Travanj 18, 2024, 23:07:29 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nova zlatica u karanteni...bolesna  (Posjeta: 2165 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Nova zlatica u karanteni...bolesna
« u: Ožujak 03, 2011, 16:02:42 poslijepodne »
Nabavila sam u utorak 1.3. calico pajčolanku i pošto imam 2 zlatice u 120 litarskom akvariju (pajčolanke, kod mene su skoro godinu dana), nisam se usudila novu ribicu staviti odmah k njima nego sam joj napravila karantenu u 54 litarskom akvariju.

No, filter koji sam joj stavila u taj mali akvarij je izvađen iz velikog akvarija, ali je spužva iz tog filtera (pick up 2008) oko 6 dana bila na suhom, jer sam u njoj držala aktivni ugljen kojim sam htjela izvući žućkastu boju u velikom akvariju koju je uzrokovao mopan.
Kad sam vratila spužvicu u akvarij, prošlo je svega 48 sati da je radio u velikom akvariju, a onda je došla nova ribica i filter sam stavila u mali akvarij.

Da skratim priču, dogodilo se to da se voda u malom akvariju nakon 24 sata zamutila, dakle, kao da akvarij nije uopće cikliran.

Osim što se borim s tim, a to bi bio manji problem, da ribica nije bolesna, ribica je odmah po dolasku kući pokazala da ima končasti izmet (još u vrećici za transport) a po puštanju u akvarij se pokazalo da nekako nakoso pliva.
Jučer sam počela terapiju medazolom, tabletica na 50 l vode 1-3-5-7. dan

Ono što me muči je hoće li ta terapija pomoći ribici i kod problema s mjehurom?
Htjela bi je hraniti kuhanim graškom stalno (da rješim probleem s mjehurom) i sada me muči pitanje, a postavila sam ga i u temi na forumu o zlatnoj ribici, ali me zanima više mišljenja, može li ribica izdržati kalvariju necikliranog akvarij  + crijevne parazite + probleme s mjehurom i može li se to sve rješavati paralelno ili se treba postaviti neke prioritete?

Akvarij je dakle 54 l
Filter pick up 2008 (inače u funkciji, ali je sada eto mojom glupošću spužvica bila 6 dana na suhom, pa onda opet 2 dana u velikom akvariju, ali tamo je taj filter samo pomoćni)
Rasvjeta 15 w upalim oko 17 do negdje 24 sata
temperatura vode 22 stupnja

Evo prilažem i slikice mog malenog bolesnika kojeg volim više od činjenice da ga mogu reklamirati i dobiti drugu ribu umjesto njega  :nerv:




Ovo je video od jučer, da vidite kako je plivao (vode se još tada nije mutila)


Jučer sam promijela 10 litara vode, jer se voda zamutila i smrdila je kako ne smije...

Ribica je vesela, pliva po cijelom akvariju (istina nakoso  :(, ali nije da se prevrće), jede malene obroke 3 puta dnevno (jučer 3 obroka grašak - sera listići - tetra krispići, danas tetra krispići - grašak - )
Točkice koje se vide su samo na škrgama, pa se najvjerojatnije radi o dečkiću ribcu

Tražim upute i savjete što i kako dalje...

Hvala :zagrljaj:


Ovakva je trenutna situacija, igra se sa protočnom pumpum, pliva protiv struje i pokušava gurnuti glavu u pumpu  :clown:
« Zadnja izmjena: Ožujak 03, 2011, 16:15:48 poslijepodne od Ribica plava »

Offline kostica1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb-centar
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #1 u: Ožujak 03, 2011, 16:21:53 poslijepodne »
No, filter koji sam joj stavila u taj mali akvarij je izvađen iz velikog akvarija, ali je spužva iz tog filtera (pick up 2008) oko 6 dana bila na suhom, jer sam u njoj držala aktivni ugljen kojim sam htjela izvući žućkastu boju u velikom akvariju koju je uzrokovao mopan.

Meni se to isto dogodilo nakon što je filter samo jedna dan bio vani.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #2 u: Ožujak 04, 2011, 09:12:37 prijepodne »
mislim da si sve dobro napravila i da je uzrok mutne vode "stara" spužvica filtera
tako da, ako možeš, pokušaj nabaviti novu, dobro je namoči u glavnom akvariju, i stavi u filterić
ne brini zbog njegove veličine - jedna je ribica nutra, i neće biti problema, a osim toga, možeš slobodno
sniziti nivo vode (čak i nije loše da ribica nema na bubano tjelešce tako velik pritisak) i omogućiti
filteru da lakše radi...
daj malenoj svakako vitamine!
kad si već krenula medazolom, liječenje provedi do kraja (možda si malo prenaglila, ali dobro - nekad i to nije loše)
a onda još barem tjedan dana je drži u karanteni samo mijenjajući svaki drugi dan po 25-30% vode
odstajalom vodom ali bez ikakve kemije
hranjenje si krenula odlično - samo naprijed dalje!

i da, radi se o dečkiću - slatki je....

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #3 u: Ožujak 04, 2011, 10:08:15 prijepodne »
Situacija s vodom je puno bolja. Nema nikakvog neugodnog mirisa i sve se razbistrilo. Izgleda je djelovalo što sam očistila filter od kamenca (u ak. vodi)

Liječenje ću provesti do kraja, znači li to da ribicu mogu prebaciti u veliki akvarij već dan nakon zadnje tablete (to će biti 9.3., za 5 dana)?

Koje vitamine da nabavim. Nemam nikakve za ribice.


Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #4 u: Ožujak 04, 2011, 11:01:55 prijepodne »
Pozdrav Plava ribice,

nisi temu stavila u podforum Slatkovodne bolesti pa sam slučajno pročitao tvoju temu.

I ja mislim kao i kolegica babyboom da si malo prenaglila sa liječenjem. Naime, bjelkasti končasti izmetom riba pokazuje da je u stresnom stanju te nekoliko dana nakon smirivanja situacije nestaje i končasti izmet. Međutim, ako se javi bjelkasti končasti izmet a riba jede a mršavi tada se radi o parazitima tipa Nematoda (crvi) i u tom slučaju metronidazol ne pomaže. Ako se javlja sluzav, blijedo bjelkasti izmet a riba pljuje hranu i ne uzima ju (ne pokazuje interes) i skriva se, tada se radi o parazitima tipa Protozoa i tada pomaže i liječi metronidazol.

Riba u karantenskom akvariju može normalno funkcionirati i bez filtera s time da se hrani jednom do dva puta na dan po vrlo malo a voda se mijenja svaki ili svaki drugi dan a samo je potrebna aeracija.

Po meni su najbolji vitamini JBL Atvitol.

Ubuduće nemoj tako hitro krenuti sa nepotrebnim liječenjem jer ono samo nanosi štetu a u ovom konkretnom slučaju poubijat ćeš ribici mikrofloru u crijevnom traktu pa će ribi trebati neko vrijeme da joj se stabilizira mikroflora i da si ponovo podigne imunitet...

Pozdrav i sretno.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #5 u: Ožujak 04, 2011, 11:07:18 prijepodne »
Iskreno, za medazol sam dobila savjet na jednom drugom forumu, pa sam poslušala, što sam drugo mogla.
Međutim nećemo nikoga kriviti, jer je sve bilo u najboljoj namjeri.

Mogu li onda prekinuti terapiju. Stavila sam do sada samo jednu tabletu, po meni ne vidim razloga zašto ne bih prekinula liječenje ako se nema što liječiti.

Ribica jede lijepo, kaki lijepo, jedino što mi se malo naginje pri plivanju, što ne primjećujem na "mojim" pajčolankama.

Jel moguće da tako pliva jer joj je repić još uvijek malen, moje imaju tri do četiri puta duže repove, pa se čine spretnije

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #6 u: Ožujak 04, 2011, 11:11:49 prijepodne »
daj mu još jednom lijek - znaš i sama da i nama ljudima liječnici ne preporučaju prekidanje liječenja antibioticima
iako nam bude subjektivno bolje....

nemoj ribicu prebacivati odmah nakon liječenja!!!

napisala sam ti - pričekaj barem još tjedan dana i kroz te dane mijenjaj svaki drugi dan vodu
bilo bi dobro da kod tog mijenjanja dodaješ vodu iz glavnog tanka - tako da se privikne na njegov mikro-svijet.

ako je zdravstveno OK, onda se naginje pri plivanju doista zbog malog repa
nadajmo se da će joj narasti i sve se to uravnotežiti
iako, zna se desiti da repići ostanu spigani ili maleni, pa kad pliva, izgleda kao da se gega
no, mislim da to nije važno - važno je da je zdrava inače!

a što se vitamina tiče, mi koristimo već godinama tetrine fishtamine (tekući oblik) - jednom tjedno stavljam čep od flašice u veliki akvairj,
dakle, tebi bi bilo dovoljno četvrtina čepa svakih 10 dana...

