Ožujak 28, 2024, 16:01:21 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Priprema vode  (Posjeta: 4138 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Priprema vode
« u: Travanj 21, 2021, 21:27:47 poslijepodne »
Molim vas da mi netko objasni kako tretirate vodu koju stavljate u akvarij. Znam da je naša voda s pipe tvrda,ph oko7.5, e sad zanime me zašto se mješa Ro voda,zašto demineralizirana?
Koristi li itko kišnicu,ona bi trebala biti mekša?
Objasnite molim vas,jer što sam dublje u ovu temu ušao,sve mi je manje jasno


Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Priprema vode
« Odgovori #1 u: Travanj 22, 2021, 15:35:40 poslijepodne »
Molim vas da mi netko objasni kako tretirate vodu koju stavljate u akvarij.
- ostavim da stoji neko vrijeme

Znam da je naša voda s pipe tvrda,ph oko7.5, e sad zanime me zašto se mješa Ro voda,zašto demineralizirana?
- jer je izrazito tvrda, no vecina riba je vec naviknta na tvrdu vodu..

RO  voda - nastala propuštanjem kroz membrane - uklanja se manje više sve iz vode
Demineralizirana voda - jeftiniji postupak gdje se smolama uklanja samo "tvrdoca vode" kalcijeve i magnezijeve soli. Ostale gluposti poput neških metala, silikata ostaju u vodi

Koristi li itko kišnicu,ona bi trebala biti mekša?
- pa sad, teško da je mekša od RO jer po putu pokupi dosta prašine, čestica iz zraka. Svojevremeno sam je koristio ali sam prestao.



Objasnite molim vas,jer što sam dublje u ovu temu ušao,sve mi je manje jasno
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Priprema vode
« Odgovori #2 u: Travanj 22, 2021, 17:31:04 poslijepodne »
 Iz ovoga vašega odgovora dalo bi se naslutiti da je ipak kišnica bolja od pipovače?  Ili da ima neke svoje prednosti?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Priprema vode
« Odgovori #3 u: Travanj 24, 2021, 12:28:17 poslijepodne »
Ako imaš pipovaču iz gradskog vodovoda ispravnu za piće stvarno nevidim potrebu za daljnjim kemijanjem s tvrdoćom vode osim ako ne namjeravaš držati altume ili divlje diskuse ili mrijestiti ribe tipa neonki...
Ka kaj ti je Seba reko, večina riba je navikla na tvrdu vodu i ako nebudeš konstantno održavao iste parametre tvrdoće više će im štetiti promjena parametara nego tvrda voda.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Priprema vode
« Odgovori #4 u: Travanj 24, 2021, 17:23:41 poslijepodne »
Ok,znači ide voda a pipe.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Priprema vode
« Odgovori #5 u: Srpanj 21, 2021, 23:14:35 poslijepodne »
Recite mi konkretni benefit korištenja ro vode. Znam da se tu radi o filterim koji kupe minerale iz vode i tako anize Ph,Kh,Gh, al zanima me koji su konkretno benefiti.
Također znam da ribama i biljkama odgovara ro voda.

Konkretno me zanima je li ro voda na oko bistrija u alvariju nego obična tvrda pipovača, jel problemi nakupljanja kamenca na staklu djelomično nestaju?
I najvažnije pitanje ,šta je sa algama?
Trenutno gledam video na youtube lik uspoređuje tankove sa ro vodom i sa pipovačom, u onim s RO vodom nema ni malo algi a u onim s pipovačom ima poprilično algi?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Priprema vode
« Odgovori #6 u: Srpanj 22, 2021, 11:45:30 prijepodne »
eh.......kaj sve ima na tom jubito.....
Mozda bi ti pomogla oko kamenca ali obzirom da i dalje mijesas sa obicnom vodom koja ima kamenca onda i dalje imas talog. Alternativa bi bio cisti RO pa mineraliziranje ali ne znam bas kako i da li to netko radi za slatkovodne. Ja znam da ne bi.
Uglavnom se koristi zato jer neke biljke bas trebaju meksu vodu a opcenito bi svima to kao odgovaralo. Nisam bas primjetio razliku ali ajde.
Drugi razlog je kod mrijesta riba.

Nacelno, nije neka carobna vodica koja rijesava probleme.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Priprema vode
« Odgovori #7 u: Srpanj 22, 2021, 15:32:34 poslijepodne »
Ma jubito koliko pomogne toliko i odmogne i zbuni. Kaže tip u pipovači ima nitrata i fosfata pa kao zbog njih dolaze alge a u RO vodi nema i kao zato ih nema. To mi baš nema smisla jer koliko ja znam sa gnojenjem dodatno dodajem fosfate i nitrate?
A ja se baš ponadao da ta Ro voda pomaže u borbi protiv algi i da će voda biti kristalno bistra ko na slikama profesionalaca,ali očito ništa od toga 😆

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Priprema vode
« Odgovori #8 u: Srpanj 26, 2021, 20:48:51 poslijepodne »
Recite mi konkretni benefit korištenja ro vode.

S ro ti je situacija, ako neznas za cega ti treba - onda ti ne treba. Kao i gotovo sve u akvaristici.

Naravno, mjesanjem ro vode i ove iz pipe dobivas nesto "cistiju" vodu, s manje otopljenih ogranskih tvari, nezeljenih tvari, snizavas tvrdocu (i jednu i drugu), sto ima utjecaj dalje i na ph, kuratz i palatz, no najbitnije, nista od navedenog ne radis napamet.

Testiranje, testiranje i testiranje, a to niti je bas tako jednostavno, niti bas tako jeftino.

Nadalje, garantirano ces vise stete napraviti nego koristi, ono gdje je ro voda nezaobilazna, to je mjesanje kojekakvih pripravaka, gdje je nuzno da znas pocetno stanje vode, te da isto bude prakticki neutralno, radi postizanja tocno ciljane koncentracije "necega" u "necemu", s cime onda utices na ostale parametre vode.....

Tesko mi za pojasniti vise od ovoga, ja koristim jedino ro vodu, no, za to postoji i razlog, koji tebi apsolutno nista nebi znacio  ;)

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Priprema vode
« Odgovori #9 u: Srpanj 28, 2021, 20:32:15 poslijepodne »
Najbolje zaboraviti na ro vodu, jer koliko vidim iz raznih primjera i sa česmovačom se mogu imati poprilično dobro rezultati.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Priprema vode
« Odgovori #10 u: Srpanj 28, 2021, 21:15:36 poslijepodne »
Naravno, kako rekoh, ro voda itekako ima svojih prednosti, no, stvari su ipak malo kompliciranije od "sipaj ro vodu u akvarij".....

Alge nisu uzrok, nego posljedica, ako imas alge, nesto drugo je u disbalansu, a to ro voda sama po sebi nece popraviti....

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Priprema vode
« Odgovori #11 u: Srpanj 29, 2021, 17:12:47 poslijepodne »
Ma u mene i nije toliko algi problem,nego ja sam takav da uvijek oću nešto bolje. Voda u akvariju je bila 30 stupnjeva ,mislim da je to pridonijelo pojavi algi, doduše imam končastu zelenu i točkastu zelenu. Trenutno voda na 25 stupnjeva
Idući korak će mi biti vađenje jedne spužve u filteru i umjesto nje stavljam onaj matrix,neka ima više dobrih bakterija