak.

I ja sam se u početcima igrao jadranskim vlasuljama, i uvijek bi završio spaljen, čak bi se pipci otkidali iz tijela vlasulje, ne bi popustili kad bi se uhvatili za ruku. A što bi tek napravili maloj ribici?!
 

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: The Nemo i jadranska anemona
« Odgovori #8 u: Listopad 26, 2009, 16:58:23 poslijepodne »
Različite vrste anemona međusobno se mnogo razlikuju po “ljutini” pipaka i snazi kojom hvataju - lepe plen. Postoji veliki broj vrsta anemona, mislim da se teško može dati generalna ocena koje anemone u “proseku jače peku”: Jadranske ili tropske. Ako poredimo Entacmaea-u  quadricolor (verovatno najbrojnija u akvarijumima od tropskih vrsta - pored onih nepoželjnih Aiptasia!) sa Anemonia-om sulcata-om (iskustva koja je Zeljkoc pomenuo se sigurno odnose na ovu vrstu) zaključićemo da su Jadranske vrste mnogo opasnije! Međutim, zaključak može ispasti i suprotan ukoliko recimo poredimo tropske Stichodactyla sp. sa nekim od drugih krupnijih Jadranskih vrsta, npr. Condylactis aurantiaca i Phymanthus pulcher . Ako me pamćenje ne vara, a radilo se najverovatnije o vrsti S.gigantea, peckanje se oseća kada se pipci ove anemone dodiruju i grubljim delovima kože na šaci. Iako je Stichodactyla „ljuta“, njen partner u prirodi je i A.ocellaris. A, koliko mi je poznato, ova riba nastanjuje Entacmaea-u samo u akvarijima – prilagođava joj se po principu „bolje išta nego ništa“.         
 
A. sulcata zaista jako lepi i peče, ali uprkos tome i ona ima svoje partnere u prirodi – omalenog Gobius-a buccichi-a i sitnu, ali veoma lepu kozicu Periclimenes aegylios. Kada je u opasnosti, ovaj gobi punom brzinom nestaje u sigurnosti šume opasnih pipaka Anemonia-e, a pomenuti Periclimenes se stalno slobodno šeta po telu anemone - koja može lako savladati, progutati i nekoliko puta veću kozicu koja se neoprezno zaleti, ako ova nije „anemonska“.

Zdravi klovnovi se svakako neće, ukoliko se nađu u akvariju sa njima nepoznatim Jadranskim anemonama, bezglavo zaleteti u njihove pipke. Pažljivo će ih zagledati izokola, a ako im se učine zanimljivim, mogu započeti detaljnije ispitivanje. Proces približavanja može prilično dugo da potraje, a obično započinje laganim dodirima perajima pipaka anemone. Nastavlja se kontaktima njuškom i obuhvatanjem vrhova pipaka čeljustima. U početku će se ribe ponekad primetno trzati i stresati („uuh, ala je ljutoo!?“). Međutim, vremenom toga može da bude sve manje i riba uspostavlja prisniji kontakt....Međutim, već sam izneo stav da se ne treba planirano upuštati u ovakve eksperimente. Razloga ima više, da ne nabrajam - u najkraćem treba birati bolju opciju, u kojoj će oba partnera biti znatno zadovoljnija.         

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: The Nemo i jadranska anemona
« Odgovori #9 u: Listopad 26, 2009, 18:22:15 poslijepodne »
Hvala puno na objašnjenju!
Ovo sa otkidanjem komadića polipa sam doživio kod sebe u akvariju. Čudo kako te ribe imaju neki model ponašanja koji se može pratiti, a što je najzanimljivije ima netko tko te modele poznaje a nije riba!
Hvla ZorK, legendo jadranska! :hat3:

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: The Nemo i jadranska anemona
« Odgovori #10 u: Listopad 27, 2009, 20:51:29 poslijepodne »
ZorK  :up: