Travanj 27, 2024, 20:00:50 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Što fali jadranskoj soli?  (Posjeta: 11262 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Što fali jadranskoj soli?
« u: Kolovoz 21, 2008, 16:55:09 poslijepodne »
Siguran sam da če me večina ljudi popljuvati ali nemogu si pomoči a da ne pitam  :D.
Dakle što fali ili čega ima viška u jadranskoj soli?
Pod jadranskom soli ne mislim na onu koju možemo kupiti u dučanu prehranom, za nju sam siguran da je jodirana nego na čistu grubu sol koju skupljaju naprimjer na Pagu a prije nego ju upakiraju u vreče.
Ta sol je dobivena isparavanjem vode i u njoj bi po toj logici morali ostati svi mikroelementi i minerali.
Na kraju krajeva do prije par godina je bilo nezamislivo da ljudi meču pravo more u akvarije a danas se večina slaže da je bolje nego ono iz "vreče".
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #1 u: Kolovoz 21, 2008, 17:38:01 poslijepodne »
Opa.. uskoro soliš! Ajd i mene zanima što će reći iskusniji.. A jesi možda pitao kolko stoji ta paška sol?

Offline dean pu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: pula
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #2 u: Kolovoz 21, 2008, 21:09:53 poslijepodne »
nebih znao što joj fali no sol koju ja koristim u poslu (bazeni,navodnjavanja,umj.jezera ...obrada vode) za omekšavanje vode jest tabletirana i puno slanija od kupovne soli,jedino znam da nije jodirana nego je čisti natrij-klorit  :nerd:
'ko prvi do djevojke,sam u nju upada !

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #3 u: Kolovoz 21, 2008, 21:20:55 poslijepodne »
vjerujem da je dost zbunjujuće kroz moj odgovor no odgovor je u tome da iako je prirodna morska voda puno bolja za akvarističku upotrebu prirodna morska sol nije :( sam nisam kemičar tako da to neznam objasniti bolje no što je rečeno meni kad sam počinjao i postavio to pitanje ide odprilike ovako: prilikom sušenja velik dio tih minerala, elemenata u tragovima i ostalih pizdarija iz morske vode se isuši, raspline i pospaja u neke kemijski više ne razvedive spojeve tako da kad opet miješaš prirodnu morsku sol s vodom to more više nije ono što si isušio, nije more.. Takva sol pod jedno nema velike bufferirajuće sposobnosti kao komercijalno dostupni sintetski mixovi, a pod drugim prilikom sušenja tu se poskupljalo i nama nepošeljnih tvari poput fosfata, silikata i njima sličnih.. Ja sam taj odgovor uzeo zdravo za gotovo i držim ga se, u više navrata sam na forumima pročitao to pitanje i vidio ispostan taj odgovor i ovdje ga samo preslikavam, osobno nisam solio s njome tako da osobnih iskustava nemam no kako stvari stoje neću ni pokušavati..

Offline dean pu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: pula
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #4 u: Kolovoz 21, 2008, 21:23:09 poslijepodne »
o potpunosti se slažem
'ko prvi do djevojke,sam u nju upada !

Offline madmax333

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #5 u: Listopad 06, 2008, 01:42:44 prijepodne »
trebalo bi kemijski ispitati. možda uopće nema razlike-a sintetska sol se prodaje jako skupo... odeš na pag i za 10 kuna kupiš 50 kila.
ribar

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #6 u: Listopad 06, 2008, 13:18:25 poslijepodne »
tuljane na kraju ovisi sta zeliš imati od morskog,ako su koralji iz krajeva koje je nutrient poor, normalno da nečeš stavljati naše more ili pašku sol,postoje doktorati vani na tu temu, mislim da nikome do sad nije to pošlo za rukom zbog kojekakvih nečistoča i raspadnutoh fosfata od krapanih zivinica u toj soli

Offline Sipolovac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #7 u: Listopad 06, 2008, 14:12:36 poslijepodne »
Prije par godina analizirajući tropic marine sol na atomskom spektrometru(neznam ništa o tome no frend je zamolio u firmi da to izanaliziraju)otkrili su 99,7.Taj mali ostatak nisu mogli otkriti,i u tome je razlika u običnoj paškoj soli i original akvarističkoj soli.Kemijski+što kaže Porfo.
Previše soli nije dobro ni u salati a kamo u akvariju ;)
Zagreb

Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #8 u: Listopad 06, 2008, 19:32:29 poslijepodne »
Davno sam postavio pitanje na jednom drugom forumu vezano za pašku sol, pa su me uvjerili da ona nije dobra (bez nekih točnh argumenata -?) ali ja vjerujem iskusnijima. Barem dok se ne dokaže suprotno ;D

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #9 u: Listopad 07, 2008, 00:29:59 prijepodne »
da se razumijemo ja nisam iskustan po tom pitanju, samo sam čitao članke i razgovarao sa švabama i našim stručnjacima kad je jedno vrijeme korallen zucht htio izbaciti prirodnu sol pa je bilo puno poteškoća jer su parametri tipa KH i MG bili nestabilni zato sada imaju 2 komponentnu sol kemijsku, i bio je velik problem isfiltrirat oganski oppad i zadržati svojstva soli, zato recimo kada stavimo jadransko more pojedine acro posmeđe

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: Što fali jadranskoj soli?
« Odgovori #10 u: Listopad 07, 2008, 17:29:45 poslijepodne »
Čak i pod pretpostavkom da je paška sol potpuno čista i nema fosfata, nitrata niti ostalih štetnih elemenata najveći problem bio bi u tome što pri sušenju soli određene tvari i elementi u tragovima ispadaju iz otopine. To je kao npr. kad se na pipama stvori naslaga kamenca koja se neće otopiti u vodi u normalnim uvjetima.
Tako slično i ostali nužni elementi ispadnu iz otopine i ponovnom hidratacijom se ne otapaju pa bi u takvoj vodi većina organizama odmah uginula jer ne bi imalo ostalih nužnih sastojaka.