Ožujak 29, 2024, 15:43:33 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Mravi kao kucni ljubimci  (Posjeta: 40896 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #100 u: Veljača 17, 2013, 22:27:01 poslijepodne »
Baš sam si dao truda i pročitao tekst....svaka cast na trudu i uloženom vremenu

Ne zanimaju me mravi, odnosno mrave oduvijek povezujem sa Raidom i voljom da nabavim bacač plamena ali ovaj tvoj tekst je zaista zanimljiv i kak djeca vole napisat u lektiri pročitao sam ga u jednom dahu :)

Svaka čast

Hvala puno! Drago mi je da vam se svida. :up:

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #101 u: Veljača 17, 2013, 23:00:46 poslijepodne »
Ja bi ga stavio na portal... Moderatori?

Naravno, ide prvo na lekturu pa će nakon toga biti objavljen na portalu. T-boy si je zaista dao truda  :up: , šteta bi bila da se ovaj tekst zagubi negdje u podforumu.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #102 u: Veljača 17, 2013, 23:04:26 poslijepodne »
Hvala svima na podrsci, bas mi je drago da ce ovaj guide biti na portalu.  :up:
Hvala jos jednom svima! Ukoliko imate bilokakvih pitanja u vezi guida molim vas da mi se javite porukom.  :)

Offline marijan2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Požega
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #103 u: Veljača 19, 2013, 03:29:20 prijepodne »
Neznam jel ovo offtopic ili ne, al dal mravi imaju prirodnih neprijatelja, tipa stonoge itd. Ako bih npr držao mrave i počne ih biti višak jel mogu s njima hraniti male centipede/bradonje?

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #104 u: Veljača 19, 2013, 08:41:09 prijepodne »
Mravi imaju puno prirodnih neprijatelja kao npr pauci,stonoge,mravlji lavovi,neke vrste ptica ih jedu. Takoder neki gmazovi jedu mrave. Nisam siguran dali bi mogao hraniti bradonju sa njima.  :)

Offline croatia0man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Daruvar
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #105 u: Veljača 19, 2013, 15:17:20 poslijepodne »
Gdje kupujete epruvete?

Offline Mgdi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #106 u: Veljača 19, 2013, 19:13:19 poslijepodne »
skoro svaka ljekarna ima, no moraš pitati
a ponekad im se neda ni gledati, pa odmah kažu da nema
eto

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #107 u: Veljača 19, 2013, 20:14:07 poslijepodne »
Gdje kupujete epruvete?

U ljekarnama imas samo one male plasticne. Ja epruvete kupujem u Hospitaliji blizu trga Bana Jelacica.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #108 u: Veljača 21, 2013, 17:01:39 poslijepodne »
Super super,
vidim ima nas jos :-)

Moji Camponotus Vagus-i upravo hiberniraju u epruveti koju sam stavio u frizider ( 6C ). Kraljica je oko 18mm crna a radnici bi trebali biti do nekih 12-13mm isto tako crni.

Jedva cekam da ih probudim iz hibernacije , neki dan sam ih malo nahranio razrijedjenim medom (sa vodom)  , nije bas preporucljivo im davati cisti med  jer se znaju zaljepiti i uginuti, sigurnije je
razrijediti ga vodom a i lakse ga popiju.

Inace vrsta koju imam pare se jako rano , ja sam svoju maticu ulovio u 4 mjesecu  prosle godine, sad ih ima oko 30ak a sljedecu sezonu ocekujem da ce broj porasti najmanje za 100 a mozda i malo vise ako sve bude u redu.


Super hobi , za preporuciti i nije skup!


MrCROant


Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #109 u: Veljača 21, 2013, 20:32:13 poslijepodne »
MrCROant i ja se znamo sa stranog foruma. Zaboravio sam napomenuti,bolje je med razrijediti vodom u omjeru 50:50 da bi lakse popili. Moze se mijesati i secer sa vodom u istom omjeru.

@MrCroant pozdravlja te 'AntsAreCool55' :)

Offline croatia0man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Daruvar
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #110 u: Veljača 22, 2013, 15:41:13 poslijepodne »
50:50 omjer tezine ili volumena

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #111 u: Veljača 22, 2013, 20:54:38 poslijepodne »
50:50 omjer tezine ili volumena


Ja radim sa 50;50 volumena. Najcesce je to npr 1 jusna zlica neda i 1 vode ili slicno. Nekada znam pomijesati med,secer i vodu u omjeru 1:1:2

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #112 u: Ožujak 05, 2013, 21:49:56 poslijepodne »
Drage kolege, obzirom da se na ovom forumu propagira da se ne uzimaju životinje iz prirode, molila bi vas da se i na ovoj temi poštuje to pravilo. Napadamo ljude koji dođu s čančarama, gušterima i zmijama iz prirode i zaista nije u redu da se ovdje podržava uzimanje mrava iz prirode. Jasno mi je da će netko reći: "ma to su samo mravi", ali ako imamo neka pravila ponašanja onda bi zaista ona trebala vrijediti za svih i za sve vrste životinja.
Upoznata sam da se mravi mogu kupovati, razmnožavati te ih nije potrebno uzimati iz prirode da bi se u njima uživalo. Molila bi da se to poštuje.

O mravima će detaljnije biti objavljeno na portalu, članak našeg T-boya, čim rješim još 2 ispita i budem se mogla pozabaviti lektoriranjem pristiglih tera članaka. Ovim putem se ispričavam što to još nisam obavila i molim za samo još malo strpljenja.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #113 u: Ožujak 06, 2013, 09:58:02 prijepodne »
Mravi su ipak malo drugacija prica od kornjaca i gustera. Oni 'proizvedu' tisuce i tisuce matica u nadi da ce barem jedna uspeti osnovati novu koloniju. 99% matica ni ne prezivi prvi tjedan nakon svadbenih letova ukoliko su u prirodi. U zatocenistvu im ipak dajemo bolje uvjete te 9/10 matica uspije osnovati koloniju. Sve sto je Chili rekla stoji ali problem je u tome sto se mravi u zatocenistvu nemogu raznozavati. Za to bi im morali osigurati velike prostore za svadbene letove. Nadalje,imao sam nekoliko kolonija od desetke tisuca mrava koji su proizveli kraljice ali te kraljice nikada nisu poletile da bi se razmnozavale iako su imale priliku. U zatocenistvu je nemoguce oponasati uvjete svadbenih letova. Naravno postoje izuzeci jer se neke vrste razmnozavaju u gnijezdu ali to su vecinom tropski mravi. Cak iako  kupimo mrave online,oni su prije toga bili uhvaceni iz prirode. Takvi shopovi najcesce drze samo skupe i egzoticne mrave od 100kn na gore.

U konacnici, mrave je nazalost skoro nemoguce nabaviti na bilokoji nacin osim da ih nademo u prirodi.

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #114 u: Ožujak 06, 2013, 11:31:27 prijepodne »
Ne podržavam praksu uzimanja životinje iz prirode ako joj se ne mogu pružiti bolji uvjeti od onih kakve ima vani. Ja nisam jedan od onih koji kažu "nikada ne uzimati iz prirode", ali nikako ne podržavam da to svaka budala radi jer opet ovisi tko uzima, koliko iskustva ima s pojedinom vrstom te koji je razlog uzimanja iz prirode. Mnoge vrste već bi odavno izumrle u prirodi da se nije stvorila populacija u zatočeništvu, ali isto tako bi i mnoge vrste izumrle u prirodi da ih je svatko ko je naišao, bez imalo znanja o toj vrsti, uhvatio i stavio u terarij. Na ovom forumu se to ne podržava pa se tako i treba ponašati u vezi pisanja postova, a to što ti radiš izvan foruma, to je samo tvoja stvar.

Imaš moju podršku, ali nemoj više pisati da ih TI loviš ili da ih TI prodaješ jer nije ok prema pravilima foruma.  :up:

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #115 u: Ožujak 06, 2013, 16:34:43 poslijepodne »
Ne podržavam praksu uzimanja životinje iz prirode ako joj se ne mogu pružiti bolji uvjeti od onih kakve ima vani. Ja nisam jedan od onih koji kažu "nikada ne uzimati iz prirode", ali nikako ne podržavam da to svaka budala radi jer opet ovisi tko uzima, koliko iskustva ima s pojedinom vrstom te koji je razlog uzimanja iz prirode. Mnoge vrste već bi odavno izumrle u prirodi da se nije stvorila populacija u zatočeništvu, ali isto tako bi i mnoge vrste izumrle u prirodi da ih je svatko ko je naišao, bez imalo znanja o toj vrsti, uhvatio i stavio u terarij. Na ovom forumu se to ne podržava pa se tako i treba ponašati u vezi pisanja postova, a to što ti radiš izvan foruma, to je samo tvoja stvar.

Imaš moju podršku, ali nemoj više pisati da ih TI loviš ili da ih TI prodaješ jer nije ok prema pravilima foruma.  :up:

 :D Kad se sjetim svih onih Cordylusa koji su siroti vani na hladnom, u opasnosti da ih nešto ne pojede i ne znaju da li bude nešto od sljedećeg obroka ili ne. A kod mene bi im bilo fino toplo, uvijek klope i bez straha da ih nešto ne pojede. Niša lega pokreni neku akciju tipa „Spasimo životinje od divljine“, jeftinije nego da moram dati soma eurića za njega.  :up:

Al da ne bude baš oftopic. T-boy kako znaš da ta jedinka koju uzimaš nije u tih 1% koji bi osnovali koloniju da ju nisi uzeo?

Evo  linkić jednog  shopa http://www.antstore.net/shop
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #116 u: Ožujak 06, 2013, 21:39:28 poslijepodne »
Daklem , uzimanje zivotinja iz prirode je jakoooo losa stvar to vec svi znaju.

U konkretnom slucaju mravaca to bi znacilo iskopavanje postojece kolonije mrava i to bi bilo jako jako lose i zavrsilo lose.

Znajuci da pojedine kolonije mrava dozive i do 20ak godina , broj matica koje takve kolonije proizvedu su enormne.

Na primjer u 7-8 mjesecu u Zagrebu vrsta mrava Lasius niger kada imaju svadbene letove , posebno vrapci,vrane, druge ptice i zivotinje imaju takvu gozbu da je
to cudo nevidjeno.

Uzeti jednu takvu kojoj su sanse 1:50000+ da prezivi nije grijeh kao uzeti neku zasticenu vrstu i sl.

Sjetite se ovog ljeta kada vidite sve vrapce u gradu na podu a ne u zraku  kako kljucaju po parkinzima i ulicama baciti oko kaj to jedu, milijarde matica!!!

U Hrvatskoj ima oko 130 vrsta mrava od kojih su neki i ugrozeni unistavanjem stanista i to pogotovo u ostatku EU npr. Formica rufa ili ti sumski mrav koji je ujedno i parazit u
fazi formiranja kolonije te mu ta opcija isto tako ne ide na ruku pa ih je sve manje. U Engleskoj ih ponovno pokusavaju vratiti jer ih takoreci vise i nema a stite sume od ostalih insekata.

"Gradski mravi" nisu ni najmanje ugrozeni i uzimanje jedne matice nece se nista promijeniti.

Da napomenem jos jednom, uzimanje kolonija mrava iz prirode je jako losa stvar!!!

Maznuti vrapcu zalogaj i nije tako strasno po mom skromnom misljenju.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #117 u: Ožujak 06, 2013, 21:43:16 poslijepodne »
I mislio sam si da si to ti AntsAreCool55 :-)

Ja jucer svoje probudio iz hibernacije, danas ih nahranio i preslio u novi dom.

Bas me zanima buduci su Campnotusi prezimjeli larve kada ce nova generacija da prohoda  :)

A i ove godine ocekujem da ce kolonija doc do brojke 200 ako ne i 300.

Jesu tvoji budni  :klap:

Offline marijan2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Požega
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #118 u: Ožujak 07, 2013, 02:28:14 prijepodne »
Nenene, ljudiii, treba imati takta kad se uzima iz prirode.

Znači... čekaš da počnu svadbeni letovi i odeš u šumu gdje se oni odvijaju. I pazi sad, zapikiraš jednu maticu, označiš di je i odeš malo dalje i sakriješ se u grm, stalno nadgledajući to mjesto.
I onda čekaš ptice koje jedu mrave, čekaš da se približe tvojem piku. E sad, čim ova zine kljun na tvoju maticu ti se digneš i poplašiš pticu.
Što sam s tim napravio, pitaš se? Znači potvrdio si da je tvoja matica teoretski mrtva za prirodu i daljnje razmnožavanje, i da neće biti nikakve štete ako je uzmeš.
Jel, zar mi nije genijalna ideja?  :D :D :D

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #119 u: Ožujak 07, 2013, 10:16:09 prijepodne »
Naravno da neznam jeli matica koji ja uzmem u tih 1% matica koje bi uspjele osnovati koloniju u prirodi ali samo kazem da jedna kolonija npr Lasius nigera proizvede sigurno oko 30000 tisuca ako ne i vise matica tako da to nije isto kao i sa drugim zivotinjama. Razumio sam pravila foruma i vise necu pisati kako ih uhvatiti i slicno! Kaj se tice Antstora,bio sam u njihovom ducanu u Berlinu,i tamo su kraljice takoder uhvacene tijekom svadbenih letova. Ali kao sto sam vec i rekao,razumijem pravila i necu vise posati o hvatanju pa bi molio da nema vise svada o tome,ali morate shvatiti da nije isto ako uzmemp npr gustera ili jednu maticu iz prirode. ;)

@MrCroAnt moji su vec budni mjesec dana, super se razvijaju,uskoro cu i nabavu jos nekih vrsta tropskih ;)
Bas mi je drago da Camponotusi dobro napreduju! I moji se super razvijaju,prve kukuljice su se izlegle prije tjedan dana. ;)

Offline antman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Split
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #120 u: Ožujak 19, 2013, 15:12:48 poslijepodne »
ja imam maticu, nedavno je počela polagat jajašca kojih ima sve više  :D :D i imam napravljen formikarij, sam sam ga napravio  :D

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #121 u: Ožujak 19, 2013, 16:41:15 poslijepodne »
Znas koja vrsta?
moze slikica :)

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #122 u: Ožujak 20, 2013, 09:40:57 prijepodne »
Ajd slikica da vidimo koja je vrsta. Svaka cast,cestitam!
Ps: formikarij ti vjerojatno nece trebati jos kojih mjesec-dva dana dok nebude dovoljno radnika. ;)

Offline antman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Split
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #123 u: Ožujak 26, 2013, 14:31:32 poslijepodne »
vrsta je tetramorium caespitum, ima klupko jaja tako da ih ne mogu pribrojat, ali evo formikarij

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #124 u: Ožujak 27, 2013, 11:45:06 prijepodne »
Lijepo! Kaj se tice vrste uzivaj u njima,odlicni su. Kolonije rastu jako brzo, agresivni su i puno jedu. Jedva cekam da pocnu njihovi svadbeni letovi, nemam trenutacno koloniju ali sam imao jednu prije par godina. Nazalost,uginuli su tijekom hibernacije.