Svibanj 16, 2024, 06:25:35 prijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Kornjače.  (Posjeta: 18832 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #25 u: Veljača 14, 2011, 13:55:09 poslijepodne »
Pozdrav, molila bih vas za pomoć, jako je hitno. Prije dva dana smo obrađivali zemlju u Kaštelima za sadnju i izbačene su dvije male kornjače čančare imaju oko 3 cm i spavale su zimski san. Zemlja u kojoj su bile je pognjojena i obrađena, pa sam ih uzela sa sobom i stavila zemlju prije samog tretiranja, a ostalo područje je tvrdo i dosta grubo i  neznam bi li se mogle ukopati jer su dosta male, a vani je jako hladno. Nije mi namjera držati ih u zatočeništvu jer ima još nekoliko kornjača koje smo vidjeli da slobodno šetaju jer je zemljište dosta veliko samo me strah dali ih mogu odma vratit da se ne smrzu i oće li ih šta napast? Danas jedna izašla van iz zemlje neznam šta da radim i kako da se ponašam prema njima? :'(
One se obicno plitko ukopavaju, drzite ih dok ne zatopli, recimo tak pocetak 3 mjeseca ce biti topal na temperaturi ne nizoj od +4 C, nemojte da bude visa od 6,8 C jer ce se buditi iz zimskog sna.
Tu cete temperaturu najbolje odrzati u podrumu, stavite im malo zemlje u kutiju da se mogu plitko ukopati i pustite ih u prirodu kada bude pocetak 3 mj.
Ne znam mi lici da je najbolje...

malo mi izgleda rizicno da ih ponovo pustite sada dok je nikako vrijeme.

pozz
________________________________________________________________________






Nego evo jucer sam malo snimio sadasnje stanje terarija, pa da vidite, najveca kornjaca mi je nekih 6.5 cm, najmanja nekih 5.4 cm (koja je muska, ostale 3 su zenske)

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #26 u: Veljača 14, 2011, 18:31:33 poslijepodne »
ali sad se jedna probudila i jučer je već pokazivala znakove da će van, tako da mislim da ne namjerava ići ponovno na spavanje. Sad neznam šta da radim jer je jedna još u zemlji, valjda spava. Mislim da je vani malo hladno a ako je unesem na toplo probudiće se druga. Totalno sam zbunjena oko te temperature, žao mi je šta im je prekinuta hibernacija nije mi bila namjera slučajno su dospjele u moje ruke ko je moga mislit da su baš tu pod zemljom koja se obrađuje. Da ih razdvojim i ostavim onu šta spava a za ovu nekakvi terarij ili nešto slično?
A ova koja je budna danas sam primjetila da joj je stražnja noga malo kako isčašena valjda od prevrtanja kad se zemlja valjala i kako joj mogu pomoć.Može je micati ali jadna kao da se vrti u krug.  :'(  Neznam kakve su im u stanju oči nakon hibernacije jer joj je oko jedno kao manje od drugog? :sad:
« Zadnja izmjena: Veljača 14, 2011, 20:59:48 poslijepodne od mvrlic80 »

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #27 u: Veljača 15, 2011, 04:13:20 prijepodne »
ali sad se jedna probudila i jučer je već pokazivala znakove da će van, tako da mislim da ne namjerava ići ponovno na spavanje. Sad neznam šta da radim jer je jedna još u zemlji, valjda spava. Mislim da je vani malo hladno a ako je unesem na toplo probudiće se druga. Totalno sam zbunjena oko te temperature, žao mi je šta im je prekinuta hibernacija nije mi bila namjera slučajno su dospjele u moje ruke ko je moga mislit da su baš tu pod zemljom koja se obrađuje. Da ih razdvojim i ostavim onu šta spava a za ovu nekakvi terarij ili nešto slično?
A ova koja je budna danas sam primjetila da joj je stražnja noga malo kako isčašena valjda od prevrtanja kad se zemlja valjala i kako joj mogu pomoć.Može je micati ali jadna kao da se vrti u krug.  :'(  Neznam kakve su im u stanju oči nakon hibernacije jer joj je oko jedno kao manje od drugog? :sad:

Dobro je sto ih pokusavate spasiti, ma one se bude cim je toplije vrijeme, nazalost klima nam je zadnjih 50 godina u KUR** i to samo steti takvim zivotinjama.
Sad stvarno ne znam, ovu sto sumnjate na ozljedu ne bih stavljao u hibernaciju...

hmm...

zeznuta situacija...

dal bi bio problem da poslikate nogu i oči da vidimo u kakvom je stanju?

Ovu koja spava bih stavio na temp. ne nižu od +4 C, a ne višu od 6, 8 C, jer ako je visa normalno da se bude, tako je i u prirodi., a ovu drugu negine vam da je stavite eventualno u nekakvu kutiju sa reflektoricom nekakvom...

Ugl. poslikajte ozljede na koje sumnjate pa ce vam netko tko vise zna reci (recimo tito ili kori)

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #28 u: Veljača 15, 2011, 08:14:24 prijepodne »
Malo san smotana oko stavljanja slika pokušaću nešto iskemijat. Nego ta joj je noga kao malo izvučenija ili duža od druge i nakrivenija oće li se to samo nekako ispravit, a jedno joj  je oko malo suzno i zatvorenije od drugog. Pokušaću popodne staviti slike. Sad san je razdvojila od druge koja još spava (sad neznam oće li joj bit hladno jer san uzela malo zemlje za ovu drugu, tek ćemo za vikend ponovo na zemljište)  i stavila u posebnu kutiju. Cila je usporena neće da jede i pije ništa, koliko zemlje treba u kutiji, velika ili mala dubina da smo pokrije kutiju, a ta lampa me buni neznam kako i na koji je način paliti na kojoj visini, da li  svaki dan i koliko dugo i do kada,  dok ne zatopli vani ili? E sad san te ispilala, ali puno će mi značit to za njih jer do sada nisam bila nikako u kontaktu sa kornjačama, a nema šta nisan imala doma.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #29 u: Veljača 15, 2011, 16:17:34 poslijepodne »
Malo san smotana oko stavljanja slika pokušaću nešto iskemijat. Nego ta joj je noga kao malo izvučenija ili duža od druge i nakrivenija oće li se to samo nekako ispravit, a jedno joj  je oko malo suzno i zatvorenije od drugog. Pokušaću popodne staviti slike. Sad san je razdvojila od druge koja još spava (sad neznam oće li joj bit hladno jer san uzela malo zemlje za ovu drugu, tek ćemo za vikend ponovo na zemljište)  i stavila u posebnu kutiju. Cila je usporena neće da jede i pije ništa, koliko zemlje treba u kutiji, velika ili mala dubina da smo pokrije kutiju, a ta lampa me buni neznam kako i na koji je način paliti na kojoj visini, da li  svaki dan i koliko dugo i do kada,  dok ne zatopli vani ili? E sad san te ispilala, ali puno će mi značit to za njih jer do sada nisam bila nikako u kontaktu sa kornjačama, a nema šta nisan imala doma.
Ne vjerujem da ce joj se noga sama ispraviti, trebala bi ici na rengen snimanje,. vjerovatno nemate takvog veterinara nego u ZG-u, sto se tice oka moguce da joj je oko drugo prljavo,
 jer sam citao taku temu negdjeprije, sad ne znam sa cime se ispire, pokusajte sa vodom lagano...

zemlje...
hm tak nekih 5- 10 cm je dosta, jer se plitko ukopavaju za vrijeme hibernacije... (dakako ne zakopate je na toj dubini, vec da je zemlja prekrije)
Pod reflektoricu sam na ovu lampu mislio:
http://rasvjeta.info/images/artikli/halspo2godnrob-v__56665.jpg

Ispod lampe stavite plosnati kamen, lampu upalite iznad kamena i provjeravajte zagrijanost, ako je temp. kamena oko 35C lampa je na dobroj visini, ako nije isprobavate...

Dnevna rasvjeta treba biti tako 8-10 sati...


Slike je jednostavno staviti...

Ne smiju biti vece od 270 KB, sam stisnete "odgovor" i kada napisete poruku "odaberi datoteku" , ako vise slika stavljate stisnete "vise privitaka" pa opet odaberete slijedecu.

I onda sve pošaljete i to je to...



pozz

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #30 u: Veljača 15, 2011, 22:54:52 poslijepodne »
Eto ga sad na i druga se probudila, a ni s ovom se nisam baš snašla. Još uvik ništa ne jede i ne pije neznam do kada to traje već dva dana, malo me već straj. A oko joj je čini se malo bolje vjerojatno je bilo šporko. Što se tiče noge danas sam je malo bolje pogledala i čini mi se  da je onaj jedan mali dio di je ono oklop fino zaobljen poviše noge kao malo naciknut i da ga fali oko pola mm  :'( sigurno kad je freza radila je zahvatila je li moguće da će to nekako samo zacjeliti i da li se oklop može sam obnovit pošto je još jako mala.
Ovde u Splitu su samo veterinari za pase i mačke tako da neznam di da je odnesem, do Zg mi mi malo nezgodno
Zanima me samo još  u vezi  mjesta za spavanja od čega napravljeno i da li joj treba nešto ispod  nje staviti dok spava da nije direktno na zemlji (sad kad se više ne ukopava) i da li se kutija prekriva kad je noć ili se ostavlja otvorenom? E da,  jeli ta lamp treba gorjeti cijelu noć ili se gasi po noći?

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #31 u: Veljača 16, 2011, 13:15:16 poslijepodne »
Eto ga sad na i druga se probudila, a ni s ovom se nisam baš snašla. Još uvik ništa ne jede i ne pije neznam do kada to traje već dva dana, malo me već straj. A oko joj je čini se malo bolje vjerojatno je bilo šporko. Što se tiče noge danas sam je malo bolje pogledala i čini mi se  da je onaj jedan mali dio di je ono oklop fino zaobljen poviše noge kao malo naciknut i da ga fali oko pola mm  :'( sigurno kad je freza radila je zahvatila je li moguće da će to nekako samo zacjeliti i da li se oklop može sam obnovit pošto je još jako mala.
Ovde u Splitu su samo veterinari za pase i mačke tako da neznam di da je odnesem, do Zg mi mi malo nezgodno
Zanima me samo još  u vezi  mjesta za spavanja od čega napravljeno i da li joj treba nešto ispod  nje staviti dok spava da nije direktno na zemlji (sad kad se više ne ukopava) i da li se kutija prekriva kad je noć ili se ostavlja otvorenom? E da,  jeli ta lamp treba gorjeti cijelu noć ili se gasi po noći?

Ma lampa joj tokom 24 sata treba goriti 8-10 sati, nikako ne po noci, vi u stvari joj emitirate "sunce" lampom, nazalost obicna reflektorica nije ni problizno dobra kao UVB rasvjeta koja je obvezna, al posto ce vam vjerovatno brzo u prirodu da ne pravite dodatni trosak.
nemora vas toliko sekirati sto odmah nece jesti jer ipak su se probudile iz zimskog sna i zbunjene su.
Uslikajte ozljedu, ako je oklop samo ostecen malo on bi se trebao obnoviti, jer sam ja imao isti slucaj sa barskom (ali ona je imala vece ozljede), ako je noga deformirana trebali bi je kod veterinara obvezno, da je eventualno "namjesti" ako je samo iscasena. Ne znam dal u splitu postoji za gmazove veterinar.

Nikako ne stavljate nista izmedu kornjace i zemlje, jer dapace moje se ukopavaju kada im ugasim lampu, tako spavaju po noci, ja imam sada terarij koji je vise kao drvena plitka kutija i otvoren je preko noci, ali u sobi je toplo, pa ne porkivam terarij.

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #32 u: Veljača 16, 2011, 14:02:23 poslijepodne »
Ova jadna spava onako na zemlji ne uvači ispod, mislim da i nemože zbog te noge samo jadna kruži okolo, malo me straj najgorega zvala san zoo u splitu ni oni ne znaju di da je nosim, jedan kaže da je pustim odma da će se sama snać, a drugi da čekan dok ne zatopli više neznam šta da radim. Jeli lampu treba usmjeriti prema kamenu i kako da provjerim njegovu temp?
« Zadnja izmjena: Veljača 16, 2011, 14:30:16 poslijepodne od mvrlic80 »

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #33 u: Veljača 16, 2011, 16:54:36 poslijepodne »
Ni pod razno ih sada nepuštajte, ovu zdravu kada zatopli, tj kada prestane vrijeme hibernacije, jer joj je ovo šok, pogotovo ovu bolesnu nepustajte, jer se nece snaci, one su po prirodi "šlampave" a kaman li još ak je noga zeza.

Reflektoricu stavite iznad plosnatog kamena, npr. neke pločice, i onda stavite termometar na kamen i reflektoricu iznad kamena i mjerite, kada termometar pokazuje otprilike 35C onda ste nasli dobru visinu reflektorice.
Obavezno uslikajte ozljedenu nogu, veoma je jednostavno...
Evo slika pa da vam pokazem kako sam ja napravio... :

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #34 u: Veljača 16, 2011, 17:39:23 poslijepodne »
Stavila sam reflektor i sad mjerim pa ću vidit jeli ok temp. Nego neznam bi li bilo kritično kad bi se ponovno stavila pod zemlju vani na terasu pošto nemože sam kopat pretpostavljam pa da je samo lagano zatrpam. Ova šta spava sve se nešto migolji pod zemljom, samo da se ne probudi. Pitala sam još jednu curu kraj mene šta ih ima tri ona kaže da je stavim vani pa će se sam zakopat, da su tako njene bile izašle pa su se opet zakopale, ali me sad straj kad je već tri dana u kući na toplome da joj se šta ne desi. Poslat ću slike večeras kad dođem do aparata. Evo gledala sam tvoj terarij i super je, jesu i tvoje čančare, kako im paše vaša klima gore?

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #35 u: Veljača 16, 2011, 18:07:47 poslijepodne »
One se obicno po noci u kopaju,,,

Ma nemorate je uopce zatrpavati, moze ona spavati bez da je zatrpana...

ALi vole se ukopavati kada ugasim rasvjetu...


Da moje su, od jednog covjeka iz Solina sam dobio leglo, (na ovom forumu je regan) klima...
hm... emitiram im klimu  :D

Ma jos ce samo ovu godinu biti po zimi budne...
ici ce u hibernaciju i u ljetni smjestaj, jer ni jedna lampa ne mjenja Sunce...


Van je nemojte staviti, jer ce pocet hibernirati, hibernacija nema veze sto se one ukopavaju.
One u prirodi se po noci ukopavaju jer se stite od grabezljivaca i cuvaju vlagu,,,


Slike posaljite pa cemo viditi, ja osobno nemam puno znanja, ali dosta sam procitao po forumima, oko ozljede ce vjerovatno Kori ili Tito bolje reci.

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #36 u: Veljača 16, 2011, 18:36:28 poslijepodne »
pitala sam i Korija on mi je rekao da je odnesem na rengen da snimit nogu ali neznam di to mogu napravit u Splitu? znači ovu koja je sada budna i na toplome da je više ne iznosim vani na hladno da se proba sama zatrpat i možda da nastavi spavat?

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #37 u: Veljača 16, 2011, 18:59:30 poslijepodne »
pitala sam i Korija on mi je rekao da je odnesem na rengen da snimit nogu ali neznam di to mogu napravit u Splitu? znači ovu koja je sada budna i na toplome da je više ne iznosim vani na hladno da se proba sama zatrpat i možda da nastavi spavat?
Najbolje je da oboje vise ne stavljate u hibernaciju, jer ce sada skoro doci toplo vrijeme, ako ste u mogucnosti odnesite je na rengen, nema druge, pogotovo ako imate nekog u ZG ili idete usput slucajno...

Jer steta je da ugine...

Offline Korna 17

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Ženski   Dob: 24
  • Lokacija: Petrinja
  • volim kornjače <3
Odg: Kornjače.
« Odgovori #38 u: Veljača 16, 2011, 20:02:25 poslijepodne »
ja imam jednu žutouhu kornjaču,kod mene je od kraj 10. mjeseca 2010,cijelo vrijeme spava je li to normalno ili je bolesna

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kornjače.
« Odgovori #39 u: Veljača 16, 2011, 20:12:39 poslijepodne »
ja imam jednu žutouhu kornjaču,kod mene je od kraj 10. mjeseca 2010,cijelo vrijeme spava je li to normalno ili je bolesna

Imaš li grijač u akvariju, ili reflektorsku lampu iznad kopnenog dijela? Ukoliko je kornjačici hladno, onda će "spavati", tj. bit će neaktivna jer se neće moći zagrijati na optimalnu temperaturu.

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #40 u: Veljača 16, 2011, 20:15:17 poslijepodne »
Ma nezgodno mi je skroz do zg da je bar negdi malo bliže. I meni je žaj i gledan je po cili dan i muka mi je vidit kad joj nemogu pomoć.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Kornjače.
« Odgovori #41 u: Veljača 16, 2011, 21:13:02 poslijepodne »
Ma nezgodno mi je skroz do zg da je bar negdi malo bliže. I meni je žaj i gledan je po cili dan i muka mi je vidit kad joj nemogu pomoć.

Čuda se mogu naručiti preko interneta pa pogledaj malo za grijač, štedne/neonke za reptile (UVA+UVB i HotSpot za kopno). Staklar će ti napraviti akvarij za nju ili nabavi plastičnu kadu.. pogledaj na kornjace.com detaljnije.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #42 u: Veljača 16, 2011, 22:27:23 poslijepodne »
Ma nezgodno mi je skroz do zg da je bar negdi malo bliže. I meni je žaj i gledan je po cili dan i muka mi je vidit kad joj nemogu pomoć.

Čuda se mogu naručiti preko interneta pa pogledaj malo za grijač, štedne/neonke za reptile (UVA+UVB i HotSpot za kopno). Staklar će ti napraviti akvarij za nju ili nabavi plastičnu kadu.. pogledaj na kornjace.com detaljnije.
Iris malo si se zabunila, mvrlic80 je ovo odgovorio za bolesnu cancaru.




Trebala bi stvarno uslikati nogu i staviti sliku, puno ljudi ce ti znati odgovirit sta da radis jer ja nemam previse znanja.

Vjerovatno nije nesto strasno, ali uslikaj joj nogu, slika govori 1000 rijeci...

Dal si montirala reflektoricu?
Uslikaj i taj "privremeni" terarij.

Treba i posuda za vodu, ali da je dovoljno velika da kornjaca moze uci u nju, i da je plitka da se ne utopi, te da nije previse skliska da moze izaci iz posude.

Recimo donji kraj mozes od margarin posude izrezati... visina nekih 1.5 cm.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Kornjače.
« Odgovori #43 u: Veljača 16, 2011, 22:29:12 poslijepodne »
 :-[

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #44 u: Veljača 16, 2011, 22:30:07 poslijepodne »
Ma nezgodno mi je skroz do zg da je bar negdi malo bliže. I meni je žaj i gledan je po cili dan i muka mi je vidit kad joj nemogu pomoć.

Čuda se mogu naručiti preko interneta pa pogledaj malo za grijač, štedne/neonke za reptile (UVA+UVB i HotSpot za kopno). Staklar će ti napraviti akvarij za nju ili nabavi plastičnu kadu.. pogledaj na kornjace.com detaljnije.

Ma neznam nisam razmišljala o toj rasvijeti, ne razumim se baš u to. Može li izdržati i bez toga do proljeća jer san je mislila pustit ća ako joj noga bude ok? Malo mi je nezgodno sad je slikat spava pa je nebi dirala, opet se nije nigdi zavukla nego se jadna stisla uz kut.
« Zadnja izmjena: Veljača 16, 2011, 22:37:35 poslijepodne od mvrlic80 »

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #45 u: Veljača 16, 2011, 22:36:45 poslijepodne »
Posto je u Dalmaciji klima blaža, vjerujem da kornjace izlaze iz hibernacije početkom 3 mjeseca.

Vjerujem da može izdržati bez te rasvjete toliko,.

Ako se ispostavi da kornjaca ima problema s nogom, te ako ju nebudes mogla voziti za ZG, onda ce imati vjecito manu i tesko da ce preziviti u prirodi, onda bi trebala napraviti vanjski smjestaj, nikakvi terarij, samo dio dvora ogradis i hranis je mediteranskim biljem. A po zimi neka ide u hibernaciju, znam po svojima jako su slampave, a tesko da moze sa bolesnom nogom uspjeti u prirodi.

Nego evo ja recimo za terarij imam ove lampe:
Reptil Spot 40W- dođe 50 kn (to je reflektorica, ujedno i grije osim sto proizvodi UVA dio zracenja)
i Reptil Glo 5.0 26W- dođe 120 kn.



Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #46 u: Veljača 16, 2011, 22:41:54 poslijepodne »
ali nemože u vrtu hibernirat samo se zakopati ispod? Nerazumin čemu služi druga lampa reptil glo, ako prva grije i zrači?

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #47 u: Veljača 16, 2011, 22:47:55 poslijepodne »
Reptil glo  je najvaznija, jer kornjace vecinu energije dobivaju preko svjetla, ustvari svi gmazevi, tako ova lampa proizvede 6000 Luxa, dok Sunce za oblačnog vremena 60 000 Luxa, evo zašto je Sunce bolje...


UVB dio rasvjete sluzi za sintezu D3 vitamina u kostima i oklopu kornjace, bez njega ona ce zakržljati, neće normalno rasti, naposljetku i uginiti.

kako ne bi mogla u vrtu hibernirati?
Moze...
Ako smatrate to nesigurnim uvjek je mozete staviti recimo u neku kutiju, stavite zemlje i ona se plitko ukopa i odnesete u podrum recimo i tamo hibernira.

Tako sam radio sa vodenim kornjacama samo sam bez zemlje u kutiji ih stavio u podrum.
(znaci temp. mora biti ne niza od +4C, ni ne previsoka jer se  budu budile iz hibernacije...

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #48 u: Veljača 16, 2011, 23:04:43 poslijepodne »
Sad mi ništa nije jasno ali nema uva/uvb zajedno kupiti i treba li onda još jedna za grijanje?

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Kornjače.
« Odgovori #49 u: Veljača 16, 2011, 23:41:00 poslijepodne »
Odlične su ove koje ti je Darx preporučio - i ja ih imam, no za sada ti stvarno ne treba kupovanje rasvjete do proljeća. Ne treba joj dok hibernira..

Ako je u kutu, i spava, pusti ju.. Normalno je da se boji, nije navikla na ljude.

Kolika je temp sada u prostoriji (da se ne bi prehladila dok ne hibernira)?