Travanj 28, 2024, 06:40:27 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zemlja za cvijeće-nikad više  (Posjeta: 15715 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Zemlja za cvijeće-nikad više
« u: Veljača 02, 2009, 20:14:50 poslijepodne »
Eto da i ja malo opišem svoja iskustva sa zemljom za cvijeće.

Prije 6 mj stavio sam kao podlogu zemlju za bonsai drvca, jako kvalitetna s dobrim omjerom mikro i makro elemenata. Sloj je bio oko 2 cm, preko toga šljunak 1-3 mm granulacije u nanosu 4 cm . Prilikom vađenja, presađivanja i pokušaja bilo kakve manipulacije biljkama koje imaju veći korjen uvijek je dio zemlje izlazio na površinu.

To me nije smetalo,pošto je filter nakon par minuta sve pokupio. Međutim, prilikom bilo kakvog ozbiljnijeg zahvata voda se stalno zamućivala. Sve mi je to išlo na živce pa sam htio izvaditi zemlju van. Uspio sam pokupiti dio podloge tj šljunka da ga mogu iskoristiti za drugi setup.

Vjerujte mi, u ovo hladno doma dobrano sam se namučio da sve izvadim van i operem akvarij.

Moj zaključak je da se puno više isplati uzeti neka komercijalna rješenja iako su skuplja. Ovako sam bacio većinu šljunka jer nema šanse da sve to isperem. A kad sam imao tetrin substrat, sav šljunak se vrlo lako isprao.

Stoga, kod mene nema šanse da ikada više uđe zemlja za cvijeće u moj akvarij.


LP

Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #1 u: Veljača 02, 2009, 20:50:38 poslijepodne »
pa to ja cijelo vrijeme govorim svima.. :up:
Varaždin...

Offline banfa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Velika Gorica
    • http://www.euroart-band.com
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #2 u: Veljača 02, 2009, 21:34:58 poslijepodne »
Evo kako sam ja to bezbolno riješio doduše vrlo davno, posadio sam bilje u teglice i prilikom presađivanja nikad nisam imao problema sa zemljom evo i linka iz prošlosti da vidite kako je to izgledalo.https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=3779.msg51718 :D.
Velika Gorica / Hrvatska Udruga Ciklidofila

Offline val82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 415
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: velika gorica
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #3 u: Veljača 02, 2009, 22:15:23 poslijepodne »
ili stavis u najlon carapu i problem sa zemljom za cvijece je rijesen :roll: :roll: :roll:

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #4 u: Veljača 03, 2009, 00:14:48 prijepodne »
Voda ti se mozda zamucivala ako nisi zemlju dobro pripremio, jer imam zemlju u akvariju zadnjih 6 mjeseci, okretala sam cijeli set-up nekoliko puta, od bilja imam crypte koje naprave korijen od jednog kraja do drugog i NIKAD ni se nije voda zamutila. Ako je izaslo mrvu zemlje, posisala sam, ostalo pokupio filter u roku od keks i voda uvijek kristalno cista.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #5 u: Veljača 03, 2009, 08:44:42 prijepodne »
kod mene isto kao i kod gwyn, doduše tek 2 mjeseca je zemlja unutra pa nemam toliko iskustva.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #6 u: Veljača 03, 2009, 09:43:10 prijepodne »
Imam zemlju u akvariju preko godinu dana, normalno da se voda malo zamuti kod nekog presađivanja ali ništa strašno, brzo se slegne. Može se i posisati s poda, ali ja to vrlo rijetko radim.

Ali zato mi bilje odlično raste.
« Zadnja izmjena: Veljača 03, 2009, 09:50:13 prijepodne od Pancho_Villa »

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #7 u: Veljača 03, 2009, 12:29:37 poslijepodne »
Osim toga tkalco je od svih zemlji dostupnih na tržištu uzeo najgoru moguču, ne najeftiniju, samo najgoru moguču za akvarisko bilje.
Po logici bonsai je sistem izgladnjivanja biljke i zemlje za takav uzgoj su siromašne sa svime,stvorene su da bilje koje raste u njima ostane kržljavo a mi (barem ja  :D) želimo da nam je bilje što bujnije i da raste što brže i ljepše.
Ni s jednom kupovnom podlogom, a u zadnjih tridesetak godina sam ih isprobao podosta nisam dobio tako dobre rezultate kao s zemljom.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #8 u: Veljača 03, 2009, 12:51:42 poslijepodne »
pa normalno,ipak je to zemlja.uzmes onu u konzuma par kuna 5l malo pripremis i bilje ludi
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #9 u: Veljača 03, 2009, 13:24:04 poslijepodne »
A osim toga nije mi baš jasno da nije uspio spasiti pijesak iznad zemlje.
Kad rastavljam akvari prvo počupam sve bilje, polovim ribe i pustim da se tako zamučen akvari slegne 15-20 min. Onda s površine usisam svu vodu s zemljom koja se našla na površini do kraja. Gorni sloj pijeska koji je prilično čist skinem rukom u jednu kantu, njega ispereš šlaufom za čas, a donji sloj u kojem je više zemlje ispereš 5-6 puta i opet dobiješ čisti pijesak.
98% reciklaža  :D, jedino ljenčine kupuju novi pijesak za svaki novi setup.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #10 u: Veljača 03, 2009, 13:32:35 poslijepodne »
A osim toga nije mi baš jasno da nije uspio spasiti pijesak iznad zemlje.
Kad rastavljam akvari prvo počupam sve bilje, polovim ribe i pustim da se tako zamučen akvari slegne 15-20 min. Onda s površine usisam svu vodu s zemljom koja se našla na površini do kraja. Gorni sloj pijeska koji je prilično čist skinem rukom u jednu kantu, njega ispereš šlaufom za čas, a donji sloj u kojem je više zemlje ispereš 5-6 puta i opet dobiješ čisti pijesak.
98% reciklaža  :D, jedino ljenčine kupuju novi pijesak za svaki novi setup.


Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #11 u: Veljača 03, 2009, 13:56:31 poslijepodne »
Osim toga tkalco je od svih zemlji dostupnih na tržištu uzeo najgoru moguču, ne najeftiniju, samo najgoru moguču za akvarisko bilje.
Po logici bonsai je sistem izgladnjivanja biljke i zemlje za takav uzgoj su siromašne sa svime,stvorene su da bilje koje raste u njima ostane kržljavo a mi (barem ja  :D) želimo da nam je bilje što bujnije i da raste što brže i ljepše.
Ni s jednom kupovnom podlogom, a u zadnjih tridesetak godina sam ih isprobao podosta nisam dobio tako dobre rezultate kao s zemljom.

ajajajaja Tuljane ovo je totalno krivo i neistinito a BTW ovo je najbolja kombinacija zemlje za Bonsai
- treset 30%
- glina 20%
- pijesak 20%
- crnica 30%
-- ph vrijednost zemlje: 6,0 - 7,0

pa ovo sta si napisoa nikao ne stoji ;)
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #12 u: Veljača 03, 2009, 14:37:43 poslijepodne »
Kako moze biti ista zemlja jednako dobra i za bor i za brezu i za javor i za fikus?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #13 u: Veljača 03, 2009, 15:20:08 poslijepodne »
Osim toga tkalco je od svih zemlji dostupnih na tržištu uzeo najgoru moguču, ne najeftiniju, samo najgoru moguču za akvarisko bilje.
Po logici bonsai je sistem izgladnjivanja biljke i zemlje za takav uzgoj su siromašne sa svime,stvorene su da bilje koje raste u njima ostane kržljavo a mi (barem ja  :D) želimo da nam je bilje što bujnije i da raste što brže i ljepše.
Ni s jednom kupovnom podlogom, a u zadnjih tridesetak godina sam ih isprobao podosta nisam dobio tako dobre rezultate kao s zemljom.

ajajajaja Tuljane ovo je totalno krivo i neistinito a BTW ovo je najbolja kombinacija zemlje za Bonsai
- treset 30%
- glina 20%
- pijesak 20%
- crnica 30%
-- ph vrijednost zemlje: 6,0 - 7,0

pa ovo sta si napisoa nikao ne stoji ;)

Gle prije nego nešto meni napišeš "ajajajaja" dobro razmisli i puno pročitaj da ne ispadneš ...
Pjesak je totalno inertan, hranjiva vrijednost mu je 0 a u ovom miksu što si navela njega je 20%,
glina je samo nešto malo više iskoristiva (bilje može iz nje izvuči samo neke minerale i za to mu treba puno vremena) a i nje imaš 20%,
dalje crnica je koliko znam samo kolokvijalni naziv za zemlju skupljenu na šumskom tlu. Po sastavu (ovdje možda griješim neda mi se googlati) je smjesa gline, pjeska, treseta i komposta (večim djelom neobrađenim)
Sve u svemu ovo jako teško mošžeš nazvati bogatom hranjivom podlogom.

O bonsaiu zbilja neznam ništa osim da je to tip uzgoja u kojem se biljka pokušava održati što manja rastom. To možeš postiči samo njenim izgladnjivanjem, sad jel češ ju izgladniti tako da joj nedaš jesti ili joj nečeš dati mjesta da razvije korjenje svodi se na isto, biljka ne dobiva dovoljno hrane.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #14 u: Veljača 03, 2009, 15:53:11 poslijepodne »
Bonsai trazi jako kvalitetnu zemlju a njegovo odrzavanje niskog rasta svodi se na ovo drugo tj. na minimalne uvjete za korijen tj. nedovoljno prostora  i pravilnim orezivanjem korjena ali zato zemlja u koju je posadjen mora bit kvalitetna i hranjiva, a ujedno se rast i stopira pravilnim orezivanjem grana..a izglanjivanjem neces nikad dobit bonsai...i mogu pisat sta zelim jer hvala ti Boze o Bonsaju znam mnogo jer ih uzgajam iz vlastitog gusta i necu ispast nikakva pa tako ni glupa...daj malo bolje pogledaj sastave zemlje po ducanima pa vidi o cemu govorim...minerala i ostalih elemenata ima minimalno  :down: a pogotovo zemlje tipa Konzum i ostalih jeftinoca ;)
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #15 u: Veljača 03, 2009, 15:53:34 poslijepodne »
Tuljan, vise je to tehnika rezanja korijenja i mladica i oblikovanja zicom te naravno to, onemogucavanje rasta samom posudom. U proljece ih se cak kravljim dzubrivom gnoji.  :D No to nije tema. Ja nikad jos nisam probao sa zemljom i toliko sam pozitivnih iskustava cuo da u prvi sljedeci ide zemlja!
« Zadnja izmjena: Veljača 03, 2009, 15:59:51 poslijepodne od Ruki »
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #16 u: Veljača 03, 2009, 16:22:04 poslijepodne »
mislim da ste sada prešli na raspravljanje o uzgoju bonsai-a... osobno mislim da je zemlja dobar supstrat, jer ako je tako u prirodi i uspijeva bilionima godina, zašto ne bi moglo u akvariju. Komercijalni supstrati možda jesu praktičniji ali zato su i skuplji. Mislim da bi mlađi akvaristi skloniji stalnom  čeprkanju po akvariju trebali koristiti komercijalne supstrate, jer će time izbijeći zamučivanja i ostale poteškoće. Što se tiće ispiranja pijeska, tu je u pitanju samo koliko ti se da zezat s time. Ja sam lijen i lakše mi je otići do betonare, dat liku 10 kn za pivu i uzet 30 kg pijeska ili šljunka za doma. Još ga tamo imaju razvrstanog prema granulaciji tako da imaš sve servirano ko na pladnju...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #17 u: Veljača 03, 2009, 16:35:43 poslijepodne »
Razlog zbog kojeg cu ja staviti zemlju jer to sto mi se cini bolja, a ne jeftinija!  :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #18 u: Veljača 03, 2009, 16:37:37 poslijepodne »
Žicom postižeš željenu formu drveta i ona s prirastom biljne mase nema veze.
Rezanjem mladica isto dobivaš formu, tim što si odrezao jednu granu nečeš dobiti da ti druga raste manja.
E onemogučavanje rasta malom posudom je nešto sasvim drugo.
Večina ljudi ne percipira biljke kao žive organizme ili barem ne misli da za njih vrijede ista/slična pravila kao i za životinje.
Korjen biljke možeš usporediti s ustima životinja. Ako (malo sadizma  :D) čovjeku sašiješ usta možeš pred nega iznositi gomile hrane on če ostati gladan.
Isto vrijedi i za biljke, potkrešeš li joj korjen ili na neki drugi način smanjiš funkcionalnost korjena (a baš to rade uzgajivači bonsaia) biljka če ostati gladna baš da ju posadiš u čisti kravlji drek.

Crazy idalje ostaje činjenica da ovo što si ti napisala nikako nije bogata hranjiva podloga, večina bilja bi u tom preživjela ali nikako nebi dala svoj maksimum, i nečeš vjerovati čaki o ove jeftine zemlje tipa konzum su hranjivije nego ova mješavina za bonsai. A kvaliteta zemlje je dosta nedefiniran pojam, ono što je kvalitetna zemlja za bonsai (zakržljalu biljku koliko god ti tvrdila da bonsai nije to) sigurno nije i kvalitetna zemlja za uzgoj npr paradajza od kojeg uzgajivač očekuje da bude visok 3 metra i rodi 50kg ploda.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #19 u: Veljača 03, 2009, 16:42:10 poslijepodne »
Cigo ovo s ispiranjem pjeska nije samo stvaru u štednji 10kn za pivu. Pjesak koji je bio u akvariju je zacikliran i bez obzira što dio bakterija ubijem ispiranjem večina ih preživi pa tako kad završim setup imam praktično zacikliran akvari od prve sekunde.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #20 u: Veljača 03, 2009, 17:14:24 poslijepodne »
Zar ne riknu te bakterije ako ih ispiremo vodovodnom vodom? Jedno od prvih pravila koje sam naučio je bilo da ne ispirem filter materijal vodovodnom vodom jer ću pobit "dobre bakterije".

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #21 u: Veljača 03, 2009, 17:30:47 poslijepodne »
Kad bi to bila istina kirurzi bi sterilizirali opremu pod pipom a ne u autoklavima.
Istina je da ih dio rikne ali ni približno toliko koliko ljudi vjeruju. Na taj način ih pobiješ maksimalno kakvih 10-20%, puno ako je u pitanju filter u prenapučenom akvariju koji i tak i tak jedva obavlja svoj posao ali malo ako računaš da ih na pjesku iz šljunčare gotovo i nema.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #22 u: Veljača 03, 2009, 17:52:55 poslijepodne »
Za Boga,pa nema filter jedan jedini filter materijal,imas vise komora i kod svakoga je drukcije,ja to perem(1.za krupan) pod pipom ali valjcice,ili spuzva koja je namjenjena za bakterije ne,valjcice nikad,spuzvu u vodi iz akv.
E sad,de mi recite koju zemlju u akvarij?za sto?koje biljke?ja se doduse ne zahebavam sa time,imam nes drugo,al me zanima hranjiva podloga..
Nije da biljke neuspijevaju bez lol(sad cu zavrsit u akvarijsko-biljnom paklu radi toga,lolchina) ali me zanima.
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #23 u: Veljača 03, 2009, 19:06:21 poslijepodne »
ja sam uzeo onu zemlju koja se koristi za privatne ribnjake, ako te zanima mogu ti poslati na pm kak se zove proizvođač, al mislim da će biti manje više bilo koja dobra, samo da nema u sebi onih stiropora i dr  :-X i da je sterilizirana.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #24 u: Veljača 03, 2009, 19:36:45 poslijepodne »
Aha,dakle neku steriliziranu?jer sad me zena zbunila da ima svakakvih,za ove biljke,pa one,pa ovakva pa onakva,a ja ko budala gledam o cem prica?hebi ga njoj je to dio struke ja pojma nemam 8)
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #25 u: Veljača 03, 2009, 20:13:23 poslijepodne »
ma sve normalne kvalitetnije zemlje su sterilizirane, tak da  praktički nemreš fulat.

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #26 u: Veljača 03, 2009, 20:48:39 poslijepodne »
ja sam prije dva tjedna uzeo 40 litara Florabele,... provjereno dobra!

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #27 u: Veljača 03, 2009, 22:38:44 poslijepodne »
Gledaj da u zemlji koju kupuješ nemaperlita niti stiropora, a mislim da nije dobro niti da ima komposta ali za to nisam siguran.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #28 u: Veljača 03, 2009, 22:56:29 poslijepodne »
E sorry ekipa sta vas gnjavim,jel ista zezancija sa tetra substratom kao i sa kupovnom zemljom?jel to skupo?kod nas ne znam kad sam zadnji puta vidio.Do sad sam samo lupo one glinene kuglice oko biljki sto sluzi za obogacivanje podloge,mogu rec da je to odlicna stvar,ali takodjer bude dernek kad cupam biljku van,al opet...nista strasno,ocistim ja to,nesto filter nesto ja..
I sta sad?ne mogu zemlju stavljat kad mi se napokon sve sredilo i raste(za neke biljke nisam ni skontao da su zahtjevnije) a boga mi i rezat i djelit moram(L.aromatica npr..)znaci da te glinene kuglice djeluju.Ili imam nadnaravne srece jer je posadjeno s ljubavlju hahaha
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #29 u: Veljača 03, 2009, 23:03:25 poslijepodne »
Mislim da Tetrin supstrat(a i vulkanit)košta oko 70kn i mislim da piše da dostaje za akvarije do 70l.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #30 u: Veljača 03, 2009, 23:22:33 poslijepodne »
ja sam uzeo oko 30 kg zemlje i to me izašlo nekih 60-70 kn max.
vulkanit 10kg- 200 kn
water plan activated soil 6 kg- 160 kn

pa sad ti usporedi računicu...

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #31 u: Veljača 04, 2009, 00:41:30 prijepodne »
@sarita-aha,hvala,pa to je ok,moj je oko 75-80 litara.
@cigo - em ti!tako skupo,nisam znao.Nevjerojatno 8(
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #32 u: Veljača 04, 2009, 09:49:52 prijepodne »
ja sam uzeo onu zemlju koja se koristi za privatne ribnjake, ako te zanima mogu ti poslati na pm kak se zove proizvođač, al mislim da će biti manje više bilo koja dobra, samo da nema u sebi onih stiropora i dr  :-X i da je sterilizirana.

Kakve rezultate imaš s tom zemljom?
Ja sam prije kakve 3 godine isprobao od dva proizvođača (baš specijalna zemlja za mini ribnjake) i bile su katastrofa, doslovno nije iz njih htjelo niš rasti.
Napiši od koje firme si koristio zemlju.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #33 u: Veljača 04, 2009, 11:53:05 prijepodne »
Još nemam nikakve retultate s njom jer nisam formirao akvarij. Natapa je u bačvi zadnjih nekoliko tjedana, al ću ju staviti za 2 tjedna. Nemam pojma kak se zove proizvođač, al ću pogledat kad doođem doma.

Offline Force

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1330
  • Dob: 41
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #34 u: Veljača 05, 2009, 11:56:12 prijepodne »
Eto da i ja malo opišem svoja iskustva sa zemljom za cvijeće.

Prije 6 mj stavio sam kao podlogu zemlju za bonsai drvca, jako kvalitetna s dobrim omjerom mikro i makro elemenata. Sloj je bio oko 2 cm, preko toga šljunak 1-3 mm granulacije u nanosu 4 cm . Prilikom vađenja, presađivanja i pokušaja bilo kakve manipulacije biljkama koje imaju veći korjen uvijek je dio zemlje izlazio na površinu.

To me nije smetalo,pošto je filter nakon par minuta sve pokupio. Međutim, prilikom bilo kakvog ozbiljnijeg zahvata voda se stalno zamućivala. Sve mi je to išlo na živce pa sam htio izvaditi zemlju van. Uspio sam pokupiti dio podloge tj šljunka da ga mogu iskoristiti za drugi setup.

Vjerujte mi, u ovo hladno doma dobrano sam se namučio da sve izvadim van i operem akvarij.

Moj zaključak je da se puno više isplati uzeti neka komercijalna rješenja iako su skuplja. Ovako sam bacio većinu šljunka jer nema šanse da sve to isperem. A kad sam imao tetrin substrat, sav šljunak se vrlo lako isprao.

Stoga, kod mene nema šanse da ikada više uđe zemlja za cvijeće u moj akvarij.


LP



Ljudi moji kad bi vi malo citali prije bilo kakvog posla ne bi imali ove probleme, o zemlji za cvijece je vec bilo jako puno pisano i interesatno je da na kraju zemljom uvijek ispadnu nezadovoljni ljudi koji neznaju sto tocno zele, stalno te price o zemlji koja izlazi i slicno.

Pazi koju god ti hranjivu podlogu stavljao pa nakon toga iz nje cupao echinodorus ono sto je ispod sljunka ce izlaziti van bilo da se radi o zemlji ili nekoj drugoj podlozi.

Kad probas kupovne podloge onda ces nauciti cijeniti zemlju jer ocito da trenutno nemas predozbu koliko je to naprijednija stvar od kupovnih sra...

TAkoder je pisano i o tome kako se sprecava da se zemlja dize ako je pravnilno postavis i upakiras u najlonke.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #35 u: Veljača 05, 2009, 12:35:27 poslijepodne »
Nekad sam imala tetrinu podlogu. Sve je raslo super. No u roku od godinu i kusur bilje je pocelo stagnirati.

I naravno upotrijebim zemlju. Florabelu. Isprepadana ovom pricom o izlasku zemlje van, izmedju zemlje i sljunka sam stavila plasticnu mrezicu (onu sto se koristi za fasade). Evo proslo je vec 3 mjeseca. Bilo je cupanja, a problema sa izlazenjem zemlje ni odkud... :D Potreba za makroelementima se smanjila (sto je i ocekivano). :up:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline doktor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 256
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #36 u: Veljača 05, 2009, 15:31:06 poslijepodne »
Eto da i ja malo opišem svoja iskustva sa zemljom za cvijeće.

Prije 6 mj stavio sam kao podlogu zemlju za bonsai drvca, jako kvalitetna s dobrim omjerom mikro i makro elemenata. Sloj je bio oko 2 cm, preko toga šljunak 1-3 mm granulacije u nanosu 4 cm . Prilikom vađenja, presađivanja i pokušaja bilo kakve manipulacije biljkama koje imaju veći korjen uvijek je dio zemlje izlazio na površinu.

To me nije smetalo,pošto je filter nakon par minuta sve pokupio. Međutim, prilikom bilo kakvog ozbiljnijeg zahvata voda se stalno zamućivala. Sve mi je to išlo na živce pa sam htio izvaditi zemlju van. Uspio sam pokupiti dio podloge tj šljunka da ga mogu iskoristiti za drugi setup.

Vjerujte mi, u ovo hladno doma dobrano sam se namučio da sve izvadim van i operem akvarij.

Moj zaključak je da se puno više isplati uzeti neka komercijalna rješenja iako su skuplja. Ovako sam bacio većinu šljunka jer nema šanse da sve to isperem. A kad sam imao tetrin substrat, sav šljunak se vrlo lako isprao.

Stoga, kod mene nema šanse da ikada više uđe zemlja za cvijeće u moj akvarij.


LP



Ljudi moji kad bi vi malo citali prije bilo kakvog posla ne bi imali ove probleme, o zemlji za cvijece je vec bilo jako puno pisano i interesatno je da na kraju zemljom uvijek ispadnu nezadovoljni ljudi koji neznaju sto tocno zele, stalno te price o zemlji koja izlazi i slicno.

Pazi koju god ti hranjivu podlogu stavljao pa nakon toga iz nje cupao echinodorus ono sto je ispod sljunka ce izlaziti van bilo da se radi o zemlji ili nekoj drugoj podlozi.

Kad probas kupovne podloge onda ces nauciti cijeniti zemlju jer ocito da trenutno nemas predozbu koliko je to naprijednija stvar od kupovnih sra...

TAkoder je pisano i o tome kako se sprecava da se zemlja dize ako je pravnilno postavis i upakiras u najlonke.

Imaju Force i Ninina mama apsolutno pravo! :up: Domače je domače, samo malo pažnje pri rukovanju!
U radu je spas!

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #37 u: Veljača 05, 2009, 17:05:05 poslijepodne »
A uostalom, pa šta ako se malo i zamuti...prirodnije je  :D

Kad se slegne, malo posiseš i to je to.  ;)

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #38 u: Veljača 05, 2009, 17:40:58 poslijepodne »
mae
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #39 u: Veljača 05, 2009, 21:06:30 poslijepodne »
Ovo je ispala dobra debata, svaka čast  :D.

Niti sam ja reako da zemlja nije dobra kao podloga, niti sam rekao da zemlju nisam dobro pripremio. Štoviše, baš sam ju dugo birao i adekvatno pripremio.

Samo kod mene neće više u aqua.

Svaki od nas imaju drugačije mišljenje, moje je da mi se svakih godinu, godinu i pola,isplati uzeti kupljenu podlogu od 60 kn za 3 l, i kutijicu tableta makroelemenata, mikro ionako doziram preko šprice. Da imam veliki akvarij, možda ne bih kupovao gotove podloge, ali nemam.

U drugom, manjem akvariju nema podloge i bilje raste ko ludo, naravno uz dodavanje makro/mikro preko šprice. I nema algi. Čak i glossa raste velikom brzinom.

LP
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #40 u: Veljača 05, 2009, 23:20:44 poslijepodne »
ma normalno,svak ima voju teoriju i iskustva,ovakve debate su jako korisne,sve dok n epodju u offtopic
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #41 u: Veljača 07, 2009, 15:02:18 poslijepodne »
Ja imam zemlju, najeftiniju moguću, stalno čupam pa sadim i nema problema, čak i kad sam imala crypte nije ih bilo problem sve počupat.
Kad sam mjenjala aq, cijeli pijesak iz prethodnog sam ljepo premjestila u novi aq.
Zagreb

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #42 u: Veljača 07, 2009, 17:38:18 poslijepodne »
Danas sam imao radnu akciju i stavio 20l zemlje u akvarij ali i dobrih4-5cm šljunka na to-tako da nema problema pri sađenju....

Offline igggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Kostrena
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #43 u: Veljača 07, 2009, 21:53:55 poslijepodne »
Kako to pakirate zemlju u najlonke?
igggy

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #44 u: Veljača 07, 2009, 22:37:01 poslijepodne »
Kako to pakirate zemlju u najlonke?

Da, i kako onda korijenje dodje do te zemlje..?
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #45 u: Veljača 07, 2009, 22:37:12 poslijepodne »
samo napunis nogavice
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #46 u: Veljača 07, 2009, 22:37:57 poslijepodne »
Kako to pakirate zemlju u najlonke?

Da, i kako onda korijenje dodje do te zemlje..?

ktoz rupice,neboj se nadje korijenje put
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline igggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Kostrena
Odg: Zemlja za cvijeće-nikad više
« Odgovori #47 u: Veljača 07, 2009, 22:41:39 poslijepodne »
Kako to pakirate zemlju u najlonke?

Da, i kako onda korijenje dodje do te zemlje..?

ktoz rupice,neboj se nadje korijenje put
Ako je to tako, ima da me ubije žena zbog najlonki :D
igggy