Svibanj 07, 2024, 19:47:27 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu  (Posjeta: 19540 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #50 u: Siječanj 17, 2012, 10:48:38 prijepodne »
Jednostavno mi se više sviđaju akvariji prenapucani biljnim vrstama, radi samoga izazova ugađanja tolikim biljnim vrstama, a i dinamike takvog divljeg izgleda. Više cijenim akvarije koji se slažu i vrtlare godinu dana nego one koji su nastali u 10 min, ma koliko god zanimljivo izgledali na jednoj fotografiji - jer akvaristika nije samo fotografija, tu ima i suza, i znoja, i istraživanja, eksperimentiranja, blatnih tenisica u potrazi za "granom koja ima rupe" i inih fiks ideja... Ma čudo živo! Zato mi jedan Iwagumi nikada neće biti ljepši od dutcha ili džunglice. Nije nikakva ni umješnost ni umjetnost baciti 3 kamena u staklo i piknuti unutra 30 košarica prema uvriježenom "receptu" već je pravo majstorstvo godinu dana uzgajati jednu te istu biljku dok ona ne dobije savršene ružičaste žilice (kao što je npr. Cryptocoryne cordata rosanervig za kojom patim i nikako da ju nabavim..).

Tako je, povikaše seljaci  i  :a015: ispiše čaše :a015:

kakvo hebeno svršavanje. znam koji put ubiti akvarij, ali završiti? -?

A Marko, Marko... kakvo izražavanje i to još u prisutnosti dama  :D :D :D

Sad da se i ja priključim temi, i meni osobno iwagumi stil nije baš najdraži jer dosta postavki izgleda umjetno, možda je bolje reć neprirodno (a da ne spominjemo copy-pastanje). Ali opet izroni, i to ne samo povremeno, kakav stvarno lijep scape.
S druge strane vidim da vas puno spominje dutch stil kao nešto što više cijenite. Ja cijenim rad i trud na takvim scapeovima ali mi se također ne sviđaju (generalno) i djeluju mi umjetno. Previše šarenila, sve ko po špagi...
 
Znači po svemu sudeći naginjem nature džunglicama. I tu ima popriličan broj prekrasnih radova, čak i od ovdje prozivanog Amana i Ada-e. Iako je taj brand stvarno skroz komercijaliziran i štancaju "umjetnost" po šabloni.

I ja bi volio da mogu tako: zaposlim po sela da nosaju kamenje i granje, sve to ubace u akvarij, malo to porazmjestim, onda mi dovedu karijolu bilja i ja to lagano "piknem" unutra i onda opet mojim dragim pulenima dopustim da sve spoje, napune vodu i puste u pogon  :D :D :D

Inače uskoro i sam krećem u opreaciju slaganja jednog divljeg akvarija i to po provjerenoj recepturi: 80 kg šljunka, 30 kg kamenja, 15 kg granja, 30 l hranjive podloge, još mi fali nekoliko kila bilja i jedna žlica vegete  :a01o0:
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #51 u: Siječanj 17, 2012, 11:02:52 prijepodne »
Mene zanima koji vam je motiv za početak uređenja akvarija?

Da li prilagođavate stil akvarija životnom prostoru ili stil prostora stilu akvarija?
Ili ti se jednostavno sviđa Iwagumi pa ti je svejedno što imaš hrastovu komodu, raspelo, sliku Bogorodice, šteku Marlbora i pajcovanu lamperiju oko Iwagumija? Hoću reči, ili je akvarij zasebna stavka ovisna o trenutačnim trendovima.

Jako bitno mi je da akvarij bude ukras u stanu znači da cijela njegova pojava od aquascapea unutar stakla, pa do izbora riba i na kraju što mi je isto vrlo bitno njegov hardwear znači sam izgled stakla, poklopca, rasvjete i ormarića bude onako jako lijepo uklopljen u prostor i sredinu u kojoj boravim tokom dana.

O od stila uređenja unutar stakla hm... sve mi je više manje OK od Nature do Holandeza, pa zadnje vrijeme preferiram minimalističke južnoameričke biotope tipa Rio Tapajos i sl. gdje dolaze u prvi plan isticanje ljepota riba u blackwater okruženju...

Morski akvarij mi je bio jedan period napet i jako podizao prostor svojim šarenilom i konstantnim movingom riba i koralja, ali sam se osjećao napeto dok ga promatram vjerojatno zbog te hiperaktivnosti cijelog sistema unutar stakla.
A recimo jedan lijepo uređeni biljni sa jatom tetri djeluje po mene terapijski i opuštajuće dok sjedim u fotelji i cijeli prostor u kojem se nalazi je nekako smireniji i opuštajući.
Sad već ode u sferu ukusa, a ukusi su različiti... :)

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #52 u: Siječanj 25, 2012, 23:18:03 poslijepodne »
 mislim da su iris i canibal idealni suparnici u ringu za ultimate fight
;)
za sve ostalo je mastercard ;)
:AkTer:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #53 u: Siječanj 25, 2012, 23:45:47 poslijepodne »
mislim da su iris i canibal idealni suparnici u ringu za ultimate fight
;)
za sve ostalo je mastercard ;)
Ako će se ovo realizirati, ja bih rezervirao ulaznicu za jedno dobro mjesto u prvom redu! :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #54 u: Siječanj 26, 2012, 06:03:13 prijepodne »
ajde ajde ljudi, pa samo imamo reazličita stajališta i niš drugo, kako bi svijet bio glup kad bismo svi samo kimali glavom i djelili svačije mišljenje..uh..
živeli  ;)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #55 u: Siječanj 26, 2012, 09:52:06 prijepodne »
baš to...

i da , usput budi rečeno,...
nema mi gluplje izjave od one " O ukusima se ne raspravlja"

Pa o čem se onda raspravlja?? O vremenu majku mu?*??? :diablolol:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #56 u: Siječanj 26, 2012, 09:53:11 prijepodne »
mislim da su iris i canibal idealni suparnici u ringu za ultimate fight
;)


pih, pa to je igra mačke i miša...nije fer...prema cannibalu. :D :D ;)

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #57 u: Srpanj 02, 2012, 10:37:01 prijepodne »
Posto je tema stara sto godina, meni je promakala nekako a idem na sami pocetak izlaganja kolegice Iris,  njenog komentara dosta je pametnog receno, te moram reci nesto a neznam ni sta :D..Nature stil - Land scape nazovi stil,  mislim da se tu mjesaju dvije stvari..ako grijesim, ili je ovo jedna te ista stvar, ili se sbve pomjesalo :D. Kad nesto skontam nakon ovih mojih avantura, pa saberem u ovoj tintari i oduzmem nista mi nije jasno -? uzecu onog Samuraja :) posto se sve skoro danas vrti oko ADA kompanije koja je sve vise industrija, pa mi sve vise pada u ocima itd..Copy Paste Akvarija na sve strane vise ne znas ni ciji je ciji, radi se hrpa kamena-cuba i ribe lete  umjesto da plivaju :rolleyes:, to je taj moj dojam kada pogledam iwagumi, nesto mi tu nestima definitivno, ili je starac dobio prosirene vene pa mu mrsko hodati po prirodi, da radi foto session ili je puko skroz :D :D. Ali kad se vratim na Land scape onda mi to i ima neke logike shvatanja u samom prjevodu Land scape to bi trebalo da se shvati na neki nas nacin, ugrubo receno  predijo ili dio prirode na kopnu, pa onda ga eto i Natura stil -? dio predjela kreiran od strane Gospodara svjetova, pa je to valjda kad ono kazemo idemo u prirodu i nalazimo se u prirodi, hahahah konfuzija...Ja cu licno reci svoje misljenje a ovo dosad receno odbacit jer ja ovo ne kontam, kao sto se moze zakljuciti iz predhodne price. Amano hoda po ivicama krajnosti i tu kad tad  ova njegova pjesma ce se zavrsiti na nacin na koji je i pocela, Akvarijum je dio podvodnog svjeta koji mi kao pojedinci kreiramo sa onim sta imamo i onoliko lijepo napravimo kako nam to ide od ruke, materijale koje koristimo kamen, grana i biljke te mislim da se tu ne traba mjesati kopno i predjeli kopna i trpati ih pod vodu, razijati glavu kad im tu nije ni mjesto..te praviti neku filozofiju i samim tim hoby pretvarati u nesto sto ce nam stvarati nervozu, velika ulaganja itd. Sto hocu reci,  Biotop je po meni naj realnija krajnost i mislim da svaki Akvarij treba da ostane takav., sto vise vrsta riba, biljaka, grana, kamenica itd.uzivaj u hobiju i lijepom ukrasu u svojoj sobi itd...itd.. :up: A ne sada kategorisati biljke npr. kripta je bez veze, blixa je super i treba je tri milimetra lijevo ili pet nazad..cista glupost. :up:
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline MARIO79

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #58 u: Srpanj 07, 2012, 19:55:14 poslijepodne »
Pozdrav svima!

Ja krenuo u akvaristiku sa pokušajem hranjenja kornjača sa zebricama  :D
Pošto sam podstanar i u to vrijeme nisam imao interneta za proučavanje, krenuo sam sa standardnim greškama stavljajući tetrazona barbuse i skalare u isti akvarij jer su mi u pet centru rekli da oni idu zajedno, da biljkama ne treba posebno svijetlo itd.
Prva stvar kad sam uveo internet bilo je čitanje priručnika za početnike i danas ga imam isprintanog u fasciklu. U jednom odlomku sam pročito da akvarij treba izgledat što prirodnije, zato su mi biotopi amazone najfascinantniji. Malawi i Tanganyika kad vidiš jednog, vidio si sve.
kod nas je to jako skupi hobi, a i mi forumaši kao da jedva čekamo da nam koja biljka naraste da ju možemo prodat, možda su i zbog toga Sbi daleko ispred nas....
Ne postoje glupa pitanje, već samo glupi odgovori