Travanj 28, 2024, 14:03:35 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zlatne ribice od A do Z!  (Posjeta: 32432 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurbAs

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #25 u: Veljača 13, 2007, 19:46:00 poslijepodne »
hmmm ljudi moj morat cu skupit cash pod hitno hmm duda imas ti neki jeftiniji kompletni akvariji?? za nekih 500kn do 600kn... a i ovako i onako uskoro selim u stan tako da moram imat neku zivinu doma jer bez nje ne mogu....

Andariel jel u taj Cayman 60 classic mogu stavit jos koju ribu neku manju?? dajte mi jos par prijedloga... za 800kn nije puno ali da racunam jos koju biljkicu pjesak doci ce vec 900 zahvalan cu vam biti na svim inforamacijama e da jos nesto kad kupim akvariji kako da ga pripremim za prihvat ribica i sve to... moze mi se netko javit na MSN [email protected] ili ICQ 145448462
 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #26 u: Veljača 13, 2007, 21:15:00 poslijepodne »
Vidi gore ovaj Juwel ti je nešto jeftiniji, ali je i malo manji. Kaj se tiče stavljanja ribica, možeš, ali ja bih na tvom mjestu polako. Kao što ti zlatkica reče, imaš na početnoj stranici vodič za početnike u pdf formatu koji si skini i učini sve točno kako piše!
 

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #27 u: Veljača 13, 2007, 21:23:00 poslijepodne »
Citat: Andariel
Otvaram temu za sve ljubitelje zlatnih ribica. Ovdje će se naći sve o podvrstama zlatnih, njihovim navikama, bolestima i zahtjevima.

Kako znamo, zlatne ribice se prečesto uzimaju zdravo za gotovo i rijetko im se pružaju adekvatni uvjeti života. Najčešće ih možemo vidjeti u kuglama, bez filtera i pumpe za zrak, bez biljaka, zapuštene i jadne. Stoga im je i životni vijek u takvim uvjetima kratak. Inače, zlatne ribice mogu poživjeti i preko 20 godina i porasti 20-30 centimetara. Velike su pokakanke i za njih je, možda ćak i najviše važna prisutnost filtera i pumpe za zrak. Po jednoj zlatnoj ribici potrebno je osigurati bar 30-tak litara vode, a biljčice koje su u stanju preživjeti s ovim proždrljivicama moraju se pomno odabrati tako da vole malo hladnije temperature i imaju nešto čvršće listove.

Uglavnom, o zlaticama se ima puno toga za reći, a nadam se da će u ovoj temi rado sudjelovati svi forumaši vlasnici zlatica i podijeliti svoja iskustva i savjete kako održati naše zlatne ribice zadovoljnim i sretnima. Smatram da je zgodno započeti s linkom na korisnu sveobuhvatnu stranicu o zlatnim ribicama www.goldfishinfo.com

Dobrodošli na diskusiju o zlatnim ribicama! Podijelite s nama koliko imate zlatnih, s kojim drugim ribicama se dobro slažu, u kojim uvjetima ih držite i na kojoj temperaturi, čime ih hranite, je li bilo kakvih zdravstvenih poteškoća i kako ste ih riješili...? Veselo išćekujemo slike i dogodovštine vaših ljubimaca!
Zapravo zlatne ribice u vrtnim jezercima mogu preživjeti do 45 godina, i narasti jako velike. A ljudi često misle da kratko žive. Edited by: Cryptocory
Dubrovnik

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #28 u: Veljača 13, 2007, 21:37:00 poslijepodne »
Da, ljudi u biti misle da žive godinu-dvije. Ako i toliko požive u kuglama, puno sam rekla. Makar, ima i tu iznimaka, ali ne bismo se trebali voditi prema njima. Zlatne ribice zaslužuju pravi akvarij s ful opremom kao i svaka druga vrsta, ako ne i više zbog svoje proždrljivosti i količine drekeca koju su u stanju dnevno proizvesti.
 

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #29 u: Veljača 13, 2007, 21:44:00 poslijepodne »
Istina, zlatne ribice su najzlostavljanija vrsta riba, od svih koje se drže u akvarijima.
Dubrovnik

Offline aanci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 97
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #30 u: Veljača 14, 2007, 09:03:00 prijepodne »
pozdrav!
ovako, treba mi savijet... moja kloegica s posla ima zlatne ribice već tri godine u kugli... ja sam ju napokon nagovorila da kupi onaj akvarij u bauhausu za 799 knod 112l. e, sad, pošto ja imam toplovodni akvarij,a obećala sam joj pomoći u slaganju novog akvarija trebam savijete od vas.

1. pošto su ribicama svakodnevno mijenjali vodu koja je odstajala 24 h jel trebam čekati kada uspostavimo akvarij da voda zaiklira? ili je bolje da ribice odmah prebacim u akvarij, pošto su se one naviknule na tu "kvalitetu" vode pa da ribice cikliraju zajedno s akvarijem i da se aklimatiziraju?!? možda zvuči kao početničko pitanje, a ja imam akvarije već tri godine... ali nekako mi e manje šokantno za njih ta opcija da ih odmah prebacim u novi akvarij...

2. što se biljaka tiče, vidjela sam gore u jednoj od tema već neke nabrojene biljke koje ja imam u svome akvariju (valinserija, javanska mahovina, kugla od algi, anubias.) e, sad, pošto su te biljke kod mene na temperaturi od 24-28 stupnjeva... trebam li prije prebacivanja u njezin akvarij aklimatizirati i biljke?

3. u bauhausovom akvariju ima u kompletu i grijač... ja sam ga mislila ostaviti u akvariju na 20 stupnjeva, jer preko zime ipak ako se ne grije u stanu može i niže pasti temperatura, a ne znam da li bi o preživile biljke...

4. koje još ribice mogu ići u akvarij sa zlatnima? mislila sam uz te dvije zlatne staviti još dva ancistrusa i 5-10 corija... njih bi naravno stavila nakon cikliranja akvarija (iako to za ancistruse i nije toliko bitno-znam iz osobnog iskustva)

eto, molim vas pomozite meni i ribicama koje će nakon tri godine napokon vidjeti normalan svijet oko sebe...



Zagreb/Jarun

Offline ija18

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 150
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #31 u: Veljača 14, 2007, 10:02:00 prijepodne »


imam jedno pitanje... u dvoristu imam mali ribnjak u njemu nema filtera i dalio bi u njemu zlatne ribice prezivjele ?
 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #32 u: Veljača 14, 2007, 10:14:00 prijepodne »
Zdravo, aanci! Super da si nagovorila frendicu da se napokon počne baviti akvaristikom. Mislim da će joj ribice biti oduševljene kad ih iz "vaze" preseli u 112 litara. Moje su 3 tjedna mahnito jurile gore-dolje po akvariju od sreće kad sam ih premjestila iz 20-litarskog u taj.

Citat: aanci
1. pošto su ribicama svakodnevno mijenjali vodu koja je odstajala 24 h jel trebam èekati kada uspostavimo akvarij da voda zaiklira? ili je bolje da ribice odmah prebacim u akvarij, pošto su se one naviknule na tu "kvalitetu" vode pa da ribice cikliraju zajedno s akvarijem i da se aklimatiziraju?!?

Ja bih definitivno pustila da se akvač prvo zaciklira, pa ih onda stavljala unutra. Nema veze kaj su do sada bile stalno u novoj vodi. Kod tog prvog cikliranja se voda hoće jako zamutiti i svašta, pa bolje malo pričekati, bar je takvo moje iskustvo.

Citat: aanci
2. što se biljaka tièe, vidjela sam gore u jednoj od tema veæ neke nabrojene biljke koje ja imam u svome akvariju (valinserija, javanska mahovina, kugla od algi, anubias.) e, sad, pošto su te biljke kod mene na temperaturi od 24-28 stupnjeva... trebam li prije prebacivanja u njezin akvarij aklimatizirati i biljke?

U biljke se ne razumijem previše, jer mi moje do sad nisu uspjele. Ali zlatne fino toleriraju vodu do 25 C. Ne bih baš preporučila tako visoku, ali slobodno ju možete držati na 22 što bi biljkama, a i ribicama koje kanite kasnije uključiti trebalo odgovarati.

Citat: aanci
4. koje još ribice mogu iæi u akvarij sa zlatnima? mislila sam uz te dvije zlatne staviti još dva ancistrusa i 5-10 corija...


Ideja o ancistrusima i corijima uopće nije loša. I sama razmišljam o toj kombinaciji. A i broj ribica će tada biti prihvatljiv. Općenito, uz zlatne se može još razmišljati o plechostomusima, sijamcima, misgurnusima i naravno pužekima. Jesam li neku vrstu izostavila? To i mene zanima, pa ako netko ima iskustva s miješanjem zlatnih s drugim vrstama, samo naprijed...
 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #33 u: Veljača 14, 2007, 10:17:00 prijepodne »

Citat: ija18

imam jedno pitanje... u dvoristu imam mali ribnjak u njemu nema filtera i dalio bi u njemu zlatne ribice prezivjele ?

Mislim da ima neki podforum o jezercima. Tamo sam nešto pročitala o filtraciji, najbolje je da malo pretražiš takve teme. Jezerce je malo zahtjevniji posao, ali se isplati.
 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #34 u: Veljača 14, 2007, 10:18:00 prijepodne »
Podforum hladnovodne bi krasno sjeo, a u njemu bismo mogli obuhvatiti i jezerca. Gdje su ti admini da nam daju svoj blagoslov?
 

Offline ija18

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 150
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #35 u: Veljača 14, 2007, 10:38:00 prijepodne »
dada..tnx
 

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #36 u: Veljača 14, 2007, 11:06:00 prijepodne »


Dobro jutro, društvo! Bio sam betežan, pa se sad tek javljam!


Dakle, plechostomus s e fenomenalno slaže sa zlatnima, dežurni je šerif, ali je jako dobrica i uglavnom tolerira sve bedastoće koje male zlatkice oko nje izvode. Imam i dva sijamska sharka, da tek to društvo vidite. Ukratko, imam jednu dobru ekipu koja se dobro slaže!


Moram sad ići, javim se poslije s još koječega! Ciao!!!!



Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #37 u: Veljača 14, 2007, 11:53:00 prijepodne »
aanci šta se biljaka tiče svakako bi trebala dezinficirat bilje koje misliš poklonit prijateljici. Ako slučajno ti koja riba bila bolesna preko bilja možeš zarazit ribe svoje prijateljice, zato da bi bile obadvije sigurne bolje dezinficiraj bilje isperi i onda nek prijateljica sadi. Biljke koje sam bila navela mogu sa hladnim ribama i komotno na temp 20 koje je najprikladnije za hladne. A ona cladophora alga je korisna i svakako preporučam je u toplim i hladnim aq. A frendica nek ciklira bar nekih 2 tjedna aq i može slobodno stavit ako želi malo acclimol da se ribe prije aklimatiziraju. Svakako nek ubaci vodene kuge i rogolista i može pustit da joj pluta ili nek posadi kako hoče, te su biljke odlični odašiljači kisika i uzimaju vodi nitrat a može i širit sadnju toga brzorastučeg bilja po aq.
 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #38 u: Veljača 14, 2007, 12:09:00 poslijepodne »
Duda, ak budu stavljali anciće i korije, kaj nebi temperatura trebala ipak biti 21-22? Pitam jer i sama smjeram sličan pothvat. A možda ubacim i kojeg sijamca...
 

Offline aqua man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #39 u: Veljača 14, 2007, 12:12:00 poslijepodne »
I ja sam imao Plechostomusa s njima na početku svoje akvaristike u 37 litara,i super su se slagali no kad su došle pokoje živorotke(velifere),započeo je rat između karasa i njih jer su se grickali za peraje što mi nikako nije pasalo pa sam kupio još jedan aq i sve to sprječio,dakle bolje ništa ne mješati između tropskih i hladnovodnih ako želite da budete sigurni u zdravlje svojih zlatnih [;)]
Biljke sa hladnovodnima nikako ne preporučujem jer su meni cijeli rogolist pojeli u jednom danu [:x] ,možda jedino da se isproba sa anubiasom ili još nekom čvrščom biljkom [:P]
Što se tiče mješanja svakakvih vrsta zlatnih riba nije baš uvijek kako treba,ja sam imao pajčolanke,teleskope i karase i jednu ženku pajčolanke su svi svakodnevno maltretirali vijajući i grizući pa sam ih morao podjeliti tako da sad imam sada samo tropske [:s]
 

Offline the_doom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
  • Spol: Muški  
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #40 u: Veljača 14, 2007, 12:40:00 poslijepodne »
nisam baš neki ljubitelj zlatnih ribica  ali isto tako ne volim da se ribe muče
zato svi koji stavljate svoje zlatne ribe u akvarij ½kuglu½ morate znati da ih mučite

žao mi ih je    

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #41 u: Veljača 14, 2007, 12:46:00 poslijepodne »


Eto me opet!


Dakle, zlatne ribice su vrlo društvene i dobroćudne, te, ako temperatura u aqi odgovara, mogu s njima razne druge vrste, samo ne smiju biti agresivne, potpuno se slažem s vrstama koje je Andariel nabrojala


Jedino imam jednu zagonetku - imao sam, to mi je bila među prvim ribama, uz Jozu,Tinu i Paminui jednog misgurnusa, zvao se Mujo, bio je genijalac i odlično se slagao s ostalom škvadrom. U međuvremenu je narastao akvarij, ali i broj ribica, pa je tako i Mujo narastao 17 cm u duljinu. Najbolje od svega, bio je beskrajno pitom, i volio je mojoj mami jesti iz ruke. No, ozlijedio se, ja nisam primijetio na vrijeme, dobio infekciju i uginuo. Svi smo bili očajni. Nakon dva tjedna, da me (sebe) utješi, stara mi je kupila nova dva misgurnusa, jednog svjetlog, jednog tamnog. I.... onda nastaje misterij.... prvo je nestao tamni... nakon par dana svjetli....jednostavno su se dezintegrirali?????? Sve smo prekopali, jednostavno ih nema...????Ima li tko kakvu pretpostavku?


Da, glede jezerca, ne bi bilo loše započeti i nešto o njima, kako se rade, kad ugrađivati filtere, kamo s ribicama po zimi????



Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #42 u: Veljača 14, 2007, 12:54:00 poslijepodne »


Naravno da u kugli se muče ribice, zato svi savjetujemo da ih se odmah prebaci u pravi akvarij. A biti ljubitelj ovih ili onih ribica, mislim da je to stvar individualnog izbora!


Očito da mi koji ih imamo, jako volimo svoje ribice,dajemo im imena, vidimo u njima karaktere.... Pa, onda uživajmo.... Ali, držeći ih u (dovoljno velikom) akvariju ili jezercu ako imamo uvjeta.



Offline Bojano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #43 u: Veljača 14, 2007, 14:14:00 poslijepodne »
nesto da vas pitam:
Spremio sam AQ od 30L i u njemu planiram da drzim 2 zlatne ribice...da li sa njima u kombinaciji moze i jedna black molly?
Razlog: trenutno mi se sve tri nalaze u zajednickom AQ120L sa ostalim vrstama...i toliko su postale halapljive da sam ovaj drugi aq spremio za 2 zlatne ribice, ali bih prebacio u taj i jednu black molly. Moze??

Zivi mi bili 100 godina a i moje ribice

Offline Emanuel1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 306
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #44 u: Veljača 14, 2007, 15:22:00 poslijepodne »


Citat: Bojano
nesto da vas pitam:
Spremio sam AQ od 30L i u njemu planiram da drzim 2 zlatne ribice...da li sa njima u kombinaciji moze i jedna black molly?
Razlog: trenutno mi se sve tri nalaze u zajednickom AQ120L sa ostalim vrstama...i toliko su postale halapljive da sam ovaj drugi aq spremio za 2 zlatne ribice, ali bih prebacio u taj i jednu black molly. Moze??



bit će im tjesno kad narastu, a moraš nać neku srednju temp tak da moliju nebude haldno a opet da ne skuhaš zlatne
Zagreb

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #45 u: Veljača 14, 2007, 15:36:00 poslijepodne »
Kolega aqua man tvoje hladne ribice su papale vodenu kugu i rogolist a hoče one idrugo bilje ako im ne daješ hranu na bazi bilja. Davaj im redovito hranu od biljnih prerađevina i neče imat potrebu za papanjem bilja. U suprotnom brstit če bilje kao zečeviIma kupit baš za zlatkice te biljne granulice. Osobno nisam za mješanje hladnih i toplih nikako jre jedna vrsta uvjek mora patit. Ili če se hladne "znojit" na jačoj temp ili če tople se smrzavati. Mješajuči te vrste kako rekoh sigurno če jedne patit a hladnim se ubrza metabolizam i time automatski i skrati životni vijek. Tako da se u potpunosti slažem s kolegom aqua man da ne mješate tople i hladne. Ali neslažem s s biljem, samo treba davat biljnu tj na bazi bilja hranu redovito i neče imat potrebe dirat bilje.
 

Offline Bojano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #46 u: Veljača 14, 2007, 16:29:00 poslijepodne »
Temperatura u novom aq-u mi je 22 stepena. Ubacio sam 2 zlatne, oko Molly se jos mislim da ili ne. Inace, veliku zlatnu ribicu nisam prebacio u drugi aq zato sto mi s vremena na vreme jede biljke. Jutros mi je pojela 2 male royal neonke. I uhvatio sam ubicu da delu! Iz usta joj je virilo pola neonke!
Zivi mi bili 100 godina a i moje ribice

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #47 u: Veljača 14, 2007, 17:42:00 poslijepodne »
Duda, shvaćam što aqua man i ti želite reći, ali nekako mi se čini da je ipak dobro ubaciti u akvač sa zlatnima čistače. Od hladnovodnih koji se daju lako nabaviti tu su misgurnusi, ali izbor tu staje. Ili se ja varam? S druge strane, ako se temperatura stvarno po zimi pusti bez grijača, onda hoće pasti stvarno nisko što će biljčice platiti životom. Također, ove današnje vrste zlatnih koje se kupuju po pet shopovima su već takvi hibridi da im nešto više temperature i odgovaraju. U pet shopovima ih drže na 25!
 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #48 u: Veljača 14, 2007, 17:46:00 poslijepodne »
Eto, ja imam ovog 112 litarskog već godinu i pol samo sa zlatnima. Fino ih hranim i njima ne pada na pamet hraniti se otpadcima kad dobivaju najfiniju klopu. Algice se znaju pojaviti pa znaju zezati. Puž mi na kućici ima rastafarijansku čupu od algi. Nije li bolje staviti čistače s s njima nego filati vodu s alguminom i drugim kemikalijama? Nekako sam stekla dojam da bi čistači mogli staviti stvar u ravnotežu. To je jedno od onih pitanja oko kojih će uvijek biti polemike.
 

Offline aqua man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
Zlatne ribice od A do Z!
« Odgovori #49 u: Veljača 14, 2007, 18:47:00 poslijepodne »
 
Citat: duda
Kolega aqua man tvoje hladne ribice su papale vodenu kugu i rogolist a hoče one idrugo bilje ako im ne daješ hranu na bazi bilja. Davaj im redovito hranu od biljnih prerađevina i neče imat potrebu za papanjem bilja.  U suprotnom brstit če bilje kao zečeviIma kupit baš za zlatkice te biljne granulice. Osobno nisam za mješanje hladnih i toplih nikako jre jedna vrsta uvjek mora patit. Ili če se hladne "znojit"  na jačoj temp ili če tople se smrzavati. Mješajuči te vrste kako rekoh sigurno če jedne patit a hladnim se ubrza metabolizam i time automatski i skrati životni vijek. Tako da se u potpunosti slažem s kolegom aqua man da ne mješate tople i hladne. Ali neslažem s s biljem, samo treba davat biljnu tj na bazi bilja hranu redovito i neče imat potrebe dirat bilje.


Ako  su moje ribice bile toliko jadne gladne pa su morale jesti još i biljke onda ču ja početi jesti sve što mi je pod nosom Imale su 7 vrsta hrana(2 lističa,2 od crva i voden buha,neke kuglice i tablete sam ima davao sa algama,biljkama,..)i još sam im preko ljeta davao smrznutu mrkvu i grašak tako da ne vjerujem da im je to razlog za papanje biljčica   £O£