Ožujak 29, 2024, 12:29:02 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moja mocvara  (Posjeta: 1730 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Boem

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Beograd
Moja mocvara
« u: Studeni 14, 2009, 13:18:36 poslijepodne »
Pozdrav,

Drago mi je da ste svi uspeli da se predstavite u najboljem svetlu. Zaista vasi akvarijumi izgledaju svetski i siguran sam da se svi ponosite svojim akvarijumima a ja, ja umesto ponosa mogu da vam predstavim svoju bruku - jednu veliku mocvaru ali sta je tu je.

Moja mocvara je velicine 130 x 60 x 60, stara dva meseca, osvetljena metal halogenim sijalicama 2 x 250w (koje zbog izgleda akvarijuma i ne volim bas da palim jer najlepsi efekat je nocu, kada se sve pogasi i kada se nista ne vidi), 2 x 30w blue marin i mesecevo svetlo 2 x 100w, u njoj se nalazi 25 kg. zivog tropskog kamenja i 25 kg. mrtvog tropskog kamena, unutra se nalaze dve stream pumpe Tunze 6101 i kontroler tunze 7095, za ciscenje je zaduzen skimer Deltec APF 600 koji se svim silama trudi da ocisti mocvaru ali ..., tu je i povratna Tunze pumpa 1073. Od kontrolera postoje Tunzeov Ph metar i tunzeov temperaturni kontroler. Takodje imam i Deltecov kalcijum reaktor PF 601 koji jos uvek nije prikljucen, a kada ce i da li ce verujte mi da ni sam ne znam. Tu su jos i 10 ribica, 2 Lysmata debelius i 3 Lysmata amboinensis. Takodje imam i par koralcica (fragova) koji su su mi jos uvek kod drugara i cekam da ih prenesem. Voleleo bih da nabavim jos fragova ali situacija na lokalnom trzistu je katastrofalna (citaj nema na trzistu) pa cu morati da sacekam neke bolje dane.
Da li ste i vi prolazili kroz sve ovo ili sam ja talican, ne znam, znam samo da sam dnevno po nekoliko sati na forumima trazeci neku srodnu dusu koja ima ili je imala ovakav ili slican problem pa da ga pripupitam ima li nade da se jedna mocvara pretvori u divan reef akvarijum koji svi ukucani zarko zelimo.

Na kraju bi bih vas sve pozdravio i zazeleo sve najbolje u daljem razvijanju vasih akvarijuma i zavrsio recima
STA RECI A NE ZAPLAKATI
 


Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #1 u: Studeni 14, 2009, 14:55:07 poslijepodne »
koju vodu nadolivaš?

Offline Boem

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Beograd
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #2 u: Studeni 14, 2009, 15:12:45 poslijepodne »
Od prvog dana koristim RO vodu (preciscenu sa JBL Osmose 120), i morska so Tropic marin pro (PH 8,1 - 8,3, salinitet 1026, temperatura oko 25 stepeni).

Pozdrav


Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #3 u: Studeni 14, 2009, 15:33:48 poslijepodne »
Kakvi su ti ostali parametri....no3 i po4?

Kakvo ti je to mjesečevo svjetlo 2 x 100w ?


Offline imperator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #4 u: Studeni 14, 2009, 15:58:20 poslijepodne »
Nije toliko stasno.Napravio si fishonly aquarium.Akvarijum ti nije procikliran,trebao si kamenje ciklirati mesec ipo do dva.Pesak nije potreban u ovom periodu i samo skuplja i talozi organski i neorganski otpad....pozelenece ti i on za 4 do pet dana,vidim da si ga skoro stavio.Rasveta ti je extremno jaka!za tu litrazu...ali nedaj se.Drzim ti palceve :up:

p.s.   ima kod mene par fragova,al tek za par meseci kad sredis sve to...

Offline Boem

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Beograd
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #5 u: Studeni 14, 2009, 16:37:28 poslijepodne »
Sto se tice merenja parametara, ne da nisam expert nego sam pacer, kako god okrenem ne mogu precizno da izmerim, po meni bi trebalo da bude:
- Po4 - izmedju 0,25 I 0,5
- No3 - izmedju 5 i 10

U prilogu dostavljam dve slike pa ko moze da vidi nek pomaze   :-)

Sto se tice mesecevog osvetljenja, radi se o Aquaconnect Ufo lampi koja kao mesecevo svetlo koristi dve halogene sijalice od 100w ali dimovane (smanjena jacina intenziteta svetlosti koje prolazi kroz plavo staklo).

Zelja mi je bila a i sada je da to bude akvarijum sa ribicama i koralima, po tome je kupljena i oprema, nazalost nekako sve ide nekako naopako ali ja i dalje zivim u nadi da ce na kraju ispasti sve kako treba, mozda ne bas kao kod vas ali bar priblizno.

Svetlo je udaljeno od povrsine vode 30-tak cm.

Sto se tice fragova, ne znam sta da kazem, iskren da budem zaista sam iznenadjen, ajde barem nesto lepo i meni da se desi u vezi moje mocvare. Iskren da budem mislio sam da sam uneo srecu i zadovoljstvo u kucu a ispostavilo se da mi to stvara nervozu i predstavlja nocnu moru.

Pozdrav i hvala svima na pomoci

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #6 u: Studeni 14, 2009, 16:50:15 poslijepodne »

Zelja mi je bila a i sada je da to bude akvarijum sa ribicama i koralima, po tome je kupljena i oprema, nazalost nekako sve ide nekako naopako ali ja i dalje zivim u nadi da ce na kraju ispasti sve kako treba, mozda ne bas kao kod vas ali bar priblizno.



Ma samo imaj puno strpljenja i sve će doći na svoje....poigraj se malo sa spuštanjem tih fosfata.



Offline ilija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Beograd
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #7 u: Studeni 14, 2009, 18:27:01 poslijepodne »
Nisi jedini sa tim problemom....ALGE kako to grozno zvuci...ali one su pocetak svega i mora da prodje odredjeno vreme da bi se one iscistile....jednostavno to je proces koji treaje...na pojedinim forumima sam citao da moze da traje i do 1 god...ja sam na moje alge oguglao...jednostavno tu i tamo ih neki put malo proredim i pustam da se ceo proces cikliranja zavrsi...
Nemoj odustajati u samom pocetku....tek ti borba predstoji....ali kada prodfju te decije bolesti bice to jedan lep reef...
Trudi se da ti PO$ bude sto nizi....pokusaj da nabavis rowaphos da sa njim malo spustas taj po4....
Da vidis moj reef...posle 3 meseca....ljuljaju se alge na sve strane...
pozdrav

Offline ilija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Beograd
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #8 u: Studeni 14, 2009, 18:29:05 poslijepodne »
Nisi napisao koliko ti denevno rade svetla...mozda ti je dug pperiod osvetljavanja....i da nesto mi mnogo riba imas za 2 meseca star akvarijum....

Offline Boem

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Beograd
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #9 u: Studeni 14, 2009, 23:05:59 poslijepodne »
Duzinu osvetljenja sam korigovao u poslednje vreme par puta, ne bi li barem koliko toliko suzbio rast algi
- 2 x 250w, u pocetku 8 sati, smanjeno na 6 sati, pa na 4 sata, poslednja dva dana nisu ni ukljucivane
- 2 x 30w, u pocetku 12 sati, smanjeno na 10 sati, trenutno 8 sati
- 2 x 100w, 3 sata (od 21h do 24h), poslednja dva dana nisu ni ukljucivane

Bas bi voleo da cujem vas savet oko duzine trajanja osvetljenja.

Pozdrav

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Moja mocvara
« Odgovori #10 u: Studeni 16, 2009, 16:34:45 poslijepodne »
treba ti ro-di pod br.1 jer ti je voda bogata silikatima a to prolazi kroz osmozu.
imas samo deonizacijsku komoru za ro uređaje kupit i TDS na izlazu uz osmoze nesmoje biti veči od 10