Svibanj 05, 2024, 01:04:40 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: DIY jadranski  (Posjeta: 4997 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« u: Ožujak 01, 2006, 20:17:00 poslijepodne »


Evo nakon tjedana premišljanja, crtanja, lipljenja i razlipljivanja silikonom, maltretiranja ukućana i šire okoline šarolikim temama vezanima uz "tehnička" rješenja, potpunog financijskog fijaska i inih ugodnosti (poznato?) akvarij 95x54x54 je u podrumu, more je u akvariju i sad je to svima super! A kad sam ja govorija..!!!..


Ideja je da to postanje jadranski, plićinski, do 2-3 metra sa takvim organizmima, živi pijesak, živo kamenje, domaće beštije i izgled što sličniji pogledu sa mog mula u Betini...dakle 100% hrvatsko, a time imeni srcu milo.


Filter je napravljen od kace od 30 L za kupus sa pumpom od 1200L protoka. Mediji su: aktivna glina iz Cenmara u Ninu, kamena vuna(provjereno radi u jednom z. shopu), ispuna iz Metro kušina za 19 kn, napa filter...


i sad to izgleda ovako i danas....a ovo su crvići u pijesku...ima ih i kopaju kanaliće


evo to je rezultat zadnjih, aj recimo, misec dana. Namjere su dobre pa ćemo viditi koliko "drži vodu"Edited by: Grug
 

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
DIY jadranski
« Odgovori #1 u: Ožujak 01, 2006, 21:15:00 poslijepodne »
čovječe, luđi filter nisam još vidio,... svaka čast,... pa jel to dobro dihtuje? iako bi se ja sa toliko prostora ispod akvarija rađe odlučio na jedan sump preko owerflowa(kad već nije bušeno staklo). puno ga je lakše održavat nego nekakav DIY ili klasični kanistarski filter,...
u svakom slučaju sretno!


Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #2 u: Ožujak 01, 2006, 21:32:00 poslijepodne »
Pa neznam....radi i fercera, tiho i efikasno. Hoće li raditi kako treba kad napunim sa ribama, vidit će se. Protok je sada, kontam oko 1000L. Radit ću dalje pa ću nadopunjavati sustav. Polako...
 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
DIY jadranski
« Odgovori #3 u: Ožujak 01, 2006, 22:21:00 poslijepodne »


Pazi jedino kada ces stavljati kamenje... cini mi se da sam negdje na forumu procitala da se prvo stavlja kamenje a onda tek pijesak radi stabilnosti ili slicno... pocackaj malo...


JEDVA CEKAM VIDJETI kako ce izgledati kad se malo napuni zivotinjicama

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
DIY jadranski
« Odgovori #4 u: Ožujak 02, 2006, 09:00:00 prijepodne »
kamena vuna?... čuj, ne znam..trebalo bi malo prosurfat i provjerit..ali po meni to baš i ne bi smjelo u filter zbog sitnih čestica koje otpušta a koje bi mogle biti štetne za ribe... ja znam da mene strašno iritira kad radim s njom bez rukavica, a kakva je za škrge riba mogu samo pretpostavit.. ne sviđa mi se ta mogućnost..rađe spužvu stavi, kad već ideš na ovaj sistem filtracije

Offline fishy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 355
DIY jadranski
« Odgovori #5 u: Ožujak 02, 2006, 09:12:00 prijepodne »
Ma filter ti je opak!Svaka čast!
Varaždin/Hrvatska

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #6 u: Ožujak 02, 2006, 09:48:00 prijepodne »


HVALA HVALA


Kamena vuna....nisam sam došao do toga. U Zadru ima pet shop na Relji u kojem je morski od cca600L a cijela stražnja strana mu je pregrađena sa staklom i u taj razmak od 5-6 cm je postavljena kamena vuna. Na jednom kraju je pumpa od 900L i vuče iz njega more...na drugom kraju ga uvlači. I to RADI! Nevjerojatno. Bez skimma, bez podnog, bez ičeg...je da su ribe jadne izglanjele, i izšokirane jer je aq. u stvari pult di je kasa ali more i sustav izgledaju solidno. Ja sam htio uštediti na prostoru jer, da sam pregrađivao svojih 250L nebi mi baš previše ostalo, a i to izgleda kilavo bez pozadine koju ja za sada neću, pa sam IZMISLIO kantu. Je postavilo se pitanje sitnih iglica iz kamene vune ali prvo je radilo par sati sa vodom pa sad radi već 10ak dana sa morem a ribe su tek u perspektivi za misec-dva. Uostalom, ima i jedan sloj (poliesterske, mislim) ispune iz jastka koja bi trebala kao najfiniji filter zaustaviti sve to. Ma bit će to ok. Na kamenu sam donija jednu malu zvizdicu promjera 1 cm i ona piči po staklu već par dana i izgleda dobro. Pomalo..
 

Offline chap

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 331
DIY jadranski
« Odgovori #7 u: Ožujak 03, 2006, 13:45:00 poslijepodne »
di si nabavio ovaj drveni raspršivać za zrak?
baš bi mi dobro došao jedan

>>>>svaka budala ima svoje veselje<<<<<<<

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #8 u: Ožujak 03, 2006, 13:53:00 poslijepodne »


U shopu ovdje u Zadru....Što mi mošeš reći o rasvjeti...koliko lux-a ide na metar kvadratni na površini mora npr.? to bi mi bio bitan podatak. ili još bolje na metar dubine


Kakvu ti imaš rasvjetu?


Drvca ti pošaljem?
 

Offline ziva

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 235
DIY jadranski
« Odgovori #9 u: Ožujak 03, 2006, 13:56:00 poslijepodne »
bravo stari svaka cast na odlicnoj ideji za filter
--Ploče--

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #10 u: Ožujak 03, 2006, 14:00:00 poslijepodne »
Hvala...pumpa od 200kn i protoka 1200L je unutra tako da se ni ne čuje. Ikad sam ga pretumbavao lipo miriše na more. Valjda će biti ok. Edited by: Grug
 

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY jadranski
« Odgovori #11 u: Ožujak 03, 2006, 14:49:00 poslijepodne »
koji filter..

moj akvarij filtriraju samo živa kamenja i komadić vate zadnjih par miseci a stanje u njemu nikad bolje..

mislim da i dobar protok čini svoje..



Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #12 u: Ožujak 03, 2006, 15:24:00 poslijepodne »


Dobro dobro to je već vrhunac akvaristike!!! Još kad budeš mogao kontrolirati ribama bojei pomicati isto kamenje mislima onda prelaziš na JEDI akvaristiku. Ja sam se poveo za tamnom stranom . A na koliki akvarij je to i koliko ribe?


Daaaj sliku...pliiiiz
 

Offline chap

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 331
DIY jadranski
« Odgovori #13 u: Ožujak 04, 2006, 10:21:00 prijepodne »

Citat: Grug

U shopu ovdje u Zadru....Što mi mošeš reæi o rasvjeti...koliko lux-a ide na metar kvadratni na površini mora npr.? to bi mi bio bitan podatak. ili još bolje na metar dubine


Kakvu ti imaš rasvjetu?


Drvca ti pošaljem?
kad ekipa radi akvarije sa koraljima i ostalim beštijama kojima treba dosta svijetla onda stave otprilike 1w rasvjete po litri, to je onako okvirno i naravno ovisi o dosta toga.

za ove naše jadranske može i manje ovisno opet o tome ko ide u akvarij.
ja imam dvije od po 20w za sad ali mi stiže nova oprema od 3X39w T5

to imam na 160l jadranskog mora
>>>>svaka budala ima svoje veselje<<<<<<<

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #14 u: Ožujak 04, 2006, 21:33:00 poslijepodne »
Dobro, omjer ti je 2,5 a meni je 2,4 za sad sa dvi T8. Razmišljam se o još jednoj u crvenom spektru ali se bojim algi. Ima li tko kombinaciju crvene i plave ili se ide na plavi spektar?
 

Offline chap

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 331
DIY jadranski
« Odgovori #15 u: Ožujak 05, 2006, 11:27:00 prijepodne »
u principu se ne stavljaju neke specijelne crvene lampe nego one što svijetle bijelo (nekad lagano rozo) koje u svom spektru imaju izražene valne duljine sa vidljivom crvenom svjetlošću.

to su uglavnom sve specijalističke akvarijske lampe osim namjenskih plavih

>>>>svaka budala ima svoje veselje<<<<<<<

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #16 u: Ožujak 09, 2006, 20:32:00 poslijepodne »


evo i novo kamenje...tu je već tjedan dana i ne izgleda loše a cjevaši su dobili malo artemija....





ubacio sam i jednog trpa ali nije baš reprezentativan pa ću poslati fotku kad izbrije (ako) par dana
 

Offline chap

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 331
DIY jadranski
« Odgovori #17 u: Ožujak 10, 2006, 13:20:00 poslijepodne »
di su ti ti cjevaš koje spominješ, baci koju sliku?

jesi možda primjetio koliko dugo ti je živa bila artemija u akvairju?


>>>>svaka budala ima svoje veselje<<<<<<<

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #18 u: Ožujak 10, 2006, 14:28:00 poslijepodne »
Je je...znam da nije dobra fotka, bit će danas nadam se nova...artemije su mi živile cca 48 sati... uz par posljednjih heroja par dana posli...je, tribalo bi ih hraniti (kvasom) ali nisam bar za to ubacivati u akvarij....artemije su potrošna roba, mada bi bilo fora da mi žive...
 

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
DIY jadranski
« Odgovori #19 u: Ožujak 10, 2006, 17:45:00 poslijepodne »


hahaaaaaaa bravo! krenulo jeeee, da se bar kuzim vise u sol pa da ti dam koji savjet , no sve najbolje ti zelim, puno pohvala na snalazljivosti i kreativnosti.... puno srece i pozdrav iz kisnog zagreba od mene i moje tamne strane ... martine


pratit cu sa velikim zanimanjem razvoj dogadjaja, nadam se dovidjenja da bu i nesto proplivalo


p.s. ova kamena vuna.. to nije nesto kao ona staklena ... jel'da... jer ak je mislim da Vedran dobro sumnja da to mozda i nije dobro.. kao sto rekoh nemam iskustva sa soli a jos manje sa tom vunom.. ma ak je vec u nekom akvariju valjda bu dobro.. inaceako nema kod tebe posaljem ti ja par vreca ove Hagenove ako ona moze ici za morski.. samo reci/javi.. .. i ak ti kaj drugo treba nemoj da ti je bed , citamo se ...
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #20 u: Ožujak 10, 2006, 22:50:00 poslijepodne »


evo evo malih "dvocjevki" na kamenu....fotka je super u krupno pa je šteta što je moram smanjiti .... to je kamen sa Prosike (kod Vranskog jezera) i je, bio je hladno...


ili...i etoooo nadam se da neće biti . E da, i za one koji prate, "spasio" sam jednog trpa iz pličaka prije dan dva i sad mi piči po staklu i nije prijatelj sa pijeskom ali još je frišak pa što mu bog da. Edited by: Grug
 

Offline chap

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 331
DIY jadranski
« Odgovori #21 u: Ožujak 11, 2006, 11:58:00 prijepodne »
odlično izgleda!

kad smanjuješ Kb slikama ne moraš uvijek smanjivat veličinu slike u px da bi dobio ispod 74 kb

možeš sa nekim od foto editora kao što je photoshop smanjit Kb bez da diraš puno u veličinu slike u pikselima

dobronamjeran savjet, jer bi ti slike stvarno bile odlične da su malo veće

>>>>svaka budala ima svoje veselje<<<<<<<

Offline galebant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
DIY jadranski
« Odgovori #22 u: Ožujak 11, 2006, 15:11:00 poslijepodne »


hiiiiiiii


ja jos proucavam i kupim informacije u zelji da napravim morski riblji akvarij.......


kako si rjesio hladjenje i koja ti je temperatura u akvariju????


 

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #23 u: Ožujak 12, 2006, 11:39:00 prijepodne »
NIsam riješio hlađenje....trenutno je oko 15C pa se ne brinem a priko lita ćemo viditi...u podrumu je pa bi moglo biti do 24C a to bi tribalio biti ok...ili će se dogoditi to da će mi biti najeftinije ugraditi klimu pa što bude...
 

Offline galebant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
DIY jadranski
« Odgovori #24 u: Ožujak 12, 2006, 17:45:00 poslijepodne »
ja mislim da ce klima bit dosta......sad prije sekundu sam bio kod prijatelja ima akvarij u zidu od 1500 litara isto nema hladjenja . da samo vidis kako je divan.unutra zivi kavala komarca.pizdica pic fratar šarg škarpun tabinja pauk svih đavli ostalih....oduševljena san sa akvarijom.nema nikakvih skimera i ostalih cvijetrija o cemu ode ljudi pisu...zivi mu i kamen i koralji jezinac i muzgavac.....mislim da ode ljudi malo isto filozofiraju o morskom akvariju...
 

Offline chap

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 331
DIY jadranski
« Odgovori #25 u: Ožujak 12, 2006, 18:00:00 poslijepodne »

Citat: galebant
....mislim da ode ljudi malo isto filozofiraju o morskom akvariju...

ima i tu istine, to ti je kao i sa puno stvari u životu, svi imaju svoje neko viđenje stvari i svoja iskustva, a na tebi je uvijek da izabereš koji je tvoj put

za imati morski akvarij ne treba imati doktorat i NASA-in laboratorij,
ja sam osobno počeo samo sa pumpo za zrak i običnom neonkom kad sam radio prvi morski ali pomalo sa to razvija i to uvijek u ovisnosti šta želiš imat u akvariju
>>>>svaka budala ima svoje veselje<<<<<<<

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
DIY jadranski
« Odgovori #26 u: Ožujak 12, 2006, 20:19:00 poslijepodne »
Na sličnom sam tragu razmišljanja. Znam da sam novi i da će me vrime nauičiti "pravom" putu ali sve sam bliži priči da mi filter kao filter ni ne treba jer mi isključuje organizme koji žive od filtracije mora. Mislim preraditi postoječu kantu na funkciju samo biofiltera koji će isključivo imati aktivnu glinu i jaki protok ali neće filtrirati plankton i ostalo. Neznam..treba probati...A to je rekao i ARS ako se ne varam, da on ima samo živo kamenje i jaki protok i to je to...volio bi vidjeti to....