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #7 u: Ožujak 04, 2011, 11:16:44 prijepodne »
Uz to što je napisala babyboom ja bi još samo nadodao da ribica nepravilno pliva možda i zbog problema sa zračnim mjehurom.

Naime, zbog stresa koji je proživjela moglo je doći do nepravilnosti u radu probavnih organa i nakupljanja plinova u crijevima a što je pak izazvalo kompresiju na zračni mjehur pa je potrebno neko vrijeme da se izbalansira tlak u samom zračnom mjehuru ali i probava u crijevnom traktu.

Bit će sve ok, pozdrav.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #8 u: Ožujak 04, 2011, 11:21:19 prijepodne »
Danas će onda dobiti još jednu tabletu medazola, prije toga ću promijeniti 10 litara vode i onda ću opet promijeniti vodu 2 dana iza toga.

Babyboom, razmišljala sam da mu stavljam taj dio vode iz velikog akvarija, ali sam se bojala da će toliko izvlačenje vode iz velikog akvarija i zamjena novom, dovesti do neke neravnoteže u velikom akvariju. No ako smijem raditi tako, zašto ne, To bi bilo 10 litara vode svaki drugi dan.

Vitamine ću potražiti, hvala

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #9 u: Ožujak 04, 2011, 11:23:39 prijepodne »
babyboom, sad gledam tetra ima TetraVital vitamine, a Sera ima Fishtamin
http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.7212ae3293124efdadd133d7bbb71358.sera-fishvitamin-za-akvarijske-ribice-15ml.aspx

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.751f231e2cae4a68bdfe0d37b853b6ec.tetra-vital-vitaminski-dodatak-za-vodu-100ml.aspx

Nakon lijeka počinjemo s vitaminima.
Nadam se da ove 2 tablete onda neće naškoditi malenom organizmu

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #10 u: Ožujak 04, 2011, 11:43:50 prijepodne »
Možeš mu ti davati vitamine i tijekom liječenja a ja bih to svakako preporučio.


Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #11 u: Ožujak 04, 2011, 12:40:34 poslijepodne »
Ok, dobit će vitaminčeke ribac moj, samo ih moram nabaviti. Koje preporučate, a da su iz pet centra (to mi je jedino usput danas) imaju jbl, tetra i sera (ali serini su neke kapi od 15 ml)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #12 u: Ožujak 04, 2011, 12:58:24 poslijepodne »
samo dovrši ovako proces, a vitamine kupi koji tebi odgovaraju
u stvari, sastav im je više-manje isti...

i budi spremna i nadalje im davati vitamine kao redovne dodatke u nekom ritmu koji si sama odrediš - ja sam ti napisala svoj ritam...
a kad su bubani, onda im daješ malo pojačano (recimo, ja tetrine fishtamine dodajem redovno onak kak sam ti napisala, a kod bolesti
dajem 1,5 doze iz upute!)

sretno!

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Nova zlatica u karanteni...bolesna
« Odgovori #13 u: Travanj 13, 2011, 22:24:11 poslijepodne »
koncasti izmet nemora znacit samo crevne parazite nego samo neuhranjenost
to ti je ekvivalentno sa ovim:neko dobije dijareju od stresa ili kafe ili neke hrane i nedostatka biokultura a doktor ga odmah leci protiv dizenterije
tj koncast izmet (prazan) nemora biti simptom bolesti
a to sto pliva nakrivo nemora da znaci da je mjehur
ja sam imao jednu zlatnu i celog zivota je plivala nakrivo a mozda samo ima problema sa stomakom
kupi joj neki probiotik u tableti za ribe (sera bakto-tabs)
i sve ce bude ok a u toj tableti ujedno imas i lek protiv parazita
nikola radic