Travanj 27, 2024, 10:54:27 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Elementi u tragovima,jod,stronci....  (Posjeta: 2012 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Elementi u tragovima,jod,stronci....
« u: Veljača 24, 2012, 01:46:36 prijepodne »
Frajer kaže: ne trošiti lovu na jod,stronci, razne vodice elemenata u tragovima.
http://reefkeeping.com/issues/2007-04/rhf/index.php

Zanima me što kažu domaći stručnjaci.

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: Elementi u tragovima,jod,stronci....
« Odgovori #1 u: Veljača 24, 2012, 11:28:14 prijepodne »
Neki će reći da su im boje bolje, polipi više otvoreni, ribe sretnije, puževi brži, alge odumiru...  ;)

Sve u svemu to će biti anegdotalni dokazi.

Vjerojatno nitko od nas zaista ne zna koja je koncentracija tih trace elemenata u  akvariju jer ne postoje pristupačni i pouzdani test kitovi.
Budući da na većini pripravaka niti ne piše što u njima ima i u kojim koncentracijama, a uz to još ne znamo ni je li koncetracija tih elemenata u našim akvarijima preniska ili previsoka to po meni može biti samo bačen novac uz veći ili manji rizik da se neki od elemenata predoziraju do štetne razine.


 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Elementi u tragovima,jod,stronci....
« Odgovori #2 u: Veljača 24, 2012, 14:57:00 poslijepodne »
Neznam što će ti stručnjaci reći, ali Randy je znanstvenik, vjerojatno dobar u svojoj struci, no da bih vidio koliko je dobar akvarista, trebao bi vidjeti neke njegove radove.

Ovako na prvu bi rekao, ako imaš akvarij kao on, vjerojatno ti netrebaju trace elemeneti.
Ako se furaš na brzorastuće SPS koralje u OGROMNIM količinama (čitaj da se nevidi liverock od koralja), onda pokušaj održavati lijepe boje na tim koraljima bez dodatka trace elemenata i ako7kada uspiješ, molim te javi i meni da se i ja prebacim na tvoju metodu. :up:

 ;)

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Elementi u tragovima,jod,stronci....
« Odgovori #3 u: Veljača 24, 2012, 18:23:14 poslijepodne »
Neznam što će ti stručnjaci reći, . :up:
 ;)
Skromnost je vrlina,neznam kakova,ali nema veze. :nerd:

Ako se furaš na brzorastuće SPS koralje u OGROMNIM količinama (čitaj da se nevidi liverock od . :up:
 ;)
Koliki postotak akvarista može održati na dulji rok takav akvarij.Rado bi ja našrotao svašta unutra, a onda ubrzo slijedi totalna rasprodaja,zbog neimanja vremena ili para,nikako zbog totalnog kolapsa. ;)
Moje sinularije,zoe,gorgonije,gljive i ostala neman ne vole SPS-ove.Naravno da svi zavidno gledamo nečije SPSove,Šta bi ja sve htjeo imati,a nije mi dostupno !!!! Ali to nije pitanje, pitanje je što nam sve trgovci žele prodati,a nije nam neophodno ???

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Elementi u tragovima,jod,stronci....
« Odgovori #4 u: Veljača 24, 2012, 21:17:02 poslijepodne »
Trgovci(ne svi :D)žive od prodaje i prodati će sve što ti treba i ne treba,ali smatram da se trace elementi troše i da ih nije loše dodavati. Recimo od kada sam počeo dodavati jod zoe su puno izraženijih boja i brže mi se šire,na spsovima(montipore,seriatopore,acropore) primjećujem kao da su očvrsnule-ne znam od čega,možda od stroncija. Uglavnom se igram i pratim kako mi se koralji ponašaju-moža nešto i naučim :D :D

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Elementi u tragovima,jod,stronci....
« Odgovori #5 u: Veljača 29, 2012, 12:14:35 poslijepodne »
'And how did Kent determine the relative amounts of different ions in this supplement? What are those amounts? If I did want one of these, how do I know I’m getting enough?
To me this seems like playing a chess game with every piece rigidly connected. They all move together, whether you want them to or not. Worse yet, you don’t know what the move actually is because Kent decided, but does not reveal it to you. It seems like a poor way to manage an aquarium.
In short, I do not recommend trace element mixtures. If you believe that you need (or want to experiment with) trace elements (such as iron or manganese), my suggestion is to use single additives of known concentrations'

-u nacelu covjek dobro govori, mjesavinu svega nikad nije dobro stavljat kao sto bi bilo puno bolje dozirati svaki element posebno..samo on se bavi morskom profesionalno, jos je kemicar uz to, i moze lako doci do svega divnoga oko vecina nas moze samo sanjati. tu ljudi tesko nabaljaju kemiju za baling light i snalaze se kako znaju i umiju a ne da jos nabavim ovo sve pojedinacno - 'Contents: Inorganic mineral salts of aluminum, boron, bromine, calcium, chromium, cobalt, copper, iodine, iron, lithium, magnesium, manganese, molybdenum, nickel, potassium, selenium, sulfur, strontium, tin, vanadium, and zinc'  da mogu nabaviti vanadium klorid i ostatak u kolicini od 500g, vjerojatno bi onda svi zajedno ovdje imali dozivotnu zalihu