Ožujak 28, 2024, 15:12:23 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: COVID-19 akvarij  (Posjeta: 4285 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Nicaragua

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Lokacija: KASTAV
COVID-19 akvarij
« u: Srpanj 30, 2021, 12:17:14 poslijepodne »
Pozdrav svima na forumu.

Pišem svoj prvi post i svoja prva iskustva sa akvaristikom. Pretpostavljam da tako kreće većina vlasnika ribica. Dakle, bez ikakvog iskustva sa savjetima iz dućana kućnih ljubimaca.

Najprije da objasnim zašto COVID-19 akvarij.
Mama mi je nedavno umrla od COVID-a i ostavila zlatnu ribicu. Žao mi je bilo "blaga" i ja ribicu sa kugla akvarijem donio kod sebe - doma. Jedino društvo koje je ribica imala je bila jedna umjetna biljka puna algi. Ribica je živjela u toj kugli narednih nekoliko mjeseci. Sin (9 godina) je bio oduševljen prvim kućnim ljubimcem u životu. On, sada, ima obavezu hraniti ribicu koja je, u međuvremenu, dobila ime - Karlo.

Onda mi je, opet bilo žao "blaga" pa smo odlučili kupiti veći akvarij za Karla. Veličina akvarija se je odabirala (u dogovoru sa suprugom) prema ormaru gdje će biti akvarij smješten i kako će se uklopiti u prostor. U blagavaonici imamo jednu komodu gdje su stajali ključevi, a sada je tu akvarij i - odlično se uklapa u prostor. Koji akvarij? Aquael 54 l kupljen u Pet Shopu. Filter i lampa. Grijač nisam ubacio, jer mislim da nema potrebe. Pijesak i neki "kamen" da nešto bude unutra. Plus još 2 pajčolanke: Ivana i Teo (tako se zovu).

Dakle, 3 ribe i jedan anubias. Biljku ne diraju. Ali, vrlo brzo, pojavila se neka crna alga. Onda sam pročitao da treba češće mijenjati vodu. Pa sada 1x tjedno mijenjam 20 % vode i algi je sve manje. Mislim da je i lampa prejaka pa da zato alge rastu tamo gdje je najtoplije/najsvjetlije. Lampa ima tri snage - najjaču, srednju i "noć". Nekako mi se čini da je srednja optimalna.

Onda mi je sin nacrtao podlogu koju smo zalijepili iza akvarija. Kasnije sam pročitao da je bolja crna. Sada smo na godišnjem pa ćemo i crnu napraviti. :)

Nakon toga, kupio sam još dvije biljke. Onu bližu - Echinodorus quadricostatus - nema je više. Baš im je bila fina. Onu iza -  Cryptocoryne becketti - samo su malo gricnuli. Možda i na nju navale nakon što ovu dokrajče u potpunosti.

Kasnije sam pročitao da biljke vole CO2 i naravno, gnojivo. Kupio CO2 i gnojivo u tekućini. Stavio na špricu dozu koja treba i, nisam samo ubacio u akvarij. Nego sam na anubiusove crne alge malo istrljao sa time (u akvariju). Za par dana - nema algi, a anubias raste k'o lud.

I na kraju. ribe lijepo napreduju - dobre su boje, razigrane i imaju cijele repove. Biljke lijepo rastu. Novih algi nema. Cijela obitelj zadovoljna.

Ono što planiram sljedeće je da se riješim one umjetne stijene i ubacim neko lijepo riječno kamenje u akvarij.

Tek kasnije sam na ovom forumu pročitao da je akvarij premali za ribice. Nažalost, veći tu ne stane. Ali, otvorio mi se horizont da polako krenem sa velikim toplovodnim akvarijem, jer mi je sva ova zezancija sa ribama postala "gušt". U nekoj bližoj budućnosti, nadam se. Isto tako se nadam da me nećete previše popljuvati obzirom na sve greške koje radim. Ja sam, za sada, zadovoljan sa svime i baš nam je fora akvarij.

Hvala svima na dobronamjernim savjetima.

Evo i slike.



Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: COVID-19 akvarij
« Odgovori #1 u: Srpanj 30, 2021, 12:28:23 poslijepodne »
Dobrodosao!

Iako okolnosti nisu lijepe ni sretne, drago mi je da si nasao neko zadovoljstvo u ovom hobiju.

O greskama i eventualnim problemima necu, to ce te vrijeme nauciti, a najbolje se uci na vlastitim greskama.  ;)

Za sada, pobrini se da je voda sto hladnija i cistija, ovaj filter ti nije neka sreca, pa eto prvo razmisli o boljoj filtraciji, hladnovodne ribe zahtjevaju jako cistu vodu, i jako aeriranu, znaci neki filter veceg kapaciteta ti je svakako preporuka.

Gnojiti nemoj, jer stvarno nemas sto gnojiti, samo dodatno zagadjujes vodu, u kombinaciji sa slabim filterom i hladnovodnim ribama to nije nimalo dobra stvar.

Biljke i zlatne idu, no, kako si vec vidio, ne svako bilje, anubiasi, valisnerie, moze proci, no to su biljke koje ne zahtjevaju nikakvo posebno gnojenje, niti svjetlo. CO2 zaboravi, jer kako rekoh..... aerirana voda sa sto vise kisika (koje zlatne trebaju) ti malo ubija poantu dodavanja co2....

No, samo polako, sto nije jasno pitaj, i bit ce to sve super...

Offline Nicaragua

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Lokacija: KASTAV
Odg: COVID-19 akvarij
« Odgovori #2 u: Srpanj 30, 2021, 13:26:21 poslijepodne »
Hvala Damire na savjetu za filter.

Kako ti se ovo čini? https://www.pet-centar.hr/karlie-unutarnji-filter-swordfish.aspx
Ovdje ima i aeracije, ako dobro vidim...

Ako je to OK, koji da uzmem?

I što sa postojećim filterom? Backup, pretpostavljam.... :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: COVID-19 akvarij
« Odgovori #3 u: Srpanj 30, 2021, 18:27:47 poslijepodne »
A vidi, ovaj filter je prakticki isto sto imas, bitno ti je da filter ima sto vise materijala, ovi bas i nemaju....

Dalje sve ovisi koliko novaca mislis uloziti u tu pricu, ako ti nije zao poklopca, mozda da gledas neki hang on filter (veci), ili, ako novci nisu problem, da gledas neki vanjski filter (manji).

Aeracija preko ubacivanja mjehurica zraka (barem kod takvih filtera) je kao da prd... u casu i pokusavas napraviti coca colu....

Aeracija mreskanjem povrsine vode, osim sto ce vodu hladiti, izmjena plinova je daleko bolja od zracnih pumpi, nastavaka i slicnih....

Ako ne, umjereno hrani, radi cesce izmjene vode, i bit ce to ok....

Offline Nicaragua

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Lokacija: KASTAV
Odg: COVID-19 akvarij
« Odgovori #4 u: Listopad 18, 2021, 09:15:13 prijepodne »
Krepala mi prva riba. Jedna pajčolanka.
Išao sam u pet centar po novu, ali tamo nikada nema djelatnika koji se bavi akvaristikom, nego mi izvuku nekoga iz skladišta koji me pita blago telećim pogledom: štaš? I naravno, pojma nema o ribama.
Imam pitanje pa mi možda netko može pomoći.
Vidio sam u 3 akvarija da postoje pajčolanke S, M i L veličine.
Je li to sve ista vrsta ribe pa su te ribe tamo u različitim stadijima rasta i razvoja?
Ili su to tri veličine riba pa male uvijek ostaju male, a velike - velike?
Puno hvala na pomoći.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: COVID-19 akvarij
« Odgovori #5 u: Listopad 18, 2021, 22:46:22 poslijepodne »
Vidio sam u 3 akvarija da postoje pajčolanke S, M i L veličine.
Je li to sve ista vrsta ribe pa su te ribe tamo u različitim stadijima rasta i razvoja?

Da! Ne postoje pajčolanke koje ostaju male.
A razmišljanje ti je super!
Stavio si ribe u neadekvatan akvarij, za dva mjeseca ti je već krepala riba koja bi trebala živit jedno 15-tak godina i ti već ideš po drugu...  -?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: COVID-19 akvarij
« Odgovori #6 u: Listopad 19, 2021, 21:14:37 poslijepodne »
To ti je marketinska fora po kojoj je kao mala riba jeftinija od vece iste takve, jer, kao, oni su je hranili, mazili, pazili, brinuli o njoj....

Za vecinu shopova - cista kakica, tesko je pogoditi starost ribe, posebice kod ovih koje su "univerzalne" velicine, no radije bih uzeo manju ribu, nego te njihove L, XXL i slicne primjerke, nemam neki poseban razlog osim onoga da volim vidjeti svoje ljubimce kako rastu i napreduju...

Ako nisi, ni ne kupuj, nije to akvarij za njih, prvi put je bilo nesvjesno, sad bi svjesno isao drzati nesto u uvjetima u kojima ne moze zivjeti ni dugo ni kvalitetno, pa razmisli, ako zelis u akvaristiku, i drzati taj tip riba onako kako bi bilo dobro, spremi se na veca ulaganja.

Ako ne, uvijek ima riba kojima je takav akvarij idealan, pa se preusmjeri na njih......

Offline VolimRibe

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
Odg: COVID-19 akvarij
« Odgovori #7 u: Siječanj 23, 2022, 22:37:05 poslijepodne »
Pozdrav! Rekli ste da imate filer, lampu i grijač koji nije unutra?
Nisam siguran ali provjerite da li Vam filter ima cijevčicu koja viri van izvan njega jer u protivno nemate pumpu koja ubacuje kisiku u vaš akvarij. Meni se to isto desilo imam karasa i ancistrusau istom akvariju (nekako) i nakon 5 dana sam primjetio da mi karas odlazi na povrsinu i usisava zrak, pa sam otišao na google da vidim i da to je bio znak da mu je falilo kisika. A vidjeo sam da Vam je 1 uginula...jeste li saznali razlog?
(Usput ako trebate pumpu za kisik ja sam kupio u pet centru sve ukupno me koštalo oko 200 kn ali pazite jer kamen za kisik, pumpa i cijevčica se kupuju zasebon.) Lp!