Travanj 18, 2024, 16:56:05 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu  (Posjeta: 19628 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #100 u: Listopad 05, 2009, 15:39:49 poslijepodne »
Evo slika..s tim da se ova crvena točka s jedne strane tijela..dosta povukla jutros..

Inače, neznam dal da započnem odmah s karantenom i liječenjem ili da još malo pričekam u nadi da se to povuče samo od sebe..jer ne vidim nikakve druge promjene u ponašanju sa ribom..jede normalno, pliva okolo, normalno diše..oči joj nisu zamagljene..jedino joj škrge nisam pregledavao..

Neznam koji je razlog ovome..dal previše štetnih tvari u akvariju, sljedom toga premale izmjene vode? Dal da izmjenim veću količinu vode..nekih 30l?

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #101 u: Listopad 06, 2009, 10:28:16 prijepodne »
ovak - preporučam ti zapravo slijedeće - stavi u vodu bactopur i davaj ga onak kako ide - svaki drugi dan po 1 kap na 1 l vode, a u dane kad ne stavljaš lijek, mijenjaš 30-ak % vode....pojačaj aeraciju na maksimum....dodavaj vitamine...i naravno, promatraj razvoj
imam sličnu ranicu na jednoj ribici - mislim da se ozlijedila provlačeći se, i sad je već liječim tjedan dana ... drugi puta - prvi puta smo prebrzo je vratili u zajednički akvarij ... no, tvoja je sama - dakle nije karantena nužna, jedino ne znam kako bi puževi reagirali na lijek ...

svakako mijenjaj vodu - no to i tako moraš činiti s obzirom na liječenje - i dobro i pažljivo usisaj dno i drekece....
a nakon liječenja stavi na par dana aktivni ugljen u filter da počisti svu kemiju iz vode...

ako ovo na repiću ne bude bolje za recimo tjedan dana - preporučam ti operaciju koju sam prethodno opisala....neće je boljeti (barem se moj Katek nije ljutio, dapače, imam dojam da je bio presretan što se riješio čuda)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #102 u: Listopad 06, 2009, 14:35:00 poslijepodne »
Ovak..neću još ništa poduzimati..za sada izgleda kao da se polako povlači samo od sebe..barem one crvene(krvave) mrljice nema više..a riba se ponaša ekstremno živahno..jede ko luda..

Za onu "operaciju" sam već negdje čitao ...

Inače mene više zanima u čemu je štos, zašto se to ponavlja..dali je moguće da je to zbog općeg stanja u akvariju(alge) itd.. u 120L vode..nebi trebao to biti takav proble da prouzrokuje ovo na ribi ...ili griješim?

Jedino si razmišljam dali da tijekom sljedeće izmjene vode , izmjenim duplo veću količinu vode nekih 20-25 L na tih 120L..  -?

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #103 u: Listopad 07, 2009, 07:54:21 prijepodne »
hah - zašto?
prvi i najvjerojatniji uzrok je voda, odnosno, nakupljanje organskog otpada - dakle, bilo bi dobro pokušati hraniti je više puta na dan pomalo, te kod mijenjanja vode svaki puta temeljito usisati dno....a filter češće čistiti od večih nakupina otpada...
mijenjanje vode u tempu jednom tjedno do 15 % je za zlatne (i puno napučenije akvarije, vjeruj) doboljno...
drugi uzrok može biti smanjeni imunitet ribice - dakle, treba joj dodavati vitamine uz normalnu prehranu...
treći uzrok koji je isto vrlo vjerojatan je genetska sklonost stvaranju tumornih tvorbi (ovo na repu) koje se onda pojavljuju kod najmanjeg pada imuniteta...
četvrti uzrok je fizička ranica koja se onda lagano inficira (ovo na boku) ali, ako je ribica zdrava, brzo prođe...
još?  ;)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #104 u: Listopad 07, 2009, 15:53:48 poslijepodne »
Pošto mi se čini da se situacija poboljšava neću još krenuti s lijekovima..
Odlučio sam prilikom sljedeće redovne zamjene vode(petak) promijeniti nekih 25 L vode umjesto dosadašnjih 12L..čisto da malo "dignem" akvarij.. i izbacit ću unutarnji filter van..ostavit ću samo vanjski ..

Samo se nadam da neću opet imat problema sa "ljigom" (nešto slično kamencu)...

Imam nešto vitamina od prije pa ću to dodavtai navečer kad je hranim..na hranu..


I inače mislim da se kod nje radi o hemoragičnoj septicemiji--> http://www.aquariacentral.com/forums/showthread.php?t=199172

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #105 u: Listopad 08, 2009, 20:30:47 poslijepodne »
moguče da je ta dijagnoza...
no, sigurna sam da se pojavljuje kod zlatica rel. često i da se može s rel. jednostavno riješiti!

držim palce malenoj!  :)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #106 u: Listopad 08, 2009, 20:54:45 poslijepodne »

no, sigurna sam da se pojavljuje kod zlatica rel. često i da se može s rel. jednostavno riješiti!



Kolko mi kažu..ne može se izlječiti s lijekovima..

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #107 u: Siječanj 24, 2011, 15:16:53 poslijepodne »
Da nadopunim ovu temu sa ajmo reći rješenjem ovog problema...
Naime nakon što je zlatna prebačena u 120 litarski akvarij i dalje joj se pojavljivao problem sporadično sve dok nisam krenuo s vitaminima ..svako hranjenje (1-2 puta dnevno) kapnem 5-6 kapljica vitamina zajedno s hranom (koristim granule) i kad se natope ubacim ih u akvarij...istina tu i tamo se pojavi crvenilo ali nestane nakon dan dva...makar se u zadnje vrijeme ni to ne pojavljuje...

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica - nekakva "rana" na repu
« Odgovori #108 u: Siječanj 25, 2011, 08:00:49 prijepodne »
ace, ti si barem "stari" član i znaš da se ne podižu teme starije od 4 mjeseca!
zato ovu zaključavam, a tebe molim da otvoriš novu!