Travanj 29, 2024, 14:23:25 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Vesela ekipa  (Posjeta: 40335 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #200 u: Travanj 14, 2016, 08:21:21 prijepodne »
Tocno tako!
Ako postojio mogucnost odraditi sam karantenu kod kuce prije nego sto se nove ribe uvedu u jezero a ako ne onda barem napraviti slanu kupku.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #201 u: Travanj 14, 2016, 08:29:54 prijepodne »
A kako se to najbolje napravi, moze Neki opis !? Hvala puno

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #202 u: Travanj 14, 2016, 09:36:14 prijepodne »
kupka je odrađena a dodan je i Acclipond za smanjenje stresa :)

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #203 u: Travanj 14, 2016, 11:15:54 prijepodne »
I mene zanima kako se radi kupka,uskoro mi dolaze japanci pa ih moram stavit u karantenu.U kacu sa pajcekima sam stavio sol i po preporuci maxa sam stavio i acclipond.

Offline s.mozar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Pula
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #204 u: Travanj 14, 2016, 14:36:14 poslijepodne »
moram priznati da mi je par Koi -a ozbiljno bolesna,simptomi ukazuju na Chilodonelu parazita,i borim se tjedan dana s njom,neke ribe kao i japanci su imuni ili ih je držalo par dana i ponašaju se sada normalno,međutim njih par je baš,u žargonu aj bok,stradale su im oći,krljušti,škrge,pad imuniteta i bum, odvojene su i omnisan sera pond  kupki proti ga parazita i bakterija s pojačanim aeratorima i  postepenim zagrijavanjem vode.Za sada nema uginuća   -?  Eto razlog je nova riba  u bazenu bez predhodne karantene,jednostavno sam žurio od siline obaveza,inih prioriteta i greške kao da sam nekakav početnik.Trudim se da saniram i izliječim ribe nadam se najboljem a očekujem najgore ;)Na uputama lijeka piše doziranje :)

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #205 u: Travanj 14, 2016, 14:46:10 poslijepodne »
 :up:
Je to pametno ubacit di cu drzat "japance" u karanteni za prevenciju?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #206 u: Travanj 14, 2016, 17:46:56 poslijepodne »
Prvo i najvažnije pravilo kod nove ribe je KARANTENA , nije bitno da li je riba prošla karantenu kod uvoznika ili nije ja osobno svaku ribu koju mislim staviti u ribnjak držim 4 tjedna u karanteni (kaca/posuda 700L sa filterom i zrakom) . Puno problema ribama radi stres i od stresa pada imunitet pa slijede razne boleštine . Aclipond od JBL-a je preparat na bazi bilja i navodno smanjuje stres kod riba u transportu ili karanteni , može se davati i u ribnjak preventivno .
Jedan od težih zadataka je i spojiti nekoliko različitih skupina riba (različiti uzgajivači) , tu može biti svašta a najviše je stres u pitanju . Poslije karantene obavezno ide slana kupka i to za sve ribe , nove i stare .
Recept za slanu kupku :
                                -  0,5 kg morske soli bez joda na 20 L vode (iz ribnjaka)
                                -  ribe držati u toj slanoj kupki minimalno 5-6 min. , što duže to bolje
                                -  obavezno staviti dovod zraka u tu posudu sa slanom kupkom
Ja osobno imam jednu posudu u kojoj je slana kupka a drugu sa čistom vodom iz ribnjaka . Ribu držim u slanoj kupki dok se ne počne ponašati kao da je pijana i pada na bok , cijelo vrijeme riba mora biti u pokretu i ne dopustiti da je mirna na jednom mjestu . Vrijeme koje će riba provesti u slanoj kupki ovisi o samoj ribi , neke mogu biti duže neke kraće , u slučaju da riba ne može u komadu izdržati 6 min. onda ju poslije oporavka u čistoj vodi vratim opet u slanu kupku dok ne ispuni ono minimalno vrijeme , opet kažem što dulje to bolje .

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #207 u: Svibanj 29, 2016, 22:44:50 poslijepodne »
Pozdrav riboljupci :)
evo konačno i mog trećeg pojačanja. Iznenađena sam kako malci  lijepo napreduju a posebno onaj trobojni.

Moram reći da se zadnjih dana borimo protiv "skin/gill fluke" u jezeru( hrv prijevod mi se baš i ne sviđa :D). Najvjerojatnije su ih prenesla ona prva dva japanca ali ne mogu garantirati. Ovi nametnici su kao buhe kod mačke, pojave se kad najmanje očekuješ  i zagorčavaju ti život ali mislim da smo nakon još jedne ture lijekova i to riješili ( malo su nas zezale ove fluktuacije u temperaturi neko vrijeme) . Na svu sreću nije bilo ozbiljnijih problema ali  tu i tamo češkanje kod dvije ribe i slabiji apetiti  je bilo dovoljno za uzbunu pa da se krene u akciju.

http://tinypic.com/usermedia.php?uo=XaTRJmVkC3ejWQ2nDXgWa4h4l5k2TGxc#.V0tVa-SYJ9K

Što se tiće Tomislavove hrane i tu je u početku bilo otpora. Neke ribe su je prihvatile bez problema dok je bilo riba koje su je uredno pljuvale i to  jako dugo...na moje veliko veselje sada se odmah bacaju na nju i prvu je smažu:)




« Zadnja izmjena: Svibanj 29, 2016, 22:49:01 poslijepodne od royalblue »

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #208 u: Svibanj 29, 2016, 23:01:41 poslijepodne »
Prelijepa riba  :up:

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #209 u: Svibanj 29, 2016, 23:34:46 poslijepodne »
  :up:  veoma lijepa riba i  boja
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #210 u: Svibanj 29, 2016, 23:45:12 poslijepodne »
Odlican  :klap: :klap:
Di si nabavila tog Goshikia? Predivni su mi  :up: i jel ima jos?

A nova hrana treba vremena da se priviknu a i godina je luda kad pogledas sa svim tim promjenama temperature i tlaka ...
uglavnom ja sam sa hranom stvarno zadovoljan. Ribe dobro rastu, jako dobro a vidi se i promjena na boljoj kvaliteti boje  :up:




Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #211 u: Svibanj 30, 2016, 09:02:17 prijepodne »
Odlican  :klap: :klap:
Di si nabavila tog Goshikia? Predivni su mi  :up: i jel ima jos?

A nova hrana treba vremena da se priviknu a i godina je luda kad pogledas sa svim tim promjenama temperature i tlaka ...
uglavnom ja sam sa hranom stvarno zadovoljan. Ribe dobro rastu, jako dobro a vidi se i promjena na boljoj kvaliteti boje  :up:

kod Damjana....išla sam s namjerom da uzmem baterffly-a al na kraju završila s njim u vreči  :D

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #212 u: Lipanj 12, 2016, 20:23:37 poslijepodne »
evo i nas malo, jučer prije kiše...malci su se baš dobro udomaćili  :)
s obzirom da mi uv lampa ne radi već dobra 3 tjedna ne mogu se buniti na bistrinu vode. čak sam očekivala goru situaciju ali voda je  ok s obzirom na ovo toplo vijeme i činjenicu da još nisam razvukla tendu pa je jezero na suncu dobar dio dana. Dno se lijepo vidi i samo mi ostaje da riješim onu najsitniju algu koja malo uzmuti vodu


« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2016, 20:30:32 poslijepodne od royalblue »

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #213 u: Lipanj 12, 2016, 20:55:23 poslijepodne »
malo me trznu sa ovom hranom al drugi puta cu biti spreman  :D :D   super ti je ovo ne moras ni koristiti UV  :klap:
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #214 u: Lipanj 12, 2016, 20:58:06 poslijepodne »
malo me trznu sa ovom hranom al drugi puta cu biti spreman  :D :D   super ti je ovo ne moras ni koristiti UV  :klap:

ajde, priznaj...prosuo si kokice po podu  :D :D

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #215 u: Lipanj 12, 2016, 21:55:24 poslijepodne »
Vidim da pojedinci više pate na pistiu nego na hranu za ribe  :D

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #216 u: Lipanj 13, 2016, 12:58:16 poslijepodne »
Vidim da pojedinci više pate na pistiu nego na hranu za ribe  :D

Klinci su ih ranije nahranili tak da su vec bili siti a pistia je uvijek na meti :)

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #217 u: Lipanj 13, 2016, 20:10:58 poslijepodne »
Lijepe mrcine  :up:

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #218 u: Lipanj 23, 2016, 00:27:37 prijepodne »
kad štetočina krene u akciju  :D :D



Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #219 u: Lipanj 23, 2016, 14:57:47 poslijepodne »
Kak da se ljutiš na to stvorenje kad ga čuješ kako milo mljacka i uživa  :P

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #220 u: Lipanj 24, 2016, 13:59:17 poslijepodne »
Mljackanje mi je najbolji dio kod nje a taj dan je bas bila u elementu :D

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #221 u: Srpanj 08, 2016, 11:02:17 prijepodne »
vesela ekipa je danas bila jako vesela ali je zato gazdarica bila ljuta kao ris  >:( >:( >:( jer je ekipa noćas imala tulum i prevrnula veliku teglu sa juncusom i svu zemlju razbacala. ne moram ni spomenut da mi je mrak pao na oči kada sam jutros ugledala blatnu močvaru i njih kako blaženo plivaju, zadovoljne obavljenim poslom...bila sam uvjerena da do toga neće doći jer je tegla velika i teška a i dva mjeseca ju nisu dirali...još uvijek mi nije jasno kako su to uspjele okrenuti  :'( -?

uglavnom, koići su ok. prestalo je povremeno češanje a i kontrola je pokazala da na nekim ribama ne pronalazim skin fluke a na nekima jednu ili dvije. S obzirom da se ribe već neko vrijeme ponašaju normalno očito je da se same mogu boriti protiv prostalih jedinki. S obzirom da ovi preparati koje imamo uništavaju dobre bakterije u filteru, trenutno je faza djelomične izmjene vode i dodavanje bio startera jer su testiranja vode pokazala blago povišeni No2 što sam i očekivala. Malo, po malo i to će doći u normalu. E sad, s obzirom da sam pronašla preporuku da bi se u jesen prije zimskog mirovanja a pogotovo u proljeće trebalo tretirati preventivno jezero protiv ovih nametnika nabavila sam preparat koji ima dobre preporuke a što je najbolje ne uništava bakterije u filteru, ne djeluje štetno na ribe, jako je efikasan i kod primjene ne treba gasiti uv lampu. Preparat se zove Kusuri fluke M...kad ga isprobamo javim kako je prošlo ali nadam se da do jeseni ili proljeća neće biti potrebe za time :)

ovaj tjedan imamo i jednog bolesnika koji ide na bolje i jako sam sretna zbog toga...zlatna ribica, ganjali je dva dana ali ništa od mrijesta i onda se treći dan samo napuhala i ljusikce dignule što upućuje na dropsy. šta je stvarni uzrok, tko to zna ( možda kakva bakterijska upala, reakcija na ove ljekove protiv nametnika jer joj je možda opao imunitet...mogu samo pogađati)
uglavom, čim sam to vidjela  s njom van u karantenu. prvi dan je bila u furanolu 24 sata ali nisam vidjela neku promjenu na bolje. drugi dan sam odlučila malo promjeniti terapiju, maknula iz posude sa lijekom i  samo ju ostavila u posudi sa posoljenom vodom (  omjer je 6 gr/10l vode). treći dan sam ju  prvo stavila u furanol kupku ( 1 tableta na 1 l vode, pola sata) i nakon toga ju ponovo vratila u posoljenu vodu na 24 sata. četvrti dan  terapija kao drugi i treći i riba već sad izgleda kako bi i trebala. danas i sutra će biti samo u slanoj vodi a za vikend ako bude sve ok ide natrag u jezero jer je već jutros bila jako živahna i vesela.
vjerujem da je riba dobro reagirala jer se i na vrijeme krenulo sa terapijom...u svakom slučaju pokazalo se da ne treba odustati iako ne izgleda najbolje :)
možda ovo moje iskustvo nekom i pomogne da dobije ideju šta napraviti u sličnim situacijama. ja sam, od kada imam zlatne, imala 3  slučaja dropsya u ovih 10-ak godina i sve su uginule tako da me ovaj njen oporavak baš ugodno iznenadio  :)
prva slika je slikana u utorak a druga u četvrtak...promjena na bolje je više nego očita  :heart:


 


 

« Zadnja izmjena: Srpanj 08, 2016, 11:07:52 prijepodne od royalblue »

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #222 u: Srpanj 08, 2016, 13:04:15 poslijepodne »
Jedna posuda sa zemljom u ribnjaku nije močvara , sutra ću ti staviti slike iz moje močvare . Praznio sam ribnjak nakon nekoliko godina i na dnu je bilo mulja do jaja , doslovce do jaja  :D

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #223 u: Srpanj 08, 2016, 13:06:35 poslijepodne »
A MAX to se sad moze svakak protumaciti ...


Daj slike...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #224 u: Srpanj 08, 2016, 13:09:06 poslijepodne »
Nisam jučer stigao slikati jer je bila velika blatnjava situacija , sutra idem u kontrolu pa sve poslikam  :up: