Travanj 19, 2024, 19:00:34 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: DIY Ikea vanjski filter  (Posjeta: 3635 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tinovator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
  • Pasivno sudjelujem
DIY Ikea vanjski filter
« u: Veljača 09, 2016, 00:35:36 prijepodne »
Pozdrav svim forumašima,

u nedostatku zanimacije odlučio sam napraviti vanjski filter za akvarij na kojem radim. Pošto se radi o nano akvariju, ne želim izgubiti puno prostora na grijač i filter pa sam mislio da bi bilo korisno izvaditi ih iz akvarija i napraviti vanjski filter  :)

Kao što vidite na slikama osnova je Ikein plastični spremnik za brašno i sl. stvari, no ja sam ga odabrao jer njegova visina odgovara duljini grijača.

Kratki video filtera u pogonu:


Stvar je profunkcionirala iz prve, nigdje ne pušta (potrošio sam 4 patrone vrućeg ljepila :D), sve funkcionira kako je i zamišljeno, ali...

Protok mi nije dovoljan, tj. taj filter nema snage podignuti vodu do akvarija ukoliko filter stavim u komodu ispod.
Odlučio sam se za ovu pumpu http://www.ebay.com/itm/401008510297?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT. Prema videima sa jutuba, trebala bi biti i više nego dovoljna za to što mi treba.

E sad dolazi glavni dio. Kupio sam i materijale za filtraciju: bio balls, filc i standardne spužve koje dolaze u filterima kako bih mogao napraviti više slojeva filter materijala. U prilogu se nalazi shema kako sam zamislio poredak materijala, dovod i odvod vode. Molio bih nekog od iskusnijih da me ispravi ukoliko sam nešto pogriješio ili predoži bolji dizajn. Dvoumim se gdje staviti pumpu.
Je li u redu da bude taman na izlaznoj cijev pa da usisava filtriranu vodu ili da ju stavim možda prije ulazne cijevi, tj. da ona usisava prljavu vodu i gura ju kroz sami filter.

I ono najvažnije, što sa grijačem. U glavi sam imao zmaisao stavit ga vertikalno u tu posudu pa da zagrijava vodu. Prema ovoj shemi, nemam mjesta za grijač. Je li pametno stavljati filter materijal oko grijača, ili on mora biti u vodi bez da ga išta dodiruje.

Zahvaljujem unaprijed  ;)

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: DIY Ikea vanjski filter
« Odgovori #1 u: Veljača 09, 2016, 10:49:25 prijepodne »
Ja sam dosta istraživao u zadnje vrijeme kako učiniti svoj kanister filter što učinkovitijim.

Uglavnom, trebaš malo obrnuti poredak filter materijala.

Najbolje je ovako (od vrha prema dnu):
bioballs
vata
fina spužva
gruba spužva

Zašto? Zato što ti voda ide prvo na dno i sav mulj koji izvuče iz akvarija prvo mora udariti spužve po redu, prvo grubu za velike čestice, pa finu za manje čestice, a onda vatu za sitne čestice. A potom tako mehanički filtrirana voda mora ići na biološku filtraciju preko bio kugli. Ovako kako si ti zamislio, će ti se kugle jako brzo zaštopati i smanjit će ti se njegova učinkovitost.

A po mojem mišljenju, pumpa ti nije dovoljno jaka da digne vodu zato što to nije zatvoreni sustav. A ako nabaviš jaču pumpu na ovako "otvoreni" filter mislim da neće funkcionirati kak spada, jer će pumpa prebrzo izbacivati vodu van, a neće je dovoljno brzo povlačiti iz akvarija. To je moje mišljenje, no možda griješim.

Što se tiče položaja pumpe, mislim da je ovako dobro. Tako inače rade i vanjski kanister filteri. Pumpa je na izlaznoj cijevi i gura vodu van. E sad, koliko je pametno grijač staviti u filter ne znam, no u svakom slučaju moraš paziti da uvijek bude potopljen u vodu, jer ćeš inače ostati bez njega, ukoliko ti razina vode u filtru opadne previše.
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2016, 10:52:38 prijepodne od prime.4lpha »

Offline tinovator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
  • Pasivno sudjelujem
Odg: DIY Ikea vanjski filter
« Odgovori #2 u: Veljača 09, 2016, 12:09:23 poslijepodne »
Ovo što si rekao za filter materijal sam i ja pročitao na jednom sajtu noćas oko 3 ali nije bilo smisla da pišem...
Moram onda potražiti grubu spužvu, siguran sam da kinezi raspolažu njome :D

E sad što se tiče filtera, ako si pod otvoreni mislio na onaj dio poklopca iz kojeg su išle žice, u finalnoj verziji toga nema. Napravit ću malu rupicu samo za kablić od pumpe i zabrtviti sve ostalo, tako da zapravo imam samo ovaj veliki poklopac koji mogu skidati kao trebam nešto prtljat sa materijalom, ostalo se ne otvara.
Jedino mi je palo na pamet da bi bilo bolje staviti pumpu na izlaznu cijev iz filtera a ne da ju držim u samom filteru jer onda ne trebam bušiti nikakve rupe niti se zamarat otvaranjem i ozračivanjem sustava ako trebam pumpu dirati. Ovako mi je fino na suhom i nemam brige oko toga, ali ta zamisao je svakako podložna promjenama :D

Jedino još trebam grijač onda negdje ugurati, da ga izbacim iz akvarija jer samo smeta :P

Offline DeanB

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
Odg: DIY Ikea vanjski filter
« Odgovori #3 u: Veljača 09, 2016, 18:18:26 poslijepodne »
Ideja....
Možeš li ulazni cijev na ulazu proširiti na recimo 3-4 cm ? Mislim na dio cijevi u karnisteru koji vodi do dna?
Staviš unutra grijač i tako voda kod ulaza u filter se "predgrijava". Žicu naravno zabrtviš da voda ne izlazi iz filtera...
Možda ne bi bilo loše da je ta"cijev/komora" većeg promjera zbog ; na neki način kontrole temperature.....
samo razmišljam, ne znači da je pametno.... :nerd:

Offline tinovator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
  • Pasivno sudjelujem
Odg: DIY Ikea vanjski filter
« Odgovori #4 u: Veljača 09, 2016, 21:19:07 poslijepodne »
Ideja....
Možeš li ulazni cijev na ulazu proširiti na recimo 3-4 cm ? Mislim na dio cijevi u karnisteru koji vodi do dna?
Staviš unutra grijač i tako voda kod ulaza u filter se "predgrijava". Žicu naravno zabrtviš da voda ne izlazi iz filtera...
Možda ne bi bilo loše da je ta"cijev/komora" većeg promjera zbog ; na neki način kontrole temperature.....
samo razmišljam, ne znači da je pametno.... :nerd:

Ovo sa širom cijevi je dobra ideja ali malo nepraktična jer moram rezati utikač, pa onda gubim garanciju itd. pošto je pre širok da ga kroz bilo kaj provučem. Došao sam na drugu ideju koja je na slici u prilogu, malo ću smanjiti filter materijal i umetnuti grijač kojeg ću zabrtviti na vrhu, tako ne moram ništa rezati, samo lijepiti :D

Ako će se ove bio balls u koje je grijač uronjen čudno ponašati lako napravim od neke prozirne plastike omotač sa rupicama da voda neometano prolazi u tu "komoru". Mislim da mi je to sve praktičnije izvesti na ovom dijelu gdje odlazi filtrirana voda nego tamo gdje ulazi prljava jer mi je cilj da ju otfuram crijevom skroz ispod gdje su spužve.