Travanj 25, 2024, 13:35:08 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Identifikacija ribice :)  (Posjeta: 1668 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline comino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Identifikacija ribice :)
« u: Kolovoz 26, 2011, 19:13:27 poslijepodne »
Koja je ovo ribica? :)
Cime se bavi i hrani?
Koliko velika naraste?
Jel kopa po pijesku il lezi po kamenju gdje je i ulovljena? :)
Jel moze u tropski akvarij ili da je pustim natrag?

Hvaaaalaaa :)
« Zadnja izmjena: Kolovoz 26, 2011, 20:43:12 poslijepodne od comino »

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Identifikacija ribice :)
« Odgovori #1 u: Kolovoz 27, 2011, 16:34:00 poslijepodne »
Pjevčić( ženka).
Naraste oko 8 cm i većinom je na kamenu ili oko njega.
Iz mog iskustva mora se hraniti mesom jer listiće jako teško prihvaća.

Offline comino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Identifikacija ribice :)
« Odgovori #2 u: Kolovoz 27, 2011, 18:51:53 poslijepodne »
Ok. Hvala :)
Pustena je ;)

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Identifikacija ribice :)
« Odgovori #3 u: Kolovoz 27, 2011, 20:38:15 poslijepodne »
Da, iako je na fotografijama prilična tmina, i ja bih prema obliku glave ribe rekao da se ne radi o nekom od “pravih” gobija ili bleniju, već o Tripterygion-u (ženki vrste tripteronotus ili delaisi) ili njihovom bliskom rođaku Clinitrachus (Cristiceps) argentatus–u. Ovaj se takođe relativno često može pronaći kako leži na dnu u plićaku (obično među bujnim algama). Međutim, što se tiče držanja u akvariju poslednje pomenuta precizna identifikacija vrste mislim da i nema preveliki značaj.  

Pisao sam o Tripterygion–ima u ovom skupu tema, a postoji ovde još bar jedna tema o njima. Pominjao ih je relativno skoro i Zsabi u svojoj temi “Mali Jadran daleko od mora”  i postavio odlične fotografije. I Grof je svojevremeno postavio jednu dobru fotografiju iz svog akvarija. Ja sam ovakve ribe držao i to ubedljivo najviše nešto sitnijeg T. melanurusa, koji je meni nekako najlepši. U najkraćem: ribe vrlo dobro izgledaju, veličina im je idealna, ne prave štetu na sesilnim beskičmenjacima i ne kopaju po podlozi, a i prilično su prilagodljive. Međutim, dosta  su pasivne: borave na kamenju i dnu akvarija, povremeno se premeštajući sa jednog mesta na drugo. Da zaista plivaju možete ih videti obično samo kada im nešto baš “dobro zamiriše” ili ih neko progoni! Uz to, može da bude i problema sa njihovom ishranom u akvariju – posebno u početku, dok se ne naviknu. U prirodi se ove ribe hrane kljucajući sitniju "pokretnu živu hranu" po morskom dnu.  

Ja nisam testirao to koliko dobro ove ribe podnose “topliju” vodu tokom čitave godine. Mislim. ipak, da je vaša odluka Comino da ribu pustite ispravna. Vrućine su sada  užasne - pitanje je da li bi uopšte preživela do odredišta. Takođe, nema sumnje da je mnogo bolje da nabavite nekog od lepih tropskih gobija za vaš reef akvarij. Pozdrav.    
« Zadnja izmjena: Kolovoz 30, 2011, 20:12:58 poslijepodne od ZorK »

Offline comino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Identifikacija ribice :)
« Odgovori #4 u: Kolovoz 28, 2011, 16:26:25 poslijepodne »
Hvala ZorK na iscrpnom odgovoru   :klap: :zagrljaj:

Jedine Jadranske zivotinje u mojem akvariju su kozice i nassarius i cerith puzevi iz plicaka  :)