Travanj 28, 2024, 16:56:05 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: gekon Lepidodactylus lugubris  (Posjeta: 12603 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kija88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #25 u: Siječanj 17, 2013, 23:03:09 poslijepodne »
možeš fotkat?

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #26 u: Siječanj 17, 2013, 23:18:39 poslijepodne »
možeš fotkat?


mogu probati,iako mislim da se neće vidjeti...fotkala sam i njega ali mi bude mutno ako se jako približim...sutra probam ponovo...

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #27 u: Siječanj 17, 2013, 23:37:04 poslijepodne »
A da pokušaš namočiti vatu na štapiću za uši pa s tim pokušaš? Tako sam skidala mojoj l.gekonici kad joj je ostalo malo na vršku prstiju.
Nekako mi strah da ga ne uštipneš s pincetom  -?

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #28 u: Siječanj 18, 2013, 00:23:07 prijepodne »
A da pokušaš namočiti vatu na štapiću za uši pa s tim pokušaš? Tako sam skidala mojoj l.gekonici kad joj je ostalo malo na vršku prstiju.
Nekako mi strah da ga ne uštipneš s pincetom  -?

neću s pincetom i ja se bojim,da je to neka veća vrsta gekona onda bi,ali on cijeli je velik 7 cm,a njegov prst je velik 2 mm ...danas sam mu skidala s svojim prstima,ali ova dva prsta nisu išla...neće ni on biti na miru pa je to sve skupa jako teško...

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #29 u: Siječanj 18, 2013, 03:03:21 prijepodne »
Ostavi ga u mokroj kutijici na par stupnjeva nižoj temp. od normalne na pola sata- sat vremena i biti će ti puno mirniji tih 15 min. kolko ti treba da mu to skineš. Ako ne ide sa mokrim štapićem za uši, slobodno uzmi malu pincetu (onu iz manekircajga za čupanje obrva) i lagano uhvati svlak pa ga pusti da si sam izvuče prstić iz njega. Bez brige, kolko god on bio mali i na oko osjetljiv, neće mu ništa biti. Samo pažljivo i s puno strpljenja.

Sretno!

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #30 u: Siječanj 18, 2013, 18:19:53 poslijepodne »
evo slike,slabo se vidi ali bolje ne mogu...ulovila sam ga kako pokušava to skinuti ali neuspješno...sad ću ga staviti u kadicu na jedno pola sata pa ćemo vidjeti...


Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #31 u: Siječanj 19, 2013, 16:43:42 poslijepodne »
uspjela sam  :a040: sinoć sam ga opet stavila u kadicu,ali nije  bilo uspješno jer kada se ta koža namočila nije se uopce moglo raspoznati što je stara koža,a što njegov prst.probala sam s štapićem za uho,ali nije išlo...danas sam mu probala na suho i to s pincetom i uspjela...
važno je samo imati mirnu ruku :D

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #32 u: Siječanj 19, 2013, 16:51:45 poslijepodne »
Jel možda koristiš kakve vitaminske/mineralne preparate u prehrani?
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #33 u: Siječanj 19, 2013, 22:48:52 poslijepodne »
Jel možda koristiš kakve vitaminske/mineralne preparate u prehrani?

imam kalcij za reptiile trixie,ali nije mi baš praktično...to je bijeli prah koji se valjda posipa po hrani (uputa na kutiji nema,a u pet centru gdje sam kupila ne znaju niš)pošto slabo jede niš tog kalcija ne dođe do njega...jedino od vitamina pojede tu i tamo kašicu (za bebe)od jabuke...
što ti koristiš i kako...?

Offline kija88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #34 u: Siječanj 20, 2013, 00:27:27 prijepodne »
uzmi nekton i dodaj malo u kašicu koju mu daješ, samo nemoj pretjerat sa prahom i prečesto mu davat. 

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #35 u: Siječanj 20, 2013, 01:48:45 prijepodne »
uzmi nekton i dodaj malo u kašicu koju mu daješ, samo nemoj pretjerat sa prahom i prečesto mu davat. 

gdje ima taj za kupiti?

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #36 u: Siječanj 20, 2013, 13:38:21 poslijepodne »
Teraristika.hr posalji mail ili zovi...ili se mos javit Strichek Matija članu tu na forumu....

I ja im nebi to stavljo na kašicu vec posipaj hranu s tim kad im daješ i posipaš ih u posudici u kojoj joj stoji hrana tak da ostane na dnu i crvi ce to jest + ostat ce na njima malo. Ja osim nektona posipam još običnom sipinom kosti onom za ptice kaj ima za kupit u skoro svakom dučanu...
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #37 u: Siječanj 20, 2013, 13:43:57 poslijepodne »
Teraristika.hr posalji mail ili zovi...ili se mos javit Strichek Matija članu tu na forumu....

I ja im nebi to stavljo na kašicu vec posipaj hranu s tim kad im daješ i posipaš ih u posudici u kojoj joj stoji hrana tak da ostane na dnu i crvi ce to jest + ostat ce na njima malo. Ja osim nektona posipam još običnom sipinom kosti onom za ptice kaj ima za kupit u skoro svakom dučanu...

od Matije smo ga i nabavili :)...a jel bi mogla možda u vodu staviti?

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #38 u: Siječanj 20, 2013, 13:49:09 poslijepodne »
Nije problem stavit taj prah nekamo nego je problem da taj prah dođe u guštera...a praktički jedini način za to je unosom preko hrane. Jer ima posudu za hranu? ako nema nabavi ju i onda samo kad unutra staviš crve, žohare, cvrcke ili s čim već hranis posipaš to sve skupa s nektonom i eventualno s kalcijem u nekom obliku (sipina kost) nemože bit jednostavnije.

I špricaj im terarij s vodom jer vodu piju u obliku kapljica s lišća
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline kija88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #39 u: Siječanj 20, 2013, 14:20:31 poslijepodne »
može i samljevena sterilizirana ljuska od jaja poslužit umjesto sipine kosti.
ivborosa je dobro rekao, drži kukce u posudi sa vitaminima sa lugubrisom u terariju

@ivborosa -  zašto ne bi u kašicu stavljao nekton, naravno ako hoće jest tu kašicu?

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #40 u: Siječanj 20, 2013, 14:47:07 poslijepodne »
Upravo zato što i ako jedu tu kašicu to je minimalna količina + ta kašica ti traje jedan dan i onda ju moraš hitit

A primjetio sam na ciliatusu da lizne kašicu mozda deset puta i to uvijek s istog mjesta tak da u onom prvom lizu možda skupi nešto praha u ostalima ne, po meni premalo s obzirom da tu kašicu nema svakodnevno u terariju
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #41 u: Siječanj 20, 2013, 15:54:39 poslijepodne »
Nietzke Günther navodi  kako je neka okvirna temperatura na kojoj bi se trebali Lepidodactylus lugubris držati oko 28 celzijevih stupnjeva, dok preko noći  može niža biti. Od mineralnih preparata svakako bi preporučio JBL MicroCalcium, koji i sam koristim i koji bi trebao biti svakodnevno dostupan u nekoj posebnoj posudi , možeš se vjerojatno koristiti i sipina kost, al za 70 kuna dobiš 100g visokokvalitetnog kalijevog karbonata kojeg na jednu životinju ne stigneš potrošiti.  Nekton ne koristim, već od Zoomeda Reptivite d3 , ako koristiš nekton , pazi da ne pretjeruješ jer višak vitamina opet može naškoditi životinji. Pitao sam da li koristiš neki vitaminski preparat, jer manjak vitamina A može izazvati probleme pri presvlačenju.  Pored onih kašicu mu možeš ponuditi neko slatko voće.
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #42 u: Siječanj 20, 2013, 16:21:48 poslijepodne »
Nietzke Günther navodi  kako je neka okvirna temperatura na kojoj bi se trebali Lepidodactylus lugubris držati oko 28 celzijevih stupnjeva, dok preko noći  može niža biti. Od mineralnih preparata svakako bi preporučio JBL MicroCalcium, koji i sam koristim i koji bi trebao biti svakodnevno dostupan u nekoj posebnoj posudi , možeš se vjerojatno koristiti i sipina kost, al za 70 kuna dobiš 100g visokokvalitetnog kalijevog karbonata kojeg na jednu životinju ne stigneš potrošiti.  Nekton ne koristim, već od Zoomeda Reptivite d3 , ako koristiš nekton , pazi da ne pretjeruješ jer višak vitamina opet može naškoditi životinji. Pitao sam da li koristiš neki vitaminski preparat, jer manjak vitamina A može izazvati probleme pri presvlačenju.  Pored onih kašicu mu možeš ponuditi neko slatko voće.

gdje se može nabaviti taj  JBL MicroCalcium...koje sve voće smiju jesti?

Upravo zato što i ako jedu tu kašicu to je minimalna količina + ta kašica ti traje jedan dan i onda ju moraš hitit

A primjetio sam na ciliatusu da lizne kašicu mozda deset puta i to uvijek s istog mjesta tak da u onom prvom lizu možda skupi nešto praha u ostalima ne, po meni premalo s obzirom da tu kašicu nema svakodnevno u terariju

ima posudicu za hranu...i stavim ja taj kalcij po hrani.ali kako on slabo jede taj sav kalcij padne s kukaca dok se on sjeti da bi mogao malo pojesti...što se tiće kašice,ne bacam ostatak,ja nju zamrznem na sitne kockice i tako mu dajem kad se otopi...na taj nacin kašica dugo vrijedi :)

Nietzke Günther navodi  kako je neka okvirna temperatura na kojoj bi se trebali Lepidodactylus lugubris držati oko 28 celzijevih stupnjeva, dok preko noći  može niža biti.

Mislim da je to previsoka temperatura,čak je tu neko napisao da ga drži na dvadesetak stupnjeva i da je sve ok...
« Zadnja izmjena: Siječanj 20, 2013, 16:42:36 poslijepodne od Chilii »

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #43 u: Siječanj 20, 2013, 16:37:20 poslijepodne »
Neki drže i ciliatuse ljeti na 35°, samo kolko dugo?

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #44 u: Siječanj 20, 2013, 17:12:29 poslijepodne »
Neki drže i ciliatuse ljeti na 35°, samo kolko dugo?

U svijetu klonovi žive na različitim lokacijama i temperaturama. Na havajskom otočju prosječna temperatura 20,5-23, sa maksimumom od 29-32 , Ryukyu arhipelag  siječanjska 20 do srpanjskih 28,3.  Dok je pak iz laboratorijskih istraživanja otkriveno da je neka minimalna temperatura na kojoj može preživjeti 12 stupnjeva a maksimum 37.

Podatak od Nietzke Günther, je iz knjiga "Die Terrarientiere - Band II" Eugen Ulmer Verlag, , slobodno provjeri što se mene tiće. Ako ti njegova konstatacija ne odgovara tu ti ja ne mogu pomoći, smatram da osobno nisam upućen u materiju da bi mogao odlučivati koja je temperatura optimalna i dovoditi u pitanje informacije od čovjeka koji je napisao znanstveni rad na tu temu.
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #45 u: Siječanj 21, 2013, 23:16:27 poslijepodne »
koliko dugo žive,negdje sam pročitala oko 3 godine...dali je to istina?

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #46 u: Siječanj 23, 2013, 15:01:17 poslijepodne »
što baš niko nezna...  :frown:

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #47 u: Siječanj 28, 2013, 09:58:22 prijepodne »
što baš niko nezna...  :frown:

u rijetkim zabilježenim slučajevima do 12 godina,al  najčešće do 5 godina

Offline minimy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #48 u: Siječanj 28, 2013, 12:04:20 poslijepodne »
što baš niko nezna...  :frown:

u rijetkim zabilježenim slučajevima do 12 godina,al  najčešće do 5 godina


12 godina...to bi bilo super :)...ali ni pet godina za tako malu životinjicu nije loše...

samo što moj lugubris već dulje vrijeme ne jede i sad me to  već dosta brine...

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: gekon Lepidodactylus lugubris
« Odgovori #49 u: Siječanj 28, 2013, 13:44:59 poslijepodne »
Gotovo svaka životinja u zatočeništvu živi dulje nego u prirodi....12 godina je iznimka, to ti je ko otprilike kak je u guinessovoj knjizi najviši čovijek 272cm a prosjek je oko 170-180. Nekih 5 godina je super životna dob za lugubrise uz adekvatan smiještaj i prehranu.
Gušteri koji tako kraće žive imaju brži životni ciklus, brže postanu spolno zreli i brže se razmnožavaju pa "nadoknađuju" taj kraći životni vijek.


Ako smatras da ti gušter ima dobre uvjete za život, a i dalje ne želi ni malo jest probaj sakupit izmet i odnjet ga na korpološku analizu (naprimjer na vetrinarski fakultet)možda ima neke parazite. Prije toga mu probaj malo podignut temperaturu možda mu je samo prehladno pa se umirio. Iako po slikama ne izgleda pothranjeno/mršavo.

U kolikom je terariju? Jesi sigurna da ne jede?
Neznam od koga je gušter, ako nije domaći uzgoj vrlo vjerojatno je da ima neke parazite ako ne želi jest
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2013, 13:50:46 poslijepodne od ivborosa »
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)