Travanj 27, 2024, 19:47:47 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati  (Posjeta: 9581 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« u: Ožujak 24, 2009, 13:51:42 poslijepodne »
Easy life maxi coral A i B - Da li netko koristi ove preparate i da li ima kakav komentar, dobar ili loš?

Brightwell aquatics ili kako se već zovu? Jel to netko koristi?

Zeovit i što od onih silnih bočica?


Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #1 u: Ožujak 24, 2009, 14:05:48 poslijepodne »
He he, ja sve ovo koristim, di me nađe  8)
Koristim od Easy lifea već godinu i 4 mjeseca Maxi coral A i B i Jod. Mogu reći da sam zadovoljna.
Brightwell aquatics nekoliko mjeseci Restor i Replenish. Nisam vidjela neke promjene od kad to koristim.
I od Zeovita Zeofood, hrana za bakterije, zbog visokih nitrata, nekih 2 mjeseca i nisam vidjela nikakve promjene, nitrati mi nisu pali.
Coral snow od Zeovita, ne znam isto niš pametno ne mogu reći.
Jedino što mi je jako pomoglo u suzbijanju nitrata i ciano bakterija je vodka. Nakon par dana korištenja nitrati su u padu i ciano bakterija je nestala.

Svakako neke elemente moraš dodavat. A ja mislim da su svi ti proizvođači isti drek. Odluči se za neke koji su ti jeftiniji i uzmi njih.
Ja jedino dodajem posebno Strocij koji nije zastupljen u ni jednoj od ovih bočica. Eto, ako sam ti šta pomogla.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #2 u: Ožujak 24, 2009, 14:09:09 poslijepodne »
X-aqua i Aquarium systems bočice koje sada koristim su mi pri kraju, pa bi probao i nešto drugo, tek tak promjene radi...

iako...hmmm...ova vodka je sad i mene zaintrigirala... :D

di je bila ona tablica korištenja?

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #3 u: Ožujak 24, 2009, 14:15:15 poslijepodne »
evo tabela po Kokotu  :up:


Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #4 u: Ožujak 24, 2009, 14:21:37 poslijepodne »
Evo, ja ih koristim( Maxi A i Maxi B) ali, nisam bas mjerodavan...neuredno ih koristim, uz to, evo...prekjucer mi je Crni izmjerio i jaaaaako puno fosfata :n005: tako da, nisam mjerodavan....
sa zanimanjem cu pratiti ovu temu.......
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #5 u: Ožujak 24, 2009, 15:01:47 poslijepodne »
... ja kapam Zeovit ... a sad kad zaljepim veći, prešel bum i na kamenje zeovit... preporuka i za tebe!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #6 u: Ožujak 24, 2009, 15:27:28 poslijepodne »
malo mi se digne kosa na glavi kad vidim sta sve kapate i stavljate miksate X-( X-(, nije mi zao vas nego koralja, :D, nebi imao nista protiv da piskite u akvarije ali da znate sto stavljate i zašto, izgubio sam godine proučavajuči ovu tematiku, moje slike koralja to dokazuju.
Ništa ali AMA baš ništa vam neće pomoći ako ne razumijete sustav nikakve bočice ni preparati, hebo zeovit,xaquu i sve drugo ako ne znaš zasto što stavljaš i što radi što. tek kad zadovoljite OSNOVE onda dodajute i mlijeko kravlje sta se mene tiće nitko sretniji.
ajmo ispočetka vedrane sto ti trebaš? sto ti fali koraljima ?
suzana sta tebe muči?

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #7 u: Ožujak 24, 2009, 15:33:58 poslijepodne »
 :D :D
Pa mene ne muči ništa osim visokih nitrata  8)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #8 u: Ožujak 24, 2009, 15:36:04 poslijepodne »
Mene muči cijano
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #9 u: Ožujak 24, 2009, 15:38:40 poslijepodne »
eh, da, ja sam zaboravila, i mene je mučila ciano dok nisam počela kapat vodku, sad je nestala  :up:

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #10 u: Ožujak 24, 2009, 15:40:28 poslijepodne »
Puko je ko kokica, ali pozitivno  :D

Pa muči me to da se mikro i makro ipak moraju s vremena na vrijeme kapat da sve fino funkcionira, jel tak? Samo od promjene vode..ha, ne znam baš.. plus ne mijenjam je tako puno i tak očesto da bi se opustio sa mišlju da će to bit sve ok... Znači, odgovor na tvoje pitanje bi bio - nemam pojma da li mi treba, ali eto :D :D

e da, sps-ovi su mi u zadnje vrijeme ( njih par koji su jadni u akvariju) malo , onak, slabašni, ali to krivim visoke fosfate i ev.nitrate...za što pak krivim onaj kamen koji sam nedavno stavio ...

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #11 u: Ožujak 24, 2009, 15:45:10 poslijepodne »
NIšta ne koristim jer JOŠ nemam more, ali Mirko&Marko

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #12 u: Ožujak 24, 2009, 15:47:00 poslijepodne »
Ja sam prvi put pročitala Mirko i Slavko  :grupnjak:

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #13 u: Ožujak 24, 2009, 15:50:04 poslijepodne »
:D :D
Pa mene ne muči ništa osim visokih nitrata  8)

suzana :
www.wetwebmwdija.com    "zeolite filters"
to nisu Vražja posla nego Nauka, nebitno čili su xaqini,od Miše kovača bitno da je dobar mix Zeolitha. Ako ti neki dio članka nije jasan pitaj

2.stvar dok ne promjernis skimer u jači 250model
 a 200E je razlika dai ne neče se stvar riješiti kad imas toliko piz..arija u tanku.

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #14 u: Ožujak 24, 2009, 15:52:40 poslijepodne »
Mene muči cijano
tebe muči cijano jer nemas jak skimer tj ima puno Co2 u vodi i ph ti puno oscilira, a vijerojatno i hranjivih tvari, probaj zeozym pa mi javi (da izbacis višak hranjivih tvari)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #15 u: Ožujak 24, 2009, 15:54:45 poslijepodne »
jel to onaj prah od jučer?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #16 u: Ožujak 24, 2009, 15:55:51 poslijepodne »
:D :D
Pa mene ne muči ništa osim visokih nitrata  8)

suzana :
www.wetwebmwdija.com    "zeolite filters"
to nisu Vražja posla nego Nauka, nebitno čili su xaqini,od Miše kovača bitno da je dobar mix Zeolitha. Ako ti neki dio članka nije jasan pitaj

2.stvar dok ne promjernis skimer u jači 250model
 a 200E je razlika dai ne neče se stvar riješiti kad imas toliko piz..arija u tanku.

1. link ti ne radi  8)
2. dobrano sam se namučila dok sam ovo sve pročitala, šta si napisao  :hat3: :hyper:

Šalim se malo, ali link ti fakat ne radi, krivo si napisao nešto. Znam za Zeolit, ali to onda zahtijeva daljnje ulaganje, kao što je reaktor za zeolit, pa promjena skimmera, pa .....
pun kufer i 800 stvari bi tu još trebalo, svjesna sam ja toga, ali vodka mi pomaže, a ona je jaaaaako jeftina, pa dok ne smognem neke novce za promjenu skimmera, ću ju kapati  :up:

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #17 u: Ožujak 24, 2009, 15:57:54 poslijepodne »
wetwebmedia.com

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #18 u: Ožujak 24, 2009, 15:59:44 poslijepodne »
Puko je ko kokica, ali pozitivno  :D

Pa muči me to da se mikro i makro ipak moraju s vremena na vrijeme kapat da sve fino funkcionira, jel tak? Samo od promjene vode..ha, ne znam baš.. plus ne mijenjam je tako puno i tak očesto da bi se opustio sa mišlju da će to bit sve ok... Znači, odgovor na tvoje pitanje bi bio - nemam pojma da li mi treba, ali eto :D :D

e da, sps-ovi su mi u zadnje vrijeme ( njih par koji su jadni u akvariju) malo , onak, slabašni, ali to krivim visoke fosfate i ev.nitrate...za što pak krivim onaj kamen koji sam nedavno stavio ...
prvo sto bi okrivio je tvoja rasvjeta naime već i mama od Miše kovača zna da za MH Trebaš BLV lampe i da svaki mijesec 10% spektar pada zovi tomaža pa nek ti on objasni (Reflekta)
drugo koralji su počeli sami sebe jest tj smanjuje im se tkivo a nema aminokiselina da ga izgrade ponovo. to se događa kad spektar nije pun.
amino nemos koristiti ako nemaš NO3 i PO4 0 (po salifertu) fosfata nemas testirali, preporuka
Coral snow i amino pomješati skupa svaka 2 dana noču dozirati da se sto više polipi otvore, izbaciti PO4 remover pod hitno i staviti pasivno ugljen

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #19 u: Ožujak 24, 2009, 16:05:31 poslijepodne »
Ne može dozirati amino kiseline ako su mu nitrati više od 0. Fosfata u akvariju, za dobar rast koralja mora biti 00,1, a ako su mu fosfati na 0 nije dobro. Ako su koralji počeli sami sebe jesti, znači da im fali hrane. Po mom mišljenju najbolje je koralje hraniti noći cyclop eezima, usitnjenim, a pogotovo acropore i montipore, ne znam koliko će mu pomoći Coral snow ili amino u tom slučaju, a pogotovo ako su mu visoki nitrati  :up:
Nemam ništa protiv Zeovita, dapače, ali mora dozirati micro i macro elemente, a obavezno elemente koje sam navela već stranicu prije. Bez tih elemenata nema ni rasta, a ni boja koralja  :up:

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #20 u: Ožujak 24, 2009, 16:06:29 poslijepodne »
:D :D
Pa mene ne muči ništa osim visokih nitrata  8)

suzana :
www.wetwebmwdija.com    "zeolite filters"
to nisu Vražja posla nego Nauka, nebitno čili su xaqini,od Miše kovača bitno da je dobar mix Zeolitha. Ako ti neki dio članka nije jasan pitaj

2.stvar dok ne promjernis skimer u jači 250model
 a 200E je razlika dai ne neče se stvar riješiti kad imas toliko piz..arija u tanku.

1. link ti ne radi  8)
2. dobrano sam se namučila dok sam ovo sve pročitala, šta si napisao  :hat3: :hyper:

Šalim se malo, ali link ti fakat ne radi, krivo si napisao nešto. Znam za Zeolit, ali to onda zahtijeva daljnje ulaganje, kao što je reaktor za zeolit, pa promjena skimmera, pa .....
pun kufer i 800 stvari bi tu još trebalo, svjesna sam ja toga, ali vodka mi pomaže, a ona je jaaaaako jeftina, pa dok ne smognem neke novce za promjenu skimmera, ću ju kapati  :up:

1.zeolit košta smiješno prodaš jedan frag i Evo, Xaquin je jeftiniji od mog mislim
2.reaktor se mijenjamo za fragove ja ga isto imam evo sad :)
3. za vodku ti isto treba jak skimer inače če se shranja događati dugoročno..., 10000posto da če se više naseliti bakterija na zeolith nego na kamen
4.čak i da ne stavljaš nista nego kamenčiće pomoči ce vise nego što sanjaš

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #21 u: Ožujak 24, 2009, 16:08:35 poslijepodne »
Ne može dozirati amino kiseline ako su mu nitrati više od 0. Fosfata u akvariju, za dobar rast koralja mora biti 00,1, a ako su mu fosfati na 0 nije dobro. Ako su koralji počeli sami sebe jesti, znači da im fali hrane. Po mom mišljenju najbolje je koralje hraniti noći cyclop eezima, usitnjenim, a pogotovo acropore i montipore, ne znam koliko će mu pomoći Coral snow ili amino u tom slučaju, a pogotovo ako su mu visoki nitrati  :up:

 krivo acropore i 80% sps se hrane bakterijama  a ne organskom hranom.

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #22 u: Ožujak 24, 2009, 16:10:29 poslijepodne »
jel to onaj prah od jučer?
je, odi na sajt njihov pa pročitaj malo, obavezno treba sačekati 6-8 sati prije stavljanja u akvarij overdose nije moguć. Od Thomasa informacija

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #23 u: Ožujak 24, 2009, 16:10:52 poslijepodne »
Ne može dozirati amino kiseline ako su mu nitrati više od 0. Fosfata u akvariju, za dobar rast koralja mora biti 00,1, a ako su mu fosfati na 0 nije dobro. Ako su koralji počeli sami sebe jesti, znači da im fali hrane. Po mom mišljenju najbolje je koralje hraniti noći cyclop eezima, usitnjenim, a pogotovo acropore i montipore, ne znam koliko će mu pomoći Coral snow ili amino u tom slučaju, a pogotovo ako su mu visoki nitrati  :up:

 krivo acropore i 80% sps se hrane bakterijama  a ne organskom hranom.

Mi hranimo 2-3 puta tjedno baš acropore i SPS koralje organskom hranom, cyclopeezom  :up: Ovaj sam savjet dobila od Lele, sa kojom sam stvarno puno pričala  :up:

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #24 u: Ožujak 24, 2009, 16:17:18 poslijepodne »
po meni je to ko da kravu hraniš keksima navikne se al nije to za nju :D :D

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #25 u: Ožujak 24, 2009, 16:17:42 poslijepodne »
Puko je ko kokica, ali pozitivno  :D

Pa muči me to da se mikro i makro ipak moraju s vremena na vrijeme kapat da sve fino funkcionira, jel tak? Samo od promjene vode..ha, ne znam baš.. plus ne mijenjam je tako puno i tak očesto da bi se opustio sa mišlju da će to bit sve ok... Znači, odgovor na tvoje pitanje bi bio - nemam pojma da li mi treba, ali eto :D :D

e da, sps-ovi su mi u zadnje vrijeme ( njih par koji su jadni u akvariju) malo , onak, slabašni, ali to krivim visoke fosfate i ev.nitrate...za što pak krivim onaj kamen koji sam nedavno stavio ...
prvo sto bi okrivio je tvoja rasvjeta naime već i mama od Miše kovača zna da za MH Trebaš BLV lampe i da svaki mijesec 10% spektar pada zovi tomaža pa nek ti on objasni (Reflekta)
drugo koralji su počeli sami sebe jest tj smanjuje im se tkivo a nema aminokiselina da ga izgrade ponovo. to se događa kad spektar nije pun.
amino nemos koristiti ako nemaš NO3 i PO4 0 (po salifertu) fosfata nemas testirali, preporuka
Coral snow i amino pomješati skupa svaka 2 dana noču dozirati da se sto više polipi otvore, izbaciti PO4 remover pod hitno i staviti pasivno ugljen



fosfata ste mi izmjerili 0,1 :D

BLV..jbt..trenutno mi je takva investicija SF... a ovo 10 % mjesečno stane kada? to bi bilo 100% nakon 10 mjeseci a nije da spektar, kakav god,  može nestat ;)
di uopće ima tog BLV-a? internet narudžba?

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #26 u: Ožujak 24, 2009, 16:25:49 poslijepodne »
ne nestaje nego je spekrar sve slabiji i slabiji, da nazov čoveka pa pitaj.
ima u slo i croreef moze naručiti

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #27 u: Ožujak 24, 2009, 16:27:01 poslijepodne »
Meni je interesantno kako se priča moraš ovo, moraš ono, krivo ovo, krivo ono :clown:

Dokazano je da je svaki sustav za sebe, tako u određenom sustavu(to je isto dokazano!!!) bi bilo poželjno dozirati trace elemente, a u određenom netreba jer je dovoljna redovita promjena vode.

Sad kako znati da li treba ili ne treba?
Nema neke formule, nije ni bitno da li je velik ili mali akvarij, a najbolje je pitanje, kako nešto dozirati ukoliko to nemožeš niti izmjeriti?

Morski akvarij je eksperiment i uspješni su jedino oni akvaristi koji su upoznali svoj akvarij i određenim "eksperimentiranjem" pogodili potrebe svog reefa.

Oprostite za filozofiju, imam doma temperaturu i groznica me neka pere... :dead:

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #28 u: Ožujak 24, 2009, 16:30:57 poslijepodne »
Meni je interesantno kako se priča moraš ovo, moraš ono, krivo ovo, krivo ono :clown:

Dokazano je da je svaki sustav za sebe, tako u određenom sustavu(to je isto dokazano!!!) bi bilo poželjno dozirati trace elemente, a u određenom netreba jer je dovoljna redovita promjena vode.

Sad kako znati da li treba ili ne treba?
Nema neke formule, nije ni bitno da li je velik ili mali akvarij, a najbolje je pitanje, kako nešto dozirati ukoliko to nemožeš niti izmjeriti?

Morski akvarij je eksperiment i uspješni su jedino oni akvaristi koji su upoznali svoj akvarij i određenim "eksperimentiranjem" pogodili potrebe svog reefa.

Oprostite za filozofiju, imam doma temperaturu i groznica me neka pere... :dead:

isto tako u parvu ali mi tu pričamo o nekim opčenitim smjernicama valjda... neznam tako sam skuzio

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #29 u: Ožujak 24, 2009, 17:10:14 poslijepodne »
Meni je interesantno kako se priča moraš ovo, moraš ono, krivo ovo, krivo ono :clown:

Dokazano je da je svaki sustav za sebe, tako u određenom sustavu(to je isto dokazano!!!) bi bilo poželjno dozirati trace elemente, a u određenom netreba jer je dovoljna redovita promjena vode.

Sad kako znati da li treba ili ne treba?
Nema neke formule, nije ni bitno da li je velik ili mali akvarij, a najbolje je pitanje, kako nešto dozirati ukoliko to nemožeš niti izmjeriti?

Morski akvarij je eksperiment i uspješni su jedino oni akvaristi koji su upoznali svoj akvarij i određenim "eksperimentiranjem" pogodili potrebe svog reefa.

Oprostite za filozofiju, imam doma temperaturu i groznica me neka pere... :dead:
znam da na onim trace elements piše sve potrebno mjerit a ako bi čovjek rašunao te boćice sve testere itd
ispadne da je jeftinije svaki mjesec promjenit 30% koralja(barem kod mene :D).

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #30 u: Ožujak 24, 2009, 19:15:14 poslijepodne »
Mislim da ako nemaš česte promijene vode i ne dodaješ ništa da uvijek fali mikroelemenata jer ih troši sve živo u akvariju. Vjerujem da ti makroelemenata kao i većini od nas ne fali.
Ja osobno koristim jeftine aditive od Easylife Maxicoral A i B te njihov Kalcij posebno jer nemam kalcij reaktor. Vidio si kod mene da koralji po otvorenosti pozitivno reagiraju na uvjete u akvariju, naravno ne tvrdim da je to samo ili uopće zbog tih aditiva..a sigurno da ima i boljih preparata ali i skupljih.

Kolko sam skužio fosfati su ti visoki, pa bih ja prvo na to obratio pozornost.

A što se rasvjete tiče mislim da ti je bolji i ekonomičniji izbor samo T5 ali pošto već imaš ovo kaj imaš bilo bi neumjesno ti sad to posebno stavljat na nos..
« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2009, 19:29:18 poslijepodne od Renta »

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #31 u: Ožujak 24, 2009, 20:59:56 poslijepodne »
Mislim da ako nemaš česte promijene vode i ne dodaješ ništa da uvijek fali mikroelemenata jer ih troši sve živo u akvariju. Vjerujem da ti makroelemenata kao i većini od nas ne fali.
Ja osobno koristim jeftine aditive od Easylife Maxicoral A i B te njihov Kalcij posebno jer nemam kalcij reaktor. Vidio si kod mene da koralji po otvorenosti pozitivno reagiraju na uvjete u akvariju, naravno ne tvrdim da je to samo ili uopće zbog tih aditiva..a sigurno da ima i boljih preparata ali i skupljih.

Kolko sam skužio fosfati su ti visoki, pa bih ja prvo na to obratio pozornost.

A što se rasvjete tiče mislim da ti je bolji i ekonomičniji izbor samo T5 ali pošto već imaš ovo kaj imaš bilo bi neumjesno ti sad to posebno stavljat na nos..
koliko plačaš kalcij a koliko su aditivi i za koju zapreminu?

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #32 u: Ožujak 25, 2009, 09:27:22 prijepodne »
opet krivo ako nemaš Ca,Mg stroncij, kalij u dobrim odnosima nista od rasta i napretka,uzalud dodavanje kacija,on sam po sebi nije bitan samo su se svi ulovili za njega ko pijani plota,380-400 je super dosta.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #33 u: Ožujak 25, 2009, 10:57:09 prijepodne »
opet krivo ako nemaš Ca,Mg stroncij, kalij u dobrim odnosima nista od rasta i napretka,uzalud dodavanje kacija,on sam po sebi nije bitan samo su se svi ulovili za njega ko pijani plota,380-400 je super dosta.

Što konkretno znače "dobri odnosi"?

Da li ima neka tablica tipa ako imamo 400 kalcija trebalo bi biti toliko i toliko Mg-a, Kh bi trebao biti tolki itd itd!?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #34 u: Ožujak 25, 2009, 12:06:22 poslijepodne »
opet krivo ako nemaš Ca,Mg stroncij, kalij u dobrim odnosima nista od rasta i napretka,uzalud dodavanje kacija,on sam po sebi nije bitan samo su se svi ulovili za njega ko pijani plota,380-400 je super dosta.

pa u ovim aditivima baš i ima Mg i Stroncija! Evo kako ja to radim, idem redom i dodajem prvo aditiv A, pa B i na kraju kalcij. Jednom tjedno pola preporučene doze. Morino cijene i sve ostalo imaš kod Blua na sajtu. I kako velim meni su bili povoljni pa sam ih uzeo, a pretpostavljam da ima i boljeg izbora..

Offline zoky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 581
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #35 u: Ožujak 25, 2009, 21:00:50 poslijepodne »
evo da se i ja oglasim .... nista pametnog ali koristim zeovit i zadovoljan sam :) :) :) :)
primjecujem rast i boju koralja  :) :) :)
Sve što sastaviš raspadne se prije ili kasnije.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #36 u: Ožujak 25, 2009, 23:05:44 poslijepodne »
   Odlicna tema Vedran.
Vecina pocetnika ne pridaje bas neku vaznost mikro i makro elementima!
Samo mi se cini mjesaju neke stvari. Hrana za koralje i bakterije koje nudi Xaqua, Zeovit i ostali slicni sistemi nemaju veze sa Markom i Mirkom!!!
   
   KH, Ca i Mg je vrlo lako pratiti preko testova i u skladu time i dozirati. Potpuno je nebitno od kojeg cete proizvođaca "bocice" ili "praskove" koristiti. Bitno je da pratite i da su vrijednosti tu negdje oko preporucenih.

   Sto se tice ostalih elemenata, njih je malo teze izmjeriti pa bi se tu trebalo malo "igrati" sa doziranjem. Mislim da to svako baca onako od oka, netko pola preporucene doze ili ravnajuci se po boji i opcem izgledu koralja. Najbitnije je da se, ako se ubacuje, ubacuje sve i to redovito pa makar i pola doze. Tako da sistem uhvati neki ritam. Bilo da se radi o elementima u posebnim bocicama (vecinom 3kom) ili da se radi o jednoj bocici koja sadrzi sve elemente u tragovima.
Ja bi radije isao na opciju sa tri ili vise bocica.
Ja sam koristio od JBL-a 1,2 i 3, od Kent marine-a i od Eco-systema Reef solution i sa njim sam uocio najbolje rezultate (mada, evo, ne vjerujem da sadrzi bas sve sta treba jednom reef-u u jednoj bocici)

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Mirko i Marko elementi u morskom- preparati
« Odgovori #37 u: Ožujak 26, 2009, 10:17:39 prijepodne »
 
   
   KH, Ca i Mg je vrlo lako pratiti preko testova i u skladu time i dozirati. Potpuno je nebitno od kojeg cete proizvođaca "bocice" ili "praskove" koristiti. Bitno je da pratite i da su vrijednosti tu negdje oko preporucenih.
 

Mašala bar me jedan skužio sto pričam. :) imaš pivu

Po meni je mana tih 1,2,3,kompleksa je ta sto je svaka sol i akvarij drukčiji i kad stavljas recimo xy stavljaš x ali y je previše i više štete nego koristi, naravno pola vas nezna što koji element radi (neznam ni ja fuul još se i ja učim).

Kod zeovita je problem i prednost sto ima sve odvojeno pa recimo za vrhove plave od acropora stavljas Kalij,jodid florid soli, a za rozi histriks stavljas K-ballance opet kalij ali u obliku drugih soli i spojeva.
naravno to je skuplje ali mozes utjecati točno na ono sto ti treba.
Zakljucak hebo kalij bitni su njegovi spojevi tako isto vrijedi za druge elemente

Preporuka:Ekipa koja ne zadovoljava osnove filtracije ovo neka ne koristi.... jer ja neznam što ce se dogoditi.

nadam se da sam sad bar malo jasniji.