Travanj 23, 2024, 18:25:12 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Rupe u glavi  (Posjeta: 10368 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Rupe u glavi
« u: Ožujak 02, 2009, 14:17:15 poslijepodne »
Oskar je dobio nekoliko rupa u glavi. Taj problem sa rupama ima vec par tjedana ali sam pokusao rijesiti taj problem na svoj nacin. Guglao sam i uglavnom naletio na bolest "hole in the head" koja je navodno cesta kod ciklida. Nisam siguran da se radi o tome jer su slike koje sam vidio uglavnom takve da se cudis kak je ta riba uopce ziva.
Na mom oskaru se pojavi rupica koja se prosiri na maksimalno 2 milimetra i tada zaraste a na njenom mjestu ostane oziljak. Za bolest "rupa u glavi" neki kazu da se ne isplati lijeciti sa ljekovima jer vise ce nastetiti nego pomoci. Preporuca se mijenjanje vode, raznolika prehrana i dodatak soli. To sam sve napravio iako sam soli stavio malo jer nisam siguran podnose li je moje ribe (u akvariju 2 oskara, 1 polypterus palmas, 1 synodontus, 1 silver dollar/ 160 L).
Oskar se ponasa normalno, prozdrljiv i pravi fizicki radnik kao i uvijek  :clown:

Pa da cujem ako netko ima nekih iskustva sa time. Naravno ne iskljucujem moguce parazite.
Evo i slike, jedna rupa se nalazi sjeverozapadno od oka  :P


Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #1 u: Ožujak 02, 2009, 15:22:00 poslijepodne »
jel imaš možda ugljen u filteru?
čime ih hraniš inače?
zg centar

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #2 u: Ožujak 02, 2009, 15:29:11 poslijepodne »
Imam 2 filtera, jedan sam dobio uz akvarij i dodao sam jos jedan za 40L radi dodatnog kisika i u tom manjem imam mizerne kolicine drvenog ugljena. Do sad sam ih hranio samo sa suhom hranom i tabletama za cistace (nisu namjenjene njima ali kaj mogu kad su grebatori) a sad sam u prehranu ubacio i one crvene crvice (smrznuta hrana ili kakseveczovu).

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #3 u: Ožujak 02, 2009, 15:34:46 poslijepodne »
izvadi ugljen, tretiraj Medazolom (traži u ljekarni  ;)), 500mg na 100 litara, samo stavi tablete na lagani protok da se otope,... nakon 3 dana promjeni 30 % vode,...
uzmi vitamine za ribe,...

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #4 u: Ožujak 02, 2009, 15:40:04 poslijepodne »
izvadi ugljen, tretiraj Medazolom (traži u ljekarni  ;)), 500mg na 100 litara, samo stavi tablete na lagani protok da se otope,... nakon 3 dana promjeni 30 % vode,...
uzmi vitamine za ribe,...

Obavezno vitamini kako kaze kolega, uz to pocni oskare hraniti hranom prigodnijom za njih jer su oni mesojedi prvenstveno pa tek onda sve ostalo. Ti crveni crvici mogu biti ili bloodwormsi ili artemija, u oba slucaja je to dobra hrana za njih al mora biti svakodnevna a ne jednom tjedno. To nisu zivorotke.

Izvadi te silver dolare.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #5 u: Ožujak 02, 2009, 15:45:12 poslijepodne »
izvadi ugljen, tretiraj Medazolom (traži u ljekarni  ;)), 500mg na 100 litara, samo stavi tablete na lagani protok da se otope,... nakon 3 dana promjeni 30 % vode,...
uzmi vitamine za ribe,...

Jel znas tocno o cemu se radi, kako se zove ta bolest ili sto vec je? Volio bih se malo informirati o tome. Ne volim koristiti ljekove ako to stvarno nije potrebno. Imam jos jedan prazan akvarij od 40 l pa bi tamo mogao lijeciti tog oskara kemikalijama ako je to stvaro potrebno.

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #6 u: Ožujak 02, 2009, 15:52:48 poslijepodne »
imao sam to na diskusima barem 5-6 puta,...i uvijek uspješno izlječio Medazolom,..
evo ti kratak info na linku,...
http://www.ciklidi.com/akvarij/bolesti/bolesti_rupe.shtml

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #7 u: Ožujak 02, 2009, 15:55:18 poslijepodne »


Obavezno vitamini kako kaze kolega, uz to pocni oskare hraniti hranom prigodnijom za njih jer su oni mesojedi prvenstveno pa tek onda sve ostalo. Ti crveni crvici mogu biti ili bloodwormsi ili artemija, u oba slucaja je to dobra hrana za njih al mora biti svakodnevna a ne jednom tjedno. To nisu zivorotke.

Izvadi te silver dolare.

E da to su bloodwormsi (moram si to zapisat negdje :P  ). Cime ih jos mogu hraniti? U jednoj knjizi pise:ostrugano govede meso, gliste, meso skoljke...Sto mislis o piletini i licinkama kukca brasnara...tog barem uvijek imam doma.

PS taj jedan silver dolar je najveca faca u akvariju i mislim da je u svojoj glavi i on jedan od oskara  :D

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #8 u: Ožujak 02, 2009, 15:57:34 poslijepodne »
Bolest "rupe u glavi" nije bolest nego simptom, tj. sama pojava tih rupa a one same po sebi nisu dovoljno istrazene. U najcescem slucaju javljaju se zbog pomankanja bitnih minerala i vitamina u prehrani ribe. Do toga moze doci zbog veoma lose prehrane (recimo biljne za mesojeda), ili zbog crijevnog parazita koji te iste koristi prije nego su asorbirani u crijevima ribe. S obzirom da riba moze doslovno umrijeti od gladi pored brdo hrane mislim da nije na odmet lijecenje cak i ako je nepotrebno jer Medazol nije tezak lijek.
Oscara u svakom slucaju odvoji jer ga nemozes lijeciti dok je sa ostalima, tretiraj Medazolom i obavezno dodaj vitamine i hrani dobrom hranom. Mozes dodati malo cesnjaka na hranu koji isto pomaze u izbacivanju parazita.

Sto se prehrane tice, mislim da crveno meso treba izbjegavati jer je jako tesko probavljivo za oscare, no piletina, riba i morski plodovi bi mogli biti ok! Za bube nemam pojma, mislim da brasnari imaju veliku proteinsku vrijednost pa bi to mozda bilo previse za svaki dan...
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #9 u: Ožujak 02, 2009, 16:06:30 poslijepodne »
oskarima treba dobar protok vode i redovna izmjena, Male su šanse da Oskar ugine od toga jer dobro mi je poznat akvarij jedan od cca 2000L u kojem ima 8.oskara, svi imaju rupčage po glavi i to već par godina i sasvim su normalni! Jedino što znam da taj akvarij ima 1:1 odnos vode i protoka i jako slabe izmjene vode!
780L
780L 2.dio

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #10 u: Ožujak 02, 2009, 16:07:38 poslijepodne »
Bas sam zelio pitati za toksicnost tog lijeka. Ako je tako neopasan onda cu ga isprobati. Voda je OK, nemaju bas stresan zivot pa prepotstavljam da je stvar u prehrani. To cu srediti cim stignem. Zadnjih nekoliko dana ih hranim ujutro sa bloodwormsima a navecer sa suhom hranom. Nadam se da ta suha hrana nije totalno nepozeljna jer inace cu bankrotirati  :P

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #11 u: Ožujak 02, 2009, 19:08:22 poslijepodne »
A koja suha hrana? Nisu sve iste, imaju razne postotke proteina, za oskare bi mozda mogla biti dobra ona za diskuse sa vise proteina...

Nitko nije rekao da je akvaristika jeftin hobby, a zato ni nemogu svi imati oscare i slicne.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #12 u: Ožujak 02, 2009, 22:33:48 poslijepodne »
Zadnjih par mjeseci sam kupovao sera vipan, listici. Pise "potpuna hrana"  -?
Cijene u akvaristici i nisu toliko bitne u nekim normalnim uvjetima ali da sam znao da ribe izazivaju takvu ovisnost kupio bih hrcka  :D

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #13 u: Ožujak 02, 2009, 22:46:52 poslijepodne »
Oskari vole nešto konkretno nisu ti listići baš za njih to im dođe kao čips :) Moji obožavaju stikove od "TetreDoromin complete food for cichlids and all other large tropical fish" čak je i Oskar nacrtan na kutuji :up:
780L
780L 2.dio

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #14 u: Ožujak 02, 2009, 23:02:05 poslijepodne »
Bas sam zelio pitati za toksicnost tog lijeka. Ako je tako neopasan onda cu ga isprobati. Voda je OK, nemaju bas stresan zivot pa prepotstavljam da je stvar u prehrani. To cu srediti cim stignem. Zadnjih nekoliko dana ih hranim ujutro sa bloodwormsima a navecer sa suhom hranom. Nadam se da ta suha hrana nije totalno nepozeljna jer inace cu bankrotirati  :P
Medazol je uzasno jak antibiotik i bilo bi pametno ribe lijecit u zasebnom akvariju jer ces pobit sve pozitivne bakterije u maticnom akvariju.....obavezno sibaj puno vitamina i za ubuduce zaboravi aktivni ugljen jer bi on u tvom slucaju mogao odigrat glavnu ulogu jer je opce poznato da on mice sve pozitivno i negativno iz vode ;)
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #15 u: Ožujak 02, 2009, 23:47:03 poslijepodne »
Oskari vole nešto konkretno nisu ti listići baš za njih to im dođe kao čips :) Moji obožavaju stikove od "TetreDoromin complete food for cichlids and all other large tropical fish" čak je i Oskar nacrtan na kutuji :up:

Do nedavno nisam bas razmisljao o prehrani. Jos od doba drustvenih akvarija sa sitnim ribama listice sam koristio kao osnovnu hranu. Sada cu to promijeniti iako nije lose kada im pobacam nesto sitno. Kad im dam bloodwormse kljucaju po dnu sat vremena a kad bacim nesto krupnije nista ne stigne do dna  :D

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #16 u: Ožujak 02, 2009, 23:51:40 poslijepodne »

Medazol je uzasno jak antibiotik i bilo bi pametno ribe lijecit u zasebnom akvariju jer ces pobit sve pozitivne bakterije u maticnom akvariju.....obavezno sibaj puno vitamina i za ubuduce zaboravi aktivni ugljen jer bi on u tvom slucaju mogao odigrat glavnu ulogu jer je opce poznato da on mice sve pozitivno i negativno iz vode ;)

Netko kaze lak je, netko kaze jak je...proguglao sam i pronasao mnoge nuspojave (za ljude) pa cu oskara lijeciti odvojenog. Ne zelim da dobije mucninu, glavobolju ili da padne u depresiju  :P

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #17 u: Ožujak 03, 2009, 00:03:44 prijepodne »

Medazol je uzasno jak antibiotik i bilo bi pametno ribe lijecit u zasebnom akvariju jer ces pobit sve pozitivne bakterije u maticnom akvariju.....obavezno sibaj puno vitamina i za ubuduce zaboravi aktivni ugljen jer bi on u tvom slucaju mogao odigrat glavnu ulogu jer je opce poznato da on mice sve pozitivno i negativno iz vode ;)

Netko kaze lak je, netko kaze jak je...proguglao sam i pronasao mnoge nuspojave (za ljude) pa cu oskara lijeciti odvojenog. Ne zelim da dobije mucninu, glavobolju ili da padne u depresiju  :P
Medazol spada u skupinu najajcih antibiotika i bas me zanima tk oce reci da je lak :D, to je antibiotik sa velikim brojem nuspojava i nije nimalo bezazlen a to moze primjetit i kod kupovine istog bez recepta (klavocin, eritromicine, sumamed i ostale kupis bez problema bez recepta ali Medazol ne tako lako)

BTW: ne zanm od kuda si ali kao si iz Zg mogu ti ja dat nekoliko tableta jer ih imam tako da ne moras kupovat cijelu kutiju bezveze :up:
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #18 u: Ožujak 03, 2009, 00:56:18 prijepodne »

Medazol spada u skupinu najajcih antibiotika i bas me zanima tk oce reci da je lak :D, to je antibiotik sa velikim brojem nuspojava i nije nimalo bezazlen a to moze primjetit i kod kupovine istog bez recepta (klavocin, eritromicine, sumamed i ostale kupis bez problema bez recepta ali Medazol ne tako lako)

BTW: ne zanm od kuda si ali kao si iz Zg mogu ti ja dat nekoliko tableta jer ih imam tako da ne moras kupovat cijelu kutiju bezveze :up:

Iz Zagreba sam. Moja stara cuva par kila ljekova od kojih su neki proizvedeni jos u staroj Jugi pa mislim da cu nesto i pronaci kad prokopam ali hvala na ponudi  :D

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #19 u: Ožujak 03, 2009, 01:25:19 prijepodne »
Jedino sto je gore od jakog antibiotika je jak antibiotik kojem je istekao rok trajanja pa zaboravi na tu opciju  :up:

Niti jedan antibiotik nije lak, svi nose svoje nuspojave sa sobom. Ako zelis pokusati prije bez njega uvijek mozes.

Vipan zaista nije hrana za oscare, trebalo bi se malo raspitati o ribi koje se drzi u akvariju...
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline TiTech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1178
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pula
  • North & Central America
    • Akvarij.NET
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #20 u: Ožujak 03, 2009, 01:45:54 prijepodne »
Voda je OK, nemaju bas stresan zivot pa prepotstavljam da je stvar u prehrani. To cu srediti cim stignem. Zadnjih nekoliko dana ih hranim ujutro sa bloodwormsima a navecer sa suhom hranom. Nadam se da ta suha hrana nije totalno nepozeljna jer inace cu bankrotirati  :P

Oskari u 160l nemogu a ne zivjeti stresno...

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #21 u: Ožujak 03, 2009, 08:45:40 prijepodne »
Oskari u 160l nemogu a ne zivjeti stresno...
slažem se!

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #22 u: Ožujak 03, 2009, 11:27:28 prijepodne »
Jos su relativno mali, imaju tek nekih 17 cm. Ako bude para sljedece godine cu kupiti jedan 300-litarski akvarij i to ce im biti vise nego dovoljno  :D

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #23 u: Ožujak 03, 2009, 13:18:47 poslijepodne »
i 300 litara nije ni blizu dovoljnog za takve ribe,... to je više neki minimum minimuma za jedan par oskara,...

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #24 u: Ožujak 03, 2009, 14:11:02 poslijepodne »
Pa zar se ne preporuca minimalno 100L po oskaru?

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #25 u: Ožujak 03, 2009, 14:12:52 poslijepodne »
čuj, ja svoje "obične" tropske hranim sa "domaćom" hranom a ne samo s listićima,i razlika je očigledna, tako da ti te svoje ribetine ne možeš nikako hraniti s tim čipsom. neka ti kolege koje imaju slične ribe daju recepte. ugljen obavezno vadi vani, u zdravom akvariju je nepotreban i sumnja se da isto može uzrokovati HITH.
ribe su ti i pod stresom od nedostatka prostora što sigurno neće pomoći liječenju i kao što su ti kolege rekle, tih 300 l ti neće baš napraviti veliku razliku.
ako ćeš pokušati bez lijekova liječiti, promjena u prehrani i dodavanje vitamina je pod mus.

http://www.worldcichlids.com/diseases/Adamhith.html
zg centar

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #26 u: Ožujak 03, 2009, 14:16:59 poslijepodne »
Pa zar se ne preporuca minimalno 100L po oskaru?
ne. kak ti je antimon rekao, 300 l je minimum minimuma. odnosno nedovoljno.
ak je za npr. trichogastere min 150 l za jednoga, ne znam kako bi oskar mogao preživjeti u 100l. :dead:
zg centar

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #27 u: Ožujak 03, 2009, 14:40:48 poslijepodne »
Pa zar se ne preporuca minimalno 100L po oskaru?

Da to si mogao pročitati i čuti na više mjesta da jedan oskar ide na 100L al ni ja se neslažem jer imam 4.kom u skoro 800L pa mi to izgleda sasvim Ok i nemogu zamislit da ih imam 8.kom jer to bi izgledalo prekrcato  :)
780L
780L 2.dio

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #28 u: Ožujak 03, 2009, 14:45:10 poslijepodne »
Ajoj...izgleda da su se omjeri riba/litra drasticno promijenili od kad sam zadnji put kupovao ribe  :o
300L, 500L, 1000L...zapravo mi se te litraze cak i ne razlikuju previse, barem ne po jednoj stvari - ako akvarij pukne cijela soba ce mi zavrsiti kod susjeda  :nerv:

Razmisliti cu jos o tome kolike ce litraze biti sljedeci bazen ali ima jos vremena za to, neke stvari su mi hitnije od ovoga...da ne pricam o tome da trebam srediti elekrticne instalacije prije dodatnog opterecenja. Trosim vise struje nego neke tvornice  :P

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #29 u: Ožujak 03, 2009, 15:10:13 poslijepodne »
kažeš da su sada ribe oko 17cm i da češ kad narastu veći nabavit veći akvarij onda razmišljaj brzo jer rastu kao germa  :up: ja sam svoje uzeo kad su bili 5cm i za godinu dana su dosegli skoro vrhunac možda im nedostaje cenat dva  :)
780L
780L 2.dio

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #30 u: Ožujak 03, 2009, 15:27:39 poslijepodne »
A kaj da ti velim, ja sam jedan od onih koji kupuju akvarije za koje misle da ce biti dovoljni i onda za par mjeseci cupam kosu  :clown:
Moj prvi akvarij od 70L(u kojem sam drzao kornjace) mi je puknuo (zbog moje gluposti) i sada imam fobiju od velikih akvarija. Ovo je kao da se covjek koji se bavi padobranstvom boji visine  :P

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #31 u: Ožujak 03, 2009, 16:46:35 poslijepodne »
Nisam  znala da je rijec o tako maloj litrazi... 17 cm je malo??? Bas gledam metar... ne cini se malo.

Nemoj upotrijebiti Medazol jer tvojim oskarima fali samo dobre njege i prehrane. Neznam zasto ljudi uporno kupuju ribe za koje nemaju uvjete ili se cak za njih ni ne raspitaju (Vipan???  :dead:), jer su kul? Eh.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #32 u: Ožujak 03, 2009, 19:10:55 poslijepodne »
Nije to malo ali nije ni puno. Malo je ako ih usporedis sa punom velicinom odraslog oskara. Ne vidim zbog cega bi 17 cm velikom oskaru bilo tijesno u 160-litarskom akvariju. Prema toj teoriji svi bi trebali drzati odraslog oskara od 30-35 cm u akvariju duzine 2 metra a to ipak nije tako cest slucaj.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #33 u: Ožujak 03, 2009, 19:17:05 poslijepodne »
Trebalo bi ih se drzati upravo onako kako kaze Drazen. Zasto trazis savjet ako ne zelis cuti kritiku? Nisu oskari za sve, nisu opcenito sve ribe za sve i onda se treba ici u skladu sa svojim mogucnostima. Drzala sam i ja u pocecima 2 oskara u 80 l, i oni su rasli i rasli, i ja mislila da su sretni... a kad ono nisu bili i uginuli su. Pitam se zasto.

Minimum za par oskara je 300 l, a pozeljno 400, ako to ne mozes pojmiti ili cuti onda prestani traziti savjete jer ti nitko nece reci "da, u pravu si, dovoljno im je to".
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #34 u: Ožujak 03, 2009, 19:33:16 poslijepodne »
Trebalo bi ih se drzati upravo onako kako kaze Drazen. Zasto trazis savjet ako ne zelis cuti kritiku? Nisu oskari za sve, nisu opcenito sve ribe za sve i onda se treba ici u skladu sa svojim mogucnostima. Drzala sam i ja u pocecima 2 oskara u 80 l, i oni su rasli i rasli, i ja mislila da su sretni... a kad ono nisu bili i uginuli su. Pitam se zasto.

Minimum za par oskara je 300 l, a pozeljno 400, ako to ne mozes pojmiti ili cuti onda prestani traziti savjete jer ti nitko nece reci "da, u pravu si, dovoljno im je to".

Kako da ne? Pa kritike su dobrodosle ali valjda i ja smijem reci svoje misljenje o kritici  :D
Ja sam sad samo primjetio da je odnos velicine oskara od 17 cm u akvariju dugom 1 metar priblizno jednak velicini oskara od 35 cm u akvariju duzine 2 metra. Da skratim pricu u oba slucaja oskari ne izgledaju kao da se guzvaju unutra. Sa litrazom je druga prica ali sad sam samo rekao kako to vizualno izgleda.
Znam da cjepidlacim  :clown:

Offline galaxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: zagreb
  • moj akvarij
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #35 u: Ožujak 06, 2009, 19:39:56 poslijepodne »
hexamita tako se zove ta bolest moze napasti i unutarnje organe a lijeci se spiroheksolom od jbl-a povisi temperaturu ubaci lijek i to je to ja sam na taj nacin lijecio discuse i vrlo je uspjesno ,oziljci ostaju svakako. a zasto hexamita vjerovatno zbog vode koja nije dobre kvalitete.a izbog naglih promjena temperature vode .noci su hladne grijanje po noci neradi a grijac u akvariju ako nije dobar i precizan neuspije ugrijati vodu.znaci kontroliraj temp.vode 

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #36 u: Ožujak 07, 2009, 16:36:01 poslijepodne »
Hmm sto je to "nagla promjena teperature vode"? Meni je temperatura u tom akvariju trenutno 26-27C ujutro i 28C na vecer. Nemam grijac u ni jednom akvariju jer za njime nema ni potrebe.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #37 u: Ožujak 08, 2009, 21:16:29 poslijepodne »
Oscilacije temperature vode su (a stupanj-dva je dovoljno)jedna od vecih uzrocnika problema...

Iako ovdje cisto sumnjam da se radi o hexamiti s obzirom na katastrofalnu prehranu.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #38 u: Ožujak 08, 2009, 23:29:42 poslijepodne »

Medazol spada u skupinu najajcih antibiotika i bas me zanima tk oce reci da je lak :D, to je antibiotik sa velikim brojem nuspojava i nije nimalo bezazlen a to moze primjetit i kod kupovine istog bez recepta (klavocin, eritromicine, sumamed i ostale kupis bez problema bez recepta ali Medazol ne tako lako)

BTW: ne zanm od kuda si ali kao si iz Zg mogu ti ja dat nekoliko tableta jer ih imam tako da ne moras kupovat cijelu kutiju bezveze :up:

Iz Zagreba sam. Moja stara cuva par kila ljekova od kojih su neki proizvedeni jos u staroj Jugi pa mislim da cu nesto i pronaci kad prokopam ali hvala na ponudi  :D

ipak kad se pogleda za što se najčešće korisit taj lijek u ljudi bolje da ti ga mama nema ;)

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #39 u: Ožujak 09, 2009, 00:54:52 prijepodne »
Od svega nabrojanog za sada sam izabrao onu opciju sa poboljsanjem prehrane. Za sada je sve u redu nema novih rupa (ali ni prije se nisu pojaljivale tako cesto) a one koje imaju dobro zarastaju. Probat cu jos par tjedana ovako ali ako se pojavi jos koja rupica nema mi druge nego medazol.

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #40 u: Ožujak 09, 2009, 11:47:55 prijepodne »
Oscilacije temperature vode su (a stupanj-dva je dovoljno)jedna od vecih uzrocnika problema...

Iako ovdje cisto sumnjam da se radi o hexamiti s obzirom na katastrofalnu prehranu.

Ne razumijem, želite reći da tropske ribe u prirodi žive u uvjetima konstantno nepromjenjene temperature - dan/noć?

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #41 u: Ožujak 09, 2009, 11:55:25 prijepodne »
sigurno ne žive, ali su im ostali uvjeti života daleko optimalniji nego u našim akvarijima - od prostora do sastava vode (za koju su "dizajnirane", pa ako se u njihovom staništu nešto smrda mogu otići dalje....pa do prehrane koja im odgovara.....i bla...bla...bla... -?

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #42 u: Ožujak 09, 2009, 14:10:08 poslijepodne »
Svakako ne, al evo ti primjer na meni poznatim ribama: bettama se u prirodi mjenja temperature i po 5 stupnjeva u toku dana/noci, ipak ako to napravis u nasim akvarijima uginut ce sljedeci dan... Ja sam par puta ubila ribu zbog razlike u 2 stupnja.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #43 u: Ožujak 09, 2009, 14:37:14 poslijepodne »
Vrlo neobično...ja sam jednom u akvariju sa diskusima i crvenim neonkama zaboravio uključiti grijač i tempertaura se spustila za nekih 12 stupnjeva...i skužio sam nakon par dana jer sam svaki dan viđao sve manje neonki koje su izuzetno osjetljive, a ostalim ribama pa tako i diskusima nije bilo ništa.

P.S. Sorry na OT

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #44 u: Ožujak 09, 2009, 14:41:17 poslijepodne »
Oscilacije temperature vode su (a stupanj-dva je dovoljno)jedna od vecih uzrocnika problema...

Iako ovdje cisto sumnjam da se radi o hexamiti s obzirom na katastrofalnu prehranu.
a daj mi reci kome dnevno nije oscilacija 1-2 C?
Nije problem u toj oscilaciji jer se dogadja polako i nije uopce nagla, problem mogu izazvat nagle oscilacije ;).........
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #45 u: Ožujak 09, 2009, 14:59:17 poslijepodne »
Što veći akvaraj slabije su oscilacije u bilo kojem pogledu  :up:
780L
780L 2.dio

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #46 u: Ožujak 09, 2009, 15:15:36 poslijepodne »
Oscilacije temperature vode su (a stupanj-dva je dovoljno)jedna od vecih uzrocnika problema...

Iako ovdje cisto sumnjam da se radi o hexamiti s obzirom na katastrofalnu prehranu.
a daj mi reci kome dnevno nije oscilacija 1-2 C?
Nije problem u toj oscilaciji jer se dogadja polako i nije uopce nagla, problem mogu izazvat nagle oscilacije ;).........
meni, a imam rio 180 i grijač, temp je konstantna, čak i ljeti se ne mijenja za 2 stupnja dnevno. stavi grijač i riješio si problem.
zg centar

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #47 u: Ožujak 09, 2009, 15:33:07 poslijepodne »
Te sitne promjene temperature mogu nastetiti njeznim vrstama ali kod mene se ipak radi o jednim od zilavijih riba u akvaristici. Cak sam negdje procitao da ribama odgovaraju te manje promjene u temperaturi (noc/dan) radi oponasanja uvjeta u prirodnim stanistima.

Offline galaxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: zagreb
  • moj akvarij
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #48 u: Ožujak 09, 2009, 17:16:19 poslijepodne »
pozdrav svima .netko je gore spomenuo njezne ribe i utjecaj promjene temp.vode na njih.prvo bi naglasio da je oscar ciklid a svi ciklidi su osjetljivi na promjene temperature tako da i velikog oscara bi stavio pod" njezne ribe".prvi put sam skrenuo paznju na temperaturu vode a sada bi na kvalitatu jer mislim da je problem ipak u vodi.ceste izmjene vode ,dobra filtracija to je osnova za sve ciklide pa i oscara.moja strast su clanovi kraljevske obitelji i imao sam problema na pocetku upravo sa rupama u glavi,kod mene je bio problem nagla promjena temperature u akvariju i uspjesno sam to izljecio sa spirohexolom sto i tebi zelim.sretno

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #49 u: Ožujak 09, 2009, 19:16:16 poslijepodne »
Te sitne promjene temperature mogu nastetiti njeznim vrstama ali kod mene se ipak radi o jednim od zilavijih riba u akvaristici. Cak sam negdje procitao da ribama odgovaraju te manje promjene u temperaturi (noc/dan) radi oponasanja uvjeta u prirodnim stanistima.
pa koliko se može promijeniti temp u jezeru ili rijeci tokom dana? mijenja se temp samo površinskog dijela, ostalo ostaje isto.
i nemoj slučajno davati medazol ili bilo koji drugi lijek kojem je istekao rok. mislim, 40 kn nije tak skupo.
zg centar

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #50 u: Ožujak 10, 2009, 12:14:34 poslijepodne »
pozdrav svima .netko je gore spomenuo njezne ribe i utjecaj promjene temp.vode na njih.prvo bi naglasio da je oscar ciklid a svi ciklidi su osjetljivi na promjene temperature tako da i velikog oscara bi stavio pod" njezne ribe".prvi put sam skrenuo paznju na temperaturu vode a sada bi na kvalitatu jer mislim da je problem ipak u vodi.ceste izmjene vode ,dobra filtracija to je osnova za sve ciklide pa i oscara.moja strast su clanovi kraljevske obitelji i imao sam problema na pocetku upravo sa rupama u glavi,kod mene je bio problem nagla promjena temperature u akvariju i uspjesno sam to izljecio sa spirohexolom sto i tebi zelim.sretno

Sada mijenjam nesto vode otprilike svakih tjedan i pol. Imam dva unutarnja filtera - jedan veci sam dobio sa akvarijem a dodao sam i jos jedan mali od 250L/h kojem je zadaca uglavnom opskrba kisikom. Postavio sam ih tako da se sav krupni otpad usmjeri prema manjem filteru koji se relativno brzo zastopa pa ga cesto cistim a veliki filter ostaje cist dugo vremena i odlicna je farma dobrih bakterija  :D

Offline The Igor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Rupe u glavi
« Odgovori #51 u: Ožujak 10, 2009, 12:25:43 poslijepodne »
pa koliko se može promijeniti temp u jezeru ili rijeci tokom dana? mijenja se temp samo površinskog dijela, ostalo ostaje isto.
i nemoj slučajno davati medazol ili bilo koji drugi lijek kojem je istekao rok. mislim, 40 kn nije tak skupo.

Pa ne mijenja se bas puno svakodnevno ali minimalno 1 stupanj promjene se moze ocekivati.Kad po ljeti idem na kupanje primjecujem i vece promjene u temperaturi  :P
Jos neko vrijeme necu koristiti ljekove, mozda ce bolja prehrana obaviti bolji posao.