Travanj 19, 2024, 09:19:02 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nabavka zlatne ribice  (Posjeta: 4315 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Nabavka zlatne ribice
« u: Travanj 28, 2020, 11:53:56 prijepodne »
Pozdrav,

Već dugo vremena se zanimam za akvaristiku i to mi se čini kao savršen hobi. Samo, nikada nije bilo mogućnosti nabavke akvarija. Sad je sin nedavno počeo gnjaviti da hoće ribicu (ima 4 godine i skoro svaki dan idemo u susjedstvo gledati ribice u jezercu) pa sam nekak kroz njega uspio dobiti dozvolu za nabavku akvarija. Ima tu još dodatnih stvari, mitologija da bude dobar i sve, ali je najvažnije da ću preko njega napokon moći u kuću staviti akvarij.

I naravno, pitanja milion. Dosta sam pročitao ovdje na forumu i neke osnovne stvari sam pohvatao.

Htjeli bi zlaticu, najvjerojatnije pajčolanku. Mislim da neću moći ići s velikim akvarijem, maksimalno do nekih 30l (zbog raspoložibog prostora i financijskih mogućnosti), ali se nadam u budućnosti da ću uspjeti nagovoriti na veće (pa možda manji akvarij staviti u svoj ured s nekim drugiom setupom).

E sad, nakon kaj sam isppričao svoju priču, idu pitanja. Da li zlatna ribica može u kvadratni akvarij ili joj je boplji pravokutni oblik? NEkak si mislim da u pravokutnom ima više mjesta za plivanje, jelda? Po cijeni i dostupnosti mi nekak paše ovaj set:
https://www.pet-centar.hr/aquael-akvarijski-set-shrimp-smart.aspx

To je za kozice, da li bi ribica bila sretna u tome? Barem za početak?

Ako ne to i ako bih išao s normalnim akvarijem, da li netko ima kakav prijedlog za dobar, a ne preskup, filter? Gledao sam, ali sam se malo pogubio u tome kaj bi valjalo. Vjerujem da bi ovakav bio OK (800l/h):
https://www.pet-centar.hr/aquael-viseci-filter-versamax.aspx

Ili je to overkill za takav akvarij?

Za poglodu sam mislio ići sa šljunkom 3 - 6 mm granilacije, to se čini OK?

Htio bih i neko bilje, znam da će zlatice to sve pojesti, ali bih ipak da se malo zeleni, nije mi bed dodavati novo ako pojedu. Ne bih više pun o natrpavao, još moram smisliti za neki ukras (grana neka ili kamen). Ako sam dobro vidio, komad loze (nakon brušenja kore i proikuhavanja) bi bio dobar, jelda?

I još jedno pitanje koje me muči. Kak vi svi rješavate akvarij kada vas nema doma? Odlazak na more, i tako? Znam da postoje automatske hranilice ali ne znam koliko je to učinkovito i kak ta cijela priča izgleda? NAravno, ako nema nekoga tko bi mogao doći dati ribicama jesti i provjeriti da li je sve u redu.

I napomena, iako bi to bio kao "poklon" djetetu, ja bih preuze svu brigu i odgovornost za akvarij.

Ako je nekaj kaj sam napisao glupost ili sam negdje nekaj jako fulao, otvoren sam za sve kritike :)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nabavka zlatne ribice
« Odgovori #1 u: Travanj 28, 2020, 12:10:55 poslijepodne »
Zlatne ribice narastu povelike i nikako nisu za tako male akvarije. Pajčolanka bez problema naraste preko 20cm tako da su takvi akvariji za njih čisto mučenje.
Naravno trgovci, pogotovo u nekim dućanima će reći da može bez problema, ali mislim da i sam možeš zaključiti koliko to ima veze sa istinom.
U takvom akvariju jedan Betta borac će biti presretan, a ti nečeš mučiti životinju.
Odlazak na odmor je mali problem i bilo bi idealno kad bi bar svaki drugi dan neko mogao nahraniti ribu.

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Nabavka zlatne ribice
« Odgovori #2 u: Travanj 28, 2020, 12:25:00 poslijepodne »
Meni se Betta čini idealna i to je bila moja želja.

Čemu se ovdje nadam je da kad pokažem da to nije velika svakodnevna briga za nikoga, osim mene, da bi uskoro mogao ići veći akvarij za zlaticu a ovaj manji u moj ured pa onda unutra Betta, da bude pored mene na stolu.

Ali, hvala na savjetu, uzimam i to u obzir (i znam da sam to puno puta već pročitao). Pokušavam naći kompromis između mogućnosti i želja.

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Nabavka zlatne ribice
« Odgovori #3 u: Travanj 28, 2020, 13:21:49 poslijepodne »
Pregovori su bili teškli, ali sam bolju polovicu nagovorio na veći akvarij, od jedno 50 - 60l. To vjerujem da bi bilo dovoljno za jednu zlaticu? Pa ako će se lijepo razvijati unutra, možda se i nagovori na nešto veće kasnije, da dobije društvo :)

E sad, u tom slučaju ne bih išao na nikakve gotove setove jer mi se to čini preskupo, mislim da bi mi trebalo samo akvarij i filter (akvarij bi bio blizu prozore tako da bi bilo dosta dnevnog svjetla, a po potrebi se kasnije stavi neko svjetlo). Da li bi u tom slučaju filter koji sam ranije stavio bio dovoljan (premalo, previše)?


Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nabavka zlatne ribice
« Odgovori #4 u: Travanj 28, 2020, 13:34:20 poslijepodne »
Za zlatne se obično preporuća barem 30-40 litara po ribi, a ozirom koliko stvarno mogu narasti poželjno je i dosta više.
No ljudi to često krivo shvačaju. To ne znači da je za jednu ribu dovoljan akvarij od 30 litara nego da bi za 5-6 komada bio akvarij od kojih bar 200 litara.
Govorimo o pajčolankama koje su ipak dosta sporiji plivači od klasičnih zlatnih karasa.
I to uz iznimno dobru filtraciju kakvu je sa klasičnim unutarnjim filterom nemoguće dobiti jer zlatne ribe puno jedu i puno seru.
Kad vidiš odrasle i zdrave zlatne ribe u punoj veličini onda shvatiš da im ni tih 200 litri nije neki komfor...
Postoji puno vrsta riba koje možeš držat u manjim akvarijima tako da nema smisla napinjat na zlatne ako im nemožeš priuštit adekvatne uvjete...

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Nabavka zlatne ribice
« Odgovori #5 u: Travanj 28, 2020, 16:49:37 poslijepodne »
Pregovori su bili teškli, ali sam bolju polovicu nagovorio na veći akvarij, od jedno 50 - 60l. To vjerujem da bi bilo dovoljno za jednu zlaticu? Pa ako će se lijepo razvijati unutra, možda se i nagovori na nešto veće kasnije, da dobije društvo :)

E sad, u tom slučaju ne bih išao na nikakve gotove setove jer mi se to čini preskupo, mislim da bi mi trebalo samo akvarij i filter (akvarij bi bio blizu prozore tako da bi bilo dosta dnevnog svjetla, a po potrebi se kasnije stavi neko svjetlo). Da li bi u tom slučaju filter koji sam ranije stavio bio dovoljan (premalo, previše)?

Razmisli o vanjskom kanister filteru jer zlatne ribice puno prljaju..
Akvarij kraj prozora nije baš najbolje rješenje jer bi mogao imati problema s algama. Ledice su jeftine i malo troše tako da možda da razmisliš o njima..
Kako nećeš imati biljaka, led trake od nekoliko wata su čisto ok..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Nabavka zlatne ribice
« Odgovori #6 u: Travanj 29, 2020, 14:02:49 poslijepodne »
Da, vidiš, nije mi palo na pamet da bi kraj prozora mogle alge raditi probleme. Mjesto koje smo predvidjeli i koje ne bi zahtijevalo nikakve druge preinake je kraj prozora (sjeverna strana, tako da nema direkt sunca), ali ćemo probati malo preurediti da stavimo negdje drugdje.