Travanj 16, 2024, 21:56:53 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koja visina sumpa?  (Posjeta: 6349 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Koja visina sumpa?
« u: Rujan 19, 2009, 15:18:00 poslijepodne »
dimenzije sumpa dužina 65cm x širina 33 cm a visinu neznam?

Obzirom da sump nije širok niti dugačak a mora će biti oko 750-800 litara trebao bi se osigurati za prihvat vode.. Visina manevarskog prostora u ormariću je oko 73cm. Znači treba uzeti u obzir i dovoljno prostora da se skimer izvlači van.

Jel bi bilo ok 35cm ili da idem na 40cm visine?


Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #1 u: Rujan 19, 2009, 15:28:05 poslijepodne »
Mislim sa je bolje višlje ... znači 40 cm. Pošto ti je stalak 73 cm imati ćeš dovoljno mjesta za manipuliranje opremom (33 cm). A koliko će mora sump morati primiti u slučaju nestanka struje trebao bi odmah izračunati: zapremnina boxa + površina cijeloga akvarija do dna češlja.


Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #2 u: Rujan 19, 2009, 18:01:46 poslijepodne »
dimenzije sumpa dužina 65cm x širina 33 cm a visinu neznam?

Obzirom da sump nije širok niti dugačak a mora će biti oko 750-800 litara trebao bi se osigurati za prihvat vode.. Visina manevarskog prostora u ormariću je oko 73cm. Znači treba uzeti u obzir i dovoljno prostora da se skimer izvlači van.

Jel bi bilo ok 35cm ili da idem na 40cm visine?


računaj što grof kaze volumen OF-a + površina tanka x visina vode na of-u(pod uvjetom da ti povrat nije zagnjuren +nes sitno u cjevima.meni to djeluje jako mali sump na 700 lit.
s tim da je dobra stvar da je to(sva voda koja se salije) samo u komori za povrat, onda izbjegavas da u slučaju nestanka struje i naknadnog uključenja ako imas iznad nivoa vodu di je skimer skimmer poludi i izbaci tu vodu preko kape skupa s prljavom.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #3 u: Rujan 19, 2009, 22:00:22 poslijepodne »
je moram ponovno izračunati do u deci kolko stane za prihvat vode..

I je, mali je sump iako stane puno veći ali kad sam ja freak za refugium pa je išlo na štetu sumpa..zato ću probati nadoknaditi sa visinom da se barem osiguram protiv poplave.

kad izračunam javim, al izgleda da bu minimalno 40. No, kaj nije važno i na koliko držim nivo u supmpu, jel tak! Pa i s tim mogu kompenzirati recimo niži sump, ne? :)

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #4 u: Rujan 19, 2009, 22:17:51 poslijepodne »
No, kaj nije važno i na koliko držim nivo u supmpu, jel tak! Pa i s tim mogu kompenzirati recimo niži sump, ne? :)


Istina, ali još štošta tu ima važnu ulogu....izgled sumpa (s pregradama, bez pregrada), nivo mora u sumpu koji skimer zahtjeva za optimalan rad itd.



Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #5 u: Rujan 19, 2009, 22:54:29 poslijepodne »
slažem se, octopus skimeri extreme recimo zahtjevaju od 20-25cm vode optimalno, znači ostaje mi nekih 15 cm najviše. To je viška samo 30-tak litara.. toliko stane iz glavnog tanka..

E sad moram vidjeti koliko mi se spusti do češlja..

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #6 u: Rujan 20, 2009, 00:27:53 prijepodne »
je moram ponovno izračunati do u deci kolko stane za prihvat vode..

I je, mali je sump iako stane puno veći ali kad sam ja freak za refugium pa je išlo na štetu sumpa..zato ću probati nadoknaditi sa visinom da se barem osiguram protiv poplave.

kad izračunam javim, al izgleda da bu minimalno 40. No, kaj nije važno i na koliko držim nivo u supmpu, jel tak! Pa i s tim mogu kompenzirati recimo niži sump, ne? :)
pa mozes ako ti je voda konstantna nize imas vise lufta.
Renta,što se tiče skimmera moj ati radi u kojih 20 cm i sad ako se desi da je wet poštelan,i ako struje nestane
dole se sve potopi jer je velik akvarij i onda kad struja dode ta voda ne stigne se ispumpat a skimmer radi i puni čašu s tom vodom,i onda voda prljava pomjesana s ovom oce van kroz vrh.
po meni sump svakako s pregradom jedna u kojoj je skimmer a druga u kojoj je povratna pumpa,grijac top of,a refugium spoji s druge strane da neide preko skimmera.

ja cu sad slozit(pon) sump 70x60x36 a uz to još refugium 70x50x40 s tim da cu ga pregradit i dio ce biti frag tank.sump je sljepljen a reffugium je neki polovni  i moram sam rupe izbusit.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #7 u: Rujan 20, 2009, 03:10:43 prijepodne »
Pa nisam mislio pregrađivati s obzirom da je mali sump.. sad su ionako postali moderni sumpovi bez pregrada.. neznam..

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #8 u: Rujan 20, 2009, 23:48:41 poslijepodne »
Pa nisam mislio pregrađivati s obzirom da je mali sump.. sad su ionako postali moderni sumpovi bez pregrada.. neznam..
ja ti kazem svoja iskustva ti kako želis :up:

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #9 u: Rujan 21, 2009, 00:12:10 prijepodne »
ja bi u tvom slucaju isao na 45 cm, sto se tice pregrada, bolje ne
- nije ovca sve što bleji -

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #10 u: Rujan 21, 2009, 00:42:25 prijepodne »
Ako ti skimmer treba visinu npr 25 cm da bi radio i imas pregradu od 25 cm visine koja je pod vodom do te visine pri normalnom radu, kako se nece prepuniti kada nestane struje i uzrokovati overskimming kada dode struja, isto kao i bez pregrade?
 

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #11 u: Rujan 21, 2009, 00:56:08 prijepodne »
Ako ti skimmer treba visinu npr 25 cm da bi radio i imas pregradu od 25 cm visine koja je pod vodom do te visine pri normalnom radu, kako se nece prepuniti kada nestane struje i uzrokovati overskimming kada dode struja, isto kao i bez pregrade?
tu nema pomoci, ali tu ni pregrada nema neki veci ucinak osim ukoliko sump nije zbilja ogroman, tj toliko velik da je u drugome dijelu u stanju primiti sav visak mora iz preljeva. Ovisno kako je izlaz skimera postiman, overskiming se moze umanjiti tako sto se usis zraka skimera postaviti na 1cm vise od razine mora sumpu (u ovom slucaju 26cm). Ukoliko se razina poveca prestaje usis zraka i time se sprecava overskiming.
- nije ovca sve što bleji -

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #12 u: Rujan 21, 2009, 01:56:09 prijepodne »
Mislim sa je bolje višlje ... znači 40 cm. Pošto ti je stalak 73 cm imati ćeš dovoljno mjesta za manipuliranje opremom (33 cm). A koliko će mora sump morati primiti u slučaju nestanka struje trebao bi odmah izračunati: zapremnina boxa + površina cijeloga akvarija do dna češlja.


e tu je zapelo s obzirom da nemam klasičan box nego one nove Octopus preljeve sa cijevi.. a nije mi još spojeno na akvarij.. a sad se ne sjećam dali se povrat vode na površini da regulirat u visini..

Tu bi Blue mogo uskočit s obzirom da ima istu stvar na white&candyju.. Bluuuueeee javi se :pompon:

s linka na prve tri slike se vidi taj preljev, a dimenzije mog akvarija su 130x80x65cm

http://www.elegancereef.com/smf/index.php?topic=6778.15

« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2009, 02:07:04 prijepodne od Renta »

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #13 u: Rujan 21, 2009, 12:41:31 poslijepodne »
Ma sump najvise puni cijev povratne pumpe, u vecini slucajeva ona je uronjena u akvarij cak i nize od ceslja, i sa rupom na njoj jos uvijek puni sump dok se sifon ne zaustavi. Ne moze se napraviti, naravno u hobistickim okvirima sump koji u komori za povrat ima dovoljan kapacitet da primi svu vodu iz akvarija da ne prede u drugi dio, mislim moze ako ce ta komora zauzimati 90 posto sumpa ali to vjerujem nema smisla.
Novi octopus overflowi imaju mali kapacitet, ne znam tocno koliko je unutra jer nisam mijerio, par litara samo.

Najbolje rijesenje protiv overskimminga u slucaju nestanka struje je redovito ciscenje case skimmera. Ipak struja ne nestaje toliko cesto da se to dogada redovito, takoder ako ste kod kuce kada nestane struja ocistite casu skimmera.
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #14 u: Rujan 21, 2009, 12:45:19 poslijepodne »
Ako ti skimmer treba visinu npr 25 cm da bi radio i imas pregradu od 25 cm visine koja je pod vodom do te visine pri normalnom radu, kako se nece prepuniti kada nestane struje i uzrokovati overskimming kada dode struja, isto kao i bez pregrade?
tu nema pomoci, ali tu ni pregrada nema neki veci ucinak osim ukoliko sump nije zbilja ogroman, tj toliko velik da je u drugome dijelu u stanju primiti sav visak mora iz preljeva. Ovisno kako je izlaz skimera postiman, overskiming se moze umanjiti tako sto se usis zraka skimera postaviti na 1cm vise od razine mora sumpu (u ovom slucaju 26cm). Ukoliko se razina poveca prestaje usis zraka i time se sprecava overskiming.
Ne, upravo suprotno time se pojacava overskimming, overskimming se pojavljuje zbog manje količine zraka a veceg protoka vode. Kad se kompletno zaustavi zrak napuni casu u sekundi.
 

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #15 u: Rujan 21, 2009, 13:34:02 poslijepodne »
Dobro Blue što ti preporučaš sa ovakvim preljevom koji imam, 40-45 cm?

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #16 u: Rujan 21, 2009, 13:51:23 poslijepodne »
Ipak struja ne nestaje toliko cesto da se to dogada redovito, takoder ako ste kod kuce kada nestane struja ocistite casu skimmera.


aha.. moš si mislit..ak ne živiš gdje ja :D :D kod mene tak često nestaje struje da kad je ima par dana za redom bez prekida ( pa ne moram poštelavat tajmere) otvaram šampanjac :D

meni je dobra fora bila s ovim Deltecom kojeg sam imao, što je ulaz bio direkt iz akvarija...drugim riječima, dok pumpa nije izbacala vodu natrag u akvarij, preljev nije preljevao, voda nije ulazila u skimmer i niš od punjenja čaše :)

A Renta, ak ti je frka toga, spoji cijev za pražnjenje čaše na karnister neki i to je to...

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #17 u: Rujan 21, 2009, 14:01:17 poslijepodne »
Ako ti skimmer treba visinu npr 25 cm da bi radio i imas pregradu od 25 cm visine koja je pod vodom do te visine pri normalnom radu, kako se nece prepuniti kada nestane struje i uzrokovati overskimming kada dode struja, isto kao i bez pregrade?
tako da imas dovoljno prostora u  pregradi di je povratna pumpa.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #18 u: Rujan 21, 2009, 14:17:09 poslijepodne »
Ako ti skimmer treba visinu npr 25 cm da bi radio i imas pregradu od 25 cm visine koja je pod vodom do te visine pri normalnom radu, kako se nece prepuniti kada nestane struje i uzrokovati overskimming kada dode struja, isto kao i bez pregrade?
tako da imas dovoljno prostora u  pregradi di je povratna pumpa.

To je nemoguce, jedino ako ne zelis imati 90 posto sumpa za pregradu di je povratna pumpa a 10 posto za sve ostalo.
Ali cak ni tad nije moguce u normalnim okvirima , molim te objasni mi kako si to zamislio jer ja jednostavno ne kuzim kako je moguce to sto ti tvrdis a bome sam se napravio sumpova u ovih 10 godina. Pregrada sa povratnom pumpom je spojena sa ostalim dijelom sumpa obicno rupama na sredini pregrade ili otvorenim dnom na dnu pregrade, struja nestane voda se slijeva u pregradu sa pumpom i rupama/ili otvorenim dnom ide u ostali dio sumpa gdje i tamo podize visinu. Kako ti mislis zaustaviti podizanje vode u ostalim pregradama i da se podize samo u dijelu sa pumpom??

 

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #19 u: Rujan 21, 2009, 14:40:22 poslijepodne »
u slučaju gasenja struje voda se sliva u prostor s pumpom tj teži da se tamo salije isto kao i kad hlapi "hlapi" iz prostora di je pumpa tj tamo se to očituje.
ako uzmem da je moj tank povrsine 13x8x0,2(visine preljeva vode) =23 litre
oF je 3x1x4(nivo vode)=12 lit
uz nešto u cijevima to ispada 35 litara

ako uzmes u obzir da je to 35 litara u prostoru s povratnom pumpom taj volumen predstavlja 4(š)x4(d)x2,2(v) što znaci da ti taj volumen trebas imati kao razliku.
to se da izvest na više načina ako imaš ukomponiran refugium tako da ti dio vode stoji iznad refugiuma,i neki standardni sump ako je ispod nekog 300 litrasa uz kontra pregradu za skimmer to podnese bez problema s tim da covjek ima 73 cm i moze raditi kombinacije da podlozi skimer i dobiva na visini i slično.
super je uz to ako čovjek moze složiti predfilter za osmozu,elektromagnetni ventil i plovke i onda je to zakon stvar.
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #20 u: Rujan 21, 2009, 14:42:07 poslijepodne »
BTW voda se slijeva i sa pocetka sumpa gdje su ulazne cijevi od akvarija, i sa kraja sumpa gdje je povratna pumpa. Bas me interesira dizajn koji ce zaustaviti podizanje mora u sumpu u ostalim komorama, vjerujem da bi taj koji to izmisli dobio nobelovu nagradu minimum jer taj dizajn prkosi osnovnim zakonima fizike/zakonu o spojenim posudama.

Renta nemas sto preporuciti, izracunaj da ti je sump dovoljno velik da primi opremu i visak vode pri nestanku struje, to je to, nema se tu sto preporuciti. Sump bez pregrada prima vise vode, lakse je raditi sa njime... i uostalom zadnjih 4-5 godina ga guram i promoviram jer ne kuzim cemu sluze pregrade osim da zakompliciraju rad sa njime i onemoguce promijenu opreme kada bude potrebno.
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #21 u: Rujan 21, 2009, 14:46:29 poslijepodne »
u slučaju gasenja struje voda se sliva u prostor s pumpom tj teži da se tamo salije isto kao i kad hlapi "hlapi" iz prostora di je pumpa tj tamo se to očituje.
ako uzmem da je moj tank povrsine 13x8x0,2(visine preljeva vode) =23 litre
oF je 3x1x4(nivo vode)=12 lit
uz nešto u cijevima to ispada 35 litara

ako uzmes u obzir da je to 35 litara u prostoru s povratnom pumpom taj volumen predstavlja 4(š)x4(d)x2,2(v) što znaci da ti taj volumen trebas imati kao razliku.
to se da izvest na više načina ako imaš ukomponiran refugium tako da ti dio vode stoji iznad refugiuma,i neki standardni sump ako je ispod nekog 300 litrasa uz kontra pregradu za skimmer to podnese bez problema s tim da covjek ima 73 cm i moze raditi kombinacije da podlozi skimer i dobiva na visini i slično.
super je uz to ako čovjek moze složiti predfilter za osmozu,elektromagnetni ventil i plovke i onda je to zakon stvar.
 

Hmm opet ne kuzim, imas molim te skicu tog sistema? Jer sva voda sto ti se spusti u pregradu sa pumpom ce otici u ostale pregrade i podignuti nivo, kako ti mislis da ce se voda podizati samo u pregradi sa pumpom? Mozes je napravio da ima 200 litara kapacitet, opet nema veze jer ce prvo otici u ostali dio sumpa. Vjerujem da znas zakon spojenih posuda, ako imas jedan objekt napunjen vodom i pregraden sa pregradama, svejedno koliko je pregrada, i sve te pregrade imaju rupu za prolaz vode, u koju god pregradu slijevas vodu nivo se podize u svima i u svima je isti nivo.
 

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #22 u: Rujan 21, 2009, 14:47:19 poslijepodne »
BTW voda se slijeva i sa pocetka sumpa gdje su ulazne cijevi od akvarija, i sa kraja sumpa gdje je povratna pumpa. Bas me interesira dizajn koji ce zaustaviti podizanje mora u sumpu u ostalim komorama, vjerujem da bi taj koji to izmisli dobio nobelovu nagradu minimum jer taj dizajn prkosi osnovnim zakonima fizike/zakonu o spojenim posudama.

Renta nemas sto preporuciti, izracunaj da ti je sump dovoljno velik da primi opremu i visak vode pri nestanku struje, to je to, nema se tu sto preporuciti. Sump bez pregrada prima vise vode, lakse je raditi sa njime... i uostalom zadnjih 4-5 godina ga guram i promoviram jer ne kuzim cemu sluze pregrade osim da zakompliciraju rad sa njime i onemoguce promijenu opreme kada bude potrebno.
blue pročitaj šta sam napisao nitko ne piše da se voda ne vraća nazad tj da ti možeš izbrisati volumen, samo sam ti napisao da je moguće da ju primi prostor s povratnom pumpom(i u ostalim kombinacijama s refugiumom). i onda nemaš komplikacije s skimerom i previsokim nivoom vode kad se struja vrati.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #23 u: Rujan 21, 2009, 14:54:10 poslijepodne »
visinu vode u pregradi di je skimer automatski odredujes visinom pregrade(ako je bez rupa) ili rupama u pregradi s pretpostavkom da ti je dosta mjesta u sumpu na ati-ju je to kojih18-20 cm a recimo kod tih reef octopus sta renta kaze 25 cm, znaci racunaj tih .5 puta povrsina ostatka u dm*2 i dobivas vec koliko si u bonusu zbog toga,
ako imas prostora za promjenu visine tj podlaganje skimera još dižeš nivo i dobivas razliku puta povrsina.
možeš to izvest na dosta kombinacija.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #24 u: Rujan 21, 2009, 14:55:32 poslijepodne »
Citat:
blue pročitaj šta sam napisao nitko ne piše da se voda ne vraća nazad tj da ti možeš izbrisati volumen, samo sam ti napisao da je moguće da ju primi prostor s povratnom pumpom(i u ostalim kombinacijama s refugiumom). i onda nemaš komplikacije s skimerom i previsokim nivoom vode kad se struja vrati.
Pa to ti i pokusavam reci da to sto ti pricas je nemoguce, nista ne dobijes. Nivo vode se podize u svim komorama isto i uzrokuje overskimming, ti pokusavas meni i drugima objasniti da se nivo podize samo u pregradi sa pumpom. Pregrada sa pumpom ima rupu ili prolaz vecinom pri dnu i koliko god vode se slijeva odlazi prvo u druge komore i nivo se podize istim tempom u cijelom sumpu, isto sto bi se dogodilo da nemas pregrade, you got it... ISTO STO BI SE DOGODILO DA NEMAS PREGRADE