Ožujak 28, 2024, 21:32:21 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti  (Posjeta: 22377 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #75 u: Lipanj 05, 2021, 19:31:38 poslijepodne »
Danas je bila akcija i čišćenje pa sam počupao te s. Repens i naprijed di su bile zasadio jedan Anubias.

Ostatak s. repens sam iskoristio pa tamo di je lišće popadalo pogustio. Nije mi uopće jasno zašto lišće otpada i topi se, korijen je jakooo razgranat bio i stablo full zdravo.

Btw. imam pitanje kako rješavate toplinu akvarija? Zadnjih par dana je ful vruće tu u Rijeci i akvarij je temperatura konstantno 26-28. Stan je ful loša izolacija i klima rashladi za čas na 25 Al voda nikako past. Čak mi je palo napamet odlit malo vode pa stavit hladne ili leda, neznam. A klima 0-24h mi ne pada na pamet da šibam samo radi akvarija.
« Zadnja izmjena: Lipanj 05, 2021, 19:35:01 poslijepodne od D0oOMInIK1993 »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #76 u: Lipanj 05, 2021, 21:24:40 poslijepodne »
riblja juha.......
gle. 26-28 je jos podnosljivo, nije dobro ali nije niti kao kad krene preko 30 sto je na malim akvarijima vrlo lako moguce.
Kod vecih je dobro sto promjenom vode mozes to spustiti za 2-3 stupnja pa onda treba vremena da se to opet zagrije ali to kod manjih bas ne igra. Probaj staviti neki komad leda da pluta pa vidi da li ima kakvog efekta iako prema mom iskustvu, trbas 5l da se bas osjeti. Ili stavi neki mali ventilator gore da pu se po povrsini, to bi ti trebalo vise pomoci.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #77 u: Lipanj 05, 2021, 22:15:29 poslijepodne »
Ovo s ledom ili hladnom vodom nebi baš preporučio osim u ekstremnim situacijama...
26-28 za vodu je OK.
Kad budu veće vručine upali ujutro klimu kad te nema doma da ti održava zrak na 29-30C.
Voda bude podnošljiva, a klima će to sa lakoćom održavat i usput ti i odvlažit stan tak da kad dođeš doma, tih 30 bu ti osjet ko 25, jer nema vlage.
A to kaj bu klima za taj dan potrošila, nemreš popit hladnu pivu na zidiću pred dućanom...

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #78 u: Lipanj 07, 2021, 22:24:06 poslijepodne »
Gledao sam malo te ventilatore i mislim da mi se ne isplati to. Srećom klima je direkt iznad akvarija pa ću je dolje usmjeriti i otvorit poklopac. Znači preko 28 moram pazit da ne bude ovo je oke, to mi je bitno.

Evo i slika kako trenutno izgleda sa anubiasom: https://imagizer.imageshack.com/img923/897/dXjunl.jpg

Zasad je sve okej, ova s. repens je koma Al ću je pustiti gore lijevo je u akvariju iznad kamena možda se dobije jer biljka je zdrava samo se to lišće topi i otpada. Ostalo je sve super samo što su ovile nerite počele ta jaja ostavljati ali skinem samo sa stakla..

I ful sam sretan, baš sam prebrojio 5 kozica što znači da ima i mladih kako su u startu 4 bile. Čak sam uvjeren da su 2 mlade sigurno jer su baš male, a ovu jednu staru nisam uspio naći u tom žbunju  :D Možda ih ima i još, vidit ćemo s vremenom.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #79 u: Lipanj 14, 2021, 22:37:23 poslijepodne »
Jedna je neonka tokom hlađenja akvarija gdje je poklopac bio otvoren iskušala bungee jumping. Nažalost primjecena je tek drugi dan. RIP.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #80 u: Srpanj 18, 2021, 10:47:21 prijepodne »
Sa čim najbolje očistiti staklo iznutra, već mi se duže vrijeme po staklu naprijed napravi nešto zeleno/mutno i full teško ide dole, umrem dok sa krpom to izribam prilikom izmjene vode.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #81 u: Srpanj 18, 2021, 12:24:48 poslijepodne »
Alge...
Skroz normalno...
Uzmi staru kreditnu ili neku drugu karticu i piči...
Super čisti, a za razliku od žileta ne grebe staklo...

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #82 u: Srpanj 23, 2021, 23:39:10 poslijepodne »
Imam staklenu kuglu cca 3-4l viška od ex terarija.

Kako imam suhu grančicu ruže mislio sam napraviti nešto ovako:    sa tom kuglom algi.

Jel ima tko iskustva sa tim? Bi li par kozica ili puž preživio u tome kako nema filtera ni rasvjete osim eventualno sunca?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #83 u: Srpanj 24, 2021, 09:30:12 prijepodne »
Bi li par kozica ili puž preživio u tome kako nema filtera ni rasvjete osim eventualno sunca?

Za Red cherry kozice trebaš stvarno bit specijalac da ih zatučeš...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #84 u: Srpanj 24, 2021, 10:22:12 prijepodne »
prezivjele, da. Ali da bi ti tak nesto funkcioniralo na duze staze, trebas uvjete u kojima se kozice i mnoze. Ili drugi izvor istih. I uzmi u obzir puzeve, nerite ili svrdlaste

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #85 u: Srpanj 24, 2021, 23:22:17 poslijepodne »
Ma imam u akvariju plavih kozica, 4 sam stavio, a sad neznam više koliko ih je, ali su se razmnožile.. 2 su i trudne pa će bit nadam se novih. Mislim da ću i par crvenih nabaviti ako nisu zahtjevne kako Dante kaže :D

Ugl. volio bi u tu teglu stavit da bude nešto živo unutra, pa lako tu i tamo koju preselim s vremana na vrijeme   8)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #86 u: Srpanj 25, 2021, 10:10:54 prijepodne »
ako krenes mijesati boje, dobit ces na kraju obicne wild kozice. Ali ako imas plave koje ti se mnoze onda slobodno ubaci par komada.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #87 u: Listopad 10, 2021, 18:03:48 poslijepodne »
Trebam savjet u vezi filtera. Imam ovaj: https://www.pet-centar.hr/aquael-unutarnji-filter-asap-za-akvarije.aspx koji sam dobio u akvarijskom setu.

Nikako nisam zadovoljan sa njime jer svako malo protok vode postane slab, pa moram čačkati po njemu. Akvarij je cijeli u bilju i jasno mi je da ne mora imati neku pretjeranu funkciju čišćenja, već samo da radi protok vode i da se dobre bakterije kroz njega raspršuju.

Ugl. uzeo bi neki novi, unutrašnji isto pa treba savjet koji. Isto tako me zanima što i kako onda izvesti jer najidealnije bi bilo da ovaj filter materijal stavim u taj novi filter zbog tih bakterija zar ne, ali sumnjam da mogu naći novi baš da ovaj paše unutra?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #88 u: Listopad 10, 2021, 19:33:07 poslijepodne »
Akvarij je cijeli u bilju i jasno mi je da ne mora imati neku pretjeranu funkciju čišćenja, već samo da radi protok vode i da se dobre bakterije kroz njega raspršuju.



Gornja recenica govori da ti ustvari nista nije jasno....  ;) :D

Protok vode da, no filter ne rasprsuje bakterije.... Svi ti unutrasnji imaju manje vise slicnu zapreminu filter materijala (citaj najcesce nedovoljnu za ista ozbiljnije), u 54 litre neces nista ozbiljnije staviti ,tako da bojim se da ti ne gine redovito ciscenje...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #89 u: Listopad 10, 2021, 21:17:25 poslijepodne »
Akvarij je cijeli u bilju i jasno mi je da ne mora imati neku pretjeranu funkciju čišćenja, već samo da radi protok vode i da se dobre bakterije kroz njega raspršuju.



Gornja recenica govori da ti ustvari nista nije jasno....  ;) :D

Protok vode da, no filter ne rasprsuje bakterije.... Svi ti unutrasnji imaju manje vise slicnu zapreminu filter materijala (citaj najcesce nedovoljnu za ista ozbiljnije), u 54 litre neces nista ozbiljnije staviti ,tako da bojim se da ti ne gine redovito ciscenje...

Slažem se sa svime, ali od ovoga je skoro pa svaki bolji...
Problem je jedino kaj svaki koji nećem konkretno vredi košta kojih 4 glave...
Ili nekog jeftinijeg Kineza sa što više filter-materijala...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #90 u: Listopad 10, 2021, 21:31:58 poslijepodne »
A neznam, nikad srece nisam imao s tim malim unutarnjim filterima, ako mu nije zao eliminirati poklopac, radije neki manji vanjski, neki diy, bilo sto ce biti bolje.....

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #91 u: Listopad 10, 2021, 21:46:17 poslijepodne »
Unutarnji nisu najsretnija rješenja, al ovaj mi se stvarno čini žali bože.
Iako je recimo kod mene Wave box od 100-litraša više nego pristojna mrcina.
Naravno kad staviš bolju pumpu jer originalna je lagano u kurcu.
Jedino kaj zauzme 10cm dužine akvarija.

A i taj poklopac je iza filtera prva stvar koja i nije baš bogznakaj u tom setu.
Bez poklopca bi malo veći hang-on dobro odrađivao posao...

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #92 u: Listopad 11, 2021, 07:19:11 prijepodne »
Jasno mi je da bi vanjski bio bolji, ali stvarno ga nemam di staviti. :(
Isto tako imam osjećaj da bi bez poklopca ribe harakiri činile, ovako je jedna neonka nastradala, a jedan sijamski algojed je pokušao nastradati tokom čišćenja  :D :D U toj varijanti bi morao i svijetlo kupovati, a i izgledom mi je ljepše ovako  :up:

Najjednostavnije mi se činilo novi unutarnji uzeti, nije mi problem par sto kn izdvojiti samo da valja nešto.. Ali nije mi sad jasno kako onda preći sa starog filtera na novi, kad svi govore da se u spužvi nalaze bakterije, da treba prati u akvarijskoj vodi itd. itd. Što da onda jednog vrijeme budu 2 filtera unutra, i stari i novi, neko vrijeme dok se "novi" ne upogoni?

Jel valja što od ovog npr: https://www.pet-centar.hr/jbl-cristal-profi-greenline-unutarnji-filter-za-akvarije.aspx
https://www.aquaroom.hr/shop/aquael-turbo-filter/
« Zadnja izmjena: Listopad 11, 2021, 07:34:52 prijepodne od D0oOMInIK1993 »

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #93 u: Listopad 11, 2021, 14:30:15 poslijepodne »
Malo sam prekopao forum, FB, youtube i sad shvaćam što mi pokušavate reći..

Nažalost, šta je tu je, ali prostor i uvjeti su mi vrlo vjerovatno ograničeni za tu vanjsku varijantu...

Ostaje neka polu DIY varijanta di mogu npr u ovaj postojeći filter ostaviti pola te spužve pa iznad dodati nešto tog bio materijala.. Ili kupiti nešto od ovih ponuđenih nutarnjih, najsličnije što sam našao tom vanjskom principu jest ovo: https://www.aquashop.hr/proizvod/eheim-biopower-20000113/

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #94 u: Listopad 11, 2021, 22:00:33 poslijepodne »
Tako je, ili drzis obadva paralelno neko vrijeme, ili taj filter materijal prebacis iz starog u novi.

Koliko taj tvoj filter ima materijala, pravo je pitanje, no, sto ima da ima, ubaci u novi i vozi dalje.

Ovi eheim i nisu nesto, imao sam takav dok su ih radili u zelenoj boji, nije lose, no....

Uzmi komad kakve kanalizacijske cijevi, malo crijeva, neku pumpu, i slozi si neki vanjski filter, kakav god da slozis bolji je od bilo kojeg nutarnjeg kupovnog....

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #95 u: Listopad 11, 2021, 23:11:58 poslijepodne »
gle, to je dobar unutarnji filter ali........515kn za 0.7l je jako losa opcija po kojoj ces cakati kao i po ovem kaj imas.
Ako bas mora mora mora mora biti unutarnji a nikako ne moze hang on tipa liberty 200, onda uzmi juwel bioflow onaj najmanji. I taj kosta ko pravi ali barem ima volumen. I zna ih se naci po oglasima kaj ljudi skinu sa novih akvarija.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #96 u: Listopad 12, 2021, 09:06:33 prijepodne »
gle, to je dobar unutarnji filter ali........515kn za 0.7l je jako losa opcija po kojoj ces cakati kao i po ovem kaj imas.
Ako bas mora mora mora mora biti unutarnji a nikako ne moze hang on tipa liberty 200, onda uzmi juwel bioflow onaj najmanji. I taj kosta ko pravi ali barem ima volumen. I zna ih se naci po oglasima kaj ljudi skinu sa novih akvarija.

Evo da potvrdim, kod mene je unutrasnji Juwel Bio Flow Super na akvarijum od 110l, akvarijum mi je solidno naseljen, vjerovatno i previse, ali je zato i dosta ubiljen... Ja do sada nisam primjetio neki problem sa ovim filterom... Voda kristalno cista, bez ikakvih plutajucih cestica... Samo da napomenem, ja sam stavio u njega malo jacu pumpu i izvadio ovu zelenu i crnu spuzvu na vrhu iz njega i stavio keramiku kao bio materijal, a plavu spuzvu sam ostavio naravno, ona je sitnije granulacije... Ostalo je nakon toga jos mjesta nekih 4cm na vrhu i tu sam stavio dio ove zelene spuzve, tako da sada tu ima podosta materijala... Stvarno mislim da ok funcionise i da nije los filter... Jos jednom naglasavam, da mi je akvarijum poprilicno gusto naseljen, ali i gusto ubiljen, sto pomaze naravno filtraciji... Ja nikakvih problema sa filtracijom vode nemam, koliko mogu promjetiti... Ali i mijenjam vodu jednom sedmicno, to je isto vazno za napomenuti...

Tako da samo mogu potvrditi ovaj prijedlog od kinggo-a... :)

https://www.megazoo-shop.de/produkt/juwel-super-filter?gclid=EAIaIQobChMI9Mb1tqXE8wIVmLt3Ch1ElgDGEAQYBCABEgKxJfD_BwE
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #97 u: Listopad 12, 2021, 10:42:52 prijepodne »
U kopmletan DIY se nebi baš upuštao..  :roll:

Ovaj Eheim Bioflow morao bi uzeti Bioflow160 za 384kn zbog dimenzija akvarija, ipak je 54l pa ne bi stao ovaj veći. Isti je slučaj i s ovim JW šta ima tamburica, moram bi ići onaj skroz najmanji što je predložio kingoo.

Zadnja mi je neka varijanta ovi Eden vanjski filteri, ali tu imam 2 problema:
1) Jedino di mogu smjestit filter je desno kraj akvarija uz zid di imam širine 13cm, tako da mi po toj dimenziji pašu samo ova dva Eden501 i Eden511.
2) Poklopac sa akvarija nebi nikako htio skidati. Jel mogu odrezati dio poklopca, izbušiti 2 rupe ili kako već da te dvije cijevi uđu onda u akvarij, nešto slično kao sad kablovi od lampi, filtera i grijača kako jesu? Je li netko radio išta tako? Nisam nikad imao/niti vidio vanjski filter u funkciji pa je je sve to bauk.

Znači ostaju mi te 4 opcije, dolje sam izvukao karakteristike u slici.  :zagrljaj:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #98 u: Listopad 12, 2021, 22:07:34 poslijepodne »
nisam mislio na one nego na bioflow M. Ali taj ti ne stane u 54l. A nema vise onih malih kaj su dolazili uz njihove 54l rekorde.

Inace, da bi ga objesio i zadrzao poklopac sve kaj trebas je izrezati komad plastike malo siri od filtera i malo visi od filtera kaj je objesen. Nekad davno su akvariji dolazili sa tom perforacijom na poklopcu pa se samo po tome izrezalo

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #99 u: Listopad 12, 2021, 22:15:51 poslijepodne »
Sad sam pogledao ima mi poklopac te performacije za otkinuti, po jedna sa svake stražnje strane na poklopcu.  8)

Gledao sam malo u aquaroom ima na lageru oase filtosmart 60, on bi mi se dimenzijama uklopio sa strane, 500kn dođe to mi je prihvatljivo ako valja.

Jel dovoljno da uzmem samo filter ili moram dodatno i te cijevi i materijal za složiti kako bi po dvije cijevi onda išle skroz straga akvarija pa unutra kroz poklopac? Jer filter bi stajao desno uz akvarij uz zid, a ulaz za cijevi je sa stražnje strane akvarija.