Travanj 28, 2024, 19:51:20 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zemlja za cvijece  (Posjeta: 4764 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline t_derek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Zemlja za cvijece
« u: Travanj 26, 2008, 21:30:55 poslijepodne »
Uglavnom mama mi doma ima neku zemlju za cvijece (mislim da se zove FLOLAFIN ili tako nekako) i sad bi ju ja iskoristio za podlogu. Znam postupak o namakanju 3 tjedna ali me malo zbunio natpis na straznjoj strani vrece:



Dali su takve i druge zemlje za cvijece ili ova nevalja. Nebi bas volio isprobavati dok nisam siguran.
_______________________________
Kupite si dvosobni akvarij.
Pozdrav iz Zagreba.

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #1 u: Travanj 27, 2008, 15:30:23 poslijepodne »
pa to nebi smjelo biti štetno, ali ja osobno nisam za tu zemlju za cvijeće, jer pretpostavljam da ćeš imati bilje u akvariju. e a  svaki put kad ćeš saditi novo bilje ili premještati staro, ti će se voda zamutiti i filter brzo zaštopati i češće češ ga morati vaditi i prati.
Varaždin...

Offline t_derek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #2 u: Travanj 27, 2008, 20:28:17 poslijepodne »
Znam, namjera mi je unaprijed isplanirati raspored bilja i toga se drzat dugo. Rasvijeta mi je slaba u aq (<0,5 W/l), pa mi je potrebna podloga a ne bi volio trosit novce na substrate ukoliko bi mi ova zemlja mogla koristiti.
_______________________________
Kupite si dvosobni akvarij.
Pozdrav iz Zagreba.

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #3 u: Travanj 27, 2008, 20:39:20 poslijepodne »
a čuj na tebi je odluka, i ja sam imal takvu sličnu zemlju i nebi se nikad više vratil tome, radije bi riskiral i napravil pošteno i kvalitetno!
Varaždin...

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #4 u: Travanj 27, 2008, 23:44:00 poslijepodne »
Pošteno i kvalitetnije (po mojem mišljenju) od zemlje za cvijeće realno u Hrvatskoj nije moguće. Jedino ako želiš naručivati bolesne Amanove podloge...koje opet nisu ništa kvalitetnije što se tiče prirasta biljne mase od obične i daleko jeftinije zemlje za cvijeće. A kaj se tiče dostupnih kupovnih supstrata, taman kad ti se akvarij ustabili i bilje krene, vrijeme je za mjenjanje podloge jer se iscrpila. Stavi zemlju, ova koju imaš je sasvim ok. Samo namoči na tri tjedna prije, uz povremeno mješanje.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #5 u: Svibanj 23, 2008, 12:02:40 poslijepodne »
Imam zemlju za cvijeće, čupam i sadim skoro svaki tjedan. Problema nema- osim kada se radi o velikim korijenima kao npr od echinodorusa. Onda zemlja malo izađe van, ali već za 15-tak min je sve normalno.

Sad opet radim novi aq i zemlja je u pripremi.
Zagreb

Offline markocom

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Istočni Zagreb
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #6 u: Lipanj 21, 2008, 21:32:02 poslijepodne »
Ja imam klassman zemlju za uzgoj presadnica, čisti treset, biljeke rastu ko lude, nema algi, ni ostalih nuspojava
Fuck the cola, fuck the pizza, all we need is šljivovica!!!!

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #7 u: Lipanj 22, 2008, 10:26:46 prijepodne »
Uglavnom mama mi doma ima neku zemlju za cvijece (mislim da se zove FLOLAFIN ili tako nekako) i sad bi ju ja iskoristio za podlogu. Znam postupak o namakanju 3 tjedna ali me malo zbunio natpis na straznjoj strani vrece:
Dali su takve i druge zemlje za cvijece ili ova nevalja. Nebi bas volio isprobavati dok nisam siguran.

Nemam pojma po sastavu dal je dobra zemlja, ali kod zemlje je bitno da to bude ona full crna, blago mokra zemlja za cvijece. Ovi veliki supermarketi plasiraju zemlje napravljene od razne mjesavine smeca, npr. zemlja u kojoj ima vise piljevine i komada drveca od zemlje, pa zemlja koja ima hrpetinu staklene vune u sebi, i zemlja sa velikim udjelom stiropola u sebi. Takve zemlje su uglavnom vrlo jeftine (11kn ona velika vreca), i nisu dobre za akvarij (a ni za loncanice mi se nisu pokazale dobre).

Sa zemljom nemas nikakvih problema - bitno je staviti dovoljan sloj sljunka iznad nje, a ako stavis granulaiju 1-3mm(dovoljna debljina je 3cm), nema sanse da ta zemlja sama od sebe izadje van. A kod presadjivanja biljaka sa velikim korijenjem, npr. cryptocorine, mislim da nema te podloge koja bi ostala pod sljunkom....al i to se moze minimizirati tako da najprije korijenje odrezes skalpelom kroz podlogu, a onda tek izvadis biljku.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #8 u: Lipanj 22, 2008, 10:37:02 prijepodne »
Ja sam videl na jednom akvariju da je čovjek stavil podlogu, pa na nju nekakvu mrežicu po cijeloj površini akvarija, pa na mrežicu kamenje i šljunak. Sad, za kaj mu ta mrežica služi? Da se ne diže podloga, da se ne miješaju podloga i supstrat, da se kod čupanja bilja ne diže podloga ili nekaj drugo?
« Zadnja izmjena: Lipanj 22, 2008, 10:48:41 prijepodne od F. Chief »
Zabok

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #9 u: Lipanj 25, 2008, 15:18:47 poslijepodne »
Mislim da mu ta mrežica i nema neku svrhu, jer ako izvlaći biljku sa velikim korijenom, izvući će i mrežicu i šljunak i zemlju.

Jel netko zna koliko dugo zemlja može biti u akvariju prije nego što se iscrpi i mora ju se mijenajati?

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #10 u: Lipanj 25, 2008, 16:14:54 poslijepodne »
To ovisi o hrpi stavai: koliko imaš: svjetla, gnojiš, CO2, bilja, vrsta bilja, riba, itd.
Ali minimalno dvije godine si miran, s tim da prvih cca šest mjeseci večina bilja raste i do duplo brže nego sljedečih godinu i pol.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #11 u: Lipanj 26, 2008, 15:57:40 poslijepodne »
Ja imam vulkanit ispod i to nekih 2-2 i pol godine i za sada mi bilje još uvijek lijepo raste, rasvjeta je 0.7w/l, makro,mikro gnojiva,co2 stalno. kako mogu vidjeti kada je iscrpljena podloga?

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Zemlja za cvijece
« Odgovori #12 u: Lipanj 27, 2008, 18:01:51 poslijepodne »
Dok si zadovoljan s rastom bilja ne razbijaj glavu s tim. Ako počnu kakvi problemi sve promjeniš i to je to  :)
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA