Travanj 20, 2024, 04:07:25 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bijele tockice?  (Posjeta: 15136 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« u: Srpanj 08, 2004, 16:10:00 poslijepodne »


Evo...nema 2 tjedna da je nov akvarij u punom sastavu kada vec mi se razbolile ribe. Platiji i zenka macorepke + neonke dobile neke bijele tockice po kozi i perajama i cudno se ponasaju. Kako sam negdje citala, to se zove Itioftiriaza i najcesca je bolest i bla bla. Uglavnom, sto da radim s njima? Zarazna je, da ih odvojim od riba koje su naizgled zdrave ili da ih lijecim sve zajedno? Cime da ih lijecim? Malo su preskupe te ribe da mi samo pougibaju tako.... Pomoc trazim!


Hvala
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Liquid

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 295
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
    • http://www.akvarij.net
Bijele tockice?
« Odgovori #1 u: Srpanj 08, 2004, 18:35:00 poslijepodne »


Ljeci ih sve zajedno u akvariju.


Povecaj lagano temperaturu vode kupi si costapur te ga stavi u akvarij po uputstvima i za vrijeme ljecenja nemoj filtrirati preko aktivnog ugljena.

Offline pocetnik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
    • http://www.akvarij.info
Bijele tockice?
« Odgovori #2 u: Srpanj 08, 2004, 18:52:00 poslijepodne »
Bijele toakice ti do?u jer ne stavljaš odstajalu vodu u akvarij.Ja sam imao tu bolest a zove se ichtioza i kupio sam ljek kod trgovca za akvarije Sera costapur.Te toekice ti do?u jer se ribama otvore pore na koži i onda im u?u paraziti i bakterije.I voda nesmije biti jako hladna kad je mješaš sa odstajalom.Jer odstajala voda se spusti na vanjsku temperaturu i iza?e klorid iz vode. Tek tada je voda spremna za akvarij ili vrtni ribnjak
 

Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
Bijele tockice?
« Odgovori #3 u: Srpanj 08, 2004, 19:54:00 poslijepodne »
pocetnik ... nije to sve bas tako. koliko ti imas godina?

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #4 u: Srpanj 08, 2004, 22:13:00 poslijepodne »


Voda je vec pretopla, oko 30. Kupit cu to, imala sam namjeru vec.


Je istina da se javljaju akone stavljam odstajalu vodu? Jer zapravo to i ne radim s obzirom da stavim u voduSerin biotopol koji tvrdi da sredi vodu sam....svete metale i klor itd....Grijesim?


P.S. Mogu li ribice uginuti od toga? Koliko imam vremena ako suvec skoro sve zarazene?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Bijele tockice?
« Odgovori #5 u: Srpanj 09, 2004, 13:39:00 poslijepodne »


To ti nije nista opaqo samo je bitno da na vrijeme to primjetis.


A s obzirom da svi mi provodimo odredjeno vrijeme svaki dan pred akvarijem nebi trebao biti problem. Moze jedino biti problem ako ti je ta bolest nova, tj. nikada je prije nisi imala pa onda neznas kako i gdje da gledas.


Sada kada imas vec nekog iskustva odi u zoo shop i kupi ljek (mislim da ima i od Tetre), izvadi ugljeni filter, pojacaj malo rasprsivac da se bolje smiksa, i prati upute koje ti govore koliko da doziras za odredjenu ltrazu. I znaj da ti ljecenje traje 4-5 dana (bla bla neka glupost da ljek ne djeluje na bolest u ranom stadiju nego samo u zavrsnom, pa zato treba cekati 4-5 dana da sve bakterije dostignu taj stadij pa da ih ljek moze pokokati; ovo je moje objasnjenje koje je najjednostavnije za shvatit tako da nemojte sad drvljem i kamenjem po meni ako sam nesto preuopceno rekao) tako da ne panicaris ako odmah nakon 2-3 dana ribice ne ozdrave. Budu one sve ozdravile. Nakon 5tog dana vrati nazad ugljeni filter i sve po starom, samo s jednim iskustvom vise u akvaristici.


Good luck i dont worry.

Offline banfa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Velika Gorica
    • http://www.euroart-band.com
Bijele tockice?
« Odgovori #6 u: Srpanj 09, 2004, 14:04:00 poslijepodne »
Možeš i prigušit svijetlo dok ih liječiš ,ta bolest ti je najčešća možda si je donijela iz dućana ništa strašno to ti je normalno u akvaristici ,možeš liječiti bolesti sa soli ali to nije zdravo za corydorase a ni bilje neće biti oduševljeno ,ali ni sa costapurom moji anubiasi također nisu bili oduševljeni listovi su dobili plave točkice ali se sad već oporavljaju.Nakon liječenja daj ribama fishtamin da ih ojačaš.
Velika Gorica / Hrvatska Udruga Ciklidofila

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #7 u: Srpanj 09, 2004, 15:43:00 poslijepodne »


Ok, tim bolje ako je nista opasno, ali ipak...svi gupiji su rascerupani! Sad mi je zao da nemam neku predatorku jer bi se lijepo najela. Grr...a bili su lijepi


E da...da li vam se kada desilo da vam riba nestane bez traga? Nestao mi cistac. I puz (jabucar). Mozda moja macka ima veze s tim....hm....


P.S. Koliko kosta taj costapur?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Liquid

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 295
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
    • http://www.akvarij.net
Bijele tockice?
« Odgovori #8 u: Srpanj 09, 2004, 15:53:00 poslijepodne »


Hoce se desit s vremena na vrijeme da riba nestane bez traga pogotovo ak uz nju imas ciklideSamo pazi da ti nije negdje uginula i pocela trunut pokvarit ce ti vodu.


Ljek ti kosta plus minus 25kn.

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #9 u: Srpanj 13, 2004, 10:24:00 prijepodne »


Ej,


... ako se radio o ichtioftriazi... imala ja to u akvariju prije mjesec - dva, pa sam se tako i nasla na ovom divnom forumu punom ljudi koji stvarno hoce pomoc...


Ovak, to JE opasna bolest, ako ju ne lijecis...


Moje iskustvo:


Prije katastrofe u akvariju sam imala 9 ribica... kao pocetnik i neznalica tu su bile pomijesane dvije divne zlatne (one s trolistim repom), 2 cistaca, borac, dalmos i 3 sharka -dakle kao prvo previse riba za 25 Lakvarij (sto sam saznala tek naknadno), a kao drugo, pomijesane hladnovodne i toplovodne ribe koje mogu prezivjeti zajedno no nije preporucljivo... Cijela ova divna familija se skupljala stihijski - prvo zlatne, zatim shark, cistak, borac i dalmos i onda ostatak...


E sad.... kod ove zadnje sihte primijetila sam da mi je cistac tzv. "Spiro" drugi dan u akvariju pun nekih bijelih tockica... kao da je posut s grizom... no nisam se previse uzbudivala jer nisam bila sigurna da nije s njima i dosao... I tako je to trajalo par dana dok te iste tocke nisam vidjela i na perajama zlatnih, borca i dalmosa.... e tu sam se pocela brinuti... uglavnom, svrljajuci po net-u nasla sam da se radi o ich-u i zatrazila savijet na jednom od akvaristickih sajtova gdje me nasao i preobratio Ars na akvarij.net(HVALA ARS).... no kako je do tada proslo gotovo tjedan dana kako sam pocela dobivati informacije o bolesti i ljecenju... od 9, 6 ribica je uginulo...


Tako da, ako ih pocnes lijeciti ODMAH, sve ce biti O.K... Lijekova imas od raznih proizvodaca.... ovi u pet shopu ce ti znati dati pravi lijek ako im kazes o cemu se radi... ja kada sam ubacila lijek vec nakon 1 dana ribe vise nisu imale parazite... lijecenje sam nastavila jos 4-5 dana, nakon toga sam sve izbacila iz akvarij, dobro dezinficirala i ponovno sve slozila... i ove preostale tri sretno zive i dalje...


Uglavnom, dok se sve ovo dogadalo imala sam priliku popricati s gospodinom koji radi u jednom pet shopu koji mi je rekao da se u trgovinama ribice obicno drze u nesto kiselijoj, mekanijoj i hladnijoj vodi i da se zato kod njih bolest ne manifestira... zato kada ih donesesdoma i bacis u zagrebacku ili rovinjskutvrdu i luznatuvodu koja je jos pri tome i zagrijana, pocinju se razvijati paraziti... zato - KARANTENA za nove ribespasava ostatak familije u vec postojecem akvariju!!!!


Sretno !!!!

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #10 u: Srpanj 13, 2004, 10:27:00 prijepodne »


E da... ovo stosu ti ljudi rekli, ako imas aktivni uglje u filteru obavezno ga izvadi prije nego stavis lijek (ja nisam trebala jer imam mali akvarij i spuzvasti filter za nejega)...


A sto se tretmana sa soli tice... ja nisam vidjela bas neki pozitivan ucinak... a pogotovo ga nemoj koristiti ako tiribe imaju rane...

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Bijele tockice?
« Odgovori #11 u: Srpanj 13, 2004, 12:09:00 poslijepodne »


 Mislim da je Bach u pravu kada kaze da treba pravovremeno reagovati . Ovo je veoma opasna parazitska bolest ako se ne reaguje na vreme a isto tako jedna od laksih za uspesno lecenje.


 Ichthyophthirius multifiliis je parazit koji najcesce napada ribu sa losim imunitetom i ribom koja je pod stresom. Iz tog razloga najcesca oboljenja sa ovim parazitom su usled transporta riba i kod tek novounesenih riba u akvarijum.


 Parazit cim dospe na kozu ribe prodiire sve dublje u slojeve epitela . Isto tako prodire i u skrge, usta , roznjace i na peraja riba. Tako da riba koja je napadnuta ovim rarazitom izgleda kao da je posuta grizom.


   


 Na ovoj slici mozemo videti razvojni ciklus parazita Ichthyophthirius multifiliis. Sigurno ste vec dosta puta culi o tome kako se raznmozava ovaj parazit i ne bih se oko toga puno zadrzavao. Najbitnije je da taj razvojni ciklus sto vise ubrzamo i vremenski skratimo a skraticemo ga ako temperaturu u akvarijumu povecamo na 30 C Pri ovoj temperaturi parazit se razvija u roku od 3-4 dana. Kada se u potpunosti razvije i kada se se parazit pocne unutar celije deliti i kada iz celije izdju na stotine sitnih malih protozoa, tada je momenat kada lek treba da pocne da deluje i da ih unistava.


 Znaci , sto pre treba reagovati i nabaviti adekvatan lek za ovu bolest ( Sera-costapur,...sl.) i najbitnije je povecati temperaturu pri lecenju. Naravno filtere treba iskljuciti u akvarijumima za vreme lecenja a nakon tretmana sve medije u filteru zameniti a ne samo aktivni ugalj. Jos samo da napomenem da tretman treba ponoviti nakon 15 dana.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #12 u: Srpanj 13, 2004, 20:34:00 poslijepodne »


Evo, danas je peti i zadnji dan primjene terapije kod riba (costapur) , vecini su se tockice sasvim povukle, dvije uginule do sad... Cini mi se da se jos dvije lose drze, ali ostale su kao potpuno ozdravile.


Sto se tice ovoga s filterima - svi su govorili samo za filtere s ugljenom, nisu nista spominjali ostale filtere tako da ja svoj (spuzva) nisam iskljucila. Je li to nekako negativno utjecalo na lijecenje. I nigdje ne pise da treba ponavljati terapiju... No ponovit cu ukoliko je zaista potrebno, samo bi htijela da to jos netko potvrdi jer, cini se, ne misle svi jednako...


Je li potrebno cistiti cijeli akvarij nakon terapije? Nije li to ribama presokantno?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Bijele tockice?
« Odgovori #13 u: Srpanj 13, 2004, 22:06:00 poslijepodne »


 Sto se tice menjanja medija u filteru, to je najsigurnije resenje i manja verovatnoca da se povrati bolest. Mnogima se to desavalo da tretman ne uspe i parazit se ponovo pojavi. Ovo nema veze sa menjanjem aktivnog uglja koji ima iskljucivu namenu da pokupi lek koji smo sipali. Znaci menjanje svih medija je iskljucivo preventiva kako nebi ostala neka prtozoa u tim medijima.


 Radi svega toga sto sam naveo, isto se tretman ponavlja nakon 15 dana. To mozes procitati u mnogim akvaristickim literaturama i nekim preparatima za lecenje ove bolesti. Znaci i ovde se radi o preventivi. Naravno da je za ribe svako lecenje stres, ali bolje je sa sigurnoscu izleciti neku bolest nego rizikovati da se ona povrati a u tom slucaju to moze biti jos pogubnmije za nase ribe. Zapamtite ako Ichthyophthirius multifiliis ne izlecite iz prvog puta, borba ce biti veoma teska i pogubna za vase ribe.


 Moram da kazem da je ovo i moje licno iskustvo i da sam u borbi ove bolesti uvek izlazio kao pobednik. A na vama je da to prihvatite ili ne prihvatite. Naravno misljenja i iskustva su razlicita.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #14 u: Srpanj 14, 2004, 00:03:00 prijepodne »


Ja imam interni serin filter sa spuzvom, kako da to mijenjam? Se prodaju samo spuzve? To nisam vidjela nigdje...


U vezi ciscenja cijelog akvarija, dakle i kamenja i stakla i svega, ne samo filtera... je li to potrebno, ili ce i samo filter biti dosta?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #15 u: Srpanj 14, 2004, 09:59:00 prijepodne »


Ja bih nastavila terapiju sve dok se SVIM ribama u potpunosti ne povuku tockice ... pa i do 2 dana duze preventive radi (bolje nego ponavljati terapiju)....Uglavnom, ne bih ju ponavljala sve dok se opet ne pojave simptomi, sto ne bi trebalo ako si ih potpuno zaljecila i dobro ocistila akvarij...


Sto se tice filtera, ako imas spuzvasti filter onda je dobro da ga nisi iskljucila , problem kod drugih fitera je jedino aktivni ugljen koji je inace jako korsitan ali u slucaju unosa lijeka u akvarij eliminira tajlijek iz vodei onda nemas efektivno lijecenje... dakle, jedino kada imas aktivni ugljen onda ga uklonis iz filtera (ne moras gasiti cijeli filter vec samo izvadis ugljen)... a ako imas spuzvasti filter onda je sve o.k...





Dakle, ja bih na tvojem mjestu:


1. malo podigla temperaturu vode (akovec nisi) inastavila terapiju dok god ti se ne povuku sve tockice s riba.


2. nakon sto se povuku, nastavila bih tretman jos bar 2 dana, preventive radi.


3. nakon sto zavrsis tretman i ribe ti izgledaju zdravo... onda, dezinficiraj akvarij


... ja sam svoj doslovno dezinficirala... ribe sam izvadila u vecu posudu s vodom iz akvarija... onda sam postepeno dodavala frisku vodu, svakih sat vremena zamijenila bih po4 dcl (oko dvije case) stare s friskom vodom... dakle, za otprilike 2 l vode bilo mi je potrebno oko 5h... tako sam (vjerujem) bez soka pripremila ribe na novu vodu koju cu staviti u akvarij nakon sto ga ocistim...


.... i da, pazi da ne zaboravis oprati i biljke... ja sam prala svaki listic posebno... za svaki slucaj .


... toliko mi je trebalo i da pripremim akvarij... dakle, nakon sto sam izdvojila ribice, akvarij je zavrsio u kadi (imam mali akvarij, 40l, pa to nije problem).Prvo sam kompletnu podlogu (imam sitni obojeni sljunak) i sve ukrase (dragi mi je kupio nekakav dvorac-kulu) stavila u kipucu vodu (sljunak u jednu posudu,dvorac u drugu)i ostavila na peci da kuha bar sat vremena, s naravno povremenim mijesanjem sljunka (kako bi se prokuhali svi dijelovi, i oni u sredini).


....Dok se to kuhalo odvojila sam filter koji sam kasnije ocistila... zatim sam (vjerojatno ce me sada napasti veci dio akvarista ) s dezinfekcijskim sredstvom (mislim da je bio bref u pitanju... )dobro oprala cijeli PRAZAN akvarij (tu mislim na stakla)i zatim ga JOS BOLJE ispirala sljedeca dva sata. Uglavnom, pretpostavila sam da je dovoljno ispran nakon sto vise nije ni malo imao miris po dezinfekcijskom sredstvu... Uglavnom, inace se to ne radi ali sada sam htjela biti sigurna da je sve O.K...


.... i na kraju sam dobro oprala filter (isto imam spuzvasti filter) na nacin da sam ga rastavila (sigurno se i tvoj da rastaviti), izvadila spuzvicu i DOBRO je oprala pod VRUCOM vodom (nikako s sredstvima za ciscenje, samo voda), sve dok iz nje nije prestala izlaziti smeda voda... i onda sam na kraju jos malo "propuhala" cijeli filter s vodom...


... uglavnom, kada sam sve to lijepo slozila natrag ... akvarij na mjesto, podlogu, biljke i ukrase, filter... prije nego sam stavila natrag ribice ubacila sam i malo vitamina (imas pripravak, mislim da se zove fishtamin, ili vec pitaj u zooshopu da ti daju nesto za smanjenje stresa ribica s vitaminima)





Eto... to ti je bilo moje iskustvo i moj nacin borbe s tom napasti... prezivjele ribice prezivjele su i dezinfekciju akvarij i sada nakon vec mjesec i vise danasve super funkcionira... lijepo rastu, druze se i sve je o.k...bolest se vise nije vracala.


Sretno!

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #16 u: Srpanj 14, 2004, 13:37:00 poslijepodne »


Nestali su simptomi prije par dana. Mislim da im je 5 dana bilo dovoljno s obzirom da je vec nakon 2 dana lijecenja vecina simptoma nestalo. Cudno je sto zenke gupija i zenka borca nisu uopce pokazivale simptome, ni dok su druge ribe bile ful bolesne. No dobro, mislim da je najgore proslo, sada mi onda preostaje ciscenje akvarija. Pih, a tek sam ga namjestila kako treba, trebalo mi je tri tjedna da mi se svidi konacno kako izgleda... No, sto se mora, mora se uciniti...


Hvala ljudi!
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Bijele tockice?
« Odgovori #17 u: Srpanj 14, 2004, 13:42:00 poslijepodne »


Ma Bach ti si to i predobro napravila :) Nakon bolesti u mome tanku ja sam samo promijenio (malo prije nego sto je standardni interval) 1/5 vode (prethodno pripremljenu, naravno) i pocistio filter, i to je to. Nista vise :) Mozda zato su mi ribice sada malo lude


Sala mala, mislim da se ide onako kao ti dezinficirati tank trebalo bi mi tjedan dana :) Sve to rusiti i ponovo raditi...ufff...


Enivej, ko god moze (ima mal i jednostavan akvarij) neka definitivno napravi sto je Bach napisala, a svi vi koji imate vece i komplicirane tankove (i neda vam se sve rasturati), napravite sto sam ja rekao i necete imati problema (moj aquarij je zivi primjer, 15 VRSTA (ne kolicina) ribica, i niti jedna nije otisla u vjecna lovista nakon bolesti

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #18 u: Srpanj 14, 2004, 14:20:00 poslijepodne »
Citat: Gwyneeth



Nestali su simptomi prije par dana. Mislim da im je 5 dana bilo dovoljno s obzirom da je vec nakon 2 dana lijecenja vecina simptoma nestalo. Cudno je sto zenke gupija i zenka borca nisu uopce pokazivale simptome, ni dok su druge ribe bile ful bolesne. No dobro, mislim da je najgore proslo, sada mi onda preostaje ciscenje akvarija. Pih, a tek sam ga namjestila kako treba, trebalo mi je tri tjedna da mi se svidi konacno kako izgleda... No, sto se mora, mora se uciniti...


Hvala ljudi!





5 dana je vrijeme trajanja tretmana... tak da je sve o.k.... ja sam mislila da produzis tretman jer si gore napisala da na jos nekim ribama vidis tockice... ako ih nema mozes prestati...


meni su 2 shark-a i mali cistac riknuli prije nego su uopce pokazali simptome... drugi cistac, borac i dalmos su ih imali hrpu, za razliku od zlatnih, pa su sirote moje zlatne (Perka i Manda ) uginule a ovo troje ostalo... tako da nije neki pokazatelj, valjda ovisi o opcem stanju ribe, da li ce prezivjeti ili ne...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #19 u: Srpanj 14, 2004, 14:22:00 poslijepodne »
Citat: Vipko



Ma Bach ti si to i predobro napravila :) Nakon bolesti u mome tanku ja sam samo promijenio (malo prije nego sto je standardni interval) 1/5 vode (prethodno pripremljenu, naravno) i pocistio filter, i to je to. Nista vise :) Mozda zato su mi ribice sada malo lude


Sala mala, mislim da se ide onako kao ti dezinficirati tank trebalo bi mi tjedan dana :) Sve to rusiti i ponovo raditi...ufff...


Enivej, ko god moze (ima mal i jednostavan akvarij) neka definitivno napravi sto je Bach napisala, a svi vi koji imate vece i komplicirane tankove (i neda vam se sve rasturati), napravite sto sam ja rekao i necete imati problema (moj aquarij je zivi primjer, 15 VRSTA (ne kolicina) ribica, i niti jedna nije otisla u vjecna lovista nakon bolesti





Mali akvarij, sta ces... a i perfekcionist sam pa reko' - nece se oni meni zavuci nigdje, sredit cu ja njih !!!!


G. koliki akvarij imas?

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Bijele tockice?
« Odgovori #20 u: Srpanj 14, 2004, 14:57:00 poslijepodne »


Kad se sve ovako detaljno napravi, praktieno se ribe stavljaju u novi akvarij.


Treba biti oprezan i oeekivati "sindrom novog akvarija" jer su temeljitim eišaenjem uklonjene i korisne bakterije.


Dakle, nije gotovo, tek je poeelo!!!
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #21 u: Srpanj 14, 2004, 22:53:00 poslijepodne »


Istina, nije da imam akvarij od 300 l ali i 80 je dosta! Nemogu ga samo baciti u kadu. A i sve je tako lijepo sada...taaaaako mi se neda sve to.... Ocistiti cu filter i veliko kamenje ! Ma...filter i mjenjati djelomicno vodu i....eh. Ma samo neka se usude nesto uciniti ti paraziti opet, sasuti cu cijelu bocicu costapura u vodu pa da vide!.


"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #22 u: Srpanj 15, 2004, 08:31:00 prijepodne »
Nista, probaj Vipkovu metodu... drzim fige da sve prode kako treba!!! Sretno i tebi i ribicama

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Bijele tockice?
« Odgovori #23 u: Srpanj 15, 2004, 12:00:00 poslijepodne »


Citat: Gwyneeth
Istina, nije da imam akvarij od 300 l ali i 80 je dosta! Nemogu ga samo baciti u kadu. A i sve je tako lijepo sada...taaaaako mi se neda sve to.... Ocistiti cu filter i veliko kamenje ! Ma...filter i mjenjati djelomicno vodu i....eh. Ma samo neka se usude nesto uciniti ti paraziti opet, sasuti cu cijelu bocicu costapura u vodu pa da vide!.



 Neda ti se jer sigurno negde gresis. Ja sam lepo napisao da je temperatura vrlo bitna kod lecenja Ihtioftiriaza-e. Da bi vremenski rok lecenja skratili, moramo povecati temperaturu na 30 C. Na toj temperaturi razvojni ciklus parazita je 3-4 dana sto je sasvim dovoljno da lek za svojih 48 h unisti sve protozoe koje izadju iz celije. Znaci za sigurno unistenje ovih parazita treba nam oko 5 dana stim sto temperatura mora da bude 30 C .


 Jos malo da pojasnim oko filtera. Filter svakako mora da se iskljuci pri tretmanu a rasprsivac sa vazdusnom pumpom,mora da se postavi u akvarijumu ako ga nema. Aeracija mora da bude veoma jaka i da pravi turbulencije u akvarijumu kako bi se lek ravnomernorastvorio po celom akvarijumu. Isto tako , dok traje terapija ne smemo hraniti ribe.


 Nakon zavrsetka terapije filter se pusta u rad i obavezno kada aktivni ugalj pokupi lek ( to cemo videti po boji vode ) on se menja a ostali mediji ako ne zelite da ih menjate ,morate prokuvati i dobro oprati. Znaci vasa je volja da li cete menjati sve medije u filteru ili ne, i to sve zavisi da li zelite da se malo vise potrudite i ustedite u novcu ili da olaksate sebi muke.


 Sto se tice ponavljanja tretmana nakon 15 dana, isto je vasa volja da li cete to ciniti ili ne. Ja sam vam samo iz iskustva nagovestio da bolest moze da se povrati koja tada moze da bude daleko pogubnija po vase ribe. Ichthyophthirius multifiliis kada se podrugi put vrati u vas akvarijum, daleko je opasniji po vase ribe nego prvi put . Posle prvog tretmana vase ribe su dosta iscrpljene i sa slabijim imunitetom, treba im vremena da se organizam u potpunosti oporavi i iz tog razloga nebi valjalo da se ovaj parazit ponovo vrati. To je nesto slicno kao kada covek oboli od hepatiitisa ( koji se leci) pa ako ga drugi put dobije, moze i zivot da izgubi.


 Nadam se da ste me shvatili sta sam hteo da kazem i nadam se da moje iskustvo moze nekome koristiti.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #24 u: Srpanj 15, 2004, 13:19:00 poslijepodne »


Da, no sad je kasno. Filter nisam iskljucila (jer u uputstvima pise da se makne samo aktivni ugljen), ribe sam i dalje hranila (jer nitko do sada nije drugacije rekao), a voda je hvala bogu bila i sama po sebi dovoljno topla zbog vrucina.


Dakle, ja nemam ugljen u filteru jer nemam takav filter, pitanje je sljedece: moram li ga imati da bi se rijesila lijeka iz vode ili ce ga filtrirati i spuzva?


Sasvim mi je jasno sto se dogadja ako se bolest javi i drugi put ubrzo nakog prvog i da mi onda najvjerojatnije nece ostati ni jedna ziva riba. Nije problem kapati lijek u u akvarij, pitanje je da li je to sve sto se treba uciniti, da li je ciscenje filtera dovoljno ili nije, da li treba zaista cijeli akvarij ocistiti ili ne????


Svatko mi kaze nesto drugacije, ako imate vise iskustva onda valjda znate. Ovo je malo preskupa zanimacija da bi baratala polovicnim informacijama. Ni razni casopisi, ni internet, ni vi mi ne daju dovoljno informacija, svaki dan otkrijem nesto novo, a sada je kasno za ponovno lijecenje. Sada mi treba podrobni savjet: sto da radim dalje (s obzirom na ono sto sam do sada radila) da sprijecim recidiv bolesti?


Hvala na dosadasnjoj pomoci.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #25 u: Srpanj 15, 2004, 13:24:00 poslijepodne »


Citat: Fauna



Neda ti se jer sigurno negde gresis.



Nije ti toneka logika. Neda mi se jer nitko nije naglasio da moram, ne jer mislim da grijesim.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #26 u: Srpanj 15, 2004, 13:47:00 poslijepodne »


Gwyeenth, nemoj se ljutiti... cinjenica je da na zalost nema veterinara koji se bave ribama i da ti ovdje ljudi s malo manjom ili malo vecom sigurnoscu govore ono sto su naucili iz iskustva ili iz kakve knjige, s interneta...


Ja sam se nasla u istoj situaciji kao i ti, u istim problemima.... Cinjenica je da kada vidis da su ti ribe bolesne probas saznati sto vise o toj bolesti prije nego ju pocnes lijeciti... kako je Fauna rekao radi se o parazitu koji je gadan za ribe ako se ne lijeci, ali je isto tako jedna od napasti koje se najlakse mozes rijesiti... dakle, povisena temperatura vode ubrzava njihova zivotni ciklus i ako ubacujes lijek u akvarij kako je propisano, nakon 5 dana trebala bi vidjeti rezultate - kao sto i jesi...


Filter s spuzvicom ne bi trebao smanjiti koncentraciju lijeka u akvariju, bar ga ja nisam iskljucila i sve je bilo o.k... po mom nestrucnom misljenju ne bi trebalo iskljuciti nijedan tip filtera, samo ukloniti aktivni ugljen koji na sebe veze lijek ...


Sto se tice uklanjanja lijeka iz vode, uklonit ces ga sama s vremenom prilikom izmjene vode... u pocetkuces mu smanjiti koncentraciju, a zatim i kompletno ukloniti... no ja nisam imala taj problem jer sam promijenila kompletnu vodu....osim toga, ako se ne varam, mislim da sam procitala negdje da se ciste parazita zadrzavaju u samoj vodi, plivaju dok ne naidu na domadara, sto je jos jedan odlican razlog zasto promijeniti citavu vodu...


Ja sam, perfekcionista kao i u svemu drugom, odlucila sve izvaditi van, dezinficirati i ponovno sloziti... cinjenica je da na taj nacin ubijes i korisne bakterije u akvariju, ali mi se cini da je to mala cijena ako znasda isto tako zasigurno ubijes i parazite ako su se slucajno negdje zadrzali- bakterije ce se ponovno razviti, trebat ce vremena, ali hoce... znaci, na tebi je da odlucis sta ces napraviti... moja odluka je bila da sve dezinficiram, probam sto bolje priremiti cistu vodu, napraviti sto manji stres zaribei rijesiti se parazita.


Da li treba ocistiti cijeli akvarij ili ne, ne znam, i upravo zbog toga sam isla na sigurniju varijantu... bio on 40, 80 ili 300 litarski akvarij...


Znaci, ribe si trenutno izljecila, a da li ce ti se bolest vratiti ili ne... za djelomicno ciscenje akvarija nisam sigurna, ali ako sve to napravis uz dezinfekciju - siguno nece!!! Druga varijanta je ponoviti tretman za svaki slucaj - ja ne bi!


Uglavnom, odluka je tvoja... uzmi u obzir sve sto su ti ljudi napisali i odluci sama sta ti najbolje odgovara i sta mislis da je za tebe i tvoje ribe idealno rijesenje...


Samo cu jos dodati, moje ribe su jos zive, zdrave... i bolest se nije vratila...


Sretno!!!

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #27 u: Srpanj 15, 2004, 16:05:00 poslijepodne »


Voda mora proraditi i odstajati par dana. Gdje da drzim ribe za to vrijeme? Ako ih ovako oslabljene stavim u nespremnu vodu, sta se desava?


Ne ljutim se, naprotiv, svi ste nesto napisali u dobroj namjeri, samo pomalo gubim zivce zbog svih komplikacija.


Jednostavno cu promjeniti trecinu vode, ionako je vrijeme, ocistiti filter i za 15 dana ponoviti terapiju (mozda u manjoj dozi) imoliti Boga da mi pokaze kako nisam radila na suncu uzaludno.





Jos jedno majusno pitanje: Kada mogu donjeti nove ribe u akvarij? Postoji li opasnost za nove ribe s obzirom na prisutnost lijeka u vodi? Da ih za svaki slucaj, kao moguce kliconose, stavim u karantenu?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #28 u: Srpanj 15, 2004, 16:17:00 poslijepodne »
Citat: Gwyneeth



Voda mora proraditi i odstajati par dana. Gdje da drzim ribe za to vrijeme? Ako ih ovako oslabljene stavim u nespremnu vodu, sta se desava?


Ne ljutim se, naprotiv, svi ste nesto napisali u dobroj namjeri, samo pomalo gubim zivce zbog svih komplikacija.


Jednostavno cu promjeniti trecinu vode, ionako je vrijeme, ocistiti filter i za 15 dana ponoviti terapiju (mozda u manjoj dozi) imoliti Boga da mi pokaze kako nisam radila na suncu uzaludno.





Jos jedno majusno pitanje: Kada mogu donjeti nove ribe u akvarij? Postoji li opasnost za nove ribe s obzirom na prisutnost lijeka u vodi? Da ih za svaki slucaj, kao moguce kliconose, stavim u karantenu?





Ja nisam slijedila savjete akvarist vec sam ribice stavila u posebnu posudu s vodom i svakih sat vremena mijenjala po 2 dcl stare s friskom vodom, u stvarinavikavala sam ribice nacistu vodu u akvariju... zatimocistila akvarij i onda sve zajedno prebacila u pripremljeni, cistiakvarij....


Ako ribe stavis u nepripremljenu vodu dozive jos veci sok i postoji mogucnost da pokrepaju... ovisi u kako su losem stanju...


Ja ne bih ponavljala terapiju ako ti se bolest ponovno ne pojavi... ali to bi ipak trebao savjetovati netko iskusniji jer ne znam koliko je dobro opet ribe izlagati lijeku ako nije potrebno...


Nove ribe mozes donjeti cim si sigurna da u akvariju nemas parazita... i naravno OBAVEZNO, svaki put kada unosis nove ribe u akvarij prije u karantenu s njima bar 10-ak dana! Moje su se razbolile upravo zato sto nove nisam stavila u karantenu, a vjerujem i tvoje iz istog razloga!

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #29 u: Srpanj 15, 2004, 16:18:00 poslijepodne »


Citat: Bach
Ja nisam slijedila savjete akvarist vec sam ribice stavila u posebnu posudu s vodom...



Ovdje naravno mislim na staru vodu iz akvarija!

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #30 u: Srpanj 15, 2004, 16:43:00 poslijepodne »


Ooook, onda se javlja novo pitanje. Mama mi se upravo vratila sva sretna doma s 2 nova platija (mogu li se platiji i macorepke krizati jer ovi izgledaju upravo kao manestra od ovo dvoje) i novim cistacem (imat ce posla, pocele su se mnoziti alge), i sada ja neznam kamo bi s njima. Dakle, pitanje glasi: kako radim karantenu, odnosno, sto to predstavlja. Mislim, znam sto rijec znaci :) ali neznam sto to znaci u svijetu akvaristike. Stavim ih u posebnu posudu i....onda?


Odgovor potreban hitno! Hvala!
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Bijele tockice?
« Odgovori #31 u: Srpanj 15, 2004, 17:28:00 poslijepodne »


Citat: Bach
Filter s spuzvicom ne bi trebao smanjiti koncentraciju lijeka u akvariju, bar ga ja nisam iskljucila i sve je bilo o.k... po mom nestrucnom misljenju ne bi trebalo iskljuciti nijedan tip filtera, samo ukloniti aktivni ugljen koji na sebe veze lijek ...



 Bach, moram da ti skrenem paznju oko filteraali da se ne naljutis.. Lekovi kao sto su Sera-costapur, IhtioMax,..(zavisno o kojem jeproizvodjacu je rec)koji nam sluze u suzbijanju ove gorenavedene bolesti, iskljucivo se primenjuju bez rada filtera uz dobru aeraciju vazduha. Kolicina leka koju proizvodjac propisuje podrazumeva samo kolucinu vode u akvarijumu jer se podrazumeva da filter dok traje terapija nema funkciju.(ovde mislim na spoljne filtere)Ne bih sada da ulazim u detalje da objasnjavam zasto je to tako i zbog cega ne treba filter da radi ali cu samo reci da lek mora da kruzi po celom akvarijumu a ne da ga filter uvlaci u taj deo gde je on. Uz pomoc rasprsivaca vazduha mi stvaramo turbulencije u akvarijumu i pokrecemo lekpocelom akvarijumu . Ovo sto sam napisao nacices u mnogim literaturama pa cak i onim najstarijim ( ne bih da citiram knjigu) ali isto tako iskustvo moje i jos mnogo iskustava starih akvarista.


I da jos dodam,aktivni ugalj posle terapije ima iskljucivu namenu da pokupi sav lek koji je u akvarijumu, jer ako to ne ucinimo lek ce vremenskimnogo duze da se zadrzi u akvarijumu nego sto ti navodis i u tom slucaju terapija kao da i nije zavrsena nego se nastavlja. Naravno kada pokupi sav taj lek, on se menja.


 


Citat: Bach
Ja ne bih ponavljala terapiju ako ti se bolest ponovno ne pojavi... ali to bi ipak trebao savjetovati netko iskusniji jer ne znam koliko je dobro opet ribe izlagati lijeku ako nije potrebno...



Naravno ne bih sve ovopisao i davao savete da nemam veliko iskustvo..Inace moj posao je basvezan sazivotinjama, tako da moram dosta toga da znam.Hvala Bogu sto ga imam toliko da mogu nekome da ponudim i pomognem. A sada da li ce neko to uzeti ili ne, to je stvar one druge strane koja trazi savet i pomoc.


 Mnogo je opasnije po ribe leciti ih po drugi put u kracem vremenskom intervalu, nego preventivno ponoviti terapiju koja mnogo manje steti od tog nezgodnog parazita koji je u drugom naletu mnogo jaci i opasniji. A sada ako neko smatra da je uspesno izlecio ribe, ne mora da ponavlja ako nece.Moram samo da napomenem da nakininhlorid ( baza leka protiv Ihtioftiriaze) neke vrste riba su veoma osetljive ( Botia macracantha), gde treba biti veoma obazriv sa doziranjem ovoga leka, znaci nema ni ponavljanja terapije...


 Opet sam se previse raspisao..Bach, ne ljutis se sto sam replicirao,zar ne?



Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Bijele tockice?
« Odgovori #32 u: Srpanj 15, 2004, 22:20:00 poslijepodne »


Ok, Fauna, s obzirom da ocito imas najvise iskustva od nas....troje(?), molim te odgovori mi na ovo pitanje: Sto sada, nakon lijecenja moram napraviti da odstranim lijek iz vode (ima li mogucnosti da bolest nije ni izljecena vec da se parazit samo pritajio?) s obzirom na to da nemam filter s ugljenom?


P.S. Kupila sam dvije zebre-leopard, divne su
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #33 u: Srpanj 16, 2004, 08:52:00 prijepodne »


Citat: Fauna
Bach, moram da ti skrenem paznju oko filteraali da se ne naljutis....



Ma 'ko se ljuti !?!? Mogu ti samozahvaliti sto nas savjetujes !!!! Nema tako jako puno ljudi koji se bave ribama i jos imaju puno iskustva...


Ne znam da li mi je uspjelo, ali probala sam naglasiti da je sve sto pisemstvar iskljucivo mojeg iskustva s tom bolesti... kako sam se s tim nosila i ja i moje sirote ribice, i kako je sve zavrilo... sve u svemu, kombinacijom malo zoo shopa,savjeta sakvarij.net-a imalo samostalnih zakljucaka dovede covjeka do nekog rijesenja, mozda ne idealnog, ali sva sreca na forumu pa mozemo i dalje uciti...


Citat: Fauna
Mnogo je opasnije po ribe leciti ih po drugi put u kracem vremenskom intervalu, nego preventivno ponoviti terapiju koja mnogo manje steti od tog nezgodnog parazita koji je u drugom naletu mnogo jaci i opasniji.



Eto, to zaista nisam znala... ali pretpostavljam da parazit nije jaci nego su ribe jako iscrpljene?


Citat: Fauna
Opet sam se previse raspisao..Bach, ne ljutis se sto sam replicirao,zar ne?



Ma ne naljutim se ja sam tako...


[/QUOTE]

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #34 u: Srpanj 16, 2004, 08:57:00 prijepodne »


Citat: Gwyneeth
Ok, Fauna, s obzirom da ocito imas najvise iskustva od nas....troje(?), molim te odgovori mi na ovo pitanje: Sto sada, nakon lijecenja moram napraviti da odstranim lijek iz vode



.... ne znam, mozda mozes staviti malo aktivnog ugljena u neku najlonku i ubaciti u filter ako je dovoljno velik? Fauna?



Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bijele tockice?
« Odgovori #35 u: Srpanj 16, 2004, 09:10:00 prijepodne »


Citat: Gwyneeth
Dakle, pitanje glasi: kako radim karantenu, odnosno, sto to predstavlja. Mislim, znam sto rijec znaci :) ali neznam sto to znaci u svijetu akvaristike. Stavim ih u posebnu posudu i....onda? Odgovor potreban hitno! Hvala!



Evo, pogledaj malo ovaj link, tu imas napisano malo o karanteni: http://www.ciklidi.com/akvarij/bolesti/bolesti.shtml

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Bijele tockice?
« Odgovori #36 u: Srpanj 16, 2004, 14:11:00 poslijepodne »


Citat: Bach
Citat: Fauna
Mnogo je opasnije po ribe leciti ih po drugi put u kracem vremenskom intervalu, nego preventivno ponoviti terapiju koja mnogo manje steti od tog nezgodnog parazita koji je u drugom naletu mnogo jaci i opasniji.



 Eto, to zaista nisam znala... ali pretpostavljam da parazit nije jaci nego su ribe jako iscrpljene?



 Bas upravo tako.Ribe su posle prvog napada parazita iscrpljene i sa oslabljenim imunitetom, tako da drugi napad za njih je mnogo opasniji.


 
Citat: Bach
Citat: Gwyneeth
Ok, Fauna, s obzirom da ocito imas najvise iskustva od nas....troje(?), molim te odgovori mi na ovo pitanje: Sto sada, nakon lijecenja moram napraviti da odstranim lijek iz vode



.... ne znam, mozda mozes staviti malo aktivnog ugljena u neku najlonku i ubaciti u filter ako je dovoljno velik? Fauna?



 Bach je odgovorila bas onako kako bih i ja. Znaci aktivni ugalj ako ga nabavis na meru, postavi ga u najlonku carapu i nakon prikuljanja leka (dan,dva)obavezno taj aktivni ugalj zameniti novim. E sada i tu ce mozda neko odreagovati svojim licnim iskustvom i reci da nije potreban aktivni ugalj nakon prikupljenog leka. E vidite ja sam pristalica non-stop prisustva aktivnog uglja u filterima, stim sto ga povremeno treba menjati ( najduze mesec dana). Aktivni ugalj nista ne smeta korisnim bakterijama u filteru i ne moze da narusi biolosku ravnotezu ako se pridrzavate pravila redovnogmenjanja aktivnog uglja.


 Aktivni ugalj je u savkom slucaju dobro dosao u filterima narocito novoformiranim akvarijumima gde hemizam vode nije izbalansiran i gde nije uspostavljena bioloska ravnoteza. Bas zbog takvih problema riba je pod stresom imoze da dodje do raznih oboljenja u akvarijumima pa izmedju ostalog i pojava Ihtioftiriaze.


 Sto se tice karantinskog akvarijuma, svako bi trebao da ga poseduje i veliki deo problema bi bio resen. O tom karantinskom akvarijumu ne bih da pisem jer zaista je o tome bilo dosta receno na forumima.


Citat: Bach
Citat: Fauna
Opet sam se previse raspisao..Bach, ne ljutis se sto sam replicirao,zar ne?



Ma ne naljutim se ja sam tako...



 A ja sam se zabrinuo da ces se mozda ljutiti...