Ožujak 28, 2024, 10:56:11 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: rasadnik 2 - juwel 54  (Posjeta: 15201 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
rasadnik 2 - juwel 54
« u: Rujan 02, 2020, 18:12:57 poslijepodne »
Napokon je manje vise slozen akvarij. Trenutno je proslo nekih 3 tjedna od setupa. cilj je low-tech/low-maintenance akvarij.
Filter - neki privremeni (amtra unutarnji predciklirani matrix) koji treba ici van, ali jos nisam smislio sta bi stavio umjesto njega. Spojen je i versa garden od aquaela pa i on pomalo filtrira, ali i njegov filter/pumpu trebam promijenit (mini pat). 
Svjetlo - nesbzvzkinez 2x 10w
Hardware - uglavnom loza i sljemensko kamenje. Ima i drugog drveta al nemam pojma sta je.
Substrat - seachem flourite, jbl aquabasis plus, tropica aquarium soil
Biljke su svakakve, neke su u medjuvremenu promijenjene (cuba -> monte carlo) i vidjet cemo sto ce na kraju prezivjeti. Ima i zahtjevnih i za sada dobro rastu. U pocetku sam drzao malo vode u akvariju da bi dobile vise svjetla i CO2, pa postepeno dizao kako su biljke rasle. Najveci upitnik je ovo malo tepiha sto sam stavio. Za sad se MC drzi, crenata na drugom mjestu nije najsretnija ali je od pocetka tu i prezivljava. Osim ovih stem (ludvigia diamond red, mini super red, polisperma (valjda)), tu su uglavnom anubiasi, crypta, nesto buci, windelow, blyxa, s. repens, christmas moss i riccia. ostalo nemam pojma sta je:)
Zivine - kozice, od prije 2-3 dana 1 leeri, 3 zelene neonke
Alge - ima svega, ali za sada je pod kontrolom. Vodu mijenjam cca 12L svaka 3 dana, barem dok alge ne popuste.
Prihrana - profito i EC (od danas izbacio profito da vidim sta ce biti sa algama)
Jos su u planu razni detalji (korjencici, kamencici...), ali generalno nebi trebalo biti vise puno prtljanja.

Versa garden koji sam gore nasadio izgleda odlicno, ali ima svojih problema (pumpa, buka). I u njemu su neke biljke za sada super, ali nekima i nije bas najbolje.
Slike su na zalost mutne i ocajne (mozda je vrijeme za novi mob...).

1. dan

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #1 u: Rujan 02, 2020, 18:22:30 poslijepodne »
nakon 2 tjedna

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #2 u: Rujan 02, 2020, 18:29:01 poslijepodne »
danas

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #3 u: Rujan 02, 2020, 18:31:58 poslijepodne »
versa garden

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #4 u: Rujan 02, 2020, 18:43:00 poslijepodne »
i zaboravil sam rec - na drvetu pri vrhu je jos alternatera i malo cube, a iznad vode je tillandsia

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #5 u: Rujan 02, 2020, 19:43:36 poslijepodne »
Super,pogotovo bilje iznad akvarija

Poslano sa mog M2003J15SC koristeći Tapatalk


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #6 u: Rujan 02, 2020, 20:01:21 poslijepodne »
Odlicno izgleda, mozda je do slika, ali rasvjeta vuce na zuto, s nekom boljom rasvjetom ovo bi izgledalo vrhunski.

I mozda, mozda...crna pozadina?

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #7 u: Rujan 02, 2020, 20:39:53 poslijepodne »
Super,pogotovo bilje iznad akvarija
tenks:) vidio sam i u tvojoj temi da imas neki puzavac iznad, ali nisam skuzio kako je to slozeno

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #8 u: Rujan 02, 2020, 20:45:29 poslijepodne »
Odlicno izgleda, mozda je do slika, ali rasvjeta vuce na zuto, s nekom boljom rasvjetom ovo bi izgledalo vrhunski.

I mozda, mozda...crna pozadina?
da, slike su uzasne. poslikam na zeninom mobu mozda bude bolje. svjetlo je u stvari bijelo, a voda malo vuce na dark (jer drvo bas i nije najbolje pripremljeno), ali cak mi i dobro tako izgleda.
za pozadinu - mislio sam staviti onaj mat prozirni, ali sad kad velis crno, mozda bi tak i bolje izgledalo... inace nisam ju kupio na vrijeme pa sam sad pomalo ljen sve odmicat i stavljat, ali bude valjda i to doslo na red:)

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #9 u: Rujan 02, 2020, 20:53:36 poslijepodne »
evo malo bolje slike, sad nisu zute nego plavkaste:)
btw. di ima tih pozadina za kupit?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #10 u: Rujan 02, 2020, 21:51:36 poslijepodne »
Ovo je neusporedivo bolje.

A uzmes obicni crni komad kartona, ako nista drugo, jos bolje samoljepljivu crnu foliju, zaljepis je s vanjske strane....ako nista, prefarbas zadnje staklo...svejedno je sto koristis....

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #11 u: Rujan 02, 2020, 21:51:49 poslijepodne »
Aquashop imaju tih pozadina

Poslano sa mog M2003J15SC koristeći Tapatalk


Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #12 u: Rujan 03, 2020, 16:32:34 poslijepodne »
Ma da, ima tih folija svuda. Bum pogledal bauhaus ili nesto sto mi je usput

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #13 u: Rujan 05, 2020, 15:35:30 poslijepodne »
Imaš u mulleru kao deblji kolaž papir svakakvih boja a mislim da su dimenzije 50x70 cca 7kn mislim. Ja sebi uzimam za kožičnjake

Poslano sa mog SM-G960F koristeći Tapatalk


Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #14 u: Rujan 06, 2020, 16:30:44 poslijepodne »
hvala na idejama :up:
izimprovizirao sam crnu podlogu i kupio u bauhausu (imaju dosta izbora) neku polu-prozirnu bjelkastu, ali izgleda lose. smanji se vizualno i izgubi prirodni izgled, pa sam ju na kraju maknuo. mozda bi fotke bolje izgledale, ali u prostoru izgleda bas lose. ako naletim na neku bezbojnu/prozirnu mat probam s njom, ali za sad ostaje bez pozadine.
inace od kad sam izbacio profito crna cupava je skoro skroz nestala, zelena se jos skuplja na staku ali cini mi se da je i nje manje. 
ludwigia diamond red, jel raste ona van akvarija (iznad vode)? ocekivao sam da ce jedva docekat, ali cini se da joj se bas i neda. za sada viri centimetar-dva i samo se siri po povrsini. mozda ju treba rezat neko vrijeme da ojaca?

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #15 u: Rujan 06, 2020, 16:35:23 poslijepodne »
e da, jos 2 stvari:
gore lijevo iznad akvarija "spider plant" je istrulila pa sam ubacio paprat umjesto nje.
i imam exploziju puzeva:)
poslikam kad stignem...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #16 u: Rujan 06, 2020, 17:23:30 poslijepodne »
evo malo bolje slike, sad nisu zute nego plavkaste:)
btw. di ima tih pozadina za kupit?

Ma ovo je ljudi fantastično.... Svaka čast na trudu koji se očigledno isplatio!! :up: :klap:
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #17 u: Rujan 07, 2020, 09:30:04 prijepodne »
Hvala Tamburice :a015:
Ima par stvari koje bi drugacije slozio, ali za prvi scape meni je super:)

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #18 u: Rujan 18, 2020, 18:31:23 poslijepodne »
Mali update nakon nekih mjesec i pol.
Nikako da uhvatim vremena da slozim sve do kraja. Za sada sam vratio sve ribice i malo posisao bilje, i skoro svaki dan moram saugat i strugat zelenu sa stakla... Biljke sve dobro izgledaju osim ove buce u sredini desno. Cak se i Monte Carlo dobro primio i alternatere lijepo izviruju van akvarija (zasadjene bez zemlje u proreze na drvetu). Algi ima dosta i pojave se najvise cim dodam profito. Ove zelene na drvetu ima puno, ali ne izgleda lose pa se ne brinem previse.
U vrtu iznad ovaj dolje lijevo (prayer plant) nije pretjerano sretan i vjerovatno cu ga morat mijenjat, ali sve drugo je dobro ili super.

E sad, par pitanja:
Ove mrlje od kamenca na staklu iznad razine vode. Kad sam prao akvarij cinilo se da sam ih skroz skinuo. Prao sam sa svim mogucim kemijama za kamenac, ali na kraju se i dalje ocajno vidi. Ima li neko savjet kako to skinuti, pogotovo sada kad je setup slozen?
Filter - stari hang-on mi vise ne pase jer se usisna cijev nalazi na desnoj strani, tamo gdje je meni sada brdo. Racunam da mi ne treba nista "mocno" jer ce biljke odraditi dobar dio filtracije, a i ovaj iznad versa garden filtrira pomalo. Gledao sam po stranicama lokalnih shopova i nisam nista pametniji.
Iako estetski nije najbolje rjesenje, hang-on mi se cini praktičniji od karnistera. Za sad mi je favorit Aquael Versamax 1. Na usisnu cijev bi stavio spuzvicu a unutra umjesto spuzve bio medij. Jedino me brine da li ce raditi dovoljno protoka kroz akvarij (deklariran je na 500L/h). Da li ce to biti OK ili da ipak trazim nesto ozbiljnije?
Svjetlo - za sada imam 2 kineza od 10W i obavljaju posao, ali razmisljam staviti nesto kvalitetnije. Uzduzno ne mogu staviti lampu zbog drveta koje viri van, tako da jedino dvije poprecne igraju. Za sad sam nasao aquael leddy slim/smart i blau nano led. Da li je dosta staviti 2x5w leddy (akvarij je low tech i zelim da biljke  sporo rastu, ili jos bolje da uopce ne rastu:), ili je to ipak preslabo? I da li uopce ima smisla mijenjati kineze?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #19 u: Rujan 18, 2020, 21:00:09 poslijepodne »
Te naslage kamenca ces najlakse skinuti ako ih ostruzes ziletom-skalpelom.

Mozes ih malo omeksati tako da istocis prst-dva vode ispod njih, pa predjes krpicom umocenom u ocat. Naravno, pazis da ne kapa u vodu, no ako koja kap i zavrsi unutra, nista strasno se nece desiti...


Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #20 u: Rujan 26, 2020, 21:02:08 poslijepodne »
Probao jucer:
zilet + ocat, nakon toga neka kemija za kamenac, pa aceton, alkohol, na kraju detergent za sudje i sjajilo za sudjericu...
2 sata ribanja i prtljanja da ne poubijam ribice, i bas nista nije pomoglo. Mozda je to kod mene nagrizeno staklo ili nesto, neznam.
Poslikam malo kad uhvatim vremena, ali odustajem od daljnjih pokusaja. 

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #21 u: Listopad 19, 2020, 23:59:56 poslijepodne »
Kupio sam aquael versamax 1 hang-on filter i to izgleda tak ogromno i ruzno da ga moram vratit:)
Ima li negdje po shopovima u zg nesto ovako:
https://www.ebay.com/itm/Aquarium-Filter-Hang-on-Back-External-500-L-H-1-65-kg-for-Fresh-and-Salt-Water/233487428985?epid=20039026230&hash=item365cef6d79:g:h1AAAOSwCOJePFAC
ili ovako:
https://www.ebay.com/itm/Odyssea-CFS-130-Hang-on-Aquarium-Canister-Filter-External-nano-small-tank-NIB/401291581986?epid=1840309728&hash=item5d6ed79a22:g:IvUAAOSwB-1YyUrY

Gledao sam i aquael maxi kani 150. Ne izgleda lose, ali mi se cini kao overkill i po velicini i cijeni (800kn). Ima neko iskustva s njim?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #22 u: Listopad 20, 2020, 09:48:39 prijepodne »
khmmmmmmm....... tebi je to veliko a ja razmisljam o tome da metnem seachem tidal 110 na 72l  :D

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #23 u: Listopad 20, 2020, 12:43:18 poslijepodne »
Ocekivao sam da ce biti nekako neprimjetan, jel... a kad ono akvarij dobio grbu.
Na malom akvariju imam duplo veci, ali je taj iza i ne bode u oci.
btw, taj seachem djeluje odlicno

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: rasadnik 2 - juwel 54
« Odgovori #24 u: Listopad 20, 2020, 12:58:30 poslijepodne »
a ima tih nekih skroz tankih HOB filtera.......ali cemu? Kaj ce ti filter koji nema volumena?
Radije onda probaj sloziti da ti ovo gore sluzi kao nekakav top box filter.