Ožujak 28, 2024, 15:49:07 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Buccochromis nototaenia  (Posjeta: 2566 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Buccochromis nototaenia
« u: Listopad 05, 2009, 21:26:09 poslijepodne »
Dakle evo jednog od vecih ciklida koji dolazi iz Malawia, riba koju se akvaristi rijetko odlucuju nabaviti upravo radi njene velicine kao i cijene!!! :-X
velicinom od 37-40cm spada u velike ciklide i potreban joj je akvarij od minimum 2 metra, nije uglavnom teritorijalna sto se mijenja kod pocetka mrijesta ,tada postaje dosta nasrtljiva( mozda nam se samo cini radi njezine velicine :D))
prehrana joj se sastoji od mladih haplochrominesa najcesce utaka genusa (iliti copadichromisa), rijetko kad mbuna jer rijetko kad dolazi u priobalno podrucje, zadrzava se uglavnom u dubljim vodama od 20-60 metara!

Nototaenia postaje spolno zrela tek negdje oko 2 godine zivota,ustonosa je te se oplodnja odvija u materinskim ustima , mladj se inkubira od 19-24 dana te ukupno zna biti i po 80 mladih buccochromisa, roditelji ih cuvaju maksimalno jos 3 tjedna !

Kako sam vlasnih tek malih Bucc-a staviti cu njihove slike-




nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #1 u: Listopad 05, 2009, 23:39:43 poslijepodne »
 :up:

Offline siro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: pula
  • ko nije probao nezna
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #2 u: Listopad 06, 2009, 00:51:14 prijepodne »
sta reci,svaka cast.samo naprijed :klap: :respekt-ss:
mbuna 400L,
centralna amerika 1200L
Haplochromines850L

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #3 u: Rujan 19, 2010, 23:39:17 poslijepodne »
mali gmizavci su u međuvremenu nesto i narasli , poceo se farbati i dominantni muzjak, te su trenutno oko 11-13 cm velicine (ovisno o ribi). najvise me iznenađuje sto apsolutno nisu agresivci , mozda jos nije doslo njihovo vrijeme??!! :D

evo slike, nije nesto ali najbitnije se vidi.

nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #4 u: Rujan 20, 2010, 00:04:53 prijepodne »
lepa fotka, ce da dodjem jedan dan da to ufotkamo kako i zasluzuje ovaj ljepotan...  :huc:

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #5 u: Rujan 20, 2010, 19:58:46 poslijepodne »
Svaka čast na novoj raritetnoj vrsti Malawi ciklida u HR. :klap:

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #6 u: Rujan 20, 2010, 21:46:03 poslijepodne »
stvarno je divan!

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #7 u: Rujan 20, 2010, 21:53:34 poslijepodne »
lijepo  :up:

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #8 u: Rujan 21, 2010, 20:03:21 poslijepodne »
Kako je to jedan "kolosalni" ciklid iz jezera Malavi, dozvolio sam si,. da nadopunim prvi post njegovog vlasnika 206turbo, koji je nekim delom malo netačan, a da , kad sam studirao literaturu to postalo zanimnljivo eto i moj udio.
"Več samo nalazište , to jest ihtiološko otkriče navodi me na dve godine, prva u knjizi 1908, a druga preko interneta 1902.Naravno otkritelj je bio dr.Boulenger.Tražeči podatke o tom opisu naljetio sam, da je bio prinosilac ilti kolektor tih ciklida g-din J.E.S.Moore, taj isti, koji je tom istom ihtiolozu donio i najpoznatijeg ciklida jezera Malavi -Cyrtocara moorii i kad se zna, da je taj bio opisan 1902, zvanično leto i za tog ciklida B.nototaenia jeste 1902 godina.Skladno sa pravilima ihtiološke nauke taj je ciklid bio opisan kao Paratilapia nototaenia.naravno čuvena revizija 1989 godine sa strane dr.Trewavas-ove i dr.Eccles- tog je ciklida svrstila u novi genus Buccochromis.

Zadržava se po čitavom jezeru Malavi blizu priobalnog pojasa do 10 metara dubine, gdje baš hvata male Utake /Copadichomis, Naevochromise, Mchenge/ i to mu je najbitnija ishrana,naravno u periodu kad nema malih utaka, treba da si nadje drugu alternativu u ishrani.
U prirodi taj ciklid naraste od 35 cm / mužjak/-do 25 cm /ženka/, dakle po tim veličinama on se ubraja medju veče Malavi ciklide.
U akvaristiki je poznat više pod imenom Haplochromis Lepturus line i več nam to ime ukazuje, da je linija /crne boje/ koja ide od početka hrbtne peraje do repa jedan od pokazatelja i identičkog značenja za tu vrstu.Taku liniju ima i genus Aristochromis, dakle jako upećatljivo i prepoznavno. Mužjak vodeči jeste krasno ofarban i tu boju drži takoreči preko celog leta.Preletio sam ciklide ostalih vrsta tog genusa i mogu reči, da su na prvi pogled identički, tako da kod nepoznalice može doči i do zabune, primarno sa B.rhoadesii, , vrsta koja je itekako jako prisutna u akvaristiki.No ženke su na sreču sasvim drukčije obojane.I u prirodu ti se ciklidi ne zadržavaju u nekim povečim jatama ili grupama, nego žive na odredjenom teritoriju samostalno i to iz prostog razloga - lova malih ciklida.
Posebica tog genusa je i dejstvo i donekle speciklida, da ženka brine o malcima još 3 nedelje posle ispuštanja iz usta.
Akvarij, zavisno od autora od 500-1000 litara, ipak neka sredina bila bi poželjena, ako više što bolje.Samo uredjenje akvarija sastavljeno bi bilo iz par kamenja /primarno kao neki markeri/ i peska.Grupa tih ciklida poželjena i naravno sustanari adekvatnih mera i prehrambenih navika.

No kako god da je, nabavka tog ciklida jeste jedan dokaz, da još uveijek ima entuzijasta u HR, kojima je cilj da se ciklidistika nabavkom takvih ciklida diže u neki svetski rang i samim tim još je više dokaz, da je Malavi ciklidstika u usponu, uprkos javljanju novih i novih Tanganjika ciklidaša i samim tim prkosi i nekim titulama koje si dodavaju Tanganjika akvaristi.
Šta reči za kraj,eto stvarno mi je drago da je PU garnitura Malavi ciklidaša ko svetionik u tim vodama, ko neka vodilja ka boljem, bogatijem i raznovrsnijem znanju o Malavi ciklidima i nekako su i garant da zlatne godine malavi ciklidistike još tarju i da bog da, potrjače još dugo.

Svaka čast momci :)

P.S.:odavno nisam več napisao:Snaga ciklida i kako bi i legenda sa SR prostorija, Piroman, dodao:Kaposkid ciklidaši iz Pule.
« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2010, 20:06:59 poslijepodne od Bojko »

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #9 u: Rujan 21, 2010, 21:18:27 poslijepodne »
Super članak Bojko.. Moram te nadopuniti da i mi, u Zadru i Ninu, nastojimo pratiti uspon ciklidistike u Hrvatskoj. Mada zaista moram skinuti kapu entuzijastima iz Pule i Rijeke, koji su otišli jednu stepenicu iznad nas. Možda je tome uzrok i blizina stranih centara (Italija, Slovenija) a možda i naša lijenost da se, kad smo slobodni, uputimo preko granice u potrazi za rijeđim vrstama ciklida. Tj. za ciklidima koji još nisu uzgajani u HR.
Uglavnom, lijepo je bilo čitati ovaj post.
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #10 u: Rujan 21, 2010, 21:56:53 poslijepodne »
svaka čast na članku Bojko, ne zamaraj se titulama, vec ovakvim člancima koje je gušt čitati.
vratimo se buccochromisu,  zanimljiva je riba, prije svega prilicno ju je tesko nabaviti a uz to jos i naraste prava mrcina. moji su jos "mali" ali su vec prilicno karakterni.
kao sto si rekao, jos "Pula" ima sta za reci u Malawi vodama :D, uglavnom od mene se mogu ocekivati samo hapsovi i predatori, mbune mi ne leze jer su "male"   :D ;)
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #11 u: Rujan 21, 2010, 22:00:22 poslijepodne »
 :up: ljepa   :up: ribica
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #12 u: Rujan 22, 2010, 00:49:15 prijepodne »
prije svega prilicno ju je tesko nabaviti
ala si se pretrgo od potrage... :D

stvarno mi je drago da je PU garnitura Malavi ciklidaša ko svetionik u tim vodama, ko neka vodilja ka boljem, bogatijem i raznovrsnijem znanju o Malavi ciklidima i nekako su i garant da zlatne godine malavi ciklidistike još tarju i da bog da, potrjače još dugo.

Svaka čast momci :)
hvala Bojko na ovim lijepim rijecima, trudimo se koliko mozemo...  :huc:

p.s. mogli bi ovo sta je Bojko napisao prebaciti u clanak na portal a ja cu se potrudit da kroz par dana odem do 206-ice pofotkat ovog ljepotana... ;)

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #13 u: Rujan 22, 2010, 09:37:25 prijepodne »
Moram te nadopuniti da i mi, u Zadru i Ninu, nastojimo pratiti uspon ciklidistike u Hrvatskoj. Mada zaista moram skinuti kapu entuzijastima iz Pule i Rijeke, koji su otišli jednu stepenicu iznad nas. Možda je tome uzrok i blizina stranih centara (Italija, Slovenija) a možda i naša lijenost da se, kad smo slobodni, uputimo preko granice u potrazi za rijeđim vrstama ciklida. Tj. za ciklidima koji još nisu uzgajani u HR.
 

U potpunosti si u pravu, naravno da se zanimanje za ciklide širi i tu su nam otvorene sve mogućnosti, što je bilo pre 10-tak ili više godina san, to je danas realnost / u vidu nabavke ciklida/.Medjutim uvejek se nadje pojedinac ili skupina koja vuče voz napred i kako oni pribavljaju raritete, tako i ostali žude ili za njime ilti još bolje, žele još raritetnije ciklide. U tom pogledu rivalstvo više nego je poželjeno, jer samim tim pridobija cikldistika na lokalnom prostoru.Dakle što je nekad bio san, to je danas realnost, naravno samim tim ciklid kultura se diže  i kad se pogledaju kompozicije u akvariju te posada , vidi se da su to veliki koraki u akvaristiki.Zato kažem samo tako napred, ipak i uzgajanjem rariteta, akvarista taj tren postaje garant očuvanju te vrste.Nemojmo si zatvarati oči, ipak i ciklidi u samoj matici nisu u neograničoj količini, neki od tih če se danas ,sutra nači na crvenoj listi a ostače samo brižljivi pažnji akvarista.Ipak neka bude svetliji primer L.caeruleus /od dva primerka uhvaćena u divljini....ima jih sada više u akvarijima, nego u samom izvoru../


Dakle , da ponovim svaka čast svima, ipak to nisu več "kolekcionari" ciklida , več garanti, da če se te vrste i dalje, polako ali sigurno, širiti na HR prostorijama. :)

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #14 u: Rujan 22, 2010, 13:52:51 poslijepodne »
moram samo nadodati da su talijanski ciklidasi sve samo ne napredni :D

Offline TiTech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1178
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pula
  • North & Central America
    • Akvarij.NET
Odg: Buccochromis nototaenia
« Odgovori #15 u: Rujan 26, 2010, 23:33:40 poslijepodne »
 :D

Lijepo su narasli, samo tako naprijed!  :up: