Travanj 28, 2024, 04:19:43 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zlatne ribice od A do Z!  (Posjeta: 32429 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marijana&Vjeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
    • http://www.akvarij.net
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #50 u: Veljača 14, 2007, 21:29:00 poslijepodne »
Evo i ja da se javim na ovu temu.. Od svih riba koje smo imali jedino nismo (za sada) uspjeli izmrijestiti zlatne ribe. A mrijestili sam skalare, ramireze, neonke, apistograme, sada bette, živorotke, ancistruse... Jedina mana je da zlatne ribe treba dosta dugo čekati na mrijest. Trenutno imamo jedno 30 kom. zlatnih karasa u jednom ribnjaku(500 lit) iza kuće i čekamo njihovo dozrijevanje. Uglavnom, da ne duljim ja sam dosta istraživao oko njih i za sada je to ovo:

ZLATNE RIBE


Zlatne ribe su zrele za mrijest nakon navršenih godinu dana života, međutim , u najboljoj kondiciji su nakon navršenih tri godine života. Mužjak koji je spreman za mrijest imati će sitne točkice koje se pojavljuju pokraj prednjih peraja i na škržnim poklopcima.
Temperatura treba biti oko 21 °C danju a noću treba biti oko 10 C. Primijetiti ćete kada započne potjera mužjaka za ženkom. Mužjak će dva do tri sata ganjati ženku gurajući je lagano u njen trbuh, čime je stimulira na mrijest. Ako je ona spremna, ikra će biti razbacana i zalijepljena na prvu stvar na koju padne. Mužjak će oploditi ikru odmah raspršujući mliječ po njoj. Dobro razvijena ženka može izleći oko 500 do 1000 komada ikre.
Zlatne ribe se obično mrijeste u toploj vodi pri jutarnjem suncu.
Nakon mrijesta morate ili odvojiti roditelje ili ikru. Ikra mora biti u akvariju čija dubina nije veća od 15 cm jer u dubljoj vodi tlak može uništiti ikru a kasnije i mlađ (koja se uspije izleći). Temperatura im treba biti oko 20 °C . ikra će se izleći nakon tri do četiri dana . nakon prvog dana primijetiti ćete da su neka jajašca prozirna do žute boje dok neka postaju bijela, ta bijela ikra nije oplođena i predstavlja opasnost jer se na njima razvijaju gljivična oboljenja koja može zahvatiti i zdravu ikru. Tu ikru morate odvojiti. Neki uzgajivači koriste methilen blue da bi spriječili razvoj gljivica na ikri. Nakon što se ikra izleže, biti će joj potrebno još minimum 48 sati da mlađ propliva. Dok mlađ ne propliva ne smije se hraniti, jer do tada mlađ se hrani iz jajne kesice. Kada proplivaju ribice će jesti sve što može stati u njihova usta. Počnite ih hraniti sa mikro crvima u prvom tjednu života a kasnije sa sitnom hranom u prahu.
Zlatne ribe razlikujemo prema sljedećim bojama: crvena, narančasta, bijela, crna, plava, čokoladno smeđa, žuta, crveno bijela, crno-bijela, kaliko( kombinacija boja od crvene,bijele, crne i plave)[/I]
Također ih razlikujemo prema obliku očiju:[/I]
1.- Normalni tip [/I]
2.-Teleskopske oči[/I]
ZADAR

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #51 u: Veljača 14, 2007, 21:36:00 poslijepodne »
 

Offline aqua man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #52 u: Veljača 14, 2007, 21:51:00 poslijepodne »
       
Duda a jesmo rječiti
 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #53 u: Veljača 14, 2007, 21:53:00 poslijepodne »
super članak! Sadrži upravo one stvar koje nigdje nisam uspjela pronaći(bar ne tako tako lijepo jasno napisane i sažete na jednom mjestu)...
A sad imam i ja pitanje...ove točkice na mužjaku za vrijeme parenja...kako točno izgledaju? Imam dečka koji non stop izvodi taj ritual parenja ali mislim da mu još nije godina dana i vjerujem da još nije zaista spolno zreo...valjda trenira za budučnost ...ali točkice ne primjećujem..pa ako može malo detaljniji opis...bila bih jako zahvalna.

 

Offline aqua man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #54 u: Veljača 14, 2007, 21:59:00 poslijepodne »
zlatkice koliko znam ti držiš zlatne u akvariju gdje je gotovo nemoguče da dobiješ njihove podmlatke,jedino u nekom jezercu bi to možda bilo moguče
 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #55 u: Veljača 14, 2007, 22:15:00 poslijepodne »

Citat: Bojano
nesto da vas pitam:
Spremio sam AQ od 30L i u njemu planiram da drzim 2 zlatne ribice...da li sa njima u kombinaciji moze i jedna black molly?
Razlog: trenutno mi se sve tri nalaze u zajednickom AQ120L sa ostalim vrstama...i toliko su postale halapljive da sam ovaj drugi aq spremio za 2 zlatne ribice, ali bih prebacio u taj i jednu black molly. Moze??



Osobno sam protivnik mješanja hladnih i toplih,jer smatram da uvijek netko pati..a to je i razlog zašto se nikako ne mogu odlučiiti na čistača...a pogotovo sićušne toplovodne mogu biti shvaćene kao desert(ovo se odnosi na popapane neonke a čula sam i za slične slučajeve sa bebama korićima). Kako bilo da bilo ja mislim da je tvojoj molly-ici bolje tamo gdje je...a kad zlatke narastu ,kako ti reče Emanuel to bu malo tijesno(pretpostavljam da se radi o karasima)...
 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #56 u: Veljača 14, 2007, 22:18:00 poslijepodne »

Citat: aqua man
zlatkice koliko znam ti držiš zlatne u akvariju gdje je gotovo nemoguèe da dobiješ njihove podmlatke,jedino u nekom jezercu bi to možda bilo moguèe

Ma ne pitam zbog podmlatka...i u boljim aq.-ićima znam da je to jako teško teško a i ne znam šta bi s njima...nego jednostavno me zanima i želim naučiti čim više o njima .
 

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #57 u: Veljača 14, 2007, 22:27:00 poslijepodne »


 aqua man napisao:
Biljke sa hladnovodnima nikako ne preporuèujem jer su meni cijeli rogolist pojeli u jednom danu ,možda jedino da se isproba sa anubiasom ili još nekom èvršèom biljkom

 


I moje brste...ali ipak se može...valisneriu ne diraju,a kuga i cladophora nekako preživljavaju. Mislim da aq.bez bilja nije potpun...nešto æe istina stradati ali nešto æe i opstati. A biljke su potrebne...ne samo zbog ljepote nego i zbog kisika a vjerujem i zbog same ravnoteže. Bilo koji aq.(i topli i hladni) trebao bi zapravo biti mali dio prirode a mislim da je prirodna ravnoteža moguæa jedino ako iskombiniramo i ribe i biljke...



Edited by: zlatkica
 

Offline Bojano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #58 u: Veljača 15, 2007, 00:11:00 prijepodne »
Evo moje dve zlatkice u novom smestaju.
Ovo su fotke prve faze posto imam jos da sredjujem oko ovoga. Jos malo da sredim oko biljaka i da zavrsim zapoceto postolje.
Ovaj neobicni aq je zapremine 40l, pored peska i ostalog sada ima oko 30L vode u njemu. Grejac 50w, unutrasnji filter XY180. Mislim da sam uspeo da im obezbedim kakve-takve uslove za zivot. Poklopac sam sam osmislio, ipak fotke govore vishe od rechi:







Zivi mi bili 100 godina a i moje ribice

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #59 u: Veljača 15, 2007, 09:28:00 prijepodne »
Izgleda vrlo inovativno! Makar mi se ne sviđa što je okrugli. Podsjeća na bubanj od vešmašine.
 

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #60 u: Veljača 15, 2007, 10:01:00 prijepodne »


Slažem se s Andariel! Zar to nije neki varijetet kugle, opet ribice gledaju kroz iskrivljeno staklo. Ja sam ipak pristalica četvrtastih akvarija, čak i oni koji imaju zaobljenu prednju stranu, iako krasno izgledaju, nekako mi ne leže.....


No, Bojano, želim ti svaku sreću!!!!


Glede miješanja tropskih i hladnovodnih...mislim da nije previše pametno...ali čistače tipa plechostomusa, misgurnusa, sijamskih čistača se može bez brige staviti. Zlatne bez daljnjega (pogotovo ovi novi varijeteti) podnose i malo višlje temperature, pa se lako nađe temperatura na "sredini" koja odgovara i jednima i drugima.


Biljke sa zlatnim ribicama, bez obzira na papice koje im daješ, u pravilu budu uspješno uništene. Škvadri je to i igračka, i poslastica, i malo zloćobe. Zato možda nije loše rješenje imati nekoliko "umjetničkih" biljaka u kombinacji s pravima koje onda lakše nadomjestiti kad ih gangsteri srede.....

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #61 u: Veljača 15, 2007, 11:11:00 prijepodne »
Plastično bilje mi je koma...na samom početku imala sam jednu plastičnjaru i nakon par dana letjela je van,sva ljigava,a i nekako imam dojam da ta plastika šteti ribicama(možda tu griješim ali ja se kad god vidim plastično bilje ne mogu otarasit osjećaja da je netko stavio otrov u aq.) Vjerovatno ipak malo pretjerujem ali izgleda mi grozno nezdravo.
 

Offline franco9200

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1073
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
    • http://www.akvarij.net
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #62 u: Veljača 15, 2007, 11:49:00 prijepodne »





evo moj doprinos lijepo sređenom akvariju sa zlatnim ribicama......
Rijeka, Zamet, Trsat
..........................
* ne vjeruj ribi koja laže....

Offline Bojano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #63 u: Veljača 15, 2007, 11:49:00 prijepodne »
U jednom trenutku (citavih 3 sekunde) razmisljao sam da li kupim plasticne "biljke" za ovaj Aq...medjutim, kako kaze Zlatkica, stvarno je odvratno.
Zivi mi bili 100 godina a i moje ribice

Offline ivanka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 546
    • između korica
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #64 u: Veljača 15, 2007, 11:49:00 prijepodne »


Citat: zlatkica
Plastično bilje mi je koma...na samom početku imala sam jednu plastičnjaru i nakon par dana letjela je van,sva ljigava,a i nekako imam dojam da ta plastika šteti ribicama(možda tu griješim ali ja se kad god vidim plastično bilje ne mogu otarasit osjećaja da je netko stavio otrov u aq.) Vjerovatno ipak malo pretjerujem ali izgleda mi grozno nezdravo.



u pravu si, neke od tih biljaka se počnu vrlo brzo raspadat, pa na taj način zagade vodu. A ako može zlatica će ih i grickati pa od toga može i uginuti.


Bez puno muke možete ubacit malo rogolista da samo pluta od gore i već je to milion puta bolje od plastike
u oblacima

Offline ivanka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 546
    • između korica
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #65 u: Veljača 15, 2007, 11:52:00 prijepodne »
Vau, što je ova tema aktivna, stvarno nam treba podforum za hladnovodne
u oblacima

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #66 u: Veljača 15, 2007, 11:54:00 prijepodne »


Zlatkica, mislim da si malo, "samo malo" pretjerala.


Ima te plastike tako vjerne da ne skužiš da nije prava dok ne turiš nos u vodu, naročito kad se pohvataju po njoj i alge.... Uostalom nisam ni ja isključivo za plastiku (ima ga i "svilenog", jel ti to bolje?), trebaje miješati s pravim biljkama, jer kad ribice navale na pravo i očerupaju ga, onda imaš svaki čas očerupani akvarij, ovako mu bar malo čuvaš dostojanstvo... ha, ha....


A da ne govorim koliko cijela priča košta, prave biljke nisu nimalo jeftine... A moja ekipa ih baš doživljava kao poslasticu, uzalud im dajem kojekakve fine papice, pa i pofurene salate, špinata ili graška, kad zasadim biljke, to je pučko veselje.......već sam rekao...moja ekipa su pravi gangsteri, naročito muški dio populacije....


Uostalom, svatko nek si slaže kako mu paše...kaj ne?!

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #67 u: Veljača 15, 2007, 11:57:00 prijepodne »
Franco, ovaj akvač koji si stavio stvarno izgleda zakon. Imam jedino filing da je ribica malo previše i da bilje nije moglo dugo ostati u ovako lijepom stanju kao što je na slici.

Ova kombinacija šljunka i većih kamenčića mi je mrak! Čula sam negdje da u gramatu prodaju kilu lijepog kamenja po 25 kn, pa idem u izvidnicu. Jel to tvoj akvarij?

 

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #68 u: Veljača 15, 2007, 11:57:00 prijepodne »


Bravo Franko, krasan je akvarij. E, vidiš, ona biljka koja izgleda poput trave sa špicastim listovima (ne znam kako se zove) je pravi izazov ja moje mafijaše, učas joj naprave dredlokse, a nešto ne bih imao rasta-akvarij....

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #69 u: Veljača 15, 2007, 12:06:00 poslijepodne »
Lijep čist i uredan aq bar na sliciuvjek za pravo bilje Ako me vid dobro služita biljka visoka tanka špicasta tj ako na isto mislimo čini mi se da je više namjenjena za terarije.Edited by: duda
 

Offline franco9200

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1073
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
    • http://www.akvarij.net
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #70 u: Veljača 15, 2007, 12:12:00 poslijepodne »


ak nije moj nego iz nekog kafića na trsatu u rijeci a duda ta biljka se prodaje u pet centru kao akvarijska.......
Rijeka, Zamet, Trsat
..........................
* ne vjeruj ribi koja laže....

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #71 u: Veljača 15, 2007, 12:14:00 poslijepodne »
Ovo za plastiku ni ja ju ne volim. Ali u jednom momentu, kad su m i prave biljke pocrkale, mi se učinilo da će ribicama ipak biti ugodnije ako budu imale neki zaklon, skriveni kutak, makar on bio i od plastike, nego da je sve pusto. Kad su se uhvatile alge za pljastiku, nije ni izgledalo tako fake. Međutim, alge je ponekad trebalo s njih i čistiti i tu sam nakon par mjeseci izgubila živce, tako da su jedna po jedna izletile van. Trenutno su ostali panjevi i kamenje. Sad se opet bacam na biljke kroz koji dan/tjedan.

Evo fotke mog akvača u periodu kad sam tek popunila umrle biljčice plastičnima. Nadam se da će mi novi nasadi uspjeti i da će sve ovaj puta malo bolje izgledati, jer kao što vidite, na početku nisam puno polagala na aquascaping.





 

Offline franco9200

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1073
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
    • http://www.akvarij.net
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #72 u: Veljača 15, 2007, 12:14:00 poslijepodne »
a kad smo već kod teme pošaljite administratorima pp pa će vam oni odgovoriti evo jurupari će sigurno pomoći oko otvaranja teme za zlatne ribe ipak je to akvaristika
Rijeka, Zamet, Trsat
..........................
* ne vjeruj ribi koja laže....

Offline franco9200

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1073
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
    • http://www.akvarij.net
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #73 u: Veljača 15, 2007, 12:16:00 poslijepodne »


Citat: Andariel
Ovo za plastiku ni ja ju ne volim. Ali u jednom momentu, kad su m i prave biljke pocrkale, mi se učinilo da će ribicama ipak biti ugodnije ako budu imale neki zaklon, skriveni kutak, makar on bio i od plastike, nego da je sve pusto. Kad su se uhvatile alge za pljastiku, nije ni izgledalo tako fake. Međutim, alge je ponekad trebalo s njih i čistiti i tu sam nakon par mjeseci izgubila živce, tako da su jedna po jedna izletile van. Trenutno su ostali panjevi i kamenje. Sad se opet bacam na biljke kroz koji dan/tjedan.

Evo fotke mog akvača u periodu kad sam tek popunila umrle biljčice plastičnima. Nadam se da će mi novi nasadi uspjeti i da će sve ovaj puta malo bolje izgledati, jer kao što vidite, na početku nisam puno polagala na aquascaping.





super ti je aq ali razmisli fino o pravim biljkama i to onim koje idu uz zlatne ribe a ima ih dosta a to su biljke tvrdih i gorkih listova pa ih neće zlatne tlačiti.......kod stavljanja bilja moraš voditi računa o rasvjeti i co2 elementima......bez filtera takav akvarij je gotovo nemoguć.....eto toliko od mene
Rijeka, Zamet, Trsat
..........................
* ne vjeruj ribi koja laže....

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #74 u: Veljača 15, 2007, 12:20:00 poslijepodne »
Već sam odlučila koje ću biljčice i vizija je u glavi. Plastičnjače nikad više, isto se ne mogu oteti osjećaju toksičnosti kao i zlatkica. A filter je tetra EX700. Ipak se radi o velikim pokakancima